Gönderen Konu: ARICILIKTA KEK KULLANIM ZAMANI NEDİR, NE ZAMAN ARILARA KEK VERİLİR?  (Okunma sayısı 68333 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: ARICILIKTA KEK KULLANIM ZAMANI NEDİR, NE ZAMAN ARILARA KEK VERİLİR?
« Yanıtla #15 : 13 Ağustos 2013, 09:23:10 »
Memet Ay, arıya kek ne kadar veriyoruz, insanlarda ben arıya şurup veya kek verirsem bala şeker karışır inancı var, doğrudfur karışır ama bal gelmeyen bir zamanda şurup ve kek ile beslenen kovanın nufusu tavan yapar verdiğinizden çok içeridende yer, arıcılar bunu hesap edemiyorlar. Diyelimki iki kilo kek verdik arı bu keki hiç yemedi, çıtalara depoladı, 10 çıtalık kovanda çıta başına 200 gr kek depoladı diyelim, sagımda bu çıtaların hepsini hasat etmeniz imkansız, diyelimki 5 çıtadan bal aldık, her çıtadan iki kilo bal çıksa 10 kilo eder ve bal içindeki hiç tüketilmeden depolandığını düşündüğümüz kekten 10 kilo balın içinde bir kilo kaldı diyelim, kek veya şurup vermediğinizde bu 10 kilo balı alma imkanı olacakmı, bir sürü şey düşünebiliriz.

Diğer tarafta adamlar tonlarca şekeri dayamış, doğal bal diye piyasaya sürüyorlar, arıyı oyalamak için verilen kek ile şekerli bal üretimini karıştırmayalım, arıya 2 kilo kek verdiniz ise oluşacak popilasyon, içeriden belkide kek harici yokluk döneminde 5 kiloda bal tüketecektir, gönlünüz rahat olsun, arıya ara dönemlerde(nektar akımı yokken) kek verebilirsiniz.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #16 : 13 Ağustos 2013, 17:22:52 »
Ali abi ilgin için öncelikle teşekkür ediyorum ben bu yıl arıcılığa başladım senin videoları izleyerek yazılarını okuyarak uygulamalarımı yapıyorum şu ana kadar çok iyi gidiyor.. 1 kilo kadar kek vermeyi düşünüyorum kısmet olursa yarın yıllık izine ayrılıyorum umarım yağışlar zamanında olur arıları adana ya getirince pürenden bal alırım ...
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #17 : 29 Ağustos 2013, 11:41:42 »
Selam Arkadaşlar.

Arı kata çıktığı zaman kek veya şurup verilmez gibi bir anlayışımız var.
Bizim burada 15 mayıs -01 agutos arası nektar akımı tamamen kesildi diyebilirim, arılarımızın en zayıfı 15 çıtada idi, mayıs ayında iki  günde 3 çıta ham peteğin işlendiğini gördük. ama mayıs 15 den sonra tık yok.  15 mayısa kadar yavru nufusu tavan yapmış , dışarıda nektar yok arı ne yapacak içeriden devam . içeride kemer balları açık ballar ne varsa temizlediler .
Nasıl bir besleme yapmam gerekiyordu ? zamanlaması , miktarı , kayuluk oranı vs ??
<< Kadir Ünsal Gültepe >>