Gönderen Konu: karakovan yapımı  (Okunma sayısı 26972 defa)

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
karakovan yapımı
« : 05 Nisan 2010, 21:53:05 »

yusuf

• Ziyaretçi
Ynt: karakovan yapımı
« Yanıtla #1 : 05 Nisan 2010, 22:49:37 »
kolay olanı yapmayıp zor olanı yapmak ilginç bir hastalık
kara kovan dedikleri çöp bidonuna benzeyen iyi oyulmuş ağaç eskiden imkanlar  yokmuş fenni modern kovan yapılamıyormuş kütükler yontularak arı evine çevriliyormuş ....
şimdi her imkan varken hala böyle zor ve gereksiz bir işle neden uğraşılırki ??
zevkler ve renkler tartışılmaz mış.....
orası ayrı bir konu ama ben böyle zevki tartışmak isterim.....

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 06 Nisan 2010, 10:11:06 »
Arıgülü resimlerini biraz küçük atarsan resmin tamamını görürüz. Şu an resim forumdan dışarıya taşmış durumda.
Geçtiğimiz bir iki sene içinde kara kovan ve kütükle uğraştık, millet eskiye döndü. İki sene öncesi kara kovanlar bu kadar gündemde değildi, eline bir şeyleri alan ağaç oymaya yada tahtadan kara kovan yapmaya başladı.
Arı gülü Allah emeklerinizin karşılığını versin, o ağacı keserle o hale getirdiğinize göre çok sabırlı biri olmalısınız. İnşallah içi önce arıyla, sonra kara kovanınız balla dolar.

Bu arada Yusuf beye de bir şeyler demek istiyorum, bunca uğraş verip ortaya bir şeyler çıkarmış birisine daha iyi sözler edilmeli. Burada bir sanat var neresini tartışacaksın, herkesinde yoğurt yiyişi farklı. Size göre gereksiz boş bir şeyle uğraşıyor gözüküyor ama birde Karakovanı yapan kişinin açısından bak. Emeklere sayğı gösterilmeli.

Ben Şile Kızılca köyde imkansızlıklar içinde çıtaya petek nasıl takılır diye bir filim çektik. Filim hala yutupta duruyor. Birisi filimin altına yorum atmış, hangi devirdeyiz böyle petek mi takılır diye. Bir düşün adamın bir iki kovanı var diye tüm teknolojileri almak zorunda değil ki. Köyde teli ısıtacak trafoyu nerden bulacak, çıtaya 4 delik delen matkabı nerden bulsun.

Benim için önemli olan bir şeyler üretebilmek, gerisini zaten herkes yapıyor. Bir şeyleri üretirken yapılan hatalar da bence başarıdır.

Buna çok değişik bire açıdan cevap vereyim. İslam alimleri bir şey hakkında karar verirken hata dahi yapsalar sevap alırlar. Neden sevap alıyorlar iyi bir şey yapmak için çabalarken hata olmuş, bunu Allah hata olarak görmeyip gene sevap veriyor. iştihatla ilgili bilgisi olanlar bu demek istediklerimi anlarlar.
« Son Düzenleme: 06 Nisan 2010, 10:37:51 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 06 Nisan 2010, 17:29:31 »
emeğe saygımız vardır orası ayrı bir konu benim anlatmak istediğim farklı bir konu neden uğraşılırki kara kovan yapmaya kimine göre zevk işte.....şahsen ben ben uğraşmam yapmak bana göre o kadar kolay olduğu halde ben yapsam öyle keserle baltayla bilmem keskilerle uğraşmam direk ona uygun makineyle oyarım ama dediğim gibi uğraşmam....ona harcayacağım vakitlerde daha mantıklı işlerle uğraşırım
arıcılık yapacak kişinin arıcılığa lazım olan her aletide bulundurması gerekir .araba almadan önce nasıl ehliyet alınıyorsa arı alacak kişide önce ekipmanlarını almalı kovan almış adam ne körüğü ne maskesi ne eldemiri bilmem neyi hiçbişeyi yok varmı böyle arıcılık.
arıcılık sevdası olmayan zaten yapmasın bu işi bende iki kovan arı varken 6 lı bal sağım makinesi ayrıyetten dinlendirme kazanı aldım gerek varmıydı yoktu komşu arıcıdan ödünçte alabilirdim.
elektirikli mum takma makinasını 2 kovan arım varken aldım 15 adet çerçeve lazımken
 4 lü çerçeve delen makinayı kullanmak nasip olmadı yedekte binlerce şişmiş peteklerim var ama merak iste aldım kenarda duruyor belki yıllar sonra lazım olacak .
petek takmak isteyen peteği arazide takmaya uğraşmasın evinde yada atölyesinde taksın gitsin araziye direk arısına versin işleri zorlaştırmaya bayılıyoruz zaten arazide yoklukta uğraş verince değerli oluyor o iş...
arıcılığımın ikinci senesinde 12 arıyla trakyaya ayçiçeğine götürdüm arıları 12 arıyla trakyaya gidip (350 km mesafeye)15 gün orda yatan 5 teneke balla geri dönen başka arıcı varmıdır
ben sevmediğim işi yapmam yapacak olduğum iştede lazım ne varsa herşeyi tam isterim

benim yoğurt yiyişimde böyle :)

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Nisan 2010, 18:18:55 »
Yusuf bey mantıklı işlerle uğraşırım demişiniz. Çok güzeeel de işte desi var. Kardeşcağızım senin o fenni dediğin kovandaki temel petek geri dönüşümü olan bir malzemedir. Bu güne kadar hangi arıcının elinden geçmişse vede o arıcılar hangi kimyasalları kullanmışsa barındırır. İşte bu nedenle ben karakovan balı yemek istiyorum çünkü ben petekli balı severim ha unutmadan yoğurduda severim  :P

Ali bey sağolun ama birilerinin beni savunmasına gerek yok. Bu foruma geldiğimden beri zaten şamar oğlanına döndüm ama olsun insanların bilgilerimden mahrum kalmamaları önemli benim için.....

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 06 Nisan 2010, 22:12:50 »
doğal petekli bal yemek için illaki içi oyulmuş yuvarlak kovanmı lazım?
 fenni kovana boş çerçeve koysan arıların kendi yaptıkları petekler doğal olmuyormu ??

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 07 Nisan 2010, 01:37:43 »
sanırım iş inada doğru gidiyor. arı gülü bu şekilde düşünüyor ve bu şekilde uyguluyor
yusuf beyde böylede olur diyor elbet o şekilde de olur ama en iyi yol insanın bildiği yoldur :) . elinin emeğiyle o kadar uğraşmadıktan sonra fenni kovana bi tane boş çıta koyarak alacağı bal hangi tatmini sağlar insana değilmi saygılarımla hayırlı geceler.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #7 : 07 Nisan 2010, 19:01:42 »
Arı gülü abi üzüldüm haline be :P demek şamaroğlanı ha :-[ neyse arkadaş ben burada senden yanayım fenni kovana çıta koymak bizi bozar karakovancıyız biz ;) ;)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 07 Nisan 2010, 21:13:39 »
"Ali bey sağolun ama birilerinin beni savunmasına gerek yok. Bu foruma geldiğimden beri zaten şamar oğlanına döndüm ama olsun insanların bilgilerimden mahrum kalmamaları önemli benim için....."

Arıgülü bey, zaten sizi savunmuyorum, yazdığım cevabı iyi okursanız yapmış oldugunuz karakovanı savundum, yani emeğinizi. Zaten yusufta size degil, karakovana dolayısı ilede  emeginize laf atmıştı.
Ayrıca bilgilerinizi dört gözle bekliyoruz. :-\
İnşallah her şey gönlünce olsun ne diyeyim ki...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ATOM

• Acemi Üye
  • *
    • ATOM ARICI HİLMİ
« Yanıtla #9 : 07 Nisan 2010, 22:52:21 »
 Maksat üzüm yemekmi bağcıyı dövmekmi bende kendime göre karakovan yaptım ve imal ettigim karakovanla gurur duydum beçerebildim hiç görmedigim karakovanı sanal alemdeki dostların fotolarını inceleyerek yaptım elim keser tutar tabiri caizse elimden her türlü iş gelir benim aletlerim bana göre tüççarın aletleri ona göre ben bir keserle birde küçük demirciye yaptırdıgım aletle oydum  marangozsun herşeyi elinin altında ama ben veya ben gibilerde o alet parkı yok kış günleri boş vakitlerde oyalanaçak birşeyler bulup oyalanıyoruz tüççar malını satmak derdinde müşteride nasıl ekonomik bir fiyata malı tedarik etme çabasında tüççarın tuzu kuru Benim bir tanıdıgım var sofrada elini uzatsa tuzlugu alaçak şekilde ama almaz eşine veya çocuklarına söyler tuzlugu verin der işte tüççarın zikri ve fikri

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 08 Nisan 2010, 00:07:05 »
elin arıcıları bir koloniye 5/6/7/ kat atar 100/150 kilo bir koloniden bal alır bizimkilerde kütük oyma derdinde....
oyun canım istediğiniz kütüğü ...
adınada emek deniyormuş ....
evet 'emek 'leyin siz

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2010, 04:01:47 »
ii geceler hala anlamış değilim arı gülünün paylaştığı resim neden bazı arkadaşlara bu kadar dokundu emekler veya emek harcar 5 kilo alır yada 150 kilo herkes kendi önüne bakmalı
o yapmış bu yapmış demeyle kimin emeklemeci olduğu çok güzel belli oluyor.
arı gülü bunu yapmış paylaşmış diğer ustalarda daha güzelini yapar onu paylaşır.
kalite artar kimseyi emekletmekle bi arpa boyu yol gidilmediğini en iyi ustalar bilir.
insanın fikrinde ne varsa zikrinde de o olur.
bu yazılanlarda insan art niyet aramamaya çalışıyor ama son yazının üstüne ben bu kadar üzüldüysem muhatabı ne düşünür allah bilir. birilerini kırarak ezerek bir yerlere varmaya çalışanlarada ne denildiğini en iyi forumdaki değerli insanlar bilir biraz ileri gittiğimide biliyorum.
 ali beyden sağlam bi zılgıtta ben yiycem sanırım  :-X 
hayırlı geceler herkese.

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 08 Nisan 2010, 18:20:32 »
Asım bey teşekkürler vallahi rahatlattınız beni. Zaten arada bir bırakayım,yazmayayım diyorum ama içimdeki ses yapma diyor.

Yusuf bey her ne kadar karakovana karşıysanızda marangoz olduğunuzu ve ıhlamur ağacından çıta imal ettiğinizi blog yazılarınızdan  biliyorum. Sizde ıhlamur ağacından aynı amaçlı işlem yapmaya müsait kütük varmı? ıhlamur ağacının yumuşak ve budaksız olduğunu duydum. Hoş yardımcı olmayacağınızı da düşünüyorum ama genede eskilerin dediği gibi isteyenin bir yüzü....
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2010, 18:26:11 Gönderen: arıgülü »

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 08 Nisan 2010, 19:13:46 »
hayırlı akşamlar,
yazacaksınız tabi bu forumun adı ne arıcılık bilgi paylaşım forumu amacıda ne bilgiyi paylaşmak bilen için sorun yok ama benim gibi henüz bilmeyen tarafında biri olarak bilgisi olanlardan bilgi öğrenmek çok önemli sonuçta burda yazılan ve yapılanların herkesin için doğru olması gibi bir zorunluluğu yok. anadolu büyük bi coğrafya ve heryerinde farklı tabiatlar mevcut bunu gözardı ederek birilerini doğrucu birlerinide emeklemeci die sınıflandırmak kimseye düşmez. siz içinizdeki sese kulak vermeye devam edin yapılan herşeyde bir hayır vardır. bu yazdıklarım birilerine taraf olduğum için değil art niyet gördüğüm için yazılmış şeylerdir. her şey için elinize emeğinize sağlık

ATOM

• Acemi Üye
  • *
    • ATOM ARICI HİLMİ
« Yanıtla #14 : 08 Nisan 2010, 23:50:16 »
Sayın arıgülü yaz dostum yaz içinden geldiği gibi yaz bazıları bilgi ve beceriliginin üstün oldugunu ispatlamaya çalışmakta ama bir çıkışın birde inişi vardır ''tavşanla kablumbaga yarışının hikayesini herkes bilir yarışı kaplumbaga kazanır şimdi kendini zirvede sananlar birgün inişe geçer öbürleride zirveye tırmanmaya başlar kural bu bazıları oyma kovan yapar bazıları kovan satmak için ugraşır onunki uğraşda senin benim yaptıgım uğraş degilmi bazıları sevmeyebilir sevdirmek sorunda degiliz en sonunda ''Gururlanma insan oğlu senden büyük ALLAH (cc) var Selamlar