Gönderen Konu: OGUL YAKALAMA VE KOVANA KOYMA  (Okunma sayısı 40368 defa)

ALİ OSMAN ÇALIK

• Acemi Üye
  • *
OGUL YAKALAMA VE KOVANA KOYMA
« : 24 Mart 2010, 08:37:12 »
Arıların çogalma ve yaşamlarını devam etme sürecinde yaşanan bir parcalanma olayıdır, bazı bölgelerde iyi bir olay olarak  görülüp çok ogul iyi arı denir çünkü bu aşamada satılmak üzere arı kolenileri oluşur buda köylüye gelir demektir, Ama bal ve arı ürününden para kazanan üreticilere bu iş uymamakta ve zarar vermektedir çünkü parcalanan koleni zayıf düşmekte bal sezonunda randımanlı olmamaktadır bu degişik metotlar ve koleni takip sistemi ile engellenir
OGUL ÇIKTI NE YAPALIM: Öncelikle bu gibi durumlara hazırlıklı olmalı arılıgın içine veya cevresine ogul yakalama üzere tuzaklar kurulmalı ogulu daldan ve kondugu bölgeden almak üzere kap hazır tutulmalı   arıyı çezbeden  ogul çeken mamulü ogul otu parfümü kulanılır arı bu kokuyu alınca ogul o tarafa yönelir ve sarar toplanma olayından sonra üzerine serbet püskürtülür arı uçma özelligini kaybeder ogul hazır tutulan kaba silkelenir ve koyulanacak kovana yerleştirilir  ;D  müjde çocugunuz oldu  ;)
 ;) Birde dışardan ogul yakalamak üzere kapan kurulur nasılmı ? boş kovan veya teneke veya karton kutu yönü güneye bakacak şekilde yerleştirilir içine eski bozuk petek ,ve önceden hazırlanmış parfümlü mumkoyulur  sezonda beleş yani üvey evledınız bu kapana girer sizinde arınız  olur :-* belkide bu hastalık sizede bulaştı bile diye biliriz geçmiş olsun

ARINIZ OGUL VERİNCE SEVİNMEK VEYA ÜZÜLMEK GEREKSİZ OLAN HAYIRLISI İLEN  OLMUŞTUR YAŞAMA VE YAŞATMAYA DEVAM

yusuf

• Ziyaretçi
Ynt: OGUL YAKALAMA VE KOVANA KOYMA
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2010, 17:41:11 »
yıllardır arılığımın civarındaki uygun ağaçlara koymuş olduğum tuzak kovanlara karıncadan başka bişey girmedi:))
tabi bu benim şansım komşu arıcının bahçesindeki boş tenekeye bile oğul girer

paylaşım için teşekkürler

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 13 Nisan 2010, 16:22:26 »
Tuzak kovanlara sürülen kokuyu bilenler pek de söylemek istemiyorlar başkalarına.Geçtiğim sezon denedik bir arkadaşla iki tane yakladık sadece kararmış eski petek koyarak.Oğul yakalamak için kokuyu nasıl yapaız varmı söylemek isteyen?

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2010, 16:53:22 »
emrah bey bu sorduğunuz soru on puanlık bi soru  gerçekten paylaşımın sınırları nedir öğrenmiş olucaz. sizde öğrenmişsiniz gerçi bu soruya sizinde güzel bi cevabınız olabilir yanılıyormuyum.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2010, 22:52:02 »
Arkadaşlar,Ali şekerli abi 18.nisan2009 tarihinde blogunda ogul yakalama macununu anlatmıştı.Bakmanızda fayda görüyorum.
http://alisekerli.blogspot.com/search?updated-max=2009-05-08T11%3A46%3A00%2B03%3A00&max-results=10
 selam ve saygılarımla.

Vecdi bey, oğul çekme macununun linkinde bir yanlışlık vardı düzeltiyorum kusura bakmayın.
« Son Düzenleme: 13 Nisan 2010, 23:33:02 Gönderen: Arı Bakanı »

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #5 : 14 Nisan 2010, 01:23:21 »
SLM...

Bu konuda çok tecrübeli olduğum söylenemez ama Ali şekerli nin macun yöntemi olsun,esanslı pamuk ve kestane ballı macun olsun bunu gibi birçok yöntem var.

Fakat işin esası kovanı koyacağınız yer.Muhtemel oğul güzergahlarını iyi seçebilmeli ve en uygun yere konumlandırmalısınız.Acizane geçen yılki denemelerimden toplamda üç tane oğul yakaladım.

Bir de en önemli husus ,yakaladığınız oğulun anasını haklayın.Yoksa geldiği yere bir hayrı olmadığı gibi size de olmayacaktır.

SLM ve Muhabbetle...
:)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #6 : 14 Nisan 2010, 14:48:36 »
Öhö öhö diyerek yazayım ;D ben bu konuda uzman sayılırım. Hoş uzmanlık alanım kendi arılığım civarıdır. Şahsen ben kullanılmış yani propolisli kovan ve eski petek koyduğum kovan kullanıyorum. Benim naçizane fikrim bu inekler eski kullanılmış kovanları tercih ediyorlar. Bir kovana oğul girdimi orayı pek terk etmiyor ama siz daldan aldınızsa ona bir adet yavrulu çıta verin yoksa tüyüyor :-\

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #7 : 24 Mayıs 2011, 17:27:34 »
Konu oğul yakalama ve kovana koymak ama arılıktasınız ve ogul çıktı bunu yakalamaya çalışmayın ;D
Yoksa oğulu kaçırırsınız :(

Arılıgınızda bir oğul çıkıyor siz sadece uzaktan izlemekte yetinmelisiniz.
İzlemeyip oğulun üzerine gittikçe ogul arılıktan uzaklaşmaya devam eder.
Ogula yönlendirme yapılacak ise etrafından dolaşılıp gitmesini istemediğiniz yönde dolaşırsanız o bölgeden ogul geri dönecektir.
Zaten oğulu yakalama gibi bir şansınız yok, oğul bir yere kondugundayakalamayıp, sadece kovana alırsınız ;)

Ogulu kondurmak için bazı arıcılar su, toprak kum atarlar, bu işlem arıların gittiği yerin önündeyse gezinmekle bu işleri yapmak arasında pek fazla bir şey degiştirmeyip ogulu döndürür.
Yok siz ogulun arkasından bunları yapıyorsanız, ogul gaza basıp gidecektir ::)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 25 Mayıs 2011, 08:47:18 »
Ali abi ogul yakalamak icin birde teneke caliniyor.

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2011, 08:49:54 »
Ben de bu sene ikitane oğul aldım. Arılığa girdiğimde her tarafı arı kaplamış arılar havada uçuşuyorlardı. Şaşrıdım ilk başta. Ama anladım ki arı oğul veriyor. Çok güzel bir manzaraydı. Benim annemin, ninesinin sepet kovanları varmış 100 den fazla. Annem anlatırdı. Oğulu yakalamak için ayna tutarlarmış el şaplatırlarmış teneke çalarlarmış ve oğulu kondurularmış. Bu söylenenler geldi aklıma ve güzel bir alkışı patlatım. Bu alkış sesinemidir bilmem arılar toparlanmaya başladılar ve kovanın yadındaki ağaca kondular. Tabi oğul yakalma ve kovana koyma konusu epey su götürür. Ne söylenirse söylensin. Gerçekten bu iş nasip işi...

Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2011, 15:59:06 »
Bende henüz oğul sorunu yok kendi hallerinde çalışıyorlar, abim bu konuda epey efor sarfetmiş olmalıki teneke ve taş senfonisini iyi öğrendi :)
Çevreye koyulan kararmış boş peteklerin, kovanlara sürülen kokuların, ağaçlara koyulan kokulu bezlerin hiç bir faydası olmadığını söyledi, 7 tane oğul çıkmış hepsini zoraki kondurup kovanlara yerleştirmiş.

Köydeki evin avlusuna eski bir kovan bıraktım içerisinde eski petekler kovanın etrafında ara sıra arılar oluyor ama henüz giren oğul olmadı.