Gönderen Konu: Bal verimini düşüren faktörler nelerdir.  (Okunma sayısı 5121 defa)

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
Bal verimini düşüren faktörler nelerdir.
« : 19 Temmuz 2010, 00:35:32 »
    Arkadaşlar yıllar önce bal veriminin düşük olmasının ana nedeni karakovan olarak gösterildi.Bencede nedenlerden biridir.Karakovan arıcılığı bitti.Fakat yıllar geçmesine ragmen ülkemizin bal verimini artıramadık.Bildiğiniz nedenleri yazarsanız,sizinde bu gelişmede katkınız olur.Saglıcakla kalın.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Bal verimini düşüren faktörler nelerdir.
« Yanıtla #1 : 19 Temmuz 2010, 20:59:25 »
Vecdi abi biliyorsun ben bu sene arı sayımı azalttım. Azaltmamın en önemli nedeni vakitsizlik. Sadece hafta sonları gitmekle yeterince bakım yapamamam. Ama bir şeyi belirteyim bakım derken ayrıntılı koloni kontrolünden bahsediyorum. Bizim ülkemizde herkes koloni sayısıyla konuşur aldığı bal miktarıyla değil. Bundan dolayı arıcıyım diyen insanlara bakın 50-100 tane kolonileri vardır ve bunlar 5-6 çıtalık kolonilerdir. Benim orada Ahmet abimiz var oda bunlardan biri koloni bakımını konuşuyoruz diyorki senin dediğin gibi bakım yetişirmi? Ay çiçeğine 1-2 hafta kala arılarının yavruyu kestiklerinden şikayetçiydi:( şimdi bu şekilde bakımla bal verimi yükselirmi. Millet arı cinsinden selekte edilmesinden bahsederken biz daha arıcının kafa yapısından bahsedemiyoruz benim gibi bunları söyleyenlere de 3-5 tane arıyla başımıza arıcı kesildi diyorlar:)