Gönderen Konu: ARICILIKTA KEK KULLANIM ZAMANI NEDİR, NE ZAMAN ARILARA KEK VERİLİR?  (Okunma sayısı 68323 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
ARICILIKTA KEKİN YARARLARI,ZAMANSIZ KULLANIMINDA ZARARLARI

Öncelikle bir canlıyla çalıştığımızı unutmamalıyız,ve bu canlının bir ömrü var ve bu ömrü en iyi şekilde yaşaması gerekir.İşçi arıların ömrüne bir göz atar isek,yumurtadan 21 günde işçi arı olarak doğuyor,20 ün iç hizmetlerde çalışıyor,20 gün civarı da dışarı çalışıp ölüyor.Bu süreler daima önem taşır bu hesapları devamlı yapmamız lazım.Arıların nektar akımına hazırlanmasında kesin bu süreler dikkate alınmalıdır.Toplamda yumurtadan ölüme bu hesaplara göre 60 gün vardır.Yada yumurtadan doğuma kadar bölümü çıkarırsak 40 günde ölüyor.Burada en ilginç bir şey var,40 günde ölen arılar kışa denk geldiklerinde 5- 6 aya varan ömürlere ulaşıyorlar.

Birde arıların yaşadıkları ortama bir göz atıyoruz.14 derece altına düştüğünde ısı,arıların kasları işlevlerini azaltıyor.10 derecenin altına düştüğünde de uçmazlar.7 dereceden aşağıdaki ısılara maruz kalırsa felç olup kıvrana,kıvrana ölüyorlar.Arılar normal hallerinde bırakılırsa bu yukarda sayılanlar doğal olarak tekrar edecektir.Ama dışardan müdahalede bulunursanız 10 derecede bile arı uçmaya başlar ve çoğu telef olur bunu yazının sonunda yazacağım.

Birde bu arı dediğimiz canlı ömrü boyunca polen hariç sıvıyla hayatını devam ettirir.Poleni de kullanırken ve yerken değişik işlemlerden geçirdiğini biliyoruz.Peki arı kek yer mi diye bir soru sorarsak kendimize?.Arı keki her zaman yer,kışın ortasında ver gene salkımı bozar kekle uğraşır.Çünkü dışarıdaki ısı ne kadar düşerse düşsün kovan içinde belli bir değişken sıcaklık var.Salkımın merkezi farklı altı üstü farklı ısılardadır.Keki yedikçe de su ve dışkılıma ihtiyaçları olur,dışarı giden geriye gelemez.Kekin asıl zararı da bu değildir.

Peki keki ne zaman vereceğiz soruları sorulabilir.Benim şimdiki geldiğim nokta kek artık besleme ürünü değildir.Adı üstünde arıları kek leme de kullanılır.Yurt dışına baktığımızda Almanya ve Kosova’da arılara kek verildikleri tarihleri inceledim.Son bal hasadından sonra hemen kek verme başladılar.Buralardaki tarihlerden biz ne kadar geriden gidiyoruz herkes kendi bölgesinde bunu hesaplamalı.Yurt dışındada kek arıları beslemekte kullanılmıyor.Arıyı beslemek istersen ver bir kilo şurubu hemen çekip depolasın.Ama bir kilo keki ver arı 15 gün didinsin dursun.Yurt dışında kek yavru üretiminde kullanılıyor.Bizim ülkemizde kek her zaman her derde deva oluyor.

Birde doğal hayatta yaşayan arılara gene bir göz atar isek,bu arılara da hiç kimse ne kek nede şurup veriyor.Bunlarda hiç sorunsuz yaşamlarını devam ettiriyorlar.Dünyadaki arıcılarda arılarını doğal ortamdaki gibi bırakıyor,yapılması gerekenleri zamanında yapıp kenara çekilip baharı bekliyorlar.Türkiye’deki arıcılarda işler karışıyor.Benim anladığım arıyla insanı karıştırıyoruz.İnsanlarda kış salkımı yok ya,arılarda da olmaz diye bazı yiyecekler vermeden edemiyoruz.Sorunda burada başlıyor.Ülkemizde başı boş bir arıcılık var,bir şeyleri zamanında yapmamaktanmı kaynaklanıyor bilemiyorum.Ayrıcada nereden bu kek işi başladı ve devam ediyor orasıda ilginç.

Arıcılığı bilinçli yapan ülkelere baktığımızda arılara kek veriliyor,veriliyor son baharda arı nüfusu doğra çıktığında keki kesip hemen invert şurupla tüm çıtalar bloke ettiriliyor.Burada bizim anlamadığımız bir başka olay ise şudur.Bizde arıcılarımız kek verirken bulundukları hava durumlarına bakıyorlar,kek verildiğinde önümüzdeki 45 günü etkilediğini hesap edenler yok.Kek demet artı yavru demek,çıkan yavruların yerlerinin balla doldurulması demektir .Bunu yapabilmek için yavruların çıkması için 21 gün gerekiyor 15 günde çıtaların bloke çalışması onun peşinden de açık balların de sırlanması gerekiyor.Bunların bir şablon içinde yapılması gerekiyor.Ülke olarak böyle bir şablonumuz maalesef yok.Ben bu gün kek verdim demekle olmuyor taa 45 gün sonrasını ve mevsim şartlarını düşüneceğiz bu işi yaparken.Şimdide kış arılarına kekin zararlarını yazalım.Yabancı ülkelere baktığımızda kekle doruğa çıkan kış arısı nüfusuna onlar neler yapıyor bizler neler yapıyoruz.Burada yapılan işlemler arıların ömürlerini kısaltmamalı yani arıları yormamak lazım.Yabancı arıcılar buna çok önem ve özen gösteriyorlar.Kış soğukları gelmeden hemen invert şurupla kovanlardaki tüm boş çıtaları bloke ettirmeye başlıyorlar.Verilen şurup miktarı bir seferde 5 litre civarında,her çıkan yavru gözüne hemen şurup basılıyor.Yaklaşık 15 litre şurup 2-3 hafta içinde kovana verilip yavru da sonlandırılmış oluyor.Kışın yavru demek riziko demektir.Arının olur olmaz işler yapması demektir.Burada neden adamlar şeker şurubu değil de invert şurup veriyorlar soruları sorulabilir.Kışa girdik artık yavru yok,yukarda da bahsettik bu arının da bir ömrü var bu ömüre zeval gelmesin diye invert şurup veriliyor.Arı şurubu alsın ve hemen depolasın diye.İnver şurubun diğer adı da yapay baldır balla aşağı yukarı aynı özelliklerdedir.Arı hiç yorulmadan tüm çıtaları bloke ediyor ve huzurlu bir şekilde baharı beklemeye başlıyor. Kış arıları pisikoljik olarakta rahat stok problemi yok.

Gelelim bizim yaptıklarımıza.Kışı olmayan yerlerimizde var orasıyla başka yerler karıştırılmasın.Yurtiçi kaynakları o kadar taradım kışın kek verin yada verilebilir diye bilimsel bir yayın yok.Kış olmayan yerlerde bile ekim ayında beslemeler kesilmiş ta şubata kadar.Arılara ne kek vermişler nede şurup.Kışa belli bir arıyla girdik.Bu arılar bizi bahara taşıyacak ve bu kış arılarınında yedeği yoktur.Hayvanlar kış salkımına girerken keki verirsek bu arıları acayip yormuş olacağız.Çoğu bırakın baharı kışın ortasında mevta olacaktır.Kış arılarının ömrünü kek vererek kısaltıyoruz.Arı kışın çalışmadığı zaman çok uzun süre yaşıyor,ama verilen kekler arıların ömrünü kısaltıyor.Şimdi tüm dünyadaki arıcılar yanlış bizmi doğrusunu yapıyoruz.Yada kışın arılara kek verildiğine dair kaynaklarımız nelerdir.Yapılan iş arının zaten tabiatına aykırıdır.Sıvıyla yaşayan arıya katı yiyecek veriliyor,yaz ortasında olsa bir hedefimiz var bir ölürse üç doğuyor.Kışın böyle bir ihtimalde yok kendi elimizle arılarımızı bahara daha zayıf çıkarıyoruz.Birde bahardaki arı kayıplarının bence nedeni budur,kışın sağ kalanlar baharda son nefeslerini vermekte.Baharda o kadar hızlı ölüm oluyor ki diyorum herhalde kovanlarda arı kalmayacak.Kış sakımına hazırlanmış arıya şurup ve kek vermek arının ömründen çok şeyler götürüyor.Bunu daha bizim bilim adamlarımız henüz yazamadılar.Belkide kekçilerle anlaştılarki yazamıyorlar.Birde kek satıcıları vardır üç kuruş kazanacağım diye insanları yanlış yönlendirenler,bunlar kek verin derken kaynakları nelerdir açıklasınlar arının üstünden keki eksik etmeyin demekle bu işler olmaz.Sonuçta bu yazıları bilim adamıyım diyenler yazmalıydı.Tabi yazdıkları yazılarında faydalandığım kaynaklar deyip,bir sürü yabancı yayın verecektir.Onlar ne zaman yazar bilmiyorum ama ,bizim oralarda aş deliye kaldı derler.

Not:Kış arılarının önemi yeni çıktı.Daha önce böyle söylemlerimiz yoktu,buna sebepte Almanya'daki kaynaklar.

Yazımın linki ise aşagıda. 2008 Bu yazıyı yazmışım...
http://bengittim.blogspot.com/2008/11/aricilikta-kekin-yararlarizamanisiz.html
« Son Düzenleme: 04 Şubat 2013, 14:36:51 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
SLM...

Sayın Bakanım.

Kek faydalıdır evet ama zamanında.Kışın kek kullananlardan bahsediyorsun ki ,eksik kalmış bizim arıcımız kışın arısına akide şekerinden tutta ,tavuk etine kadar herşeyi veriyor ;D

Sen gel de kovanına tavuk eti veren adama kekin faydası ve zararını anlat ;D

Kek kullanımında benim şahsi tercihim Sonbahar beslemesinde kullanmak.Yalnız bu yıl bir de Kestane nektar akımına bir ay kala kek kullanacağım.Buna sebepte ben sıvı beslemeyi nektar akımına bir ay kala kestiğimde yavru faaliyeti kolonide sekteye uğruyor.Bu aradaki kesintiyi de kek takviyesi ile aşmayı düşünüyorum.

Kek , kullanımı antibiyotik ilaç gibidir.

Vaktinde ,saatinde kullanmaz isen yarar yerine zarar veriyor ;)

SLM ve Muhabbetle...
:)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Yusuf bey kek ile alakalı, herkesin anlayacağı şekilde yazıyı 2008 yılı içinde yazmışım. Aradan kaç yıl geçmiş, dediğimize gelenler var, hala babadan görme  işlere devam ediliyor. Aşağıya bir gün öncesi blogumda yazdığım paylaşımın içinden kek ile alakalı açıklamayı buraya kopyalıyorum.

Yıllar öncesi yazdığım kek yazısı acayip ilgi görüyor ve statiklere baktığımda o sayfada gün içinde mutlaka ziyaretçi görmekteyim.
Birçok kişinin anlamadığı şey şu.

Kış arıları kovanı yada koloniyi bahara taşıyacak arılara deniyor ve bu arıların yedekleri yok. Havalar ısınmaya başladığında bu arılar bir posta yavru çıktıktan sonra ölüyorlar. Bahara çıkmış bı kış arılarına yardımcı olmamız gerekiyor. Bahara çıkan kış arıları normal şartlarda bir posta arı çıkartır, yani siz hiç dokunmayın bunu yapacaktır tabiki balı ve kış arısı varsa. Bahara çıkmış arıya invert şurup verirseniz çok yardım etmiş olursunuz hazır sıvı gıda ve soğuklarda bile yavruların ihtiyacı bu invert şuruptan karşılanır.

Arılara kek verdim arılar keki yedi diyenler var, arılar zaten keki yer kimse arı keki yemez demiyor. Sıvıyla  3 hafta yaşayan kış arıları kekte acayip zorlanır ve ömürleri 3 haftanın altına düşer bunu bazı kişilere anlatamadık. Kış arımız baharda3 hafta nasıl rahat yaşar onu çözemiyoruz, kek vererek arıyı yorup erken ölmesini sağlıyoruz, iyilik yapılacaksa baharda koloniye şurup verilmeli, bu invert olursa çok süper olur, diğer şuruplar arıya bana göre dokunuyor ve ishal ediyor.  Kek arılara yavru yaptırmak ve yavruyu kestirmemek için veriliyor, bahar gelmiş zaten arılar yavru yapabilmek için fırsat kolluyor. Kek verip daha uzun yaşayacak kış arılarının ömrünü neden azaltıyoruz, herkes bu soruyu kendisine sormalı. Ayrıca kimseye aman böyle yapın demiyoruz, eninde sonunda doğru bulunacaktır, biz ne karşıtlar gördük, yıllar öncesi kışın arıya şurupmu verilir diyenler, yıllar sonrası dediğimiz çizgiye istemeseler de geldiler, yani arıcı olmaya başladılar...

http://bengittim.blogspot.com/2008/11/aricilikta-kekin-yararlarizamanisiz.html
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

AYDIN BAYAR

• Acemi Üye
  • *
ali abi yazmış olduğun konular hakkında sana teşekker ederim 

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
sayenizde bizden yanlıştan döndük. bende teşekkür ederim

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
herkese merhaba
adana da oturmaktayım arım evimin bahçesinde evimin önü ve çevresi yaklaşık 2 km açık. bundan bir ay önce üç çıtalı bir kovan alarak hobi amaçlı arı işine başladım forumunuzu inceledikten sonra kovanı açtımki
arım üç çıtalı değil tek çıtayı bile zor dolduruyor anası var yumurta sayısı merkezde fakat çok az bal yok yağma var (kovana yanlışlıkla şerbet dökmüştüm,kovanı temizleyip ağzını daralttım) çıtalardan boş olanı çıkarttım bir hafta sonra kovana sarmısak sürüp  bir çıta çoğu kapalı, açık yumurtalı çıta koyup bir çıtada genç işçi arı sirkelettim arıcının bilgilerine güvenemediğim için soramadım bu arıya şurupla beraber kek vermem konusunda öneriniz ne olur ve yaptıklarım konusunda görüşlerinize ihtiyacım var. amacım kolonideki arı mevcudunu arttırmak bu sene bal beklentim yok

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
« Son Düzenleme: 08 Mayıs 2013, 23:58:28 Gönderen: mehmet sıçramaz »

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
Mehmet bey, tek kovanım var diyorsunuz ve kapalı yavru çektim arı silkeledim derken bu arıları nerden buldunuz acaba? eğer ikinci bir kovanınız varsa bu zayıf arınıza takviyede rahatlıkla kullanabilirsiniz. kek şurup verme konusunda ise zayıf koloniyi sağlam beslemek gerekir lakin zayıf koloni bal bulma konusunda da zayıftır.

yeni başladığınıza göre size bi tavsiyem bi arcı arkadaş edinin ve bir müddet körükçülük yapın. Çok faydasını göreceksiniz.
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
bir arıcıdan aldım ırklarını bilmiyorum

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
bu arada yağmayla mücadelem etkili oldu diye düşünüyorum tabi komşularımın arılarının bölünmesinin bunda etkisi mutlaka vardır. kovanlarını 2 ye 3 e böldüler. :) benim arılar yaklaşık 4 çıta oldu şurupla destekledim bal ve polen depoladılar bu aralar anayı bloke etmemek  için kabartılmış çıta koymayı düşünüyorum ana arıda sanki daha iyi çalışmaya başladı iki çıta karışık yumurta var.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ülkemizde yıllarca kek yanlış zamanda kullanıldı. Bu konu başındaki yazımda gerekli açıklamalar var. Kış sakımındaki arılara kek, akide şekeri, lokum verenler biliyorum. Zaman içinde bir çok arıcı bu yanlıştan döndü, gelenek arıcılığına devam edenler  gene eski alışkanlıklarına devam ediyorlar onlara yapacak bir şey malisef yok.

Ben hiç bir zaman keki besleme ürünü olarak görmedim. Bazıları efendim bir kilo kek üç kilo şuruptan daha iyi desede bu bana göre yanlış. Hem 3 kiloya, bir kilo nasıl daha iyi olur anlamak imkansız.

Bir çok bölgede bal hasatları yapılmaya başlandı, bal hasatlarından sonra varroa mücadelesi ve keklemeye geçilmeli. Gelişmiş ülkelerde bal hasatları yapıldıktan sonra kışa güçlü girebilmek için kolonileri kekliyorlar. Bizimde bu sisteme geçip, kış arılarını oluşturmamız lazım. Kış arısı hemen oluşmuyor,  şimdi kek ile yaptırdığımız yavrular kışa doğacak işçi arıları oluşturacaklar. Memleketimizde sıfır sağım yapan arıcılar var, bunlar ilk etapta kolonilere şurup vermeli, peşinde uzun süreli kek ile arıları oyalayıp, son baahara kadar arıların yavru yapmasını sağlayıp, kışa girmeden stokları tamamlayıp, baharı beklemeliyiz. Yani arıyı biz yönetmeliyiz.

Mevsim ve yerlere göre ülkemizde polen akımları var, püren bunlardan biridir. Püren olmayan yerlerde arıların keklenip mümkün olduğunca yavru yaptırarak kışa hazırlanmaları gerekiyor.

Bir çok bölgede bal sezonu bitti diyebilirim, o zaman şimdi kek zamanı...

Ali Türk

Adnan Öztaş

• Acemi Üye
  • *
Ynt: ARICILIKTA KEK KULLANIM ZAMANI NEDİR, NE ZAMAN ARILARA KEK VERİLİR?
« Yanıtla #10 : 06 Ağustos 2013, 16:41:05 »

Yeni oluşturduğum karniol kolonilerine iki kez kek verme girişimim oldu.

Birinde kendim yapıp verdim, yemediklerini görünce, hazır kek alıp verdim. İkisi de günlerce kalmasına rağmen yenmedi.

Sebep ne olabilir?

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #11 : 07 Ağustos 2013, 00:21:17 »
  Adnan bey merhaba.Oluşturduğunuz yeni koloniler çok zayıf ise keki tüketemiyorlar.Keki nasıl verdiğiniz de önemli ben keki kurumaması için poşetin kenarlarını açarak çıtaların hemen üzerine veriyorum bu sayede kek hem kurumuyor hemde aşırı sıcaklarda arıların üzerine akmıyor.koloni çok güçlü ise zaten keki nasıl verirseniz verin hemen tüketiyorlar.Saygılar.

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #12 : 07 Ağustos 2013, 02:11:13 »
Arkadaşlar benim arılarım adananın 1400 rakımlı bölgesinde 20 ağustos gibi adana da çam balı olamaya başlayan bölgeler var eylül sonu ekim başı yağmurlar olursa arıyı getirmeyi düşündüğüm bölgede pürende açar ben arılara bu günlerde kek verip 20 ağustos ta adana ya çam balına indirmek istiyorum sizce kek vermem doğru olur mu...?
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #13 : 07 Ağustos 2013, 10:01:18 »

Birinde kendim yapıp verdim, yemediklerini görünce, hazır kek alıp verdim. İkisi de günlerce kalmasına rağmen yenmedi.

Sebep ne olabilir?

Adnan bey bu mevsimde kovana gir seni bile arı yemesi lazım :)

Bir yerlerde sorun var. Arkadaşlardan birisi yazmış kek kuruyabilir, arı zayıf olabilir, nektarın kesildiği dönemde arı keki yemeyecek bu mümkün degil. Bende şimdi çok merak ettim arı keki niye yemez...

Arkadaşlar benim arılarım adananın 1400 rakımlı bölgesinde 20 ağustos gibi adana da çam balı olamaya başlayan bölgeler var eylül sonu ekim başı yağmurlar olursa arıyı getirmeyi düşündüğüm bölgede pürende açar ben arılara bu günlerde kek verip 20 ağustos ta adana ya çam balına indirmek istiyorum sizce kek vermem doğru olur mu...?

Mehmet Ay, keki arıya niçin vereceksin, hedefin nedir, iş olsun diye arıya kek verilmezki, bir işi yaparken hedefimiz olmalı. Nektar geliyorsa polen geliyorsa keke zaten gerek yok. Kekin amacaı kurak dönemde arıların yavrulamasını devam ettirmesi amaçlanır.

Ali Türk

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #14 : 12 Ağustos 2013, 23:48:53 »
Ali abi çok az miktarda polen geliyor fakat kurak olduğu için bu yıl kekikler açmadan kurudu şuan nektar gelmiyor ben keki arıları  pürene hazırlamak için vermek istiyorum bizim bölgede eylül sonu ekim başı pürenler açıyor kolonilerdeki yavru miktarı azaldı nüfus iyi olmasına rağmen kek vererek yavru faaliyetini artırmak için kek vermeyi düşünüyorum kolonilerde baharda kalma fazla miktarda polen var sana ve büyüklerime danışmak istemiştim kekleyelim mi..??
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...