Gönderen Konu: ikinci katın verilmesi  (Okunma sayısı 5245 defa)

musa zorlu

• Acemi Üye
  • *
ikinci katın verilmesi
« : 18 Mayıs 2010, 21:59:35 »
slm hocalarım arıya katı atalı 25 oldu katın 10 çerçeveside kabartılmış birazda sıkışık sayılır acaba 2. katıda atsammı tereddütdeyim ne yapmamı önerirsiniz geçen yıl böyle bir arıya atmıştım iyide bal almıştım bilmiyorum ne yapsam..Birde nasıl kat verirsem iyi olur...

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
Ynt: ikinci katın verilmesi
« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2013, 00:21:46 »

24 martta ilk ballık , 21 nisanda ikinci ballık verildi.

Meteorolojiye göre 24 martta sıcaklık tahmini: en düşük -2, en yüksek 17

21 nisandaki sıcaklık tahmini: en düşük 4,en yüksek 16

İkinci ballığı koymadan önce biraz tereddüt ettim.Fakat şu anda ikinci ballıkta çalışıyorlar.İkinci ballık

verilmesinden ziyade olaya, 21.,22.,23. çerçevelerin verilmesi olarak bakmak lazım.Bir an için upuzun

kovanınızın olduğunu düşünün.Arılar çoğaldıkça ne yaparsınız : çerçeve eklersiniz.Arılar ondokuz çerçeveye

ulaştığında vereceğiniz bir çerçeve yetmez.Ya arıya ayak uyduracaksın,ya da arıdan önce davranacaksın.

Çıkabildiği kadar çıksın.Dokuzdu,ondu,kabartacaktı ,yumurta atacaktı.Beklemeye hiç gerek yok.Ser araya

çuvalı.Bekle ,gör.Çıkarsa çıksın.Çıkmazsa katı alırız.

Şimdiye kadar yumurtalık kısmına 3 adet,birinci ballığa bir adet,ikinci ballığa bir adet , geçen seneden kalma

yarım ballı-polenli,az ballı çerçeve takviyesi yapıldı.

Nektar akımı ve yumurta atımı iyi. Bizi uğraştıran ne ? : kovan.

Yumurtalık kısmına onuncu çerçeveyi  sığdıramadım, çıta koymak zorunda kaldım.

Bir kovana on çerçeveyi yerleştirdiğinizde kenardaki çerçevelerin çıkıntıları ile  yan duvarlar arasında en az bir(belki de bir buçuk) santim kadar boşluk kalmalı. Çerçeve altı ile kovan tabanı da birbuçuk santim kadar olmalı.

« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2014, 20:05:28 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »