Gönderen Konu: kovanda kullanılacak boya nasıl olmalı  (Okunma sayısı 20462 defa)

hilmi kemal

• Acemi Üye
  • *
kovanda kullanılacak boya nasıl olmalı
« : 15 Mart 2012, 23:44:27 »
   CÜMLETEN SELAMÜNALEYKÜM DEĞERLİ ARICI ARKADAŞLAR:48 Adet plastik altlık aldım ve bir kovancı arkadaşla anlaşıp kara çamdan ahşap ka-
paklı kovanlar yaptırıyorum kapakla sac arasına 1 cm.lik sert strafor koyduruyorum.Boya olarak ta bezir  yağı ile yağlayıp üzrinede su bazlı dış ce-
he boyası ile boyamayı düşünüyorum.Bu konuda yapmam gereken yada yanlış yaptığım bir şey varmı önerilerinizi bekliyorum.
    Bu arada ben arıcılığa geçtiğimiz haziran ayında 3 koloni ile başladım.bu yıl ise on onbeş koloni daha alıp kendimi yetiştirmeye çalışıcam tabi havalar müsade ettiğinde,ARI alımı konusunda da tavsiye ve önerilerinize ihtiyacım var.bu konuda her ne kadar kitaplar ve sanal ortamda okuduklarımız olsada pratik çok farklı durumuma özel tavsiye ve önerilerinizi beliyor cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

laz arıcı

• Ziyaretçi
Ynt: kovanda kullanılacak boya nasıl olmalı
« Yanıtla #1 : 16 Mart 2012, 00:36:29 »
 aleyküm arıcı dostum sadece şu önerim bezir yağı sentetik üzerine süreceğin boya su bazlı sentetiğin üzerine ne kadar  randıman verecek.ya su bazlı boya yada bezir yağı tercihini yapmalısın bezir yağı ile boyarsan ilk katı çok incelt 2 katı biaraz daha kalın sür çok uzun süre çürümeden kullanırsın örnek istersen osmanlıdan günümüze gelen ahşap eserlerin bezir yağı ile korunduğunu görmekteyiz.ne ile boyarsan boya yanlız çok kuru olmalarına özen göster şimdiden kolay gelsin.

erkanduzce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 16 Mart 2012, 11:40:44 »
asım bey

bezir yağı inceltilmesi nasıl oluyor.
bildiğim kadar zaten direk sürmeye yada daldırmaya hazır bir madde  değilmi...

laz arıcı

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 16 Mart 2012, 19:37:58 »
siz pinotex ile bezir yağını karıştırıyorsunuz her halde bezir yağının yoğunluğu bayağı kalındır eğer bulunabilirse öncelikle neft o olmaz ise gaz yağı eğer o da bulunamaz ise tiner ile inceltmek yani yoğunluğunu azaltmak
« Son Düzenleme: 17 Mart 2012, 18:06:31 Gönderen: laz arıcı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 16 Mart 2012, 22:13:12 »
   CÜMLETEN SELAMÜNALEYKÜM DEĞERLİ ARICI ARKADAŞLAR:48 Adet plastik altlık aldım ve bir kovancı arkadaşla anlaşıp kara çamdan ahşap ka-
paklı kovanlar yaptırıyorum kapakla sac arasına 1 cm.lik sert strafor koyduruyorum.Boya olarak ta bezir  yağı ile yağlayıp üzrinede su bazlı dış ce-
he boyası ile boyamayı düşünüyorum.Bu konuda yapmam gereken yada yanlış yaptığım bir şey varmı önerilerinizi bekliyorum.
    Bu arada ben arıcılığa geçtiğimiz haziran ayında 3 koloni ile başladım.bu yıl ise on onbeş koloni daha alıp kendimi yetiştirmeye çalışıcam tabi havalar müsade ettiğinde,ARI alımı konusunda da tavsiye ve önerilerinize ihtiyacım var.bu konuda her ne kadar kitaplar ve sanal ortamda okuduklarımız olsada pratik çok farklı durumuma özel tavsiye ve önerilerinizi beliyor cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Hilmi Kemal;
A.s. Kovanların boyanması benim görüşüme göre iyi bir şey degil. Ben yıllarca boyasız kovan kullandım, bazılarına sadece pinoteks çekmiştim bazılarına bezir yağı, yıllarca bu kovanlar çürümediği gibi kovan içinde rutubette az oluyordu. Sanki ağaç nefes alıp sakinliyor, boyalı kovanlar daha çabuk çürüme yaptığı gibi, daha çok rutubet yapıyor, bunlar benim kendi tecrübelerin veya yaşamış olduğum şeyler diyebiliriz. Boya ağacı sanki boğup havasız bırakıyor. Yağlı boyayla kovan boyadım, slikonlu dış çepe boyası kullandım, pinoteks kullandım, bezir yağı kullandım.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

hilmi kemal

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 17 Mart 2012, 23:20:22 »
Yanıtlarınız için çok teşekkür ediyor,Hepimize bereketli yıllar diliyorum. Tavsiyelerinize uyarak Kovanlarımı bezir yağı ile boyayıp devam diyorum :)

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #6 : 03 Nisan 2013, 22:52:22 »
 Elimde katlarıyla beraber altı-yedi kadar eski kovan var.Daha önce bunların bazılarını duvar boyasıyla

boyamıştım.

Önce bu kovanların çatlaklarını tutkal ve talaş karışımıyla  kapayıp tamir etmeyi ve boyamayı düşünüyorum.

Nasıl bir boya kullanacağım konusunda karar veremedim.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2013, 00:24:26 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2013, 13:18:30 »
ethem bey merhaba. ben kovanlarımın tamamını su bazlı dış cephe boyası ile boyadım. rengi de deniz mavisi.nefis bir renk.tavsiye ederim.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #8 : 05 Nisan 2013, 19:54:05 »
 Merhaba.Daha bugün boyacıya uğradım.Dış cephe silikonlu,su bazlı boyayı sordum.Ahşaba gelmez,atar dedi.
Sadece astarlamamı tavsiye etti.
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2013, 20:40:29 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 05 Nisan 2013, 20:40:17 »
Eskimeyen bir şey varmı.
Hangi boya olursa olsun zaman içinde mutlaka çıkacaktır. Sonuçta tüm boyalar yüzeyi kaplıyor. Silikonlu boyalar olsun, yağlı boya olsun yüzeyi dış etkenlerden korur, yani hava, su ve güneş almasını engeller.
Silikonlu dış cepe boyasını ben begeniyorum, hemen kuruması ve ahşapı kapatması güzel.
Tüm ana arı çiftleştirme kutularım olsun, kovan ve katlar dış cepe boyası ile boyandı, hiç birisinde astar kullanmadım.
Sonuçta insanların boyası çıkmıyormu :o
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2013, 20:46:35 »
 Yeni aldığım kovanlar yağlı boyalı.Fakat sanki bir kat atılmış gibi.Bu boyanın üzerine de silikonlu ile boyayabilirmiyiz ?
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2013, 20:49:24 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #11 : 08 Nisan 2013, 09:59:09 »
Ethem bey, bunu en iyisi bi boyacıya sorsanız iyi olur. Benim bildiğim tutmuyor kazımak gerekiyor. Yada yağlıboya üstüne gene yağlı boya atmalı. Ama dediğim gibi tam sağlıklı bilgiyi bi boyacıya yada marangoza sorsanız iyi olur. Ben kafama göre silikon boya ile boyamıştım iyi olmamıştı. Ahşaba gidecek boyayı en iyi ustaları biliyor.
saygılarımla
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/