Gönderen Konu: YENİ DOĞAN ANA ARILARDA BEKLENEN ÖZELLİKLER  (Okunma sayısı 5974 defa)

erkanduzce

• Ziyaretçi
YENİ DOĞAN ANA ARILARDA BEKLENEN ÖZELLİKLER
« : 05 Haziran 2013, 21:26:26 »
ALİ BEY
ürettiğimiz ana arılarda nelere dikkat etmeliyiz.
sizin ve
mehmet yüksel bey in
bu konudaki yorumunu önemsiyorum hangi kriterlere dikkat ediyorsunuz..
bugün blogundaki bir yazı merakımı daha da arttırdı

( alıntı mehmet yüksel )
önceleri ana arı memelerini ana arılar çıkmadan dağıtıyordum fakat ana arıları görmediğim için
 görünümlerinde ve sağlık durumlarını değerlendiremiyordum şimdi ise kafes içinde çıkan ana arıları kontrol ediyorum ve istediğim   kriterleri   yerine getiriyorlar ise besleyen arıları ile bölüyorum.
Benim az miktarda iyi ana üretme kriterlerim böyle,
tabiki her arıcının kendine öz yöntemi vardır ve öyle uygular.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Ynt: YENİ DOĞAN ANA ARILARDA BEKLENEN ÖZELLİKLER
« Yanıtla #1 : 06 Haziran 2013, 12:45:24 »
Benim kaliteli ana arıdan istediğim kriterler Larva transferinden önce başlıyor,
Larvası alınacak ana arının istenilen kriterlerin hepsini yerine getiren kaliteli ana arılardan olması ön şartlardan biri,
Yani dominant bir soydan gelmesi gerekliki ilk generasyon kızlarıda aynı istenilen kriterlerde onlara benzesin.

Bazı kaliteli genç ana arılar vardır,yumurta atmaya başladığında boş peteklerin her yerini yumurta ile doldurur
bu davranışı ile iyi bir ana arı olduğunu gösterir,kraliçenin anasından aldığı dominant özellikleri ise işci kızlarına verir ve bal depolamaları
sakinlik,çerçeve üstünde sakin durmaları,çerçeveyi kovan kenarına koyduğunuzda çerçeveyi terk etmemeleri
kovan açıldığında arılar havalanmamaları,temizlik içgüdüleri istenilen kriterlerden örnektir,
bazı ana arı üretenler ise arıların renklerinede değer veriyorlar mesela karniyolda olduğu gibi arıların gri renk olması isteniliyor.

Arılığınızda herhangi iyi bir koloniden üreteceğiniz ana arı dominant annesi ve dedesi olmadığında
kızlarıda değişik özelliklerde olacağından istenilen kriterler olmayabiliyor yani şansa kalmış oluyor
bu yüzden ana üretim tekniklerinin yanında dominant ve istenilen kriterlerde olan bir ana arıdan Larva alınması
gerekiyor,kaliteli ana arı üretebilmek için.

Bir sürü ön kriterler isteniliyor ürettiğimiz ana arılardan bu yüzden ben küçük kalan ana arıların performansını
şimdiye kadar hiç beğenmedim,onun için ön elemelerden geçemiyorlar.
Genç ana arılar dünyaya geldiklerinde tabiki biraz küçük görünebiliyorlar fakat döllenme işlemi bitmiş
ve yumurta atmaya başlayan bir ana arının arka kuyruğu uzun ve kalın olmalı,şimdiye kadar kullandığım
bütün iyi ana arılar böyleydi ve hepsinden memnundum.
Döllendikten sonra halen küçük kalan ana arılar ise çerçeve üstünde fırıl fırıl dönüyor çok hareketli oluyorlar
fakat istenilen büyüklükte koloni yapamıyorlar ve yönetemiyorlar.

Ana arı memelerini ana arılar çıkmadan önce ruşetlere dağıltıldığında ise içindeki ana arı
ölümü canlımı bir eksiği varmı belli olmuyor bu yüzden canlı kafes içinde görerek karar vermeyi
daha iyi diye düşünüyorum,benim şahsi düşüncem böyle.

Tabiki bazı noktalarda değişik görüşte olan arkadaşlarda olabilir,
kendi özel görüşlerini burada belirtebilirler.

AYDIN BAYAR

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Haziran 2013, 16:12:01 »
mehmet abi larva tranferiyle ana arı üretiyorum anaları ruşetlere dağıtıyorum ana arılar memelerden cıkıyor  bir iki gün sonra ana arılar kayboluyor bu seneye kadar böyle olmamıştı 17 ruşetten 10tanesi kayıp arıların üzerinden yüksek gelirim hattı geciyor bunun etkisi olurmu işin icinden cıkamıyorum arıcı dostlardan yardım bekliyorum saygılarımla

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #3 : 07 Haziran 2013, 00:37:22 »
Bir hata var ama ne,çünkü 10 adet ana arıda aynı durum olması düşündürücü biraz
 ama tamda net bir şey diyemiyecem,takip etmek gerekir.