Gönderen Konu: LARVA TRANSFERİ, ANA ARI ÜRETİM TEKNİKLERİ  (Okunma sayısı 24626 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
LARVA TRANSFERİ, ANA ARI ÜRETİM TEKNİKLERİ
« : 22 Mart 2013, 21:22:16 »

Larva transferi ile ana arı üretimindeki püf noktalar. Yeni başlayanlar için en önemli konu sulu aşılama tekniğidir. Çok enteresan resimlerimden birisini daha çektim. Günlük larva ile günlük yumurta yan yana::))
Buradaki oranı hiç bir zaman gözden kaçırmayacaksınız. Yumurtanın boyuyla larvanın boyuna dikkat edin.

Sulu aşılama için 80- 90 aşılama için 3 ana arı memesindeki sütün alının, minik bir kap içinde sulandırılıp larvanın bırakılacağı yüksük veya çanağın dibine minik bir damlacık bırakılmalı.

Çanakların dibinde sulandırılmış arı sütü zerrecikleri var, larvalar bu sulandırılmış sütün üstüne bırakılacak.

Sütlü durumun genel görünüşü daha larva almadık.

Alınacak larvanın boyutunu nasıl anlayacağız derseniz, larva kaşığında larva alındığında görmekte zorlanacaksınız. Resimdeki kaşıkta larva var ve çok bariz görünmüyor, iyice kıvrılıp C olan larvalar bu kaşıkta kinden çok yaşlı demektir.

Bir başka larva.
Bir başka resim, makro çekim, normal şartlarda bu larvaları resimdeki gibi çok net göremezsiniz.

Yeni çatlayan yumurtadan çıkan larva uzun bir görünümde olur.Larva yaşlandıkça kıvrılıp C şeklini alıyor, bu detayı eskiden bilmiyordum, ana arı üretim kursunda  Sayın Feyzullah Konak hocamızdan öğrenmiştim.

Bazı durumlarda ani kararlar verip olumsuzluklardan bile faydalanmasını bilen bir yapım var::))

Bu resimde onlardan biri. Bir kovana verdiğimiz memelerden tutmayanlar vardı, kapalı yavru olmadığında anında yalancıya kaçan koloniler olabiliyor.

Bende ana arı memesine yumurta atılmış çanağı eğitim amaçlı kullanmaya karar verdim.

Bu resimde alınan larvanın ne kadar küçük olduğunu, yumurtayla kıyas yaparak anlayınız.

Bazı durumlarda ani kararlar verip olumsuzluklardan bile faydalanmasını bilen bir yapım var::))

Bu resimde onlardan biri. Bir kovana verdiğimiz memelerden tutmayanlar vardı, kapalı yavru olmadığında anında yalancıya kaçan koloniler olabiliyor.

Bende ana arı memesine yumurta atılmış çanağı eğitim amaçlı kullanmaya karar verdim.

Bu resimde alınan larvanın ne kadar küçük olduğunu, yumurtayla kıyas yaparak anlayınız.

Minik larvaları tutturmak zordur,daha iri larvaları tutturmak daha kolaydır ama ana arı kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Yani aldığımız larva kaşıkta var mı? yok mu? diye sizi zorlamalı bunu gözü keskin görenler için söylüyorum, görmeyenlere Allah yardım etsin::))

Larva transferi yapılırken aşırı derecede acele edilmeli. İlk başlayanlar yüzlerce larva transferi yaparak boşa antrenman yapmalı.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

erkanduzce

• Ziyaretçi
Ynt: LARVA TRANSFERİ, ANA ARI ÜRETİM TEKNİKLERİ
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2013, 22:48:05 »
ali bey resimler harika

ben antreman yapmak yerine hazıra konmayı tercih edenlerdenim
galiba bu resimler
geri sayım başladı demek oluyor..
başarılar

çaylı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Mart 2013, 13:46:49 »
biz acemi arıcılara ışık olacak bu tür aydıntacı bilgi ve görselleri paylaşan tüm herkese TEŞEKKÜRLER.slm ve muhabbetle kalın herşey gönlünüzce olsun

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #3 : 23 Mart 2013, 17:44:01 »
Akdenizli analar  hayırlı uğurlu olsun, atalarımız "gelini deveye bindirmişler gör kısmetin nereye demişler" sözü vardır, analar
üretene , Kullanana hayırlı olur inşallah.
« Son Düzenleme: 23 Mart 2013, 18:15:15 Gönderen: Gultepeku »
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 24 Mart 2013, 07:16:42 »

Larva transferi yapacaklara bu işi daha kolaylaştıracak bilgiler gerekli. Bunlara püf noktaları diyoruz. Alınacak larvaların yaşı çok önemli. Yeni çatlayan larva yay veya hilal gibi, en son bizim Mirili Fatih abi muz gibimi olacak dedi, güzel bir tanım çıktı.Resimlerdeki günlük larvalar rahatlıkla transfer edilebilir. Larvalar arasında saat veya dakika farkı vardır, dikkatli bakarsanız hala çatlamayan günlük yumurta var.

Larva transferi yapacaklar bunu ilk defa yapıyorsa, önce bir anasız koloni oluşturmalı. Oluşturulan anasız koloniye damızlığı olanlar damızlık koloniden, damızlığı olmayanlar begendikleri koloniden yumurtalı çıta alıp, anasız koloniye verilmeli, anasız kolonide sizin verdiğiniz yumurtalı çıtadan başka çıta bulunmamalı. Yumurtalar çatladığında kısa süre sonra salğılanan yoğun arı sütü sayesinde hem transfer kolaylaşır, hemde yeni çatlayan yumurtalardan oluşan bir larva gurubunda yaşlı larva alma şansınız kalmaz.

Böyle süt içinde kalan larvalar aşılama çok kolay olur, sulu aşılamadan daha başarılı yapar.

Ben ne kadar biildiklerimi yazmaya çalışsamda, hiç aklımıza gelmeyen soru ve merakları olanlar olabiliyor. Böyle sorusu olanların, sorularını yazmalarını istiyorum.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #5 : 25 Mart 2013, 11:36:18 »
Selam Arkadaşlar
  Ali bey ana üretme konusunda ayrıntılı bilgileriniz için teşekkürler.
Benim sormak istediğim tutma oranını artırmak için etkili olan şartlar nelerdir?
Bizim uyğulamalarda 1/3 oranında tutma oluyor, tuttuktan birsüre sonrada  arılar ana memesini terk edebiliyor ?
Bilgi olarak herşey tamam ama pratikte sorunlar var sanırım,mesela transferi yaptığımız ortam ısısı etkili olurmu ?
Transfer yapacağımız çıtayı başka bir arılığa götürdüğüzde; taşıma sırasında veya arılıkta nasıl  bir uygulama yapmalıyız ?
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 25 Mart 2013, 13:18:00 »
Kadir bey ana arı üretiminin her aşamasında farklı dataylar var.
 Bunun ilk ayağı larva tarnsferiyle başlamıyor. Larva transferi yapılmaya başlamadan 3-4 gün öncesinden, devşirme olabilir, anası öldürülüp koloni anasız bırakılabilir.
Buradaki önemli nokta, koloni anasız kaldığını bilecek, devşirme koloni daha iyi olur, aynı arılıkta tarlacılar geriye döner, acemiler kolonide kalırlar, bizede bu iş için acemi denilen genç işçi arılar gerekli. 3-4 Gün bunlar kendi hallerinde kalacaklar, dolayısı ile ana arı arayışları olacak, bu kolonideki tüm yavrulu çıtaları alıp bir ballı polenli, birde sırf polenli çıta bırakılırsa vereceğiniz larvalara mahkum olacaklardır, kabul edilmeme gibi bir durum söz konusu olamaz, böyle bir kovana ben aşılama yapayım bir iki fire zor veririrm. Bahsettiğim koloni 5-6 çıta olacak, siz bu 5-6 çıta arıyı 3 çıtaya düşürüyorsunuz. Tutma oranını artıracak en önemli konulardan birisi budur. Bir ileti içinde bir çok soru var, öbür soruuların cevaplarını daha sonra yazayım.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2013, 13:20:22 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

hasan doğan

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 25 Mart 2013, 19:10:28 »
Merhaba Ali bey verdiğiniz teknik bilgiler için çok teşekkürler. Benim şöyle bir sorunum var. Larva transferi yaptığım memeleri otuz km uzaklıktaki arılığıma götüreceğim acaba memeler kacıncı günde ve neşekilde götüreyim kovanın içinde bir ballı bir de polenli çıta ve memelerin dizildiği çıta var

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 25 Mart 2013, 22:25:30 »
Hasan bey, memeler kapanmadan nakil işini bitirmelisin, benimbaşından geçen bir olay var, kapanmış memeleri 60 km. Gebze'den Şile'ye taşıdım hepsi doğmadı(meme içinde ölmüşler). Mehmet Yüksel bir ara kapalı memelerin taşınmasını anlatırken, memeleri tersine tuttugunuzda koşarak bile taşısanız bir şey olmaz demişti. Meme içindeki pupa ile arı sütü birbirinden kopmaması gerekiyor diyenler var. Bir başka tecrübem ise Vecdi abime larva transferi yapmıştım, sabah transfer yapıldı, aynı gün akşamı otobüse aşılı kovanı verdik, 1000 km. yolculuk yaşayan açık ana arı memeleri, günü geldiğinde doğdular.

Ali Türk

AYDIN BAYAR

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 26 Mart 2013, 14:36:11 »
ali abi paylaşımların icin teşekkür ederim 

Metin Adıgüzel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 26 Mart 2013, 23:49:04 »
Ali abi arı memeleri için çıta nasıl hazırlanmalı.Bazı fotoğraflarda iki sıra bazıların üç sıra görüyorum.Bunun bir ölçüsü varmı teşekkürler.Bol kazançlar

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 27 Mart 2013, 22:08:03 »
Ali abi arı memeleri için çıta nasıl hazırlanmalı.Bazı fotoğraflarda iki sıra bazıların üç sıra görüyorum.Bunun bir ölçüsü varmı teşekkürler.Bol kazançlar

Ana arı çıtasındaki meme sayısı veya sırası, ihtiyaca göre hazırlana bilir, burada asıl konu memeleri besleyecek genç işçiler. Bazı kişiler bilirim, ana arı üretimine nerede atıl kovan var onu ayırır, sanki ana arı üretimine ayırdığı koloniyi çöpe atıyor. Ana arı memeleri başlatacak veya baştan sona bakacak kolonide genç işçiler olmalı. Bunun için ben devşirme koloni oluşturuyorum, 10 koloniden birer çıta doğmak üzere olan kapalı yavruları alırım, bazı kovandan çıta almayıp, larvalara bakan işçileri bu devşirme koloniye silkelrim.Bir kısmı geriye döner ertesi gün bir iki kapalı yavru alınır, arı çok yogun genç işçilere yapılan transferler teslim edilir. Bu koloniyi ister başlatıcı istersen başlatıp sonuna kadar götürüp bitirici yapabilirsin, zaten aşılamadan sonraki süreç 10 gündür, 10 gün sonrası memeleri alıp, ruşetteki hazır analardan birisini verip koloniyi normal seyrine sokuyoruz. Sezon başından sonuna kadarda aynı anasız koloniler başlatıcı olabiliyor, sürekli başka kolonilerden kapalı yavru takviyesi gerekiyor.

Ali Türk

erkanduzce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : 27 Mart 2013, 23:16:24 »
benimde bir sorum olacak musadenizle

kendime 20 tane ana arı üretimi stiyorum ve 20 tane aşı ayptım 20 side tuuttu diyelim.
başlatıcı ve bitirici olarak aynı kovanı kullanmak istiyorum
bu koloni kaç çıtayı saracak kadar genç asker olmalı
kaç çıta kapalı yavru
kaç çıta ballı çıta
kaç çıta açık yavru (larvalı) olmalı

kolaaylıklar dilerim..

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #13 : 28 Mart 2013, 07:24:49 »
benimde bir sorum olacak musadenizle

kendime 20 tane ana arı üretimi stiyorum ve 20 tane aşı ayptım 20 side tuuttu diyelim.
başlatıcı ve bitirici olarak aynı kovanı kullanmak istiyorum
bu koloni kaç çıtayı saracak kadar genç asker olmalı
kaç çıta kapalı yavru
kaç çıta ballı çıta
kaç çıta açık yavru (larvalı) olmalı

kolaaylıklar dilerim..

Erkan ana arı üretiminde mümkün olduğunca güçlü kovanlar kullanılmalı. Ana arı üretim kursunda basit ama çok etkili bir teknik vardı, onu buradan aktarayım.

10 Çıtalık bir arınız var, arıyı yan yana bölüyorsunuz, güçlü bölüm anasız kalacak, ana arı arısı az olan bölmede kalacak.

Anasız bölüm anasız kaldığını hissedecek, bazı fazlalık yavrulu çıtaları etraftaki kolonilere dağıtıyoruz, bu çıtaları bir kaç gün sonra tekrar geri alabilirsiniz.

Koloni anasız kaldı, fazlalık çıtalarıda alındı. Larvaları aşıladık memeler tuttu. Hemen koloniyi birleştiriyoruz, bu iş için katlı kuşet (ruşet) kovana ihtiyaç var. Analı bölüm alt kata alınıyor, arasına ızgara koyup, aşılamalı bölüm kata alınacak, bu koloni zaten kendi anası alt katta olduğu için sorunsuz yoluna devam eder, üst katta ise 20 memeyi 10 çıtalık güçlü bir koloniye besletmiş olursunuz.

Katlı ruşetimiz yok ise bunu kovanda yapıyoruz,  5 çıta alt kata aldık anasıyla birlikte, yan boşluk doldurulacak, yadabölme tahtasıyla bölünecek, üst katatada memelerin olduğu bölme alınır, katıda gene bölme tahtasıyla daraltıyoruz, bölme tahtanız yok ise normal çıtayı çuvalla sarıp bölme tahtası oluşturabiliriz. Bizim kovanı sıkıştırma videolarımız var, koloni sıkıştırmayı bu iştede kullanıyoruz.

10 Çıtalık bir koloniye ana arı kursunda 80-90 meme verilebildiğini öğrettiler ama bana göre bu çok fazla. Ticari işletmeler çok güçlü kolonide başlatılan memleri, bitirici kolonide sonlandırıyor.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 28 Mart 2013, 08:04:29 »
Selam Arkadaşlar
  Ali bey ana üretme konusunda ayrıntılı bilgileriniz için teşekkürler.
Benim sormak istediğim tutma oranını artırmak için etkili olan şartlar nelerdir?
Bizim uyğulamalarda 1/3 oranında tutma oluyor, tuttuktan birsüre sonrada  arılar ana memesini terk edebiliyor ?
Bilgi olarak herşey tamam ama pratikte sorunlar var sanırım,mesela transferi yaptığımız ortam ısısı etkili olurmu ?

Kadir bey kolonilerin yavru faliyeti başladığında yavru alanları ortalama 35 derecede bulunuyor.
Larva transferi yapacak kişiler bu ortam sıcaklığını düşünmeli.
Ortamı 35 derece tutmamız imkansız, yapılan işlemleri hızlandırıp, larva çıtasını mümkün olduğunca kısa sürede koloniye vermek lazım.
Bunun için önceden tüm hazırlıklar yapılır, aşılı çıtayı vereceğimiz yer aralanır, aşı geldiğinde direk çıtalar içine dalınır. Aşı yapılacak çıtadaki memeler hazırlanır, larva kaşığı ıslatılır, ıslatmak kaşığı esnekleştirir, sulu aşılama yapacaklar yüsüklerin içine sulandırılan arı sütü damlacıklarını koyar, ortamda her şey hazır, gidip önceden belirlediğimiz larva alınacak çıta koloniden çekilir.

Seri bir şekilde aşılamaya geçilir, ben 30 aşılamayı 3 dakika gibi bir sürede aşılayıp koloniye veririm. Bu süre uzadıkça olumsuzluklar artar. Olumsuzluk yaşamamak için bol bol antreman gerekiyor. Larvalı bir çıta alınır boşa, mesla bir gazete üzerine bir kaç gün aşılama yapın kendinizi geliştirin. Bu işler acayip bir bütünlük istiyor, bir yerde terslik olursa yapılan işler gümlüyor. Aşılama verilen kolonide açık yavru kalmazsa iyi olur, memeler tutunca bir gün sonra açık yavru verilebilir, açık yavruyu memeli çıtaya yapışık olacak, polenli çıtada bir tarafta yapışık olmalı, açık yavrular tüm acemileri memelerin olduğu yere çekecek, memelere arı sütünü acemi genç işçiler salgılar, bir başka önemi ise varroa varsa açık yavruya girsin, yoksa ana arı memesine giriyor.Bu arada meme başlatacak ve bitirecek kolonide çok iyi varroa mücadelesini unutmuyoruz.

İletinde çok acayip sorular vardı, ikiye ayırdım tek cevapta boğulmasın istedim. Başka kafanıza takılan olursa, bilirsem cevaplarım.

Ali Türk