Gönderen Konu: Arıcılıkta mayıs ayında yapılması gerekenler, yada mayıs ayında neler yapmalıyız  (Okunma sayısı 24149 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arıcılıkta mayıs ayı, işlerin en yoğun olduğu ayda diyebiliriz.
Koloniler, aktarılıp kovanlar temizlenir.
Kolonilerin işlerine yetişmek bu ayda çok zordur.
Arıcılar mayıs ayında başta, çıta ve petek hazırlarlar. İlerleyen günlerde kolonilere kat lazım olacaktır.
Bunların yanında ise kaliteli anaarıların en iyisinin bu ayda olduğu yönünde bilgiler vardır.
Arılarda çoğalıp oğul verme içgüdüsü, bu gidişlerdeki kaliteyi ayrıca etkiler.
Zamansız anaarı üretimi ise bir çok olumsuzluğu beraberinde getirmekte.
Ben bu sene bir kaç kez anaarı üretimine giriştimse, sonu hüsranla bitti.
Koloniyi anasız bırakıyorum, bir kaç gün geçiyor, larva transferini de yapıp işi başlatıyorum, genelde %90 memeler tutuyor. Havaların son derece dengesiz oluşu kolonilerin yaklaşık 7-8 gün hiç uçamaması, 20 anaarı memesi tutmuş ise 4-5 tanesini bırakıp gerisini imha etmesiyle sonuçlandı. Bazı şeyleri zorla yaptıramıyorsunuz.
 Bu esnada memelerden doğan anaarılar, bu koşullarda defalarca çiftleşme uçuşuna çıkıp eli boş dönmekte, bazıları da bu çiftleşme uçuşlarında yok olup gidiyor. 15 Günde ergen hala gelen erkek arılar, bir aylık bile olsalar olgunlaşamıyor, bunun nedeni de erkeklerin istenilen sıcaklığa ulaşılamadığında gelişememesi.

Yıllardır arıcılık yapıyorum ben böyle bir bahara denk gelmedim.
Şu an havalar ısındı, bu seferde bir hafta sürecek yağmurlar başladı.
Bazıları kendisini nimetten sayıp, arıcılar bahane üretmesinler demekte. Biz iş üretmeye çalışıyoruz ama iklim müsaade etmiyor, ne yapalım şimdi.

2011 yılının ilk karniol f1 anaarısı. Resim nisan ayından.

Bir başka anaarı çitleştirme kutusundan, karniol f1 anaarı, çiftleşme uçuşundan dönmüş.
Bu anaarı çiftleşmeye başladıgını, çiftleşme esnasında erkek arının organını kopartarak geri geldinini görüyoruz.
Yani işler yolunda, bu resimde nisan ayında çekilmişti.

Mayıs ayında havalar birden ısındı ve bizde hemen gaza bastık.

Şu an 6 kolonide 150 anaarı memesi tumuş durumda ve en geç tranfer yapılanlar mayıs 15 de dogacaklar tabiki bir sakatlık yapmaz isek. Bu işlerde zamana karşı yarışıyoruz. Bu gün itibari ilede hiç bir bölme ve kutu arılandırması yapılamadı. Bu ay arıcıların yardırma ayıda denilebilir :D

Yapmışolduğumuz işlerde geçen seneye oranlar ne kadar geriden gidiyoruz merak edenler alttaki linki tıklayıp olayı görebilirler.
Mazeret yok :)
 Bu konulardaki en büyük delil  ise geçmişte yapmış oldugumuz çalışmaların kayıtlı oldugu blogumuzdur.

http://bengittim.blogspot.com/2010/05/kapak-olmasina-olduda-genede-dra.html[/b]
« Son Düzenleme: 06 Mayıs 2011, 15:41:11 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ali abi mayıs ayını güzel özetlemişin. Bu sene kış gelememişti şimdide bahar gelemiyo:( Fakat rahatladığımız uygulamalar da var. Bu sene koloni yönetiminde uyguladığımız teknikde kuluçkalığı kaldır alttan bak ana memesi kontrolü yap işlemin büyük bölümü tamamlandı demekdir. Bunu neden burda söylüyorum dersen; havalar serin, kapalı, yağmurlu hızlı ve çabuk kontrol önemli. Ayrıca arı bu kadar süre kapalı kaldı bu sene oğula meyletme oranı yükselecek yani kontrol de bir o kadar önemli hale gelecek. Bakalım neler göreceğiz neler yaşayacağız hayırlısı olsun diyelim.

uğur gök

• Acemi Üye
  • *
  • samsun/yakakent
     Abi arıların gelişimi için mayısın adı yetti.Arı gelişimi yavaş gözüküyordu 5-6 çerçeve sıkışık 4çerçeve kapalı yavrulu mayısa girdik bir baktımki altı doldurmuş bu haftasonuna kat istiyorlar.
    Acizane mayıs ayında yapılacaklara bir şey eklemek istiyorum.Mart itibari ile haftalık yaptığımız kontrolleri not ediyoruz ya şimdi geriye dönüp anaarıların yumurtlama performansını notlarımızdan ortaya çıkartıp verimsiz olanları kara listeye almalıyız diyorum.Kışa 9 çerçeve girip bahara 8 çerçeve çıkan halada 9 çerçevede olan arım var anası değiceklerin listebaşısı.
     Son olarakta  2010 yazında alıp 2şer çitalık bölme arılara verdiğim f1 karniyoller abi kışa ortalama 3er   çerçeve ile sokabildim.Bahara 3er çita ile çıktılar .5 kovandan en geride olanı 7 çerçevede  diğerleri altı doldurdu .Nerden nere .Haftasonu katlarını atacam.
  Yeni f1 pilotların hayırlı olması dileğiyle......

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Havaların ısınmasıyla arılarda gaza bastı bizde bende katları koymaya başladım.Arılarım biranda geliştiler hiç umudum olmayan kolinim beş çıta dört yavruluydu biranda kat atılıcak duruma geldi.Geçen yıldan kalan tek ana arım gelişmedi onun icabına bakıcaz artık.Arılar şerbetlik altına mum örmekteler ham mum veriyorum iki gün geçmeden bir daha aynı olay tekrar mum istiyorlar gelişmeleri hızlı.
« Son Düzenleme: 05 Mayıs 2011, 18:18:08 Gönderen: emrah »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Havaların ısınmasıyla arılarda gaza bastı bizde bende katları koymaya başladım.Arılarım biranda geliştiler hiç umudum olmayan kolinim beş çıta dört yavruluydu biranda kat atılıcak duruma geldi.Geçen yıldan kalan tek ana arım gelişmedi onun icabına bakıcaz artık.Arılar şerbetlik altına mum örmekteler ham mum veriyorum iki gün geçmeden bir daha aynı olay tekrar mum istiyorlar gelişmeleri hızlı.

Abi arıların gelişimi için mayısın adı yetti.Arı gelişimi yavaş gözüküyordu 5-6 çerçeve sıkışık 4çerçeve kapalı yavrulu mayısa girdik bir baktımki altı doldurmuş bu haftasonuna kat istiyorlar.

Yeni f1 pilotların hayırlı olması dileğiyle......

Emrah;
Arılarımız mayısla alakalı olarak kovanı doldurmadılar. Havalar ısındıgı için salkım olan arı kovanı kapladı hepsi bu.
Ben peş peşine karakovan dan resimler paylaştım, en son yayınladığım resimde karakovan kapaga dayanmıştı, dün akşam hava 10 derecelere düştü ve 3-4 cm arı içeri çekilmişti. Ayrıca ördügü dalaklardan biride aşagıya düşmüş. Kovana sığmayan arı anında salkıma geçtiğinde azalıyor gözükmekte. Hatta yarına gece 2 derece olacak diye hava tahmin raporları var, bu sene iklim çok manyakça seyir ediyor ???
Arılarımızın istediği ısı degerleri bir türlü sürekli oluşamadı, iniş ve çıkışlar devam ediyor.

Uğur; senin içinde emraha söylediklerimi söyleyebilirim.
Arılarımız sıcaklık istiyor.
F1 arılarım en erken 1 ay sonrası ancak hazır hale gelecekler.

Geçtiğimiz seneyle bu gün arasının bir sene öncesi linkini verdim acayip fark yedik.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Mayıs ayındayız yavaş yavaş oğul haberleri gelmeye başladı ;D eğer bir koloni oğul memesi yapmışsa oğula gitmeyi kafasına koydu demektir. Yapılcak fazlada bir şey yoktur. Ben kendi adıma bir kez meme temizliği yapıyorum ve kovan içinde anaya yumurta alanı, genç arılara ham petek veriyorum. Haftaya gene meme yapmışlarsa anayı üç beş çıta aarısıyla kovandan alıyorum ve içerde biri açık biri kapalı iki meme bırakıyorum. Bu şekilde kovana kontrolum dahilinde oğul verdirmiş oluyorum.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Havalar epeydir yağmurlu gidiyordu dun bir bakayım dedim arılara oda ne bizim 10 çıta olan arı en son çıtaya memeyi asmış.Ana memesi kapanmamıştı onu bozdum sonrada diğer çıtalara baktım ana arımızı gördüm başkada meme olmayınca katı atı verdik.Biraz daha geç kalsak bu kolonimiz oğula gitmiş olurdu alanını açtık bakalım ne yapar bundan sonra.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
             Emrah,arıdan biraz hızlı çalışman gerekecek.Havaların yagışlı gitmesi,arıyı kovana hapsetti.Sıkışık arılar ogula yönelmekden başka çaresi kalmayacak.Henüz ogula giden arımda yok.Saglıcakla kalın.

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
2012 yılı mayıs ayı nasıl gidiyor ?

Bulunduğum gölge marmara , sürekli yağmur yağıyor, havalar  soğuk gidiyor. Arılarım çoğunluğunu zorlayarak kata çıkardım zorlayarak diyorum çünkü petek kabartamıyorlar , geçen yıldan kalmış kabarmış peteklere güzel yumurta atıyor ana arı. kabarmış peteği son atılan yumurtalı çıtanın yanına koyuyorum , kabarmış peteği olmayan arkadaşın az sayıda arısı kata çıktı.
Doğru kat atma  nasıl olmalıdır. ?
Doğru Ana arı ızgarası kullanma nasıl olmalıdır ?

Kendi yaptığım uygulamamı söyleyeyim; 10 gün kadar önce kuluçkalığı komple kata alıp , alta 10 adet ham peteği kat olarak girdim. Fakat çok az sayıda  petek kabartıldı, belkide havalar soğuk ve yağmurlu gittiği içindir. Havalar güzel gittiği günler nektar akımı güzel geliyor. Ana arı bir türlü alta inip yumurta atamıyor , bende bir düzenleme yaptım , kapalı yavruları katın ortasına üste aldım açık yavrulu ve günlük yumurtalı çıtaları yine kuluçkalığın ortasına yerleştirdim ve kenarlara ham petek girdim  arayada ana ızgarası koydum. Belki acele ediyorum ama amacım hem ana arıya alan açmak hemde yaklaşan bal akım zamanına üst katta yavrusuz alan açmak. Doğrumu yaptım ? Yanlışmı ? , Fikirlerinizi bekliyorum.
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Bu koloni yönetimi öyle menem bir iş ki aşağı tükür sakal yukarı tükür bıyık. Bu nedenlede doğru yapmışın kardeşim. Yerinde bende olsam öyle yapardım ve yapıyorumda.Bu işin bence püf noktaları ana arıya yumurta alanı açmak, genç arılara mum kabarttırmak ve tarlacılarada bal koyacakları alan bulundurmak.

volkanokten

• Acemi Üye
  • *
merhaba gültepeku,
siz bu iletiyi geçen sene yazmışsınız ama olsun, sizin geçen sene yaşadığınızı ben bu sene yaşadım. Aynen sizin gibi 10 çerçeveyi üst kata aldım ve alttan 10 çerçeve verdim. 1 hafta sonra alt katta hiç bir işlem olmadığını görünce altta 5 ve onun üzerinde 5 çıta olacak şekilde düzenledim.  aradan 10 gün kadar geçti ve dün kovanlara baktığımda kovanların 15 gün öncesinden daha da geri gittiğini gördüm. Kovanlarda hiç bir gelişme yok, yumurtalı çerçevenin yanındaki ham peteği bile şişirmemişler, bende eski bir arıcı abimi çağırdım ve kovanı onun bildiği gibi düzenledik, düzenledik dediğim kovanları eski haline getirdi  1 tanesinin katı alındı 10 çerçeve kuluçkalıkta sıkıştırıldı, tabi ne kadar sıkıştırıldıysa, diğerlerinden de 2 çerçeve kadarı üst katta bırakıldı ve diğerleri alta indirildi. Bana arıların düzenini bozdun ve şaşırttın onun için geri gittiler, bu şekilde olmaz dedi ve bayağıda nasihat verdi. Tabi bizde uslu uslu dinledik nasihatleri, eee  arı onun bölgesinin arısı olunca onun yöntemlerini kullanmalıyız tabiki de...  Ben Mehmet abi, Ali abi ve Muhteşem abinin paylaşımlarıyla arıcılık yapmaya çalışıyordum ama ne ala, bizim arılarla olmuyormuş bunu öğrendim. Tek umudum Ali abiden 5 tane alıp 4 tanesini kabul ettirdiğim karniyol F1 ler. Şu anda 4-5 çıta arasındalar. Bu sene olmaz gibi ama seneye arılarımın hepsi karniyol F1 (tabi Ali abi den kontenjan alabilirsek) yada üreteceğim F2 lerden oluşacak. O zamanda olmazsa demek ki bizim bölgemizde arıcılık olmazmış deyip, bu işten elimi ayağımı çekeceğim. Burası Rize nin Pazar ilçesi, mevsimden midir, yada nektar azlığından mıdır nedir anlayamadım ama arılar her sene  aynı, gelişmiyor. Ancak arıcılıkla ilgili aşırı bir nüfus var, her sene Tokat, Samsun, Ordu ve Giresundan kamyonlarla arı geliyor ve acayip kovan satışı var, bende bu sene 20 tane satın aldım, ilk aldıklarım yaklaşık 2 aydır bende ve hala aynı durumdalar, son aldığım 4 tane ise aynı adamdan  ve aynı yerden geldi ve 18 çıta full  ve kendi kovanıma alınca 20 çıtaya tamamlayacağım. Anlayamadığım burada gelişmeyen arıya ne yapıyorlar da Samsun, ordu  yada Tokatta gelişiyor, arı aynı arı  ama nedenini çözmem lazım.  Her sene kovan satın alarak bu iş yürümez diye düşünüyorum, herkese saygılar .....

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Değerli arıcı dostlarım,
Ben bazen örnek verirken kendi kullandığım arılarımda yaptığım uygulamaları örnek gösteriyorum,
kullandığım arının cinsini minsini reklam yapmaya gerek duymuyorum fakat bir yöntemi veya tekniği
tavsiye eder iken kendi arılığımda kullandığım arılardan yola çıkarak örnek verdiğim doğru.
Bendeki arıların aniden gelişmesi ve kolonilere verdiğim temel petekler aniden de kabartılması arının cinsinden kaynaklanıyor,
bazı gelişmeyen arı kolonilerinde ise büyük miktar temel petek kolonilerde düzen bozabilir orasıda doğru.
Böyle kolonilere çift veya tek çerçeve kabartma işi verilirse daha iyi olur.
Arılığmda ben hiç bir zaman böyle kolonileri kabul etmiyorum,erkenden fazla zaman harcamadan diğer kolonilerin
durumuna göre zayıf olan kolonilerin ana arısı zaman kaybetmeden değiştiriyorum,böyle gelişmeyen zayıf kolonilere
harcanan zaman boşa geçen zaman olarak görüyorum ve biran önce değişmesini sağlıyorum.
Hazırda ana arı var ise kekli kafesle veriyorum,hazırda yok ise zayıf koloniyi anasız ve çaresiz bırakarak performanzı
iyi olan bir koloniden larvalı bir çerçeve veriyorum kendilerine yeni ve istediğim kriterlerde ana arı yapmaları için.

Kolay gelsin,selamlar.

volkanokten

• Acemi Üye
  • *
İyi diyorsunda Mehmet abi, nerede bulacağız biz bu kaliteli arı ırkını...
Bir Ali abi var güvenle F1 olduğuna inanıp arı isteyebileceğimiz, ama onunda kapasitesi belli...
Geçen ay 5 tane aldım Ali abiden 4 ü kabul edildi ve şu anda 4-5 çerçeve arasındalar, yumurta durumuda birinde çok güzel iki çerçeve yavru alanı oluşmuş diğerlerinde daha kapalı yavru yok... Bloğundan okuduğum kadarıyla Ali abininde durumu içler açısı kırk küsür tane kovanı anasız ve aramaya utanıyorum kendisini. Bir hafta on güne kadar kestane başlıyor ve ardından ıhlamur açacak,önümüzde bir ay sürecek bir nektar dönemi var ve mecburen elimdeki arılarla girmek zorundayım, sonuçta köprüyü geçerken at değiştirilmez ama ne olursa olsun sezon sonunda benim arılığımda 4 adet F1 karniyolumun haricindeki kovanlar karniyol F2 olacak, hedefim bu...

özen efe

• Acemi Üye
  • *
20 Yıldır arıcılığın amatör olarak içindeyim bu yıl tamamen anladımki arıcılıkta başarı

kaliteli anadan geçiyor.

Eğer iyi arılarımız olsun istiyorsak kaliteli ana yetiştirmeliyiz.

Kendimiz yetiştiremiyorsak güvendiğimiz kişilerden temin etmeliyiz.

Eğer anamız kaliteli değilse ne yapsak boş.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/

Selam Arkadaşlar

Sn volkanokten Geçen yıl bu uygulamayı yaptık ama başarısız olduk. Başarısızlığımızın sebeblerini sıralayacak olursak

> Çalıştığımız arı cinsi , bu konuyla alakalı forumda yaterli yazılar mevcut.
> Koloni Yönetimi ; Son bahar bakımı, bahara güçlü arı popülasyonu ile giremeyeşimiz....
> Geçen yıl mayıs ayı Bulunduğum bölgede sürekli yağmurlu geçti, Arılar petek kabartacak nektar bulamadılar.Beslemeyi nekadar yaparsanız yapın dışarıdan nektar gelmiyorsa petek kabartma işi sağlıklı yürümüyor.
> Ana ızgarasını yanlış kullanmam ; 20 çıtayı sarmayan arıya ana arı ızgarası koymamam gerekiyordu, ben 12/13 çıta arıyı, açık yavruları alta kapalıları üste arayada ana ızgarası koymak suraiyle kat atmıştım. Zamansız erken uygulama  koloni gelişimini durdurdu. Bulunduğunuz bölgede bal akım zamanıın doğru bilmeniz gerekiyor, Bal akımından  10/15 gün önce 20 çıtayı başmış arıya kapalıları üste açıkları alta ana ızgarasında araya koymak suretiyle uygulama yaptığınızda yavru çıkan yere arlar balı bulduklarında yaymak suretiyle ana arıya yumurta atmaya fırsat vermiyorlar.Sizde temiz yavrusuz bal alıyorsunuz.
daha söylenecek çok şey var ama benim yaşayarak öğrendiğim bir söz var  " savaşı ancak hazırlıklı olanlar kazanır." yani dışarıda bal deresi aksa arınız yoksa , yönetemiyorsanız yine başarısız olursunuz.
Arıcılık; Doğanın ve Arının dilinden anlayarak arıyı yönetme sanatıdır.  Bal akım zamanı bir fırsattır , fırsatlara hazırlıklı olmak lazım.
<< Kadir Ünsal Gültepe >>