Gönderen Konu: Arı Sıkıştırmak...  (Okunma sayısı 20859 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Arı Sıkıştırmak...
« Yanıtla #15 : 04 Kasım 2013, 13:14:31 »
Arıcılıkta karar veremeyen, arıcı olamaz.
Biz bazı işlere girerken hiç sonuçlarını düşünmedik. Bir kaç yıl öncesi bazı kişiler tel altlıklı kovanlara karşı çıkmışlardı. Bir kaç sene sonrası bu guruptan bazıları Avrupa'daki arıcı ve arılıkları gezdiler, döndüklerinde söyledikleri şuydu, bizden başka herkes tel taban kullanıyor....

Şimdi gelinen nokta bir sürü plasktik taban piyasaya çıktı, peynir ekmek gibi satılıyor, direnenlerde sessiz sedasız yamulup gittiler.

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=538.0

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=631.0

İnvert şurup kullanmayın arılarınız ölecek diye bir taraflarını yırtanlar vardı ne oldu....
Bizim arıları 2009 yılından beri bir türlü ölmediler....

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=716.msg5113#msg5113

Hala kovanın üzerine ne örteceğine karar veremeyen kişiler var, bunlar çok büyük arıcı olduklarını savunurlar. Bir şeyleri başarmak için risk almak şart.

Diyelim ki bir konuda risk alacaksın, risk'i aza indirmek için 10 kovan arın varsa 2-3 tanesinde bir uygula ve sonuçları bir gör, bu işler bu kadar basit :)
Arıcı karar verdiği anda arıcı olmuştur, yoksa başkalarının fikirleri sizi yanıltır, hatta öyle kişilerin eline düşersiniz ki verdiği taktiklerle sizi oynatır kenardan, kıs kıs güler... :(

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #16 : 04 Kasım 2013, 20:38:33 »
Eski usullerle arıcılıkda başarılı olmanın imkanı yok yenilikleri bilimi takip etmekden geçiyor başarınını yolu.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #17 : 05 Ocak 2014, 21:39:27 »
Bugün bahçedeki kobay kovanıma baktım.2013 mayıs oğulu.Dört çerçeve kışa girmişti.Önce giriş deliğinden duman verip biraz bekledim.Kapağını açtığımda gördüğüm manzara dört çerçevenin ön taraflarında toplanmışlardı.Arka taraflar hemen hemen boştu.Çerçeveleri kontrol ettiğimde yavru yoktu sadece bir çerçevede bir adet kapalı gördüm.Belki çıkamayıp öylece kalan yavru da olabilir.Bal durumlarına gelince bulundukları kısımdaki balları boşaltmışlar çerçevelerin diğer kısımlarında yeterince balları var.  O tek kapalı gözlü çerçeveyi kovanda bırakıp iki çerçevesini aldım.Niyetim fazla  çerçeveleri  alarak kenara sıkıştırmaktı.Plan değiştirerek çerçeveleri ortaya almaya karar verdim.Fakat elimde bölme köpüğü olmadığı için kovanın kapağını kapatıp gittim bölme köpüğü hazırladım.Arıları iki çerçeveye sıkıştırdım.Aldığım çerçeveleri derin dondurucuda üç  beş gün bekletip kış çıkışı tekrar vereceğim.

Kışa girmeden yapılan sıkıştırma ile yetinmeyip kış ortasında ,güneşli bir günde kovanı açıp tekrar sıkıştırma yapmak gerekebiliyor.Gördüğüm kadarıyla bunlar tasarruflu böcekler.Fakat bulundukları ortam genişse ısınmak için daha fazla  bal tüketecekler.Hem arıların konforu için hem de kış çıkışlarını daha da garantiye almak için sıkıştırmamız gerekiyor..Zemherirdeyiz.Bu da zemherir sıkıştırması.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #18 : 05 Ocak 2014, 21:49:41 »

Görüldüğü gibi arılar biraz daha arkalara yayıldı.Çerçeveleri ortaya almamın sebebi alttan hava almasını sağlamak.Polen tuzaklı kovan .Şimdiye kadar polen toplamasını beceremedim ya bu şekilde havalandırmak amaçlı ve varroa kontrolünde kullanıyorum.