Gönderen Konu: ana arı üretim kovanı  (Okunma sayısı 8574 defa)

arıcı48

• Acemi Üye
  • *
  • katkısız bal
    • bal şifadır
ana arı üretim kovanı
« : 14 Temmuz 2010, 23:57:27 »
normal kovanı üçe bölerek üç bölmeli kovan yaptım. bölme tahtaları ince olduğu için analar birbirini keser dediler.bu bölme tahtalarını kalınlaştırmayı düşünüyorum.ayrıca ana üretimi için bu bölmelerin de büyük olduğu söyleniyor.ben de dikey bir bölme daha yapıp 6 bölme yapmayı düşünüyorum.ana arılara bir şey olursa elimde yedek bulunsun istiyorum.bu anaların kışlatma mevzusu da önemli heralde.ana üretimiyle ilgili arıcı arkadaşların bilgilerinden faydalanmak istiyorum.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: ana arı üretim kovanı
« Yanıtla #1 : 15 Temmuz 2010, 14:15:25 »
Değerli kardeşim anladığım kadarıyla sen bir kovanı yani 8-10 çıta arıyı altıya bölüp burada ana arı üreteceğini söylemişin. Gene tahminime görede ana memelerini arılara yaptırıp bu bölmelerde anaların çıkmalarını ve eşleşip yumurta atmalarını bekleyeceksin. Bu yöntem bence amatör ana arı üretimi açısından mükemmel olur. Profosyonel ana ureticileri bu miktardaki arıya 30-40 meme baktırıyorken onların ürettikleri analara göre senin bu şekilde üreteceğin analar daha kaliteli olacakdır.

Ancak bu uygulamanda yaşayacağın en önemli problem gözlerdeki arıların bu gözleri terk edip eski yerlerine gitmeleri yada bir gözde toplanmaları olacakdır. Bunun içinde bu gözlere arıları dağıttıkdan sonra bu kovanları ya 5-10 km uzağa götür yada 3 gün karanlık bir ortamda kapalı tut sonra arılığa getir. Çıkış delikleri mümkün olduğunca farklı yönlere baksın ve birbirinden uzak olsun.

Amaben senin yerinde olsam bu bölmeleri farklı kutular şeklinde dizayn ederdim.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 16 Temmuz 2010, 16:58:09 »
normal kovanı üçe bölerek üç bölmeli kovan yaptım. bölme tahtaları ince olduğu için analar birbirini keser dediler.bu bölme tahtalarını kalınlaştırmayı düşünüyorum.ayrıca ana üretimi için bu bölmelerin de büyük olduğu söyleniyor.ben de dikey bir bölme daha yapıp 6 bölme yapmayı düşünüyorum.ana arılara bir şey olursa elimde yedek bulunsun istiyorum.bu anaların kışlatma mevzusu da önemli heralde.ana üretimiyle ilgili arıcı arkadaşların bilgilerinden faydalanmak istiyorum.

Arıcı48;
Anaarı konusunda öne çıkan bazı sorularına cevap vereyim.
Öncelikle bölmeler arsındaki tahtalar ince olsa bile, analar birbirini görmeden, birbirini nasıl kesecekler. Bölmedeki parçaların ince veya kalın olmasında sorun çıkarmaz. Aman efendim öyle yapma, analar birbirini keser diyenler kaç sefer anaarı üretmiş onu bir araştır derim ;D
Bazı insanlara hayret ediyorum, geçenlerde anarı üretimiyle ilgili bir film yayınlamıştım, o film forumda var. Filimi izleyenlerden birisi ertesi gün haber yapıp efendim anaarı boyayacaksanız, iki ayağından tutup boyayın yazmıştı. Şimdi bu akılı veren hayatında kaç tane anaarının ayağını veya kanadını ya da başka yerini tutup, anaarı boyadı merak konusudur ;)
Söylemleri boş ver, yada kim söylüyor ve şimdiye kadar yaptıklarına bir bak. Ahkam kesenleride boşver 8)

Yedek anaarılarım olsun diyorsan kovanı üçe bölmen bana göre olumlu olur. Kovanı 6 bölme yapar isen kışlamada sorun yaşayacaksın. Kutuların hacimleri veya gözleri küçüldükçe kışlamada sorun çıkıyor. Bunu benim kadar kimse bilemez, bir gözde 1 çıta arı kışa girmeyi göze alamayıp kutuyu terk etti. Bu birkaç kutuda değil onlarca kutuda oldu, benim tecrübelerimle sabittir. Benim son anaarı çiftleştirme kutularım ara parçaları alındığında 13 kutu çıtasıyla kışa girecek. 13 çıtanın standart çıta karşılığı ise en az 4 çıta arı demektir. 4 Çıta arıyla kışa giren kovanları söndürmek imkansız.
Sen kovanı üçe böldüğünde her bölmede 3 çıta arı olacak ve kışlama sorunu yaşamayacaksın.
« Son Düzenleme: 16 Temmuz 2010, 22:02:31 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

arıcı48

• Acemi Üye
  • *
  • katkısız bal
    • bal şifadır
« Yanıtla #3 : 14 Eylül 2010, 21:01:00 »
anaların kokuları yandaki bölmelere karışınca işçi arılar anayı keser demem lazımdı.yanlış yazmışım.yine de anlattıklarınızdan problem olmayacağı anlaşılıyor.teşekkürler.