Gönderen Konu: Varroa Konzepti  (Okunma sayısı 18110 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Varroa Konzepti
« : 03 Ocak 2010, 19:54:24 »

Değerli arı dostları yukarıda görünen tabeleyi sizler için Türkçeye çevirdim,kendimin ve Almanyada
uygulanan senelik Varroa konzepti burada böyle yapılıyor.
Buradaki Arıcıların ve birliklerin uyması gereken iyi bir konzept olarak düşünüyoruz,avrupada
Üniversitelerde denenmiş ve uygulanarak bu sonuçlara varılmıştır.
Varroa mücadelesinde seneyi üçe bölerek,şöyle bir değerlendirme yapılmış :
Bahar uygulaması Nektar akımı öncesi olduğundan bala karışma olanağı olmasın diyerekten
Organik asitler bile kullanılmıyor sadece Erkek arı çıtası kapandığında keserek varroayı doğal yöntemlerle imha etmiş oluyoruz.Yazın Nektar akımında hiç bir mücadele yapılmıyor,
sadece yapılan işlem kuvvetli kolonilerden yapay oğul çıkararak bu bölünen oğul bala çalışmadığından
varroa mücadelesi yapılıyor ve bu işlem tavsiye ediliyor.
Sonbaharda Hasattan hemen sonra Formik asit uygulaması yapıyoruz,teşvik yemleme ve
sonrası yine Formik asit uygulaması yapıyoruz,formik asit kapalı gözlerde tesirini gösterdiği için
çok etkili oluyor ve kovan dip tahtasına veya çekmecesine düşen ölü varroa miktarındanda
görünebilir.Varroanın Formik asite karşı bağışıklık gösterdiği bilinmiyor.
En son olarakta Oksalik asit uyguluyoruz,Oksalik asiti uygularken arıların salkımda olmasına
özen gösteriyoruz çünkü oksalik asit arıların birbirlerine sürterek kontak yaparlarsa etkisini gösteriyor,
arılar salkımda değil ise tesiri olmuyor.Hava sıcaklığı 0 C° ile 5 C°derece arasında
tavsiye ediliyor.

Mustafa Turgut

• Acemi Üye
  • *
  • Adil olanı severim.
Ynt: Varroa Konzepti
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2011, 23:58:00 »
Sayın Mehmet hocam bu varroa ile mücadelede Oksalik asit buharlaştırma  methodu konusunda düşüncelerinizi öğrenebilirmiyiz.

Oksalik asit damlatma yöntemiyle buharlaştırma yöntemi arasındaki avantaj veya dezavantajları nelerdir?

Birde bu uygulamaların birden fazla uygulanmasında ne sakıncalar vardır?

Bu konularda bizleri bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılar...

mustafaguclu77

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 19 Aralık 2011, 14:39:11 »
boş çıta derken ham peteksiz sadece cıta mı konulacak??

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #3 : 19 Aralık 2011, 16:01:24 »
Sayın Mustafa Turgut Selamlar,
Hocam diye hitap ederek iltifat etmişsiniz,fakat ben hoca değilim yinede teşekkürler.
% 3.5 Oksalik asitin sıvı halde kullanmamızın sebebi,Almanyada Oksalik asitin ısıtılarak
buharlanmasını sağlayarak kullanımına iznimiz yok,yani yasak.Onun için uygulamalarımda sadece
son mücadele olarak %3.5 Oksalik asit  şeker karışımını kullanıyoruz.
Tesir konusunda aynı buhar uygulaması gibi başarılıdır,yavru olmadığı zaman bir defa uygulanır nedeni ise
basit,Oksalik asit kapalı petek gözlerinde tesir etmiyor onun için arıların yavru olmadığı bir zamanı tam yakaladığınızda bir defalık uygulama yetiyor ve Varroa zararlısına büyük zarar veriyor.İkinci uygulama kış soğuklarından dolayı fayda değil arılara zarar veriyor onun için zamanlama çok önemli.

%3.5 Oksalik asit avantajları olarak ayrı pahalı bir alet gerektirmiyor,basit bir şırınga ile uygulanabiliyor,
Varroa Konzeptini doğru bir şekilde uygulandığında sene sonu son Varroa mücadelesi olarak çok başarılı olarak görüyorum,
sıvı Oksalik asit kristalleri arıların üstlerinde birbirlerine kontak yani temas ettikce tesirini gösterir,kış salkımı ne kadar sıkı olursa % 3.5 Oksalik asit tesiri o kadar başarılı olur.

Oksalik asiti ısı ile buharlatarak ve asitin kristallerini arı üstüne dağıttığınızda aynı sıvı uygulaması gibi kontak tesiri yüksek
olur,Oksalik asiti buharlaştırmada arıların kış salkımı olmalarına gerek yoktur çünkü buharda bulunan asit kristalleri kovan
içinde rahatlıkla dağıldığından bütün arılara temas eder.

Hava sıcaklığı +5 C° üstünde yapılabilir ve 7 gün ara ile bir defa dan fazla uygulanabilir,her uygulamada Varroa çekmecesi
kontrol edilir ve sonuçlara göre ikinci veya üçüncü defa uygulanabilir,önemli olan uygulama sonuçlarını görmemiz gerek bunun içinde Varroa çekmecesi olması gerek.

Oksalik asit buhar uygulamasında arı zarar görmüyormu derseniz,görüyor tabiki.
Sanal alemde Oksalik asit buharlatılarak uygulanması yeni bir şey değil çok eskilere dayanıyor,mesela önceleri bakırdan alet yapanlar Oksalik asitin bakırı çözdüğünü ve böylelikle balda ve arı mumunda kalıntı bıraktığını analizler sonunda öğrenmiş oldular.Şimdileri ise Aluminyumdan veya chrom paslanmaz malzemeden yapılıyor.
Oksalik asitin ısı ile buharlatarak uygulanmasında ısı çok önemli,kontrolsüz ısı Oksalik asit kristallerini yakarak
Kohlenmonoksit oluşturuyor buda insanlarda gas zehirlenmesi olduğu gibi arılarda da zehirlenme yapabiliyor.
Oksalik asit buhar aletinin borusuna kovan girişinden içeri soktuğunuzda en yakın arılar dozun yüksekliği sonuçu
ölebiliyor,bazı alman arıcıların ifadesine göre boruya yakın olan arılar ölüyormuş.

Her iki yöntemde bence başarılı,yeterki uygulama zamanı doğru seçilsin.

Sayın Mustafaguclu77 Selamlar,
Evet,koloniler ilk erkek petek gözlerini yapmaya başladığında bizler de boş çıtaları birer tane katlara veriyoruz.
Arılar ham peteksiz çıtalara genelde büyük erkek petek gözleri inşaa ediyorlar.
[/b]

Mustafa Turgut

• Acemi Üye
  • *
  • Adil olanı severim.
« Yanıtla #4 : 19 Aralık 2011, 17:04:25 »
Sayın Mehmet Bey, Bizim kültürümüzde öğreten insanlar değerlidir. Hz.Ali (R.A) nın bir sözü vardır," Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" demiştir. Bir şeyler öğreten insana verilen değerdendir. Biz Hocam demişiz çokmu.
Sizler samimiyetle yardımcı olduğunuz sürece bizler bu tür iltifatlardan kaçınmayız.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
3 Koloni arım var bu sene ilk kışlatmam olacak hayırlısıyla, Oksalik asit buharlaştırma uygulamasını yaklaşık bir ay kadar önce yaptım. Varroa çekmecelerinde yaptığım kontrollerde bayağı bir ölü varroa gözlemledim. Şu da dikkatimi çekmedi değil. Uygulama sonrasında ilk biriki gün varroa dökülmüyor. Bir hafta içinde
ölü varroalar dökülmeye başlıyor yaklaşık 3 haftaya kadar dökülüyorlar. Saygılar...

PUTUCİ-YUNUS

• Acemi Üye
  • *
  • ARI SEVDALISI YUNUS
    • ARI SEVDALISI YUNUS
« Yanıtla #5 : 20 Aralık 2011, 09:55:59 »
Sevgili üstatlarım bu oksalit asit uygulaması 10 kovan için nasıl hazırlamalıyım bilgi verirseniz sevinirim.  Yalovadaki arıcı arkadaşlarımdan rica etsem oksalit asit kullanan arkadaşlarım yalovadan nerden temin ediyolar bilgi verirlerse sevinirim.MEHMET bey sizleri zevkle izliyorum bloğunuzdaki tüm paylaşımlarınızı yazılarınızı ve resimlerinizi tüm kalbi duygularımla büyük bir zevkle takip ediyorum  bu siteyi hazırlayan başta sayın ARI BAKANIM ALİ TÜRK beyefendiye sevgili doktorum MUHTEŞEM TURUNÇ beyefendiye ve emeği geçen tüm dost ve üstatlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım.YUNUS KANTAR
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2011, 10:12:10 Gönderen: PUTUCİ-YUNUS »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 20 Aralık 2011, 11:21:18 »
Yunus abi;
Oksalik asit damlatma tekniğini yıllarca uygulayan Mehmet Yüksel'dir.
Bizde geçmişte kullandık, tam tarifi olmadığı için koloniye banyo yaptırıyorduk. Hem solüsyon içindeki oksalik asit oranı fazlaydı hem de bir koloniye verilen miktarla belki de 5-6 kolonide mücadele edilebilirdi, bir başka çok önemli ayrıntı ise bunu yazın ortasında yapmıştık. Bu kadar yanlışı bir arada niçin yaptık dersin, bu işin ehilleri aramızda yoktu.

Bu işin ehil kişisi Mehmet Yüksel'dir.
Mehmet nereden biliyordu bunları dediğimizde, Alman arıcılar birliği ve üniversiteler bu işi yıllarca deneyler yapıp uyguluyor ve nasıl yapılacağını arıcılarına gösteriyor. Bizim böyle bilimsel çalışan kurumlarımız şimdilik yok, bu güne gelindi bilimsel kurumlardan görüş alın hala çok eski makalelerden sizlere bilgi vereceklerdir. Bu konudaki bilgilerimiz henüz güncel değil.
Bir çok kişi şimdilerde yapılan paylaşımlardan işi öğrendi. Geçmişteki sıkıntı ve yanlışlarımızı da unuttu.

Oksalik asit buhar konusunda bu yıl Almanya da sıkıntı varmış. Mehmet Yüksel onu da izah etmiştir. Asitin buharlaştırılmasında gerekli ısı kontrolü olmadığı için asit yanıp, yararlı etkileri yanında birçok zarar tespit ettikleri için Almanya’da kullanımı yasaklanmış. Avrupa da başka ülkelerde bu konuda yasak yok onu belirtelim.
Asitin kaç derecede buhar olacağı ve bu ısının nasıl sabit tutulacağı biraz zor.

Gelelim oksalik asit solüsyonu nasıl yapılır ve uygulanır.

Mehmet Yüksel bu konuyu forumun oksalik asit bölümünde işledi. Linki budur.

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=44.msg188#msg188

Gene Mehmet Yüksel, konuyu kendi blogunda arandığında bulunsun diye blogun sol tarafındaki oksalik asit resmini tıkladığınızda konuya ulaşacaksınız.

http://mehmetyuksel1.blogspot.com/search/label/Oksalik%20asit%20uygulamas%C4%B1

Aynı bilgileri bende güncelleyip kendi blogumda yayınlayıp birde uygulama esnasında video çektim.

http://bengittim.blogspot.com/2011/01/oksalik-asil-ve-varroa-mucadelesi.html

Kısaca tarif etmek gerekirse.
Kışın yapılan bir uygulamadır, arıların salkımda iken yapılır, bu uygulama sıcak iklimi kışı olmayan yerlerde etkili değildir.

% 3,5 luk 1 litre solüsyon yapmak, 35 gr oksalik asit, 200 gr tozşeker ve su.  Şeker ve oksalik asidi 1 litrelik şişeye koyuyoruz, üzerini de suyla doldurup içindeki maddeleri eritip, her arılı çıta arasına 5 ml olacak şekilde çıta arasındaki salkımdaki arılara damlatılacak.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #7 : 20 Aralık 2011, 18:21:56 »
Bu güne kadar pek üstünde durulmayan ayrıntı şuki bu solusyonun taze olarak hazırlanıp uygulanması. Tazeliğin bence en önemli özelliği solusyonun ılık olması. Neden derseniz 0-5 derece havada bu decelere yakın bir suyu tepenizden dökseler diyeceğim...nedeni  anlaşılacaktır. Herkese az varroalı bir sezon dileklerimle. Organik asitleri sirkecide kimyasal malzemelerin satıldığı sokaktaki bal mumcu kimyada bulabilirsin abi.
« Son Düzenleme: 20 Aralık 2011, 18:24:27 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

ŞÜKRÜ KOCA

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 21 Aralık 2011, 09:48:14 »
Yunus Bey yaptığı yorumda şöyle demiş"Yalovadaki arıcı arkadaşlarımdan rica etsem oksalit asit kullanan arkadaşlarım yalovadan nerden temin ediyolar bilgi verirlerse sevinirim" Muhteşem Abi cevabı yazmış ama ben de daha ayrıntılı bilgi olsun diye yazıyorum.
 Eğer arıcı asitleri bulunduğu yerden temin edemezse (  http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=198.0   )  linkte görülen resimlerdeki firmadan telefonla bilgi alınarak daha ucuza temin edilebilir. Telefonu nereden alacağız diyenlere cevabım resimlerin üzerindeki yazılara dikkatli bakın.
Çünkü bazen bulunduğunuz şehirde aradığınız malzemeleri bulsanız dahi pahalı olabiliyor.
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2011, 09:52:00 Gönderen: ŞÜKRÜ KOCA »

PUTUCİ-YUNUS

• Acemi Üye
  • *
  • ARI SEVDALISI YUNUS
    • ARI SEVDALISI YUNUS
« Yanıtla #9 : 21 Aralık 2011, 10:13:47 »
Sevgili bakanım saygı değer doktorum değerli ağbilerim güzel bilgileriniz için çok teşekkür ederim saygı ve sevgilerimi sunarım kalın sağlıcakla

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #10 : 21 Aralık 2011, 13:51:12 »
Şükrü hocam; benim tarifim karadeniz hikayesi gibi gibi görünse de sizin doğal olarak bilmeyebileceğiniz bir husus varki oda Yunus Abimizin İstanbul Maltepe de iş yerinin bulunduğu ve dahi bir tren ve vapurla sirkeciye 1 saat içinde ulaşabileceğidir. Aslında benim tarifimin en önemli eksikliği sadece Yunus abimizin işine yarayacak bir tarif yapmış olmam ama iyiki varsınız bu ilave bilgiyle eksikliğimizi düzeltmiş oldunuz.

ŞÜKRÜ KOCA

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 21 Aralık 2011, 15:35:50 »
Sayın Doktor Abim,
Gerçekten de bilmediğim yerde iş varmış.
Ben Yunus Bey Yalova'dan bir yer tarifi isteyince Yalovalı zannettim.
Selametle kalın.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 21 Aralık 2011, 15:56:48 »
Birçok yerde oksalik asit uygulaması yapılabilecek ortam oluşmuştur.
Benim paylaşımlarda kaçırdığım nokta ise yapılacak solüsyonun ılık su ile hazırlandıktan sonra, soğumadan ılık olarak kullanılmasıdır.

Bu paylaşımın en büyük nedeni uygulama zamanı geldi sizde uygulama yapınız anlamına da gelir. Koloniler yavru kesip salkıma girdiğinde bir seferlik uygulama büyük başarı sağlamaktadır.

Bu konunun başka yerlere çekilip dağılmasını istemiyorum.
Aynı yazıyı iki sefer kaldırmak zorunda kaldım. Biz burada bu işin zamanı ve nasıl uygulandığını paylaşırken, birisi kalkıp efendim ben filan asit, bir yerde bir, bir yerde de on liraya buldum demesi hedef sapmasına neden olur.

10 Liralık oksalik asit diyelim ki 50 liraya aldık. 50 Kovan arısı olan birisine bu asit 30 yıl yeter. İlaçlar konusunda hiç sesini çıkaramayanlar neden asitlerin fiyatlarına taktı anlamıyorum. Bir şey kaynağından alındığında ucuz olur, kaynaktan uzaklaşıp araya aracılar girdikçe de fiyat tırmanır.

Asitler konusunda bir başka sorunumuz ise arıcı birliklerimiz, Arıcılıkla ilgili ne kadar malzeme varsa temin ediyor, bunların içinde varroa ilaçları da var, ilaçları çok rahat satmalarına rağmen asitleri temin etmiyor. Her konuda hizmet ettiklerini söyleyen birliklerimizi bu konuda göreve davet ediyoruz. Başka ülkelerde birlikler gelişim için vardır, bizde ise malzeme ve ilaç firmalarının bayisi gibi çalışılıyor. Birliklerde biz ayakta durmak için bunları yapmamız lazım diyebilir.

Oksalik ve Laktik asit arıcılıktaki en zararsız asitlerdir. Kurallara uyulduğunda olumsuz bir şey yaşanmaz.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

PUTUCİ-YUNUS

• Acemi Üye
  • *
  • ARI SEVDALISI YUNUS
    • ARI SEVDALISI YUNUS
« Yanıtla #13 : 21 Aralık 2011, 17:54:28 »
Şükrü bey ben yarı yalovalıyım. Arılarım yalovada onun için  yalovalı arıcılardan yardım istedim ki yalovadan temin edebilirmiyim diye, kendim istanbulda ikamet ediyorum işim istanbulda vaktım olmadığından acaba yalovada temin edebilirmiyim diye yazmıştım ama sağolsun DOKTOR MUHTEŞEM abim sirkecide bana bir isim verdi aradım 5 lira havale çıkardım hesaplarına 5 lira havaleye  5 lirada masraf ettim kargo ilen gönderecekler adresime bizimki laz işi ne yapalım hepiniz kalın sağlıcakla benim yazıma ilgi gösteren okuyan ve bana bilgi veren herkese saygı ve sevgilerimi sunarım

PUTUCİ-YUNUS

• Acemi Üye
  • *
  • ARI SEVDALISI YUNUS
    • ARI SEVDALISI YUNUS
« Yanıtla #14 : 22 Aralık 2011, 18:33:09 »
sayın bakanım saygı ve sevgilerimi sunarım oxalik asıt siparışım geldi allah nasip ederse cuma günü yapacam yapmadan önce bi sorayım dedim yanı bu havalarda oxsalik asiti uygulamakta bi mahsur yoktur inşallah sevgili doktor abime çok teşekkür ederim ama sirkeciye gitmektense telefonla sıparış verip parasını havale edip ürünü kargo ilen almamı daha uygun gördüm en azından yorulmadım yinede sevgili doktorumun bana yol gösterdiği için çok teşekkür ederim sağolsun iyi ki varsınız bu vesile ile başta siz ve tüm arıcı dost ve arkadaşlara selam ve saygılar sunarım yarın ki cumanız şimdiden mubarek olsun dileklerimle sağlıcakla kalın
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2011, 20:31:55 Gönderen: PUTUCİ-YUNUS »