Gönderen Konu: BABAMIN KARA KOVANI ve KARA ARILARIM  (Okunma sayısı 32011 defa)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: BABAMIN KARA KOVANI ve KARA ARILARIM
« Yanıtla #15 : 13 Mayıs 2011, 15:20:52 »
Sn Şeref Korkmaz oldukça enteresan bu ağaç kovuğunda arı bulmanız yada oraya arı girmesi. Önündeki naylonun ne işe yaradığını anlamadım bir amacı varmı orada bulunmasının yoksa tesadüfimi. Madem arılığı oraya kurmak niyetindesiniz ne güzel karakovanınız da hazır :)

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #16 : 13 Mayıs 2011, 19:24:52 »
  Muhteşem Hocam o naylonu çıkartmaya çalıştım çektim çıkmadı  herhal biraz aşağaya batmış .

Bir daha arılığa  gitdiğimde  makasla  temizlik  yapaçağım  , önünde  çalı  ve  otların  temizliğini  yaptım.

Bu  gün  tekrar görüştüm  o  kovugun  önündeki  naylon  nasıl oraya  gelmiş diye  ; meğer  eşek  arılarını  yok  etmek  için  o  naylonu  deliğe  tıkamışlar. Tabiki  bu  altı  yedi  sene  önceleri  olan  olay.

Hocam  o  naylonları  temizliyeçeğim  kovuğun  önü  tertemiz  olaçak bır daha  temiz  resim  olacak. Bu  yılanla  dost  olamadık o  bana  kabardı  ben  ona  istemeden  heyacandan  olsa  hiç bir  canlıyı  öldürmek  olmaz  onlarında  yaşama  hakkı vardır.
Ama  malasef  ...!

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #17 : 13 Mayıs 2011, 21:52:42 »
Polen ayağında ağacın kovuğuna giren arıyı iyi yakalamışsın.Kara arılarda durumlar nasıllar?

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #18 : 14 Mayıs 2011, 11:06:21 »
Polen ayağında ağacın kovuğuna giren arıyı iyi yakalamışsın.Kara arılarda durumlar nasıllar?
Emrah  kardeşim ; Kara arılarımdan  altı  koloniyi  birleştirdim  yani  kısacası  geri  kalanları  kurtarmak  için  bir kaç  tanesine  kat  atmıyaçağım  oğul  versinler diye.
  İlk oğul  aldıktan  sonra da  bölme  yapamayı  düşünüyorum. Bu sene  böyle  bir  yol  izliyeçeğim.

Alınan  bölme  koloniler  içinde  yeni  bir  arılık  yapma  aşamasındayım.

Burası  iki  dönüm ve etrafı  tellerle  çevrili ilk  sıra  temeli  atıldı  kestane  ağaçlarından  ,  bakalım  yavaş  yavaş  işe  devam.
  Üstleri  ağaçın  dallarıyla  örüleçek ve  kuzey  tarafına  bıranda  çekileçek. 

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #19 : 14 Mayıs 2011, 11:11:25 »

Ve kurulaçak  olan  arılığın  yanındaki  çoban  kulübesi  onarılaçak.

İnşallah  iyi  bir  şey  ortaya  çıkar. Epey  bir  iş  var.

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #20 : 14 Mayıs 2011, 15:50:00 »
SLM...

Şeref Bey.

Çokk ama çokkk işiniz var.Allah yardımcın olsun. :)

Yeni yapmakta olduğun arılığın bir kısmı biraz yüksekte kalıyor.Yükselik hesabını yaparken koloniyi tek kat üzerinden hesablıyorsan başka.Aksi halde kovanı orada üç katlı hesablamalısın.Veya yerinde olsaydım meyilli arazide değilde düz zemine kurardım ki, rahat çalışabilesin.

SLM ve Muhabbetle...
:)

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #21 : 15 Mayıs 2011, 17:11:34 »
SLM...

Şeref Bey.

Çokk ama çokkk işiniz var.Allah yardımcın olsun. :)

Yeni yapmakta olduğun arılığın bir kısmı biraz yüksekte kalıyor.Yükselik hesabını yaparken koloniyi tek kat üzerinden hesablıyorsan başka.Aksi halde kovanı orada üç katlı hesablamalısın.Veya yerinde olsaydım meyilli arazide değilde düz zemine kurardım ki, rahat çalışabilesin.

SLM ve Muhabbetle...
   Aleyküm  Selam YUSUF  ŞİMŞAK   Hocam  : Haklısınız  arazinin  üst  kısmı  meyilli  alt  tarafıda  şöyle  tatlı  bir  meyil  söz  konusu.

Altdaki  iki  direk  arasını  taş  ile  öreyim  ve  üst  tarafa  toprak  çekeyim .

İşte  elimdeki  arazide  bu  su  kaynaklarının  yanı  olduğundan  tercih  ettim. Bakalım  birşeyler  ortaya  çıkartmaya  çalışacağım. Yorumların  için  çok  teşekkür  ederim  .

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #22 : 05 Haziran 2011, 14:40:26 »
Sn Şeref Korkmaz oldukça enteresan bu ağaç kovuğunda arı bulmanız yada oraya arı girmesi. Önündeki naylonun ne işe yaradığını anlamadım bir amacı varmı orada bulunmasının yoksa tesadüfimi. Madem arılığı oraya kurmak niyetindesiniz ne güzel karakovanınız da hazır :)

Altıyüz  yediyüz  yıllık  meşe  ağaçının  oyuğuna  giren  arı  kolonisinin  uçuşuna  enğel  olan  naylon  parçaları  temizlendi  çok  az  birşey  kaldı  o da   temizlenecek  Muhteşem  hocamızın  ikazıyla  bu  işlem  yapıldı.

Resim  iyi  incelenirse  polenli  arıların  oyuğa  kolay girdiği   görülüyor. 

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #23 : 09 Temmuz 2011, 12:35:54 »

Bu sene  beş  koloniyi  böldüm  Mehmet YÜKSEL  beyin  anlattığı  şekilde , bölünen  kolonilerin  önüne  çalı  çırpı  koyup , koloninin   yeri  değişmiş  alğısını  yaratıp , tarlacıların  eski  kovanlarına  dönmemesi  olğusunu  işlemeye  çalıştım. Bölünen  kovandan  on  metre  mesafeye  taşındılar.
   Bir  önceki  sene  o  kadar  başarılı  olamadım dı  bu  sene  birazda  olsa işe  yaradığını  düşünüyorum.

Bu  işlemler  bir  ay  önce  yapıldı , ruşetler  şu  anda  harika  ,  2012 nin  yedekleri  oldular , kolonilerden  ikişer  yavrulu  çıta  alındı  ve  ana  memesi  takıldı . Tabi  birde  geçen  seneden  ballı  petek  kondu.

İşlem  tamam ...

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #24 : 27 Ekim 2011, 12:15:47 »
          Geçen  haftaki  yağmurlardan  sonra  kolonileri  bir  kontrol  ettim.

Kovanların  çoğu  içlerine  su  almışlar  ve  kovanların  altı  rutubetden   küf  olmuş.

Bazı  kolonilerin  kovan  değişimi  yapıldı...!

Hep  koloni  yönetimi  diye  söylenir ya ; Bence  koloni  yönetimi  önce  kaliteli  kovan  almakdan  geçer.

Yağmurlarda  kovanlarımız  su  almamalı . kovan  kapak  havalandırma  delikleri  aşağıya  meyilli  olmalı.

Kovanların  suyu  aldıkları  yerler  genelde  kapak  havalandırma  delikleri  oluyor.

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #25 : 15 Kasım 2011, 11:48:53 »

Son  varrao  ilaçlaması  9 Kasım 2011 de  yapıldı  (perizin) ve  üst  örtü  bezleri  kalınlaştırıldı.

Bazı  kolonilerden  arının  sarmadığı  çerceveler  alındı.

Sarıca  arılar  bu  sene  müthiş  olmuşlar  iki  koloniyi  halletmişler.  Hiç  bu  seneki  kadar  azğın  olduklarını  görmemişdim.

Koloniler  halinde  kovanlara  saldırı  düzeliyorlar. Tuzakları  bile  es  geçiyorlar ..!

ŞÜKRÜ KOCA

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #26 : 16 Kasım 2011, 11:52:50 »
Şeref Bey,
Sarıca arıların bu kadar etkili olabileceğini tahmin etmiyordum. Bayramda Anamur'daydım.
 Tanıdık birisinin 50 kovanı varmış. Şuan 9 tane kalmış. O da ölüm sebebi olarak sarıca arıları söylüyor.
Şimdiye kadar her sonbaharda sarıca arılar kovana tacizde bulunurl ama kovan nüfusun fazla
olumsuz etkileyemezdi. Herkes bunun böyle olacağını tahmin ettiği için ciddi önlem almazdı. Böyle olunca
sonuç bazıları için hüsran derecesinde.
Bence sarıca arılarla mücadele ilkbaharda başlamalı. Çünkü bu arılar kışı bir adet çıkarıyor.
İlkbaharda yeni ördüğü 5-6 gözlük peteklerde çoğalıyor. Nüfus arttıkça petek daha da büyüyor.
Bu mevsimde kurulan çeşitli tuzaklarda yakalanan her arı bir koloni demek.
Bu yıl ben mart ayından itibaren mücadeleye başlayacağım.
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2011, 11:55:33 Gönderen: ŞÜKRÜ KOCA »

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #27 : 16 Kasım 2011, 14:45:25 »
Bu sene eşek arılarının çokluğunu takip etmeden bile anlayabiliyoruz. Ben de, bunlarda rızkını yiyor derdim ammaaa... Gerçekten epeyce zarar veriyorlar anlaşılan... Koloni iç hacmini ve giriş deliklerini iyice küçültmek lazım. Ayrıca Şükrü bey in baharda mücadele tavsiyesi çok mantıklı.Selamlar
hayreddin bayraktar

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #28 : 17 Kasım 2011, 12:25:23 »
SLM...

Şeref Bey kovanlarının su  almasından muzdarip.Evet kovan değiştirmek te bir çözüm ama muhtemelen yeni aldıkların içinde de bir veya birkaçı yine su geçirecek.

Basit bir çözüm önerim var .

Kovan üst örtüsü olarak bez veya çuval değilde ,ince brandalardan örtü kullanmanı tavsiye ederim.En kötü ihtimal kovan kapağını kaldırdığında örtüde bir miktar su görme olasılığın.Kovanda yeterli meyil varsa onu bile göremezsin ;)

SLM ve Muhabbetle...
:)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #29 : 17 Kasım 2011, 18:00:48 »
Şeref bey örtü bezi olarak pamuklu su emici bez kullanıyorsanız ve bu bez kapak kenarlarından ruşet resminizde olduğu gibi taşıyorsa yağmur suyunu emecek ve kovan içine taşıyacaktır.