Gönderen Konu: Yıllara göre ana arı renkleri  (Okunma sayısı 8921 defa)

Himmet Bilgili

• Ziyaretçi
Yıllara göre ana arı renkleri
« : 05 Şubat 2014, 16:05:59 »

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
Ynt: Yıllara göre ana arı renkleri
« Yanıtla #1 : 05 Şubat 2014, 18:25:53 »
       Bütün arıcı arkadaşlara merhaba.
Arkadaslar ana arilari boyamak için kalem , oje vs. ne kullanıyorsunuz veya değişik olarak tavsiye edebileceğiniz neler var.Ben ayni ana ariyi birkac defa boyamama ragmen hep siliniyor. Degisik marka kalemlerden aldım ozellikle sarı ve beyaz renk siliniyor.2011 yilinda Ali abiden aldigim ana arilarin üzerinde beyaz plakalar vardi onlar gercekten çok iyiydi . Ama heryerde bulunmuyor onu yapistirmak icinde biraz maharet istiyor galiba.Üstadlardan bilgi vermelerini bekliyorum. Saygilar.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2014, 12:30:12 »
Merhaba Eyüp bey, bende kalem kullanıyorum belli zaman sonra siliniyor.Sanırım ojeye benzeyen boya daha iyi olur.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2014, 16:13:05 »
Eyüp arı boyalarını bende tam anlayamadım. Aynı marka kalemin bazısı çıkmıyor bazısı sökülüyor. Bir ara ben oje kullandım 2010 yılı idi son ana arıları 2013 yılında kaybettim oje masmavi duruyordu. 2010-2011-2012-2013 dört yılda hiç bir şey olmamıştı. İşin sırrını bir türlü çözemedim, tahminime göre fazla boya kabuk yapıyor arılar bunu daha çabuk söküyor, çok ince bir tabaka olsa sanki sökülmeyecek diye düşünmekteyim.

Ana arılara yapıştırılan pullar var, hem düz renk, hemde numaralı olanları eskiden yurt dışından temin ediyorduk. Şimdi ülkemizde bulmak sorun değil, hemen hemen her firma satıyor. Arıcılık festivallerinde sergileniyor. Numaralı olanlar beş yıllık seri oluyor, 1-99 arası 5 çeşit renk bir set veya takım olarak satılmakta. Fiyatı biraz tuzlu. 50 veya 100 tanelik düz pullar fazla bir şey tutmuyor.

Ana arıya pul yapıştırmak ve kanat kesmek acayip, zaman alıyor. Onun için sadece boya yapıyoruz.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk