Gönderen Konu: Eşek Arılarıyla Mücadele Yöntenleri  (Okunma sayısı 31807 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Eşek Arılarıyla Mücadele Yöntenleri
« : 26 Ekim 2013, 18:26:20 »

Bir arılıkta bulunan arılarımı bir kaç gün önce kontrole gitmiştim, manzara hiçte iyi değildi.
Bir damızlık gümlemiş birisi ise can çekişiyordu, arılıktan ayrıldım neler yapacağımı planlamaya başladım bir sürü seçenekten sonra aşırı zayıflamış damızlığı oradan uzaklaştırıp, eşek veya sarıca arılarıyla da mücadele edip özümü almalıydım >:( :( ???
Yazın bir köy kahvesinde görmüştüm ama üzerinde durmamıştım, bir sürü şey denedik sarıca arılardan kurtulamıyorduk.
Sarıca arılara sarı gazoz ikram etmeye karar verdim mesai bitimi soluğu arıların yanında aldım, malzemeyi önceden hazırlamıştım, üç pet şişeye sigara ile tabandan 10 cm yukarıda tek delik deliyorsunuz, sistem gayet basit ::)

Gazozları şişe tuzaklara koymaya başladım ne zaman haberiniz oldu, ben arılıkta ayrılmadan şişenin birisine düşmeye başlamışlardı.
Zayıf damızlığı oradan alıp ayrıldım aradan üç gün geçti bu gün Darıcadaki arıların işi bitince başka arılıga gittim :o
Gördüklerim beni şaşırttı...

Üç tuzakta doluydu...

Sistem iyi işlemiş...

Şimdiye kadar neler yapmadık ki bu sarıca arılara eşek arılarına::((
İlaçlar mı almadık, zehirler mi almadık, tavuk ciğerleriyle beslemeler mi yapmadık...

Boğulanlar aşağıda şamandıra görevi yapıyor, sarıca arılarda bu destekten yararlanıp girip gazozunu içen çekip gidiyordu, tuzakları boşaltıp, yeniden sarı gazoz ikramında bulundum.

Yeni tuzaklar hazır, buyurun ikram var :)

Ben toparlanıp çıkarken bir baktım, ikramları geri çevirmeyenler vardı...

Üç günün sonundaki tablo buydu, bir sürü sarıca gazoz içme yarışına girip helak olmuşlar :(
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
Ynt: Eşek Arılarıyla Mücadele Yöntenleri
« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2013, 19:54:10 »
ğüzel oluş ALİ abi bunun içine bir parçada et katsak eşek arılarıda dalar içine..
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...

mehmet sıçramaz

• Acemi Üye
  • *
  • adana/ imamoğlu
« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2013, 20:33:55 »
eline sağlık

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #3 : 26 Ekim 2013, 22:19:49 »
Ali bey ümraniye tarafında mağdur arıcılar olduğunu dduydum. Babalarından gizli ilaç almaktaymışlar  ;D haberleri olsada bu yöntemi kullansalar.

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #4 : 26 Ekim 2013, 22:28:27 »
Usta ne icatlar var senden ne yaptın öyle kırmışsın sarıncalıları güzel de olmuş yani.

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #5 : 27 Ekim 2013, 07:01:14 »
Gazlı içeceler zararlı diyorlardı. Ama bir özelliği daha keşfedildi, zararlılarıda yok ediyormuş .= doğruymuş
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

FİKRET KARAMAN

• Acemi Üye
  • *
  • BAL YİYEN, ARISINDAN GOCUNMAZ. (MEVLANA)
« Yanıtla #6 : 27 Ekim 2013, 11:13:43 »
hocam hay allah razı olsun hemen deniyorum  :o bakalım senden daha neler öğeneceğiz, teşekkürler :)
ONDAN BAŞKA DOST ARAYAN, DOSTSUZ KALIR.....

trakyalı senol

• Acemi Üye
  • *
    • trakyalı
« Yanıtla #7 : 28 Ekim 2013, 07:15:02 »
Pratik çözüm süper be aga ;D ;D.

ünsal

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #8 : 28 Ekim 2013, 08:52:13 »
selam arkadaşlar. bende maden suyu şişesini yarıya kadar aynı gazozdan dolduruyorum. üç günde bir boşaltıyorum.çok faydası olyor ama soyu tükenmiyorki.

mozdiyar

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 30 Ekim 2013, 23:20:59 »
İlk iletiyi okuyup resimleri de gördükten sonra ben de denedim .Diğer yöntemlere kıyasla sonuç inanılmaz başarılı.Sarıcalar bu sarı suya (bim den aldığım le mandi )bir daha ayılmamak üzere bayıldılar.Ali Bey,teşekkürler.Bu yöntemi erken ilkbahardan itibaren arılık civarında uygulayacağım.Çünkü asıl iş sarıcaların ,arılık yakınlarında yeni koloniler oluşturmalarını engellemekte.

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 31 Ekim 2013, 00:33:04 »
Muğla yöresinde nalburlarda arı kapanı var.

Ali Bey in icadı bedava ama aynı sistemle çalışıyor.

Ben kolayla denedim olmadı bir tane bal arısı yakaladım sadece

Demekki illede sarı gazoz olacak.

Büyük kaplarla yapılsa daha iyi olur bence içine et balık konulabilir.

ayrıca bizim uyguladığımız çok etkili bir yöntem var.Önce toz zirai ilaç buluyoruz eski dedeteler gibi

Yabani arıların çok olduğu yere birkaç tane balık yada et parçası sucuk salam gibi şeyler asıyoruz.

Bir süre sonra yabani arıların yemleri boğduğunu görüyoruz.

Bu arıları içine ilaç koyduğumuz poşete silkeliyoruz.

Sonra poşetin ağzını açıyoruz. İlaca belenen arılar hızla yuvalarına gidiyorlar.

Böylece yuvayı imha etmiş oluyoruz.Biz bunu defalarca denedik ve çok başarılı sonuçlar aldık.

HEPİNİZE BAŞARILAR...
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 06 Kasım 2013, 15:13:56 »
Ali bey ümraniye tarafında mağdur arıcılar olduğunu dduydum. Babalarından gizli ilaç almaktaymışlar  ;D haberleri olsada bu yöntemi kullansalar.

Muhteşem hocam, Ümraniye'deki mağdur arıcıların başarılı olma şansları bana göre yok. Neden dersen bu bir mücadele, yani savaş, savaşı ciddiye almayanlar, nasıl kazanacaklar. Hemde alem filan yaparak :o

İlk iletiyi okuyup resimleri de gördükten sonra ben de denedim .Diğer yöntemlere kıyasla sonuç inanılmaz başarılı.Sarıcalar bu sarı suya (bim den aldığım le mandi )bir daha ayılmamak üzere bayıldılar.Ali Bey,teşekkürler.Bu yöntemi erken ilkbahardan itibaren arılık civarında uygulayacağım.Çünkü asıl iş sarıcaların ,arılık yakınlarında yeni koloniler oluşturmalarını engellemekte.

Mozdiyar denemiş, diğer yöntemlerle kıyaslayınca başarı inanılmaz diyor, demek ki mücadele etmek için elinden geleni yapıyor.

Pratik çözüm süper be aga ;D ;D.

Şenol'um acayip pratik ve etkili, yalnız bu işteki püf noklar var, birincisi tuzaklar sarıcaların cirit attığı noktalara kuruklacak. Bir kaç metreyle kurduğum tuzakların bazıları dolarken bazılarına az arı giriyor, bu işin tam sırrı nedir tam çözemedim. Yanlız bir arılıkta işi çözememe rağman sarıca kalmadı, çözemediğim tuzaklara eşit sarıca girmeyişidir.

Usta ne icatlar var senden ne yaptın öyle kırmışsın sarıncalıları güzel de olmuş yani.

Emrah ben bu işin bu kadar sonuç vereceğini bilseydim, yazın niye ciğer ve ilaç ile uğraşırmıydım. Çok basit bir işlemde sarıcaları kırdım ::)
Bu işte başarısız olanların hatası nedir anlamadım gitti.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Yasin EFE

• Acemi Üye
  • *
  • Çerkezköy/ Tekirdağ
« Yanıtla #12 : 27 Eylül 2014, 01:00:04 »
İyi geceler. Bu resimde gördüğünüz sarıca arısından daha büyük eşek arısı. Ormanda pürende olan arılarıma musallat oldular. Arıları kapıp götürüyorlar. çok iriler. Katil arılar bunlar. arıların kafalarını kopartıyor. Bir de çeneleri çok güçlü. Elle 10 15 tane civarı kovan önlerinde öldürebildim. Sarı  gazoz ikram ettim ancak sarıca küçük arılar girmiş. Bu iri  katil arılar girmiyorlar. Şimdi şişelere tavuk çiğeri ve balık koyarak deneyeceğim. Bu arıların isimleri İri eşek arısımı?
Arıcılığı seviyorum. Isırmadıkları zaman
0 505 543 43 18
Öğrenilecek çok şey var daha