Gönderen Konu: Karniyol arılarım  (Okunma sayısı 10159 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Karniyol arılarım
« : 07 Mart 2013, 17:29:47 »

Uzun zamandan beri Video yüklememişim zamanı gelmiş,uzun süren soğuk hava şartlarımız çok şükür bitmek
üzere arılarımda bunun farkındalar,güneş yüzünü gösterince arılarımda kovan dışına çıktılar.
Seyretmesi çok güzeldi  :)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Karniyol arılarım
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2013, 09:34:38 »
Mehmet bu yıl ülkemizde ılıman bir kış yaşandı, dolayısı ile bir çok bölgede arılar yavruyu kesmediler. Bazı arkadaşlarımız kovanlarına şubat 2013 itibari ile kat attılar, fakat bunları paylaşmıyorlar. Süprizler bekliyorum, bilmem kaç senelik arıcıyım diyenlere bunu anlatmak ise zor, hatta imkansız, inanmayan birisine ne yapılabilirki...

Yıllardır 80 bin nufuslu kolonilerden bahsedenler,  karniol arısının 80 binlik desteksiz nufus oluştuğunu gördüklerinde buna inanamıyorlar, çünkü arıcılarımız hızlı arılara alışık değiller.

Bal hasadı yaptığımız kolonilerde videolara baktıklarında 5-6-7 çıta yavru vardır.

Sonuçta yapmış olduğumuz paylaşımlar hep birbirine bağlıdır.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2013, 15:53:18 »
Bu sene bizim burada Akşehirde de acaip bir mevsim yaşanıyor erken bi bahar geldi 70 lerinde bi amca "bu yaşıma dek ben böyle bişey görmedim" diyomuş.

Buradaki güzel havayı fırsat bilen arıcı arkadaşlar egede bulunan arılarını getirecekler.

Mevsimsel şartlar arıcılığı etkileyen önemli bi faktör. Fakat, arı ırkının önemi ve güçlü koloniyle çalışmakta birçok sorunun başlıca çözümü.
Sahaya inip bişeyler yapmak ve bunları resimle, videoyla, belgelendirmek gerçekten çok zahmetli bi iş. Her babayiğidin harcı değil. Nerden biliyosun diyeceksiniz. Kendimde denedim ama çok zor oluyor. Fakat bazı gözler görselerde inanmak istemiyorlar. Oda kendi bilecekleri.

Karniyolla çalışmak bi ayrıcalık bu ayrıcalığı yaşadım. Bu ayrıcalığı yaşamama vesile olanlardan Allah razı olsun...

Klavye başında kopyala yapıştır bilgilerle arıcılık yapmak ve sanalda ahkam kesmek kolay.

İşin özü sahaya inmek. Halep ordaysa arşın burda.

Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

seyiteser

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 08 Mart 2013, 20:43:30 »
Geçen yıl aldığım karniyol f1 ile elimdeki yerli arasında en az iki kat fark oluştu. Yerli tek tük uçarken F1 polen getiriyordu. Mayıs başına en az bir kat fark demek. Türkiye'nin arısı bu diye dayatanlar...  Yıllarımızı yemişler.

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 08 Mart 2013, 20:50:41 »
arkadaşlar bu karniyol arısı ege bölgesinde olurmu

olursa bu arı ya nasıl sahip olabilirim

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa  paylaşırlarsa

sevinirim

tüm arıcı arkadaşlara selamlar
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 08 Mart 2013, 21:42:51 »
arkadaşlar bu karniyol arısı ege bölgesinde olurmu

olursa bu arı ya nasıl sahip olabilirim

bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa  paylaşırlarsa

sevinirim

tüm arıcı arkadaşlara selamlar

Özen, karniol arısı Türkiye'de olmaz, sen Ege de olumu diyorsun. Bu konuda bilgisi olanda olmayanda malisef yazı yazıyor. Ayrıca o kadar karniol olmayan arı, karniol diye satılmaktadır buda ayrı bir konudur...

Sende arılarına bir isim koy, nasılsa kim ne isimle çağırıyorsa, arı ırkın o oluyor. Mesela ben öyle yapıyorum, karniol arılarım var dedim, herkes karniolcu oldu, sonra Anadolu arılarım  var dedim, herkes Anadolu'cu oldu. Tekrar arılarıma isim aramaya başladım :)

Ülkemizdeki bilimcilere göre herkes kendi bölgesinin arısını kullanmalı, arıcılığımız böyle gelişecek, bir bilimcimiz bu gelişmenin 50 yıl süreceğini bir TV programında söylemişti. Önümüzde daha uzun yıllar var.

Ülkeye uymayan arıya, sahip olup ne yapacaksın.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

seyiteser

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 10 Mart 2013, 11:57:49 »
Ne yapacaksınız ki Karniyolü, Türkiye'nin arısı değil o. Ali abiden Anadolu arısı anası alın. Mümkünse 5 numaranın kızlarından olsun  ;)

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Mart 2013, 23:10:15 »
Adını son günlerde çok duymaya başladım.

Merak uyandı içimde.Denemek lazım en iyi bilgiye o zaman sahip oluruz.

Birde aldığımız ana hangi cins işin birde o tarafı var.

Nasıl nerde üretildi hangi arılarla çiftleşti.

Bunları  düşününce otur oturduğun yerde arılarına iyi bak diyorum kendi kendime. 
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 11 Mart 2013, 12:14:35 »
Sayın özen efe:

Karniyol arısına merak etmişsiniz lakin şahsi tavsiyem; sizin daha önce yapmanız gereken müdahale ve mücadeleleri bitirmeniz yönündedir. Zira arıcılık kurallarını harfiyyen, zamanında uygulamadığınız süreç sonunda sizde ancak karniyolu kötüleyenler sınıfını bitirirsiniz.

Özellikle şu dönemde "minimum" düzeyde olması gereken varroa gibi...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 13 Mart 2013, 13:32:28 »

Birde aldığımız ana hangi cins işin birde o tarafı var.

Nasıl nerde üretildi hangi arılarla çiftleşti.
Özen Efe, senin bir iletini gözden kaçırmışım, ileti içinde iki önemli ayrıntı var, birincisi cins nedir demişin, yani ırk. Ana arı ırklarının tanımı damızlıktan bilinir. Örnek saf bir Kafkas ana arınız var. Bu saf anadan ana arı üretirseniz ve izole bölgede değilseniz, ne olduğunu bilmediğiniz yabancı erke arılar ile çiftleştiklerinden, karşımıza çıkan ana arıya, Kafkas F1 diyoruz, ırk böyle bilinir, elinizde saf damızlıklar yok ise bir sürü ne olduğu belli olmayan ana arı üretirsiniz ama isim koyamazsınız.  İşin özü üretilen ana arının safı üreticinin elinde var mı ve bu safları suni tohumlama yöntemi ve bir başka yöntemle sürekli yedekliyor mu?
İzole bölgede üretim yapılmış ise ürettiğiniz ana arı saf Kafkas olur. İzole bölgede birde hibrit arılar üretilir ama bahsettiğim hadiseleri bir çok arıcı bilmiyor, hibrit tanımına hiç girmeyeyim.

İletideki ikinci detay yukarıdaki satırlarda cevap verildi ama tekrar tanımlamak gerekir.
Ana arılar şartlara uygun olarak üretildiklerinde ve hedef F1 üretimi ise hangi arılarla çiftleştiğinin önemi yoktur, hatta ne kadar yabancı ırk ile çiftleşir ise ana arı kalitesi daha da artar. Arıcıların arılıklarında bal üretimi için kullandıkları arılar f1 olmalı. Bir başka örnek vereyim, Mehmet Yüksel'in bala çalışan arıları F1 dir.

Ali Türk