Gönderen Konu: kristalleşen bal  (Okunma sayısı 5408 defa)

musa zorlu

• Acemi Üye
  • *
kristalleşen bal
« : 13 Ocak 2012, 19:08:27 »
selam arı sevenler.ben yaşadığım bir olay için yorumlarınıza ihtiyacım var.benim 20 kovanım var ve hiç bir şekilde arıya şekr vermiyorum ama benim balım kristalleşiyor eskilerin deyimiyle bitiyor çiçek balı olmasından dolayı olduğunu biliyorum ama bunu vatandaşa anlatamıyorum ne yapsam bilmiyorum tavsiyelerinizi bekliyorum....

ARI

• Acemi Üye
  • *
Ynt: kristalleşen bal
« Yanıtla #1 : 13 Ocak 2012, 22:20:54 »
  Merhaba  Musa Zorlu bey,  senin balın  çiçek balı ve  bildiğin gibi  kristalleşir   halk dilinde donar. Tüketicilerde sorun oluyorsa  onlara  gogle den  araştırmalaını söyle  fazla kafana  takma. onlar  biliyorlarda  senden  para ile satın almamak için derelerden su getiriyor olabilir. 2012 yılı  bereketli olsun.

ncetin16

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 14 Ocak 2012, 18:29:30 »
Merhaba Musa ZORLU bey.  Sanırım bu formda yer alan üyelerin bloglarhttp://alisekerli.blogspot.com/2008/09/kristalize-olmu-bali-eritmek-iin.htmlını  incelememişsin...Kristalize olan bal ile uygulamalar daha bir çok blogda var...Ancak sağlık açısından olacakki bir çok kişi kristalize bal tüketmeyi tavsiye ediyor...Nedenini öğrenmek istiyorsan gooogle yaz...Balını eritmeden satamıyorsan Ali Şekerli bey ve Dr. Muteşem Bey'in Bloglarında çözümleri var... Bu Form ve üyelerinin bloglarında çözümsüz ve sorun olarak kalan hemen hemen hiç bir konu yok... Yeterki araştır...kolay gelsin...

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #3 : 17 Ocak 2012, 17:31:55 »
Herkese selamlar,
Arkadaşlar bu sene benim ballar şu ana kadar kristalleşmedi. Aynı yöntemler, aynı yayla, %100 saf anlayamadım. Her sene hasat sonrası 2-3 ayda kristalleşme oluyordu. Bu sene tek fark; hasat sonrası tenekeleri strafor üstüne istif, evde de odanın köşesi, altı yine izoleli. Saklama koşullarının etkisini biliyorum ama bu kadar fark hiç olmamıştı.
hayreddin bayraktar