Gönderen Konu: İşçi arilar ana ariyi bu mevsimde neden kestiler.  (Okunma sayısı 4544 defa)

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
İşçi arilar ana ariyi bu mevsimde neden kestiler.
« : 05 Şubat 2014, 23:29:42 »
    Selamlar
Bundan bir hafta önce güneşli bir günde bir kovan kontrolü yaparken ana arı yı goremedim. Beş  çıtalık bir arı.  Son çıtaya geldiğimde kovan yan tahtasinda arılarin ananin uzerine çullandiklarini  gördüm. Belki normaldir diyerek hiçbir müdahalede bulunmadım. Balı gayet güzel yeterli seviyede idi.  Kapalı ve acik yavrusuda vardı Ancak yumurta yoktu. iki gun sonra ana arıyı ölmüş ve disari atılmış bir vaziyette buldum Su an ari anasiz kaldi kanat cirpip duruyorlar.Ayni olay geçen sene bu aylarda yine basima geldi.Hicbir anlam veremiyorum bu soğukta  arilarin baska şansının olmadigini bile bile neden boyle yapıyorlar. Ustaların bu konuda bilgi paylaşımını bekliyorum.Saglicakla.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
Ynt: İşçi arilar ana ariyi bu mevsimde neden kestiler.
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2014, 17:11:50 »

Çerçevelere bakarken anayı düşürmüşsünüzdür.Tekrar çerçevelere uçamamıştır.Veya kovanın içi yeterince rahat değil.Çerçeveleri kontrol ederken kenarlardan,tabandan kovana sürtüyor.Arı ezilmeleri oluyor.Ana denkgelmiştir yaralanıp düşmüştür.

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
Ynt: İşçi arilar ana ariyi bu mevsimde neden kestiler.
« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2014, 16:07:38 »
ana arı yaşlı ise yumurtlamıyor diye kesmiş olabilir..
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...