Gönderen Konu: Karniyol ana arı kabulü  (Okunma sayısı 30140 defa)

ARI

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Karniyol ana arı kabulü
« Yanıtla #15 : 28 Temmuz 2011, 00:39:12 »
  Sağolasın Ali bey,  iki adet  damızlık karniyol gönderdi. iki ve üç  çıtalık yeni bölmeme verdim aradan dört gün geçince keki bitirip çıktılar  serbest  dolaşıyorlardı, kabullendiğini  düşünerek  kapattım iki gün sonra  baktım birisi   çok yaşlı larvalardan  meme  yapmış ve anayı kesmiş. iyiki Ali beyin tavsiyesiyle  iki adet almışım. diğeri yumurtaya başladı, ilk yumurtalı  çıtasını  tutmayan kovandan bir  çıta ile takas ettim acele yok anayı  çıkartsın. Acaba  ağustos ayında  larva transferi ile  ana üretimi  yapayımmı? yoksa baharda yapsam sezona yetişirmi yeni analar. Ali bey tavsiyeniz  ne yönde olur?. Hoşça kalın .

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #16 : 28 Temmuz 2011, 17:58:52 »
Fatihrıfkı Arı;

Yapmış oldugumuz tavsiyeler iş olsun diye yapılmayıp, tecrübelerden  dolayı yapılmıştır. Bakın gene acele edip ana arının birisinin kesilmesine neden olunmuş. Kafeste ve koloninin içinde, ana arı 10 gün dursun bir şey olmaz, peki bu acele niye anlayamıyorum. İşçi arılar tamamen çaresiz kalmalılar ve keseceklersede ana arı yumurta attıktan sonra keserler, zaten yumurta atılmış ise kesilen ana arının soyundan ana arı yapmasını beklemek gerekiyor.

Burada ırk degişimine gidiliyor, kesilen ana arıların kalitesiyle falan alakası yok, benim üretmiş oldugum ana arılar kesinlikle kalite yönünde sorun yok. En iyi ana arı nasıl üretiliyorsa ben fazlasını bile yapıyorum.

Erkek arı varsa bir kaç tane ana arı üretirseniz çok iyi olur. Neden derseniz gene elinizde karniolun bir ileri melezi bulunur, bir daha ana arı aldıgınızda bu sıkıntıyı çekmezsiniz.

Kabul edipmiş ana arıyıda gene haftalık meme kontrölünü ihmal etmeyin, nufus tamamen degişene kadar risk var.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #17 : 25 Ağustos 2011, 19:49:02 »

Ali abi ile geçen gün konuşmamızda sorunlu olan bir kovanın anasını değiştirmemiz gerektiğine karar vermiştik. Sağolsun ana cuma (20.08) günü elimdeydi ama ben işlerimden dolayı ancak cumartesi kovana verebildim.

Ana arı değişiminde kullanılan metod hani bir yabancı kaynağımız vardı  8) sistem aynı şekilde yine işledi.

Salı günü eski anayı kafesle kovandan aldım, evde duruyor ???

Ve bugün tekrar bakamaya gittiğimde anamızı maşallah mesaiye başlamış olarak gördük. ;)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #18 : 25 Ağustos 2011, 22:22:21 »
Mirili hayırlı olsun.
Keşke herkes senin gibi hediyeler hakkında iyi şeyler yazsalardı. Yazmasanda sorun degil. Bu sanal alemde başımıza neler neler geldi geçti. Geçmişte hediye alıp, sonra bremen bandosunda yeri olan birinden  bayagı bir nakaraklar dinlemiştik.

Sanal aleme girmeden önce sıradan gelenek arıcısıydım diyemeyecegim, öncedende bazı işlerde çalışmalarım vardı. Benim 2006 yılında ortadan bölünen 4 çıtalık ruşetlerim vardı, ana arıları onalarla üretirdim, tabiki oğul yöntemiylen.

Sanal aleme girdikten sonra Alley metodunu denedim beni mafetmişti,i defalarca denememize ragmen olmamıştı, çünkü yumurta veriyordum arılara arılarda yumurtaları taşıyordu.

Sonra larva transferiyle tanıştık.
Tarih 15 Nisan 2007 ve bu resimi çekip paylaşıyorum.
Bu arada eskiden bir iki, resimle haber ve paylaşımlar yapılırdı, seri ve çok resimli paylaşımları gene ben ilk olarak yaptım bunuda hatırlatayım. Benim her konuda taklitçilerim oldugu gibi beni takip edenlerde oldu.

http://ben-gittim.blogspot.com/2007/04/asilamayi-tutturma-orani-cok-yuksek.html#links

O gün bu gündür hobi olarak ana arı üretmege devam edildi.
Son geldiğim nokta ise, geçen seneyle bu sene 250 adet ana arı çeşitli kişilere hediye edilmiştir. Bu bana bir şey kaybettirmedi.
Her sene en az 20 kişiye kovanlı veya kovansız arı hediye edilir.
Bazen bu hediyeler birden geri döndüğüde olur, geçtigimiz sene kalfam beni çagırdı, ben arılara bakamıyorum, gel şunları götür saydım 15 kovan üstüydü, dediki bunların etinden sütünden yününden faydalan. Bunlar ne dogursunlar nede ölsünler, sende benim 10 adet 5 çıtalık kolonilerim var istediğim zaman gelir alırım, o dönem benim arılarım açtı, kolonileri arılıga getirdigimde ilk olarak gelen kolonilerdeki balları benim açlara dagıtmak olmuştu. Demek istediğim siz ne kadar verirseniz sizede verirler yeterki namkörlük etmeyin. Gene maziye bir yolculuk edip dolaşıp geldik, insan bazı şeyleri unutamıyor işte.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ARI

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 25 Ağustos 2011, 22:57:11 »
   Merhaba  Ali bey,  damızlıktan ürettiğim 6 adet  yeni ana  yumurtlamaya başladı, hadi hayırlısı.

Ecz.M.Dokuzoglu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #20 : 30 Ağustos 2011, 01:43:49 »
Ramazan ve 30 agustos Zafer Bayramınız kutlu Olsun

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #21 : 05 Eylül 2011, 00:00:47 »
Ali Bey ve tüm karniyolculara ve arı dostlarına selamün aleyküm.
Tatil bitti yayladan döndüm, sanal aleme yeniden merhaba

Ali Bey kardeş, 3 bana, 1 abime 2 de yiğenime aldığım karniyol F1 lerin 5 tanesini kazasız belasız kabul ettirdik Allah'ın izni ile... Bir tanesini ise benim aceleci olmam sonucu kestirdik. Abimin ve yiğenimin arıları Gümüşhane de kışlayacak. Böylce karniyolu orada da test etmiş olacağız.
 2010 doğumlu iki adet karniyolumun biri oğula çıktı. Diğerinin bal veriminden memnunum. 2010 da kendi ürettiğim karniyollardan da genel anlamda memnunum. Arılara genelde maskesiz bakıyorum. Tabiiki havamdan geçilmiyor. Özetle; teşekkürler Ali Bey
Bu arada çok verimli iken, seyrek yumurta sonucu bozulan 2-3 koloninin analarına(2010 F1 melezi) bir anlam veremedim.
2011 haziran ve temmuzunda da çok kaliteli olduğunu düşüdüğüm 30 cvarında ana ürettim. Onları da seneye göreceğiz inşaAllah.
Şimdilik herkese selamlar.
hayreddin bayraktar

Mehmet Alkış

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 07 Eylül 2011, 21:45:05 »
selamün aleyküm. 2 şer adet karniol aldık. ben her iki anayı kabul ettirdim. yavrularını kapattılar, ilk yavruların çıkmasına yaklaşık on gün var. bir kovanın nüfusu oldukça azaldı. bu konuda ne yapabiliriz.

arkadaşım bir anayı kabul ettirebildi, diğerini kestiler.

inşallah karniyol arısını Aliağa'da kullanabileceğiz.

sağlıcakla kalın.

not: video eklemek istedim ama beceremedim.
« Son Düzenleme: 07 Eylül 2011, 21:54:37 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #23 : 22 Eylül 2011, 14:40:36 »
Mehmet bey kolonideki nufus düşmesinin bir çok nedeni vardır. Tarlacı arıların ömrünün dolması, siz öyle bir bölme yaparınızki, sökülen işçi arı yoktur,yani yeni doğanlar,  zaten kolonide her gün ölüm olur ve kolonideki nufus zinciri kopar. Bu kopukluk kolonide hemen hissedilir. Birde kolonideki tarlacı arılar yokken kontrol edildiginde kontrolle akşam üzeri kontrolleri arasındsa kesin nufus farkı olacaktır.

Zayıf kolonileri mutlaka sıkışık tutun, ilk yavrular söküldükten sonra nufus olayı rayına oturacaktır.

Yeni bölme ve ana arı kabul aşamasındaki en büyük sorun aslında yağmalanarak koloninin sönmesi, buna dikkat etmek gerekiyor.
Aynı arılıkta bulunan bölmeler, bölünen kovan tarafından çok rahat yağmalanır ve hiç fark edilemezler.

Bu resimdeki html kodları yazılacak, bunu yazı olarak büyük harfte yazdım olmadı, küçük harf yazıyorum gene olmuyor, yayında olan bir paylaşımın kodlarını resimleyerek anlatmaya çalıştım, umarım anlamışındır.
Aşagıdaki noktalı yerlerin başında h t m l kodları var ama yazıda görünüyor, yayınlayınca görünmüyor :(

Video eklemek için ......... (KÜÇÜK HARLE YAZILACAK, BEN KÜÇÜK YAZIYORUM YAZIDA BU HTML KODU YOK OLUYOR.) Noktalı yere video embedini koymanız gerekmekte.Yoksa video yayını yapılamıyor.
« Son Düzenleme: 22 Eylül 2011, 15:02:30 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Mehmet Alkış

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #24 : 22 Eylül 2011, 23:42:09 »
selamlar, Ali bey değindiniz noktalar tamamen doğrudur. zayıf bölelim derken 2 çıta böldük ama çıtalar tamamen kapalı yavru dolu değildi, birde bölmeyi yaptığımız zaman ağustos ayı olması sebebiyle genç işci oranı tahminimce az geldi, yanlız yağmalanmaya karşın bölmeleri Menemen'den Aliağa'ya getirmiştim fakat Aliağa'da da aşırı bir eşek arısı saldırısına maruz kaldılar, hayırlısıyla yaşatacağız inşallah. bugünlerde kendi yavruları çıkmaya başladı.
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2011, 00:06:26 Gönderen: Mehmet Alkış »

ARI

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #25 : 25 Eylül 2011, 14:02:19 »
       Merhaba Ali bey,senden aldığım ikinci ana  da  sizlere ömür. 20 eylülde baktım memeler kapanmış ana da yok ölüsünü dirisini bulamadım. o memelerden hayır gelmeyeceğini düşünüp kovanı iptal ettim. Tavsiye ettiğin gibi  bu damızlıktan  beş kadar  yeni ana üretmiştim, onlar iyiler şu an  4 çıta  civarındalar. Sorum şu  senden gelenler  saf mı? F1 mi  nedir?  bunlardan üretim yapsam  nasıl olur? Görüşmek üzere.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #26 : 25 Eylül 2011, 15:52:49 »
Fatih Rıfkı bey hayırlısı olsun demekten başka bir şey gözükmüyor. Koloni ana arıyı degiştirdigini sanmıyorum çünkü kapanmış memelerden bahsediyorsun. Ana arı degişimlerinde tek meme olur. Bu arının kendi nesli, yeni ana arı çiftleşip gelene kadar eski sakat anasına bilr bir şey yapmaz, bunu bir kaç tecrübe ettim, ana arı yedeklendikten sonrada, yani yenisini kabullendikten sonra eskisini kesinlikle yok ediyor. Sizde bu durum söz konusu degil, bakım esnasındada ana arı hasar görebilir, şimdi ne desek boş. Bir çok kişi karniol arısıyla çalışamadı, karniol arısıyla çalışanlarıda başkja arıyla çalıştıramazsınız. Konyada Mustafa Doğan var, 3 ana arı istedi üçüde yaşıyor, ben bu işi bir türlü anlamış degilim. En azından sizin ürettiklerinizi deneyip görme şansınız olacak, nasılsa bu arının bir kaç melezi şu an elinizde.

Ali Türk

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #27 : 02 Ekim 2011, 02:36:33 »
        Selamlar.Temmuz ayının son haftasında sayın Ali Türk ten beş adet ana arı aldım.Ben beş adet istedim sağolsun o altı adet gönderdi burdan kendisine çok teşekkür ederim.Gelelim ana arıların durumuna ana arıların hepside kabul edildi.Hepsindede Ali Şekerli abimizin yöntemini kullandım.İmkanlar kısıtlı olduğu için bölme yapamadım sadece bir adet bölme yapabildim oda strafordan kendi yaptığım kovanla.Ana arı verdiğim kolonilerin ikisi 10 çıtada üzerinde katları vardı,     biri 7, biri 5 , biri 4 , diğeride enson yaptığım bölme 2 çıta arısı olan kovanlardı.İlk önce eski analar bulunup kafeslere alındı sonra ali abinin gönderdiği analarla birlikte üç gün aynı kovanda iki ana arıda bekletildi.(en son yaptığım bölmede sorun yok zaten ana olmadığı için) Sonra eski ana arılar kovanlardan alındı.Şekerli abimizin yönteminden farklı olarak biraz riske girip ben yeni ana arıları üç günden sonra dört beş gün daha kafeste beklettim meme yapacak larva bulamasınlar diye.(bu arada yeni analar kafeslerde çok kaldığından ölürlermi diye sürekli tedirgin oldum).Yapılan ana memelerini bu süre içinde iki üç defa temizledim hatta yeni anaları bırakacağım gün bile komple meme kontrolü yapıp yeni analarında üzerlerine şerbet sıkıp öyle salıverdim.Meme kontrollerinide aksatmadan yaptım bi sorun çıkmadı Allaha şükür.Yaptığım iş biraz zahmetli oldu ama buna fazlasıyla değdi.Bu şekilde yaparken yağmaya çok dikkat etmek gerekiyor.Üzücü olan ise bir kovanı on onbeş gün sonra yağmaya kurban verdik bunada şükür diğer beşi hayatta. Eski anaları test etmek için bir kutuda kafeslerin içinde günde bir damla su ve arada birde bir damla bal verdim.En son ölen ana arı 34. gün öldü, diğerleri 30. günden sonraki günlerde öldüler.İlk önce işçi arılar öldü.                 Bütün arı dostlarına selamlar.

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #28 : 02 Ekim 2011, 15:41:25 »
Bölme yapmak için kovanı açtım. Boş kovana öncelikle 3-4 adet çıtayı çırparak arılarını döktüm. Bu sırada kapalı yavrulu sağlam çıtalar arayıp da kovana aktarana kadar uçabilenler çıktı. Kalanlar ile birer adet ana arı kafesine sahip yeni kovanları uzakça farklı bir yere yerleştirdim. 4-5 gün sonra kek önünü açtım. Bir müddet sonra yumurtladıklarını gördüm.  Hamdolsun kazasız yeni kovanları kabul ettirdik. Yeni baktığımda kovanlarda 7 çıtayı kaplayacak arı var. Yumurta 1 -2 çıtaya düşmüş.

Kışı da Allahın izni ile atlatabilirsek...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #29 : 03 Ekim 2011, 09:59:19 »
Faruk bey;
Karniol arısının kabul sorunu bana göre kalmadı. Belli kurallara uyulduğunda sorunsuz ana arılar kabul edilmiştir. Karniol arısının özellikleri belli, bal verimi, hastalıklara dayanıklılığı, soguk iklim arısı olduğu, sakinliği, hızlı gelişmesi.

Ana arı kestirenlerin uygulamalarını görmek isterdim. Neler yapılıyorda ana arı kesiliyor, ana arı kestirenlerin göremediği bir şeyler var. Ana arı kabul edildikten sonra haftalık kontroller seri şekilde yapılmalı. Şİmdi bazı şeyler paylaşacagım, benim aile dokktorum var. Dr.ismail Demir, 2 sene önceki iki koloni arı aldı, sonbaharda dediki kolonileri bölecegim, 2 adet ana arı alıp köyüne gittim. İki koloniyi dört yaptık. O gün bana bir şey anlattı, dediki kovanlara bakarken belim agrıyor. İçimden diyorumki yav iki kovana bakılırken bel ağrırmı? İsmail abi iki kovana ne kadar sürede bakıyorsun dedim, dediki 2 saatte bitiriyorum ??? İçimden yuh be diyesim geldi...

Bir başka arıcı arkadaşımıza larva transferi yapılacak, dedimki arıyı böl, yumurta olmasın, gelen koloniden ana arı çıkmıştı ve tabi günlük yumurta doluydu.

Bir başka arkadaş, 3 çıta böldüğü arıya kafesle ana arı veriyor, sonra dediki ana arı kesildi, nasıl becerdin dediğimde kovandaki anayı bu bölmeye almışım :o
Yani analı kovana ikinci anayı kafesle verip kestiriyor, bunun adı karniol arısını kabul ettiremedim kestirdim olmakta. Kayıtlara böyle geçiliyor...

Kimin nasıl arıcı oldugunu yazılarından anlamak çok zor, yapılan işlere bakılmalı.
Bana bazen sorarlar o kadar işi nasıl yapıyorsun diye, videolarıma bakın ne kadar seri oldugumu göreceksiniz. 20 çıtalık koloninin balını alıp, tüm çıtaları elden geçirmem 5 dakikamı alır.

Yeni kabul edilmiş bir ana arının kovanını açıp, uzun süre incelemelerde bulunursanız işçiler kıskançlıktanda da ana arıyı keserler. Biz ne kadar tecrübelerimizi aktarsakta, insanlar bazı olumsuzlukları yaşamadan sizin tecrübeleriniz havada kalmakta.
« Son Düzenleme: 03 Ekim 2011, 10:29:40 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk