Gönderen Konu: yanlış besleme  (Okunma sayısı 6083 defa)

murat yolaldı

• Acemi Üye
  • *
yanlış besleme
« : 24 Nisan 2010, 21:54:53 »
arıcı arkadaşlar bügün çok üzgünüm   çünkü bir arı kolonisinin sönmesine sebeb oldum hiç ummadığım birsebeb yüzünden ama hata benim perşembe günü 10 çıtalık bir arıya ballık koydum  ve boş bir kovanda bekleyen şerbetliğide balliğa koydum ve şerbet verdim cuma günü akşam kovan önünde ölü arı gördüm ve kovanı açıp baktığımda arılar %95kovan dibine yarı canlı yarı cansız ölmüşler renkleri kararmış önce yağma oldu sandım ama kovan güçlüydü daha sonra arıyı alıp sıktığımda koyu sarı renkte dişkısının çıktğını gördüm  şöyle yorumladım şerbetliği koyduğumda  eski şerbetliğin  dibinde bozulmuş olan serbetle yeni şerbeti verdiğim için arılarımı kendi elimle öldürdüm umarım kimse aynı hataya düşmez
saygılar
Not.
Murat buraya konu açıp, yazdığın sayfanın içini niçin boşaltıyorsun, alıntı yapmasam yazdıklarını ortada yoktu. Ali Türk.
« Son Düzenleme: 03 Aralık 2010, 00:56:51 Gönderen: Arı Bakanı »

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: yanlış besleme
« Yanıtla #1 : 24 Nisan 2010, 21:58:32 »
Murat bey çok üzücü bir durum,umarım hiç bir arıcının başına bu tür üzücü olaylar gelmez.Sağlıcakla kalın.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: yanlış besleme
« Yanıtla #2 : 25 Nisan 2010, 00:06:16 »
arıcı arkadaşlar bügün çok üzgünüm   çünkü bir arı kolonisinin sönmesine sebeb oldum hiç ummadığım birsebeb yüzünden ama hata benim perşembe günü 10 çıtalık bir arıya ballık koydum  ve boş bir kovanda bekleyen şerbetliğide balliğa koydum ve şerbet verdim cuma günü akşam kovan önünde ölü arı gördüm ve kovanı açıp baktığımda arılar %95kovan dibine yarı canlı yarı cansız ölmüşler renkleri kararmış önce yağma oldu sandım ama kovan güçlüydü daha sonra arıyı alıp sıktığımda koyu sarı renkte dişkısının çıktğını gördüm  şöyle yorumladım şerbetliği koyduğumda  eski şerbetliğin  dibinde bozulmuş olan serbetle yeni şerbeti verdiğim için arılarımı kendi elimle öldürdüm umarım kimse aynı hataya düşmez
saygılar

Murat yazın bana bayağı ilginç geldi, hem arılar zehirlendi diyorsun hemde arıları ezip muayene ediyorsun. Zehirlendiklerini nerden anladın, 10 çıta arı bozuk şerbeti alsa isal olur, senin yazdıklarında bir gariplik var. Gerçi memleketimiz her yerinde acayip garipliklerde olmuyor degil, bir iki sene öncesi iç anadoluda bir düğün yemeginde bir sürü insan tarım ilacından zehirlenmişti, sebebi ise kazanda tarım ilaçları karıştırılıp kenara konulması, sonrasındada bu kazanda düğün yemegi yapılması.
Şurubu çeken arılar usta tarlacı arılardır ve ilk olarak bunlar etkilenir, dedimya durumda gariplik var diye, 10 çıtalık kovanda her gün bir sürü yeni işçi çıkar, sadece geçmiş olsun diyorum. Bahara çıkmış,hemde 10 çıtalık arıları öldürmek herkese nasip olmaz ???
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk