Gönderen Konu: Nisan ayının sonuna doğru Arılığımızdaki son durum.  (Okunma sayısı 7974 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.

Nisan ayının sonuna doğru ilerliyoruz,arılığımızda neler oldu neler yapmamız gerekli kısaca işleyelim,
tabiki ilk amacımız bal üretimini yükseklere çıkarmak ve doğal sağlıklı hasatlar yapmamız
gereklidir.Hasat bereketli ve bol olması içinde koloni yönetimi mükemmel olması şarttır,çünkü oğul
çıkaran kolonide bal verimi iyi olmaz veya hiç olmaz onlar ancak kendilerini beslerler.
Bu yüzden arıyı oğula itekleyen faktörler nelerdir onu sayalım,
Kovan dar gelirse arılar bölünmek isterler
Kovanda işci arıların işi olmaz ise....
Kovanda ana arının yumurta atacak alanı olmaz ise..... ( baldan dolayı )
Kovan yeterince hava alamaz ise....
Kovan güneşin altında ise.....
Kovana ağaç dalı rüzgardan sürterek rahatsız ederse......
Kovan içinde eski çıtalar olursa.....
Kovanda aşırı polen depolandıysa.....
Kovanı mum kurdu işgal ederse......
buna benzer daha bir sürü oğula sebebiyet veren kriterler olabilir,amaçımız
devamlı koloni kontrolü yapmaktır ve kolonilerin durumuna göre hareket etmektir.

Yukarda belirttiğim noktaları göz önüne alarak koloni yönetiminizi ona göre
yapınız ve 7 günlük koloni kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.

selamlar.

miriliburak

• Ziyaretçi
Ynt: Nisan ayının sonuna doğru Arılığımızdaki son durum.
« Yanıtla #1 : 28 Nisan 2010, 16:29:45 »
En son nisan ortasında kat vermiştim şimdi kovanları aktarmam lazım bunlar oldukça eski birde aktarma esnasında sizin bahsettiğiniz gibi ilk katı yani geçen yıldan kalan petekleri ikinci kata alacağım bu sene verdiklerimi alt kata indireceğim.Bulunduğum yerde daha çiçekler tam olarak açmadı böyle devam ederse bahsettiğiniz sorunlarla karşılaşmamak için kat vermem gerekecek,

bu esna da üçüncü katı verdikten sonra ana arı ızgarası gereklimidir ?
Eğer vermessem ne tür sorunlar olur mümkünse açıklayabilirmisiniz ?

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2010, 18:16:51 »
s.a Bloğunuzda gördüğüm kadarıyla iki katlı kovanlarınız var ve nektar akımı çoktan başlamış
durumda,benim bloğumda yazdığım yorumlar ve resimler sizlerden iki veya üç hafta geçikmeli
uygulamalar olduğundan sizlerin yapacağı işlemler çoktan yapılması gereken işlemlerdir,
mesela birinci kat kuluçkalıkta çabuk daralan arıya ikinci kat verilmiş ve arı iki kata dağılmış
nektar akımıda olduğundan arılar hep balllarını kovan girişine en uzak kısıma depolar bu da
katlı kovanlarda en üstü oluyor sizde de bal depolanmış en üstte şimdi yukardan aşağıya doğru
bal depolaması oluyor değilmi,bal depolandıkcada ana arının yumurta alanı mecburen aşağı
katlara doğru oluyor ve en kötü ihtimal ana arı oğula çıkmayı tercih eder ve çıkar.
Bunun böyle olmaması için en alt kat bırakılır hemen üstüne ortalarında iki üç adet boş kabarmış
çıta ve sağına soluna temel petek konarak ilk katın üstüne kat verilir bu katın üstünede
ana arı ızgarası konarak önceden yarım doldurulmuş ballık konur böylelikle
kapalı gözlü yavru alanı varsa çıkarlar yerlerine bal depolanır ana arı ızgaranın üstüne
çıkmadığı içinde tekrar yumrta atamaz,ana için yeni alan vermiş olursunuz işci arılar içinde
çalışacakları uğraş verilmiş olur oğul çıkmaz bu durumda ama tabiki arı cinsine göre
ve oğula karşı selekte edilmemiş bir ana ise ne yapsanız fayda etmez,genelde yazdıklarımı
yaparsanız oğulu engellemede kullanılan tekniklerden biridir tavsiye ederim.
Ana arı ızgarası kullanılmaz ise üst katta olan ballık zaten bal ile depolanmaya
devam edilecektir ve sonunda katdaki çıtların tamamı ballı olarak kalacaktır bir
sakıncası yok aslında isteğe bağlı,bazen ana arı ballığa çıkmakta inat ederse bende
ızgara koymuyorum daha sonra arılar dağıldığı zaman kata ızgarayı tekrar koyuyorum.
Arıcılıkta değişik yöntemler ve teknikler olduğundan her arıcı ayrı ayrı uygulamalar yapar,
onun için değişik uygulamaları okuyun ve siz karar verin,yeni kovanlarınız ve arılarınız hayırlı olsun
inşallah bol ballı bir yıl geçirirsiniz,selamlar.

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 28 Nisan 2010, 20:36:21 »
Aleykümselam Mehmet abi bu sene hava şartları oldukça karışık ve gece gündüz farkları yüksekti.Ben kat vereli iki hafta oldu ancak bu iki haftanın ortalama 8-10 günü soğuk veya yağış vardı dolayısı ile yapılan işler hep yarım kaldı yaklaşık 3 gün havalar düzenli gitti son gün peteklerdeki balı gördüm devamında ise arı full çalışabileceği bir ortam bulamadı eğer bulmuş olsaydı dediklerinizi yapacaktım İNŞAALLAH önümüzdeki günler umduğumuz gibi olur bu pazar şartlar uygun giderse telli altlıklı kovanlarım geldi aktarmasını yapacağım.
 Arılarımdan yeni gelenlerin ıslah mevzusunu ve ırkını tam bilmiyorum kontrole gelince anlatacaklarmış eski olanları aldığım yaşlı amca geçen yıl erken kat verdiğim için oğula kaçmadılar dedi yani şimdiki analar iki yaşında imiş ırklarıda söylediğine göre melez ama arabanın camlarına vuracak kadar saldırganlar öyle önlerinden geçip gitmek cesaret ister :) her denemem iğne tecrübelerimi arttırıyor da :)

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler...

selam ile...

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2010, 18:56:22 »
mirili burak bey bloğunuzda yorum yapma seçeneği yok yeni bir düzenleme yaparsanız bloğunuzda paylaşımlarınıza yorum yapma şansımız olur...

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2010, 15:28:36 »
Yusuf Bey hatırlattığınız için teşekkür ederim konu içerisine giriş yapmadan yorum seçeneği çıkmıyor ayrıca kod eklemek gerekiyormu bilmiyorum ama hazır kodlarla bu kadar oldu...

selam ile...