Gönderen Konu: Ana arısı olan kovanda ana üretmek?  (Okunma sayısı 31238 defa)

Enver

• Acemi Üye
  • *
Ana arısı olan kovanda ana üretmek?
« : 07 Nisan 2010, 11:03:52 »
Mayısta şöyle bir düşüncem var. 2. kat tan sonra ana arı ızgarası koyuyoruz. Burayı (3.katı) ana memesi yaptırmak için kullanmayı düşünüyorum. Burada memeler kapanınca onları diğer kovanlardan suni oğul olarak alacak olduğum çıtalara vereceğim. Belki de düşüncem zordur ama deneyeceğim. Denemeden bir şeyler öğrenilmiyor. Daha önce  ana arılı kovanda ana arı üretmeyi deneyen abilerim var ise tecrübelerinden ve fikirlerinden yararlanmak isterim.
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2010, 11:28:34 Gönderen: Enver »
TEVEKKÜL, KANAAT ve İKTİSAD öyle bir hazine ve servettir ki, hiçbir şeyle değişilmez.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Ana arısı olan kovanda ana üretmek?
« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2010, 17:33:07 »
Mayısta şöyle bir düşüncem var. 2. kat tan sonra ana arı ızgarası koyuyoruz. Burayı (3.katı) ana memesi yaptırmak için kullanmayı düşünüyorum. Burada memeler kapanınca onları diğer kovanlardan suni oğul olarak alacak olduğum çıtalara vereceğim. Belki de düşüncem zordur ama deneyeceğim. Denemeden bir şeyler öğrenilmiyor. Daha önce  ana arılı kovanda ana arı üretmeyi deneyen abilerim var ise tecrübelerinden ve fikirlerinden yararlanmak isterim.

Enver bey düşüncenizi uyguladığınızda hayal kırıklıgına uğrayacaksınız. Anaaarısı olan kovana meme yaptıramazsınız.

Sizin bahsettiğiniz sistem, anaarısı olan kovanda olmaz. Anasız kovana larva tarnsferini yapacaksınız, anasız kovanda (başlatıcı koloni)  işçiler memeleri kabul edip arı sütü salğıladıklarında, dediğiniz sisteme geçebilirsiniz. Yani memelerin anasız kovanda kabul edilmesi gerekiyor. Kabul edilmiş memeleri, anaarılı kovana verebilirsin, verirkende anaarı ızgara altında olacak memeleride ızgara üstüne vereceksin. Bahsettiğiniz tekniğin adı başlatılan memelerin güçlü kovanı bitirici olarak kullanılmasıdır.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Enver

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2010, 09:02:50 »

Enver bey düşüncenizi uyguladığınızda hayal kırıklıgına uğrayacaksınız. Anaaarısı olan kovana meme yaptıramazsınız.

Sizin bahsettiğiniz sistem, anaarısı olan kovanda olmaz. Anasız kovana larva tarnsferini yapacaksınız, anasız kovanda (başlatıcı koloni)  işçiler memeleri kabul edip arı sütü salğıladıklarında, dediğiniz sisteme geçebilirsiniz. Yani memelerin anasız kovanda kabul edilmesi gerekiyor. Kabul edilmiş memeleri, anaarılı kovana verebilirsin, verirkende anaarı ızgara altında olacak memeleride ızgara üstüne vereceksin. Bahsettiğiniz tekniğin adı başlatılan memelerin güçlü kovanı bitirici olarak kullanılmasıdır.

Ali abi ana arı ızgarasının üstüne normelde kapalı çıta veriliyor, açık verdiğimiz zaman meme yapıyor. Bende larva transferinin tutacağını düşünmüştüm. Ben yinede denemeyi düşünüyorum, hayal kırıklığına uğrarsamda mesele değil. Tek korkum tutarsa (Nasrettin hoca gibi ya tutarsa) arıyı oğula meyil ettirmiş olurmuyum. Saygılar...
TEVEKKÜL, KANAAT ve İKTİSAD öyle bir hazine ve servettir ki, hiçbir şeyle değişilmez.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2010, 13:46:57 »
Enver bey ben ana arı ızgarası kullanırım ızgaranın üstüne açık larvalı ve yumurtalı çerçeve aldım bu güne kadar hiç meme yapan olmadı. Sizin başınız geldiyse bunun baçka bir sebebi olsa gerek. Ali beyin dediği gibi anasız kovanda başlamış memeyi katta besletebilirsiniz ben bunu evveli sene uyguladım ama geç dönemdi (eylul gibi) Ali abiye satmışdım harman vadeli olarak o anaları hala gebzede harman olsun diye bekliyorum :-\

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2010, 22:58:58 »
Enver bey dün akşam arkadaşlarla msn sohbetinde anaarısı olan kovanda meme tutuyor dediler. Nerden biliyorsun diye sorduğumda kitaplarda yazıyor dedi. Kendiside denemişmi bilmiyorum, fakat kitapta olur yazıyormuş.
Benim yazdıklarım deneyimlerimdi ve ben anaarısı olan kovana yapmış oldugum larva tarnsferleri tutmamıştı.
Ayrıca yeni larva tarnferi yapanların bırakın anaarısı olan kovanı, larvayı verdikleri kovanda başarı için yumurta ve peteklerde larva olmaması gerekiyor.

Arıları çaresiz sizin verdiğiniz larvalara mahkum etmelisiniz bunuda belirteyim.
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2010, 23:01:34 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Enver

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 11 Nisan 2010, 16:24:53 »
Enver bey dün akşam arkadaşlarla msn sohbetinde anaarısı olan kovanda meme tutuyor dediler. Nerden biliyorsun diye sorduğumda kitaplarda yazıyor dedi. Kendiside denemişmi bilmiyorum, fakat kitapta olur yazıyormuş.
Benim yazdıklarım deneyimlerimdi ve ben anaarısı olan kovana yapmış oldugum larva tarnsferleri tutmamıştı.
Ayrıca yeni larva tarnferi yapanların bırakın anaarısı olan kovanı, larvayı verdikleri kovanda başarı için yumurta ve peteklerde larva olmaması gerekiyor.

Arıları çaresiz sizin verdiğiniz larvalara mahkum etmelisiniz bunuda belirteyim.

Benimkisi yokluktan abi 3 kovan arı var. biliyorum zor hatta imkansıza yakın bişey ama yapabileceğim fazla bişey yok gibi. Teşekkürler..
[/b]

Mustafa DOĞAN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 14 Mayıs 2010, 17:22:43 »
ilginç olacak benim arkadaşta iki katlı kovanda denedi verilen gözlerden 5 tanesini ana arı memesi yaptı diğerlerini ne boz du nede meme yaptı bende arkadaşa söyledim analı kovana verilen larvaların yüksük olması çok zor diye o denedi ve ilginç üstkatta 5 tane meme yaptı
muhteşem abiye katılıyorum sanırım ana da bir problem olduğu için meme yaptı yada kovan daha önceden oğula meyletti ve onun bir devamı ilginç
paylaşmak istedim saygılarımla...
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2010, 09:15:29 Gönderen: Mustafa DOĞAN »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #7 : 16 Mayıs 2010, 09:30:31 »

Anaarısı olan bir kolonide ben hiç anaarı üretmeye çalışmadım. Hele anaarı üretmeye yeni başlayanlarada bunu kesinlikle tavsiye etmem. Bu işi bende yaparım artık öğrendim diyenlerin bir çoğu anasız kovanda bile bu işi başaramıyor. Bundan dolayı hevesiniz kırılsın istemem.

Resimde benim çalışmalarımdan birisini görüyorsunuz.
Anaarısı olan kolonide anaarı memesi besletirseniz, memelerin etrafına böyle petek örüyorlar. Beslemeyi kesmez iseniz boydan boyada petek örülür.

Bu memeleri anasız kovanda başlatıp, anaarısı alt katta olup arada ızgara ve üst kata verilmiş memelerin durumu.

Yani bir yerde memeleri başlatıyorsunuz, yani memeleri işçiler anaarı adayı olarak kabul etmişler ve larvalara arı sütü salgılamışlar. Buna başlatılmış anaarı memesi deniyor.
Daha iyi bakım yapılması için bitirici koloni denilen katlı kovanlarımıza veriyoruz. Bunuda yaparken anaarıyı kesinlikte alt kata almalıyız yoksa memeleri bozar. Anaarı alt kattayken üzerine anaarı ızgarası koyup, kattaki işçilere başlatılmış anaarı memelerini veririseniz daha kuvetli ve güçlü bakım yapılacaktır. Anaarı kalitesinin altında bu meme besletme yatmaktadır.

Bazıları efendim anaarı üretimini ruşette yapmalısınız diyor, tabiki anaarı üretimini çok kapsamlı yapanlar bunu yapamaz. üç beş kovanınız olsa kovandada anaarı üretirsiniz. Tabi bunu önerenler bilmişlik taslamak adına bunu yaptıklarınız zannediyorum.

Arıcılık üzerine büyük araştırmalar yapıp yıllardır bu işe emek veren ve bilimsel çalışanlara bakıyoruz 1 kepçe arıya bir anaarı verip çiftleştirmekte. Bu işletmelerde arının her şeyi test ediliyor, almış oldugu sperm bile test edilmekte, ruşette anaarı üretin diyenler daha kendi arıcılığını ve bilgilerini test etmişlermidir bunları niçin söylerler merak konusudur.

Bakın Almanyada anaarı üretimide yapılan bir araştırma merkezi, burada her şey kayıt altında. Bizdekilerin söyledikleri aklıma geldikçe yav bu Almanlar salakmı acaba diyor ve bol bol gülüyorum. Yada böyle bir araştırma merkezimiz varmı, yazılıp çizilenler nereden aşırılmış, yoksa yazılıp çizilenleri bizimkiler uygulayıpmı bu kitapları yazdılar.
Konu anaarısı olan kovanda anaarı üretmekti, biz şimdi her şeyi bitirdik, yeni keşifler peşine düştük 8)

Bu linkte  bir kaç filim var. Arıcılıkta yapılması gerekenleri özetliyorlar anaarı üretim aşamaları ve kutulara verilişi, kutu arılandırmasıda mevcut.
http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=130.0
« Son Düzenleme: 16 Mayıs 2010, 23:32:29 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

cuneyt cakmak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 16 Temmuz 2011, 10:24:03 »
Ali abinin dediği gibi anası olan kovanda ana arı üretmek olmayacak birşey.Tahminime göre kazimazmaz ana ürettim dediği kovanın anası yaşlıydı arılarda ana değişme isteği vardı veya oğul eğilimi memelerin tutma nedeni bu olabilir.....selamlar....

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 18 Temmuz 2011, 21:51:40 »
Ana arısı olan kovanda anaarı üretiliyor.
Bunun en güzel öreğini geçtiğimiz hafta Muhteşem abi uyguladı. Muhteşem abinin uygulaması neydi?

Kolonideki anaarıyı bir iki çıtayla akşam üzeri alıp bir başka kolonide sabaha kadar bekletiyor. Anası alınmış kolonideki diğer yavrulu çıtaları da başka kolonilere dağıtıyor, asıl kolonide ana arı yok, yavruda kalmadı, bu koloniye hemen larva transferi veriliyor, yani aşılı çıta. Koloni anasız kalmış, yavru yok, sadece ballı ve polenli çıtalarla baş başa kalmış ve kolonideki arılar iyice sıkıştırılmış, yani fazlalık çıta olmayacak arı salkıma girecek. Verdiğiniz aşılı çıtayı seve seve sarmak zorunda ve yapılan aşılar yüksek oranda kabul görmekte. Ertesi gün ise tutmuş ana arı yüksüklerini, katlı bir koloniye bitirici olarak veriyorsunuz. Bitirici kolonide ise ana arı kesinlikle ızgarayla ayrılmalı, ayırmaz iseniz, ana arı ya memeleri bozacaktır, yada memeler kapandığında oğula gidecektir.

Muhteşem abinin yapmış olduğu uygulama, çok pratik ve koloniye hiç zarar vermiyorsunuz, ertesi gün bölünen iki koloniyi birleştirin ve yavrulu çıtalarını da geri verin koloni hiç bir şey yokmuş gibi yoluna devam etsin.

Gelelim Kazımazmaz ın yazdıklarına. Kazımazmaz bana göre azdı.(Azma’nın bizdeki yöresel anlamı kaybolmadır.)
Yazdıkları pek akla uygun olmadığı gibi bu arkadaşımız 10 ay önce üye olmuş. Toplam forumdaki çevrim içi süresi ise sadece 23 dakikaydı. Peş peşine yazılar yazmaya başladı, ilk yazısını bırakıp diğerlerini sildim, kendi kendisine yazıp birde kendi kendisine cevap veriyordu. Başka konulara daldı, 10 dakika içinde 4 yazı yayınladı ve ben kendisini durdurmak zorunda kaldım. Zannedersem ana  sayfadaki radarla alakalı yazıyı günden dem düşürmek istedi. Kim olduğu belli değil, sen 10 ay yazı yazma kendini tanıtma sonrada az ;D

Bu forum boş tartışmaların yeri değildir.
Başka forumlarda yazı yazılsın da nasıl yazılırsa yazılsın mantığını biz başından beri kabul etmiyoruz.
Bir başka konu nikle üyelikleri kesinlikle artık kabul etmiyoruz. İsim ve soy isim olacak, ve bu kişiyi internette arattığımda bir şeyler olmalı, insanlar sanal alemle bu kadar içli dışlı olup, kendilerini niye saklasınlar ki?

Geçenlerde Muhteşem abi çakma üyelerden filan bahsetti. Güya burada yazı yazanlar çakmaymış. Genelde yazı yazan kadroya bakıyoruz, Başta ben Arı bakanı çakmayım, Mehmet Yüksel çakma, Muhteşem abi çakma, Vecdi abi çakma, Ali Şekerli çakma, Yusuf Şimşak çakma, Emrah Karadeniz çakma.

Muhteşem abiye verdiğim cevap ise, abi insan aynaya baktığında kendisini görürmüş dedim. Birde "dervişin fikri neyse zikri de odur" sözü benim msn paylaşmış olduğum bir iletidir.

Biz işimize bakıyoruz, tabi herkesin işi ayrı, kervan uğurlayıcıları da işlerini yapmalı 8)

Gene ne oldu, nereye gelmişiz yav :D
Evet ana arı üretimiyle alakalı bir başka konu daha var, onu da bir başka yazımda paylaşayım, şöyle suya sabuna dokunmadan derler ya :)

Ali Türk

osmannurieroglu

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 05 Mart 2012, 15:42:16 »
Merhaba,
Birinci kat ile ikinci kat arasına ana arı ızgarası konulursa, üçüncü kata günlük yumurta konursa üçüncü katta hemen ana gözü yapmaya başlıyorlar.  Geçen yıl yanlışlıkla üçüncü kata yumurtakymuştum, hemen ana arıgözü yaptılar.

Ahmet Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 06 Mart 2012, 10:26:06 »
Osman nuribey kış günü üç kat kat arı.Hayalde bile güzel.Arıların alt katlarda işi yokmu, çıkıp en üstte ana arı üretmeye çalışmış?

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 15 Mart 2012, 18:15:23 »
Merhaba,
Birinci kat ile ikinci kat arasına ana arı ızgarası konulursa, üçüncü kata günlük yumurta konursa üçüncü katta hemen ana gözü yapmaya başlıyorlar.  Geçen yıl yanlışlıkla üçüncü kata yumurtakymuştum, hemen ana arıgözü yaptılar.

Osmannurieroğlu; merhabalar.
Bizim arıcılıkta bilmediğimiz birçok şey vardır. Bunlardan birisi arıların çıtalar üzerindeki faaliyetleri. Bu faaliyetlerde, çıtaları gelişi güzel parçalayıp böler iseniz, koloni içinde istemediğiniz olaylar gelişir. Bunlardan birisi, iki yavrulu çıta arasına ham çıta girmek, bu durumda kolonideki yavrulu alan ikiye bölünmüş olur. Ana arı çıtaları sıra ile gezip, boş alanlara yumurta atarak gelip, ham çıtaya dayandığında, karşıdaki yavrulu anala geçebilmesi için yavrulu alanın bittiğini düşünüp, ham çıtaya bakma bile bakmadan geri dönüp, yumurta atarak bulunduğu bölmede turlar durur.
Bölmenin öbür tarafında kalan yavrulu bölümde ise, ana arıyı göremeyen işçi arılar, eyvah anasız kaldık deyip, ana arı yüksüklerini inşa etmeye başlar ve koloni ana arısı varken ana arı yapmaya başlar. Bu tamamen arıcının hatasıdır. Bu durum kolonide katlarında olur. Siz ızgara üstüne yavrulu çıta çektiğinizde çıta üzerinde çalışan işçi arılar gene aynısını yapıyor, ana arı gelip çıtalarında gezmediğinde, eyvah ana arı kaybettik deyip hemen ana arı memesi oluşturmaktalar.

Yazımın giriş bölümünde arıcılıkta bilmediğimiz çok şey var derken çıta sistemlerini açmak istedim orada açamadım. Koloni içinde nasıl bir yaş zinciri varsa, bebek, orta, ergin, yaşlı arı gibi, birde çalışma zinciri var. Yani birinci çıtada çalışan arı kalkıp, üçüncü çıtada çalışayım demiyor. Bazen bahsedilir, çıta savunma sistemi denen bir şey var. İşçi arı yandaki çıtaya bile müdahale etmiyor, kendi, üzerindeki çıta üzerinde çalışmasına bakıyor. Bu birkaç kez başıma geldi, bir bölme yapıp ana arı verin anında kesiyor.

Yalnız devşirme yapıyorum ve bilerek ana arı vermiyorum, gözden kaçmış oluyor. Bölmeyi yapıp bir yere yerleştiriyorum. Birkaç gün sonra ana arı memeleri olması lazım açıyorum ve memeleri bozacağım ve devşirme koloniye kafesle ana arı vereceğim. Bir bakıyorsunuz bir tane meme yok ve içeride bir ana arı işine devam ediyor. Bir çıta bir koloniden, bir çıta bir koloniden 4-5 çıta arı devşirip bölme yapıyorsunuz, çıtaların birisinde koloninin anasını alıp devşirmeye vermişiniz hiç sorun çıkmıyor. Bu işe hem kızıyorsunuz, hemde gülüyorsunuz, çünkü kafesle ana arı verdiğinizde bu kadar niye rahat kabul etmiyor diye.
ana arısı olan kovanda, ana arı üretmek te böyle oluyor. Ana arı alt katta, araya ızgara koyup, kabul edilmiş ana arı memelerini veriyorsunuz, ana arısı olan koloni bu memeleri besliyor. Bu işlemin adına bitirici koloni deniliyor, yani başlanmış memeleri, bölmelere dagıtana kadar bakıp, olayı sonuca götürdüğü için bitirilmiş bir iş çıkıyor ortaya.
Bilmem anlatabildim mi?

Ali Türk

AYDIN BAYAR

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 15 Mart 2012, 18:26:48 »
selamun aleyküm nuribey 3katta ana arı üreteceğim diyorsunuz ana arı üreten arıcı arkadaşlarımızdan  destek alırsanız nerede ana arı yetişir  3kattaı 1kattamı 2kattamı hem zaman kazanırsınız hem tecrübe  sağgılarımla ;)

halilgüneş

• Acemi Üye
  • *
    • Arı Sütü
« Yanıtla #14 : 29 Mayıs 2012, 18:13:08 »
herkese merhaba internete sürekli giremediğim için tartışma konusunu yeni gördüm ana arısı olan kovanda ana arı üretilir ancak zorlukları vardır öncelikle kovandaki arıları sıkıştırmanız lazım örneğin kovan 15 petekse 1 veya 2 peteğini alarak sıkıştırma yapacaksınız ana arıyı zaten ana arı ızgarasıyla larva aşılaması yaptığınız çerçeveyi koyduğunuz yere ulaşmasını engelleyeceksiniz larva aşılaması yaptığınız çerçevenin sağına ve soluna 1 açık 1 de kapalı yavrulu petek koyacaksınız fakat şunu söylemeliyim aşıladağınız larvalarda kabul etme oranı düşük olur anasız başlatıcı kovandaki gibi kabul etme olmaz 100 aşılama yaptıysanız 30 civarı kabul etme olur benim bu konuda söyleyeceklerim bu kadar herkese selamlar.
Arı Sütü - http://www.arisutu.gen.tr
Güneş Arıcılık - http://www.gunesaricilik.com