Gönderen Konu: İLKBAHAR KOLONİ KONTROLÜ  (Okunma sayısı 7270 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
İLKBAHAR KOLONİ KONTROLÜ
« : 24 Şubat 2013, 09:13:34 »

İlkbahar koloni kontrolünde hedef kolonideki eksikler ve son durum nedir, analizi yapılır.
Yaklaşık 3 aydır göremediğimiz kolonideki durumları sıradan incelemek gerekiyordu, bir kaç kolonide bu işin nasıl yapıldığını, videoladık.
İlk bahar kovan bakımında öncelikle kolonide bal var mı, ana arı var mı, bunlar ilk sırayı alır. Bal ve yavru varsa genelde problem yoktur. Anasız kalmış koloniler olabilir, yedek ana varsa verilecek, yok ise birleştirilecek.
 Videonun çekildiği tarih,16/02/2013.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

özen efe

• Acemi Üye
  • *
Ynt: İLKBAHAR KOLONİ KONTROLÜ
« Yanıtla #1 : 26 Şubat 2013, 21:20:16 »
şubat ayında 10 çıta arı süper 20 yıldır bu işin içindeyim
ne kendimde ne çevremde  şubat ayında 10 çıta arı görmedim.
bizim arılar 2 3 4 çıta bu işin sırrı nedir.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 27 Şubat 2013, 10:43:46 »
şubat ayında 10 çıta arı süper 20 yıldır bu işin içindeyim
ne kendimde ne çevremde  şubat ayında 10 çıta arı görmedim.
bizim arılar 2 3 4 çıta bu işin sırrı nedir.

Özen, 20 yıldır bu işin içinde olmanız, babadan görme usullerle devam ettiğiniz müddetçe ne arıcılığınızı nede sizi geliştirecektir.
Bende internet yokken sıradan gelenek arıcısıydım.
Bilimcilerimiz ne diyor, elinizdeki iyi arılardan ana arı üretin derler, yıllarca bunu uyguladım, her üretilen iyi olmuyor, arıcılıkta damızlık şart, ana arının sabitlenmesi gerekiyor. Elindeki ana arı ürettiğin ana nedir, kaç tur melez bilen var mı, bence yok, ana arı üret, isim koy gitsin.

Ben 50 yaşına doğru gidiyorum, evimizden arı hiç eksik olmamıştır. 2006 Yılından sonra internet kullanmasını öğrenip, nerelere işi getirdiğimiz takip edilenler tarafından biliniyor.

Arıcılar kabuğundan çıkmadıkları sürece aynı daire içinde dolanıp durmaya devam edecekler.

Arıcıları birileri yönlendirmemeli, arıcılar özgür değil dediğimde burun kıvıranlar oluyor.

Arıcılar birilerinin gazıyla bilmedikleri konular hakkında ahkâmlar kesiyorlar.

Henüz paylaşmadım, Mersin Aydıncıkta bir arıcı ziyaret etti, dedi ki İtalyan arısı kullandım memnun kalmadım, bende dedim ki, İtalyan biraz savurgan arıdır, adam ne dese beğenirsiniz. 5 Çıta İtalyan arısı 6 çıta olmamış, dedim sen ne diyorsun, İtalyan arısı üstüne gelişimde arı yok adamın dediğine bak, dedim ki senin kullandığın arı İtalyan değil, diyor ki İtalyan diye verdiler, biz kim ne derse yiyen arıcılar olmamalıyız, gerçek İtalyan Akdeniz sahil ikliminde 4-5 kat olur. Yukarıda dedim birileri bir ana üretiyor ve isim koyuyor, bende Trakya’da Ali Osman Çalık abinin arılığında görmüştüm, bana İtalyan arısı aldım dedi, ana siyah :D
İtalyan arısının f4, F5 şi bile altın sarısı olur.

Arıcılıkta 20 yıldır varım diyorsun gelişen ve gelişmeyen arıları mutlaka fark etmişindir. İşin sırrı arı ırklarıdır.

Şu aşağıdaki yazıları bir oku, işin sırrı neymiş bir bak :)

http://bengittim.blogspot.com/2009/06/hwsap-kitap-isleri-ve-irklarin-farklari.html

http://bengittim.blogspot.com/2009/08/irklar-ve-farklar.html
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

miriliburak

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2013, 19:05:52 »
Geçen gün kiraz fidanları olan biriyle tanıştım. Avusturya'dan getirtmiş değişik bir cins kiraz. Kaç yaşında diye sordum 5 olacak dedi. Verime artık başlar dediğimde güldü ve dedi ki " biz 3 senedir hasat yapıyoruz".

Benim bahçede de var kiraz 10 yaşından fazladır ama bir sandık zor çıkar.

Şimdi doğa olaylarında neyi konu olarak ele alsak çeşidinden başlarız.

Geçen haftalarda Vecdi amcanın bloğunda kovandan taşmakta olan arıların resmi vardı. facebook'ta bu resim bir grup tarafından paylaşılmış. Herkes soruyor bu arının cinsi ne? bu arı nerede?

Böyle bir arı ile çalışmadıklarından arının nasıl bir gelişim periyodu izlediğini bilmiyorlar. Hal böyle olunca laf laf laaaf....

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2013, 23:16:34 »

Havaların şu sıralar sıcak gitmesi hem arılar hem bizim için bir fırsat.Dün ve bugünkü kontrollerimde sekiz kovanın tüm çerçevelerini tek tek çekip kontrol  ettim.Bal durumu bazı kovanlarda iyi.Bazı kovanların duvar çerçevelerinde yarımşar ballı olsada ortadaki çerçevelerin üst kemerlerindeki balları hemen hemen bitmeye yakın.Fakat arılar polen getiriyor.Ayrıca bazı kuvvetli kovanların  çerçevelerinde dikkatimi çekti.Sanki biraz bal akımı var gibi.Yine de ilerisini kestirmek güç.Arılar çoğalmaya başladığı için ve havaların soğuyabileceği endişesiyle kovanlar kışı çıkarır diyemeyiz.
Geçen seneden elimde kalan  yarım ballı çerçeveleri  bütün kovanlara birer ikişer dağıtmaya başladım.Her hafta birer çerçeve eklesem rahat baharı görürler.Eğer elimde bu ballı çerçeveler olmasaydı şerbet hazırlayıp vermek gerekebilirdi.

Bu  kovanın arılarını yeni kovana aktardım.Kenar duvarlara birer ballı çerçeve ekledim. Ayrıca eski kovanın girişinden kestiğim birkaç parça propolisi yeni aktardığım kovanın giriş deliğine sıkıştırdım. Eski kovanı da arılıkta bıraktım ki arılar boş kovanların girişindeki propolisi toplayabilir. 

« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2014, 20:21:57 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »