Gönderen Konu: ARICILIKTA İLK BAHARDA NELER YAPMALIYIZ  (Okunma sayısı 33825 defa)

Kadirkasalak

• Acemi Üye
  • *
ARICILIKTA İLK BAHARDA NELER YAPMALIYIZ
« : 08 Mart 2010, 20:38:18 »
Bir çok bölgeye bahar geldi.İlk bahar geldiğinde neler yapılır.Arıcılık bilen abilerimiz sırasıyla  yapılcakları sıralarsa iyi olur kanısındayım.Ürününüz bol olsun.Tüm arıcılara yeni yılda başarılar.
« Son Düzenleme: 08 Mart 2010, 20:45:56 Gönderen: Kadirkasalak »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: ARICILIKTA İLK BAHARDA NELER YAPMALIYIZ
« Yanıtla #1 : 09 Mart 2010, 13:42:29 »
Arıcılıkta ilk baharda yapılması gerekenler.
Öncelikle arı kolonilerinizin bahara çıkması gerekiyor.
Arı kolonilerini açabilmek için en düşük 14-15 derecelik bir sıcaklıkta kovanlarımızı açtık.
İlk yapılacak işlerden birisi kolonide bal stoku var mı?
İkinci olarak anaarı var mı?
Üçüncü olarak arı mevcuduna bakılır açık kapalı yavru durumları nedir?
Dördüncü aşama ise havalar iyice ısındığında kovanın temizliği gerekecektir.

Bu sayılanların açılımı.

Kovanı açtık bal stokları iyi değilse, hemen şurup vererek koloninin ihtiyacı karşılanır. Arılar verilen şurubu hemen çok rahatlıkla kullanabilirler. Fazla şurup verildi ise çok kısa sürede peteklere depolayıp işlerine bakarlar. Stokların iyi olmaması durumunda, en çok koloni sönmeleri arıların yavruya yattıkları ve yavru alanlarını genişlettiklerinde çok dikkatli olunmalı. Havalar iyiyken arı büyük ölçüde kendi ihtiyacını karşılar. Havalar bozulup soğuduğunda ise tamamen içerdeki bal stoklarına yönelip kısa sürede stokları tüketirler. Mehmet Yüksel arıcıları bu konuda yapmış olduğu paylaşımlarda uyarıyordu. Kışın salkımdaki koloni 1 kilo bal tüketirse, yavru faaliyeti başladığında 5 kilodan aşağı tüketim düşmüyor.

Bu konuda bir taze bilgi vereyim, bizim Rize’li Nimet ağabeymiş var. Arılarını Muğla’dan Adapazarı Ferizli’ye getirmişti. Biraz önce telefonda diyor ki, Muğla’dan arıları kaldırdığımızda çok güzel bal stokları vardı, arıları indirdiğimizden beri havalar Ferizli de düzelmedi. 200 kovanın kontrollerine devam ediyorum, şu ana kadar kapattığım kovan sayısı 15 demekte. Yani çok balı olan kovanlar dışardan bir şey getiremiyor, içerdeki balı bitirip aç kalıp ölmüşler. Bunun içindir ki yavruya yatmış arılar havalar bozduğunda ısınma ve yavru bakımı için felaket bal tüketirler herkesin bilgisine.

Bahara çıkmış kolonide arılar var peki anaarı var mı? Onu kontrol edeceğiz. En güzeli anaarıyı görmektir, göremiyorsak üçüncü seçeneğe bakılacak.

Arının mevcudu ve yavru durumu varsa bu yavrular dışardan gelmedi. Demek ki içerde anaarı var, yavru devam ediyordur. Burada  bir şeye dikkat edilmeli kapalı yavruları düz sırlı olmalı, anasız kalıp yalancı anaarı yavruları ise engebeli bir sırda ve pütür pütür olacaktır kapalı düzeyi. Yani işçi arı yavrusu sırlandığında dümdüz olur.

Arıcılıkta daha ileri aşamada yapılacak iş ise, havalar iyice ısındığında kovanı temiz bir kovana aktarıp kovan temizlik işi de yapılmış olur. Şimdilik benim aklıma gelen bunlar başka ilave edeceklerde görüşlerini bildirebilir.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ismailyıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 27 Mart 2010, 16:04:41 »
herkese merhabalar ben bandırmada arıcılık yapıyorum bugun arılıga gıttıgımde gecen seneden kalan polenlı peteklerdeki polenlerin kuflendıgını gordum daha ısın acemısıyım bu sekılde hem ballı ve polenlı 10 kadar petek var bunları ne yapmam gereklı arıya verılırmı veya erıtılırmı yada atacakmıyız yardımcı olan olursa sevınırım

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2010, 09:27:11 »
herkese merhabalar ben bandırmada arıcılık yapıyorum bugun arılıga gıttıgımde gecen seneden kalan polenlı peteklerdeki polenlerin kuflendıgını gordum daha ısın acemısıyım bu sekılde hem ballı ve polenlı 10 kadar petek var bunları ne yapmam gereklı arıya verılırmı veya erıtılırmı yada atacakmıyız yardımcı olan olursa sevınırım

İsmail Yıldırım, sizin evinizde yemek veya ekmek küflendiğinde ne yapıyorsunuz?
Biz bir canlıyla çalışıyoruz. Bu canlıda bizim gibi motrali bozulabiliyor, stres yapabiliyor, ayrıcada hasta olabiliyor, aç kalabiliyor. Saymış olduğum nedenlerde durup duruken olmuyor. Bizim katkılarımız bu oluşumlarda nedir hiç düşündükmü?

Küflenmiş polenler koloni için başta hastalık riski içerir. Arılarımızı hasta etmesek bile arılar bu küflü bölgeyi tamamen söküp yeniden petek öreceklerdir. En iyi bu küflü polenli çıtalarınızı kesip mumlarını eritmekter.
 Örülü peteklerde küf hafif küf oluşsaydı polensizleri kastediyorum. O petekleri güneşte biraz bekletirseniz görüntüde küf kalmıyıor. Fazla güneşte kalırsa petek anaında eriyip bozulur bu işi yaparken petekleri devamlı ders düz etmnelisiniz.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

ismailyıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 28 Mart 2010, 19:42:45 »
ali bey verdiğiniz bilgi için tesekkurler

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 05 Nisan 2010, 18:51:14 »
Ben bu sene kat atarken ballığa yani ikinci kata sadece temel petek dolduracağım. Bunu yurt dışı kaynaklı bir yerde okudum ama bulamıyorum nerede okuduğumu. Bulursam paylaşacağım. Bilen varsa lütfen paylaşsın.

İ. HAKKI ÇALIK

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 06 Nisan 2010, 22:08:15 »
araya ana arı ızgarası koyacak mısın.

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Nisan 2011, 00:25:03 »
Kovanı inceledim. Çerçevelerin arka kısmında çıtalarında ve boş peteklerinin üzerinde yeşil yeşil  küf var arılar peteklerin hiç arka kısmına geçmiyor. Yumurta da atmış. Bu petekleri ne yapmalıyım. Çıtanın küfünü nasıl temizlemeliyim. Peteklere ne yapmalıyım.

Selamlar.

uğur

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 10 Nisan 2011, 13:03:57 »
   Faruk bey arınız  kaç çerçeve belirtmemisiniz.Tahminimce arınız 4 -5 çerçeve  kaplıyor.Arının kaplamadığı boş peteklerde, kovan içindeki nemden dolayı küf oluşmuş.
   Kovandaki arıların kaplamadığı boş petekleri kovandan alın.Bu küflenmiş petekler arıya verilir mi bilmiyorum.Ayrıca koloniyi temiz bir kovana aktarırsanız arınız için daha iyi olur.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 11 Nisan 2011, 11:39:28 »
Kovanı inceledim. Çerçevelerin arka kısmında çıtalarında ve boş peteklerinin üzerinde yeşil yeşil  küf var arılar peteklerin hiç arka kısmına geçmiyor. Yumurta da atmış. Bu petekleri ne yapmalıyım. Çıtanın küfünü nasıl temizlemeliyim. Peteklere ne yapmalıyım.

Selamlar.

Faruk Kayse;
Ülkemizdeki tüm kolonilerde bahsettiğiniz olay vardır.
Peki neden derseniz, koloniler zayıf ve havalandırmalar yetersiz, dolayısı ile arının saramadıgı yerlerdeki tüm çıtalarda bu hadise olurşur.
Bu tür petekleri arı sarmaya başladığında temizleyip kullanır.
Hatta daha başka şeyler var, kullanılamayacak durumdaki siyahlanmış petekleri bile arı kazıyıp yeniden petek örer.
Sizin bahsettiğiniz hafif küflenmiş petekleri güneşli bir günde birazcık güneşte havalandırmak yeterli olacaktır. Küf hemen uçup kayboluyor. Petekleri güneşte fazla bekletirseniz petek içerden erime yapar çok dikkat edilmeli.
Sonuçta arılar bu petekleri kendileri zamanı gelinde temizleyip yollarına devam ediyuorlar. Zaten arılar kullanılacak alanları pırıl pırıl temizleyip sonra orada diğer işlemleri yaparlar.
Siz arılar küf olan yerlere yanaşmıyor diyorsunuz, koloni güçlendiğinde başka gidecek yerleri yokki mecbur her tarafı saracaklar ve küfleri temizleyeceklerdi.
Bu şu demek degildir , çok berbat durumda ve görünce iğrenilecek bir çıtaysa olmaz, böyle bir petek koloniden alınıp eritilmeli.

Siz kolonilerinizegerekli bakımı yapamadınız.
Diyelimki petek çok berbat arı bunu temizleyemiyor, o zaman tüm peteği yavaş yavaş kazıyıp parçalar ve yeni petek örer.

Ali Türk

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 11 Nisan 2011, 22:19:11 »
Uğur bey,
dediğiniz gibi kovanda 6 çerçeve var arı da 5 çıta. Yalnız problem küflenen çıtalar orta kısımdaki çıtalar ve arı o iki çıtanın ön kısımlarına yumurtlamış. Arka kısımı dokunmuyor boş.
kovan nufüsü artırdıkça Ali beyin dediği gibi oradaki hafiften yeşillenmeyi temizler diye ümit ediyorum. Üstünde yumurta olmasa dediğiniz gibi güneş altına koyup bekletmek isterdim.

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 12 Nisan 2011, 16:31:58 »
Sıcak günlerde teşvik şuruplama
Kovan temizliği ve aktarma,
Siyah ve küflü petekleri imha etmek,
bu ayın sonuna doğru takviye,
ilaçlama devamlı (benim fikrim Kalıcı olmayan ilaçlama)
Yaşlı anaları değiştirme,
Bölme yapmak (çoğaltmak)
devamli iyi bakım ve Bal'a hazırlanmak;  diye düşünüyor ve uyguluyorum,

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #12 : 12 Nisan 2011, 18:57:48 »
Faruk Kayse kardeşim; yavru alanı çerçevenin çok ön tarafında ise uçuş deliğinden yeterli havalandırma yok demektir. biraz genişletmek gerekir.Küfünde azalmasını sağlayacaktır. kolay gelsin.
hayreddin bayraktar

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 19 Nisan 2011, 00:53:23 »
Bu tel şebekeli kovan altı olsaydı kovanımda olmazdı nem küf. Böylece anladım önemini o altlıkların yaptırıyorum. Ülkemiz arıcıları Altı açık çekmeceli altlığa geçmesi lazım.

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #14 : 05 Şubat 2012, 19:23:38 »

Uploaded with ImageShack.us
Selam Arkadaşlar

Havalar ısındı, arıcılarda yavaş yavaş siteleri gezmeye başladı. :)
 Osmaneli/ Bilecikde amatör olarak 3. yılını doldurmuş arıcılık yapmaya çalışıyorum.
 Havanın güzel olmasını fırsat bilerek kovanlarımı hızlı bir şekilde kontrol ettim .
  Hava sıcaklığı 13 C idi.
 Kışa girerken tek katlı kovanlarıma  Mehmet yüksel beyin Sonbahar ve kış uygulamalarını örnek alarak , 2 kez formik asit uygulaması bir kezde  oksalik  asit uygulaması yapmıştım. Ayrıca sonbaharda kek ve arkasında yaklaşık 7  lt sıvı besleme yapmıştım. 

Yaptığım kontrollerde bir kovanım hariç tamamında yavru faliyeti vardı. yavrular kapanmıştı. bunu kovanların ortasındaki çıtayı alarak kontrol ettim. diğer çıtalara çekmedim . arılar üzerinde varoaya raslamadım , sadece bir kovanımda az sayıda erkek arı ve erkek arı gözleri vardı detaylı incelememde ana arının olmadığını gördüm. Bu kovanı yandaki kovanın üzerine , araya tel ızgara koyarak birleştirdim. Diğer kovanlarımın besin stokları yeterliydi. Geçenyılardaki kötü tecrübeleri  tekrar  yaşamamak  için 2 hafta önce her kovana  1 lt şurubu buzdolabı poşetiyle vermiştim.
        Uygulamalarımı sizlerle paylaşmak istedim , Yalışlarım ,noksanlarım varsa tecrübeli arkadaşların  fikirlerinden faydalanmak isterim.

<< Kadir Ünsal Gültepe >>