Gönderen Konu: Kışa zayıf giren kolonilerde ilk yapılması gerekenler.  (Okunma sayısı 13253 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Kışa zayıf giren koloniler bahara kadar ya sönerler yada zayıf miktarda çıkarlar,böyle durumlarda
koloni zayıf olduğundan baharda yağmalanma riski taşır,zayıf kolonilerin baharda gelişmeleri
ağır olduğu için bahar balı alma güçleri olmayacaktır.
Benim sizlere tavsiyem kışa her zaman güçlü koloniler ile girinizayıf kolnileriniz var ise berleştiriniz,
kışı sağlıklı çıkabilmeleri için güçlü kalmaları devamlı avantajdır.

Arıcılık bilgi merkezi ve arıcılık bilgi paylaşım forumu
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2010, 20:38:52 Gönderen: Arı Bakanı »

Turan15

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Kışa zayıf giren kolonilerde ilk yapılması gerekenler.
« Yanıtla #1 : 12 Nisan 2011, 16:36:49 »
Mehmet bey; ilk verilen temel petek dışa ve kabardıysa bir içe ve yumurta atılacak duruma geldiyse dipten bir içe verilmesi gerekmiyormu, benim uygulamamda bir yanlışlıkmı var acaba,
Ayrıca elimizde kabartılmış petek var ise bunları vermemiz daha uygun olmazmı,
« Son Düzenleme: 12 Nisan 2011, 16:47:56 Gönderen: Turan15 »

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #2 : 12 Nisan 2011, 17:42:50 »
Turan bey Selamlar,
Kolonide yumurta düzenini bozmadan kuluçka  alanının hemen yanına klavuz petek vermek gerekiyor,
böyle yapıldığında koloni kuluçkalığın yanındaki temel peteği güzelce kabartıyor ve koloni iyi gelişiyor.
Baharda mümkün olduğu kadar genç arılara yeni petek kabarttırmaya çalışıyorum,böylelikle
koloninin çoğunluğunun genç nüfustan oluşan işci arılarına iş vermiş oluyorum,tarlacılar da zamanı
geldiğinde nektar taşıyorlar ve kolonideki büyüme çarkı büyük bir hızla zirveye ulaşmaya çalışıyor,
onun için kabarmış çıta verebilirsiniz tabiki ama yeni petek kabarttırmak daha iyi ve sağlıklıdır.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 13 Nisan 2011, 08:51:40 »
Mehmet bey; ilk verilen temel petek dışa ve kabardıysa bir içe ve yumurta atılacak duruma geldiyse dipten bir içe verilmesi gerekmiyormu, benim uygulamamda bir yanlışlıkmı var acaba,
Ayrıca elimizde kabartılmış petek var ise bunları vermemiz daha uygun olmazmı,

Turan;
Kolonilere ham petek yavruya yapışık olarak verilir.Kolonideki yavru düzeni bozulmayacak. Nektar akımı başlamış çok iyi bal geliyorsa bir gecede bu petekler kabartılır, anaarı örülü peteklerin birisine mutlaka bulunuyor bunu niçin yapıyor bilmiyorum. Bir kolonideki işçi arılar petek örmeye başladığında anaarı tam örülmemiş kısacık gözlere bile yumurta atabiliyor. Böyle bir çıtanın iki yüzünede yumurta atılmış ise bu çıta yavru  merkezine alınabilir gene yavrunun en dışına ham petekli çıta birilir.

Yavruyu bölüp verdiğinizde başınıza gelecek olanı söyleyeyim :(
Şu an 8 çıtalık bir kolonim anasız kaldı. Ben yavru bitimi diye ham çıta girdim, megersem ham çıtadan sonra iki çıtayada anaarı dolaşıp yumurta atmış. Ham çıtaları girdik hava soğudukovan içinden 10 gün arı dışarıya çıkamadı, tabi bu esnada bir tarafa anaarı geçemiyor nedenide ham çıtalı petek var, öbür taraftakilerde anasız kaldık diye hemen anaarı memeleri başlandı, ben kolonideki bu durumu fark ettiğimde eski anaarıyı bulamadım. Çünki yeni analar doğmuştu. Çok basit gibi görünen hata bakın nelere sebep oldu, arılıkta o arıdan zaten 3 tane vardı birisinin anasını kaybettim.

Koloniye dıştan bir içe verilen petek aslında erkek yaptırılmak için verilen çıtadır ve koloniyi petek ördürmeye zorlamaz. Yavruya yapışık verilen petek ise koloniyi çalışmaya zorlar. Bakın ikisi ne kadar farlı.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
« Yanıtla #4 : 13 Nisan 2011, 19:49:15 »
Yukarıda paylaştığım diagramlarda kapalı yavru alanı görünmüyor tabiki,merkezde kalan bir çıtanın iki tarafı kapalı gözlü yavru
olunca ve bu arılar dünya ya geldiklerinde 3 çıta arasını işgal ediyorlar ve kovan içi birden değişiyor.Ana arı ise çıkanların yerini yeniden yumurta ile dolduruyor ve yavru zinciri kopmadan ve yeni çıkan genç işci arılar temel petekleri anında kabartarak koloni bir den kalabalıklaşıyor.
Aslında literatürlerde ve diagramlarda yazarak bir yere kadar anlatabilyorsunuz,pratik olarak arılıkta yaşayarak görmek
tabiki daha güzel ve anlaşılır şekilde oluyor,bunada şükür.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #5 : 13 Nisan 2011, 21:28:50 »
Aslında işin püf noktası çıkan yavruların ne kadarlık bir alanı kaplayacakları ve neler yapabileceklerini hesaplamakda yatıyor. Bu hesabı yanlış yaparsanız duvar aniden karşınıza çıkıveriyor :) ondan sonrada yok bu arı şöyle bu arı şöyle deniyor.

caner balcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 11 Şubat 2013, 17:27:44 »
selamun aleyküm.bende amatör bir arıcı koloni düzeniyle ilgili sorum olacak.arının kuluçka davranışı dışarıdan bakıldığında elips şekinde biz bu durumu 4. çıtayı 2. çıta pozisyonuna alındığında elips yarım elips şekline gelecek arınının bu durumu elipse çevirmek istemesi gelişmesini hızlandırırmı?teşekkürler.

volkanokten

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 10 Mayıs 2013, 21:49:25 »
Bahsettiğiniz konu daha önce forumda işlendi, sanırım Ali abi olacak, elipse karpuz ve sizin dediğiniz uygulamaya da karpuzu kesmek diyor, yumurtalı çıtaların en dışdakiyle ortadakinin yerini değiştiriyor, bu uygulamayı her iki taraftan da yapabilirsiniz bu arada, bu şekilde ortaya giren az yavrulu çerçeveyi arılar hemen ana arının yumurta atması için hazırlıyorlar. Ali abi bu şekilde yumurta özürlü kafkas arısını ittirerek yumurta atmaya zorluyor, bende kafkas ırkı arılarıma bu günlerde aynı uygulamayı yapıyorum ve sonuç olumlu, yumurta durumu görülür derecede arttı...