Gönderen Konu: Nasıl Arıcı Olunur...  (Okunma sayısı 8361 defa)

Ali Türk

• Yönetici
  • Acemi Üye
Nasıl Arıcı Olunur...
« : 01 Mart 2015, 09:46:33 »
Arıcılık sorular sorarak yazılar okuyarak öğrenilecek bir şey değil...

Arıcı olmak kolay olsaydı, arıcılar arasındaki fikir ayrılıkları ve koloni yönetim farkları olmazdı...

Bilimciler bile bir sürü noktada fikir ayrılığına düşüyor...

Yabancı ülkelerde durum gene aynıdır, basit bir örnek vereyim arı ıslahında suni tohumlama gereklidirdiyenlerde var buna karşı çıkanlarda var, karşı çıkanlardan biriside Yasmindir, suni tohumla bildiği halde bu ise sıcak bakmıyor.

Bu konuyu niçin açtım derseniz bana acayip mailler geliyor...

Maile cevap verseniz bir dert vermeyip silip atsanız bir dert...

Çok İlginç bulduğum mailleri buradan paylaşıp, halimi ve ne durumda olduğumu görmeniz lazım...

Arı bakanı nikimle, mesajları irdelerim, Ali Türk adıyla mesajları paylaşacağım...

Ali Türk

• Yönetici
  • Acemi Üye
Ynt: Nasıl Arıcı Olunur...
« Yanıtla #1 : 01 Mart 2015, 09:53:24 »
Bu maile ne yapmalıyım...
İsim ve vilayeti çıkartıyorum...
İyiki bu kişi arıcı değil, birde arıcı olsa, neler olur merak ediyorum...

Merhabalar,
Arıcılığa yeni başlamak zorunda kaldım... Çok acele ettiğim için de rastgele bir kovan Kafkas arısı  aldım (daha 3 gün oldu). Aldığım kişi de bu işi profesyonel yapmadığını anladım. Ana arı yaşını bilemediğim için de öncelikle sizden bir adet ana alıp 2-3 çıta bölüp sizden gelecek anayı vermek istiyorum. Bu şekilde ana arıyı gençleştirmek, Kafkas - Karni ol arasındaki farkı göme düşüncesindeyim. 

Arımı aldığım ikinci günde hava güzeldi sayıca azda da olsa uçtuklarını gördüm endişelendim birazda  sadece bu kadar az mı arı var diye? Kovan kapağını biraz aralayıp bakmak istediğim de kovanda çıtalar ortalanmış yanında boş bir şerbetlik ve çıtaların üzerinde de poşetiyle duran bir kek vardı, sonbahardan mı kaldı onu da bilmiyorum.  Kekin üzerinde ise bir avuç arı çalışıyordu biraz yüreğime su serpildi, biraz daha varmış diye. Kovanı açıp kontrol etmek için henüz kıyafet almamıştım, arılarda üşümesin diye kovanı hiç açmıyorum içinde ne var ne yok çok merak ediyorum; kış mevsimi olduğu için arı sayısı az mı, ana arı var mı, bal stoku var mı diye? Sıcaklığı 14 dereceye çıkmasını bekliyorum kovan kapağını açmak için. Şunu da yazmadan geçemeyeceğim uçuş yapan arıların bir kaçının ayağında sarı sarı şeyler vardı polen olması lazım sevindim de ama çiçekler henüz açmamıştı nerden buldular onu da bilmiyorum. Arıcılığa kötü bir başlangıç yaptım umarım hüsrana uğramam. İzlenimlerimi düşüncelerimi aktardım çünkü ben arıyı daha önce sadece çiçeklerin üzerinde uçarken gördüm bu nedenle izlenimimi anlattım ki önerileriniz olabilir diye.

Bu arada şunu da merak ediyorum ilkbaharda önce varova mücadelesi mi yoksa şerbet mi verilmeli  öncelik sırası önemli mi? Asitli ilaç kullanmaktan korkuyorum oranı fazla olur arılarım ölür diye ( zaten bir kovan:)). Önerebileceğiniz yağda eriyebilen ilaç ismi verebilirseniz sevinirim.

Son olarak ta neden siz ana arıyı pahalıya veriyorsunuz sizin karniyolunuzun farkı ne ki diğer karniyollardan. Formlarda sık sık size rastladığım için güven duydum. Sanmıyorum acemi bir arıcıya  kötü bir ana arı göndereceksiniz.

Bu başlangıç daha size çok soru soracağım zamanla. Çünkü formlarda çok çelişen bilgilerde mevcut kafam karışıyor bazı şeylerde. Her neyse uzayacak. Ben sizi ..... merkezden rahatsız ediyorum.
Beni de listenize eklediğinizi nasıl anlayacağım.?

Saygılarımla

Bu mesaja verdiğim cevap...
.....bey siz önce arıcılığı öğrenin, öğrenmek içinde bir arıcıya yardım etmelisiniz, okumakla arıcılık öğrenilmez...
Sorduğunuz soruları yıllar geçtikçe anlayacaksınız. Kolay gelsin
« Son Düzenleme: 01 Mart 2015, 10:20:34 Gönderen: Ali Türk »

halilgüneş

• Acemi Üye
  • *
    • Arı Sütü
« Yanıtla #2 : 03 Mart 2015, 00:31:55 »
Herkese  selamlar. Aslında çok önemli bir konu. Bu konuda tartışırken okul sıralarında matematik dersi anlatılır gibi arıcılık eğitimi ve sertifikası verildiğini ve bunun ne derece yanlış olduğunuda tartışmamız gerekir diye düşünüyorum.
Arı Sütü - http://www.arisutu.gen.tr
Güneş Arıcılık - http://www.gunesaricilik.com

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #3 : 03 Mart 2015, 02:26:09 »
 Tabi en başta bir kovan arı alınır.Etrafında adam gibi bu işi bilen arıcı yoksa en büyük yardımcın internet olur.Öncelikle bal arısının bireyleri yani erkeği , işçisi , kraliçesi nasıl olur nasıl yaşar yada ne işe yarar öğrenilir.Eğerki içinizde arıcılığa karşı biraz ilgi varsa bu gitgide artarak sizi arıcılık konusunda daha çok öğrenme isteği uyandırır.Büyük bir azim ve şevkle araştırmak gerekir.Sadece bu konuda değil her konuda araştırmak insana çok şey öğretir.Her duyduğunu ezbere yapmak yerine, neden yapıldığını iyi anlamak gerekir.En önemliside yeniliklere her zaman açık olmak gerekir.Yirmi otuz yıllık dededen kalma arıcıların bile arıcılık konusunda çoğu şeyleri bilmediklerini farkettim.(Kışın kovana tavuk haşla koy diyen arıcıdan ne beklersin).Zaten bu hastalığa yakalandıktan sonra arkası gelir.Bu zaman diliminde yaşanan herşeyden iyi de olsa kötüde olsa tecrübe edinmek gerekir..İlk başladığımda işçi ve kraliçe arı aynı yumurtadan meydana geliyorsa nasıl biri işçi biri kraliçe oluyor hep merak ediyordum meğerse iş arı sütüyle beslemedeymiş.Daha çok öğreneceklerimiz var.Saygılar.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2015, 11:42:27 »
Halil Güneş, bize soru soran kişi hemen ehliyet alıp trafiğe çıkmış ve ortalığı birbirine katacak düzeyde sürüş tekniği var :D

Bilmeyen bu kadar bilirse arıcılığı bilenler ne yapsın.

Arıcılığa başlamak için acele etmiş, aldığı bir kovan arı, arının ırkını biliyorsun, 15 dereceden önce açılmayacağını biliyorsun, varroa mücadelesinde asitler ve yağda eriyen ilaç biliyor, aslında biz bu kişiden arıcılıkta tavsiyeler almalıyız...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Ali Türk

• Yönetici
  • Acemi Üye
« Yanıtla #5 : 02 Nisan 2015, 12:12:56 »
İlk gelen mesaj.
selam abi eskişehirden yazıyorum benim arılardan biri anayı ksmiş arı kuvetli ama hic yavruyok anayı blamadım icinde buralarda ana alabilmem icin en erken nisan bası diyorlar elinizde ana varmı yada bana bir öneriniz saygılarımla. sizi hayranlıkla takipteyim allaha emanet olun

İkinciye gelen mesaj.
Engellediğim için isim, facebook kullanıcı görünüyor.

Facebook Kullanıcısı
1 Nisan 20:56
abi artık cvap vermesenizde olur anladık ki sz de buradaki arıcılardan farkınız yk hepmi matydiyat olmuş hayatınız cevap vermeye tenezül etmediginize göre saygılarımla

Benim yayınlarımı takip eden acil ana arı alamayacağını bilir. Bunun nedeni aylar öncesinden hesap görmüş arıcılar var. Ana arı verilecek ise hak onlarındır. Bizimle uzaktan yakından ilgisi olmayıp, işi düştüğünde selam veren birisinin atmış olduğu mesaj yukarıda. Bizi hayranlıkla takip ediyordu, cevap vermeyince, diğer arıcılardan farkımız kalmamış. Engelledim gitti, başkalarını hayranlıkla izlesin...
Ben herkese cevap vereceğim diye kimseye hayatımı vakfetmedim. Soru soranlar biraz kendilerini başkasının yerine koyup soru sormalı, herkes kendi çıkarını düşünmemeli, karşıdakilerin çıkarlarıda gözetilmeli...

Bu kişi ana arı peşinde bu mevsimde bulma imkanı yok. Madem başka kovanların var birleştireceksin.

Birkaç gün önce bir abimizin tek kovanı vardı anasız kalmış, durumu bana iletti çaresiz kalmış, zayıf arılarımdan birisinin anasını alıp yolladım. Bazı kişler için, duruma göre kendi arımı yok edebilirim. İşin düşünce beni arıyorsan zaten ana arı zamnında bile ana arı alamayacaksın. Aylar öncesinden hesap görenler niye ana arı sırasına giriyor. Forumda ticari konuları ne ben nede başları işleyemezler, forum kurallarında bu zaten yazılı, arıcıların bir kısmı bazı yayınları takip ediyor başka yerlere bakamıyor, sadece burasını takip edenlerde durumu bilsin istedim.

Acayip acayip mesajlar geliyor, bazıları evlere şenlik...

« Son Düzenleme: 02 Nisan 2015, 12:22:38 Gönderen: Ali Türk »

Ali Türk

• Yönetici
  • Acemi Üye
« Yanıtla #6 : 13 Ekim 2015, 10:15:37 »
Slm ali abi ben seni yakindan takip ediyorum ve bunun doğrultusunda invert surubun digerine oranla daha iyi olduguna kanaat getirdim ve busene invertle besleme yapiyim dedim tarifini anlattiginiz gibi aldim ama nedense sekeri doktukten sonra suyu bi turlu kaynatamadim kap biraz yayvandi su buharlasip duruyordu bende krem tartari dokup 20 dk daha karisttirdim krem tartari dokunce sizde oldugu gibi bi tepkime olmadi yani kopurmedi sizce surup invert olmusmudur tsklr...

Bizi yakından takip ettiğini söyleyenlerden birisi daha...
Şurubu bile yapamayan, nasıl arıcılık yapacak onu merak ediyorum.
Yayınları nasıl okuyorlar, yayını geç bir sürü bu konuda video var, şimdi soruyor invert şurup oldumu, oldu oldu  :D