Gönderen Konu: arılarda hala yavru var sanki nisan mayıs ayı gibi  (Okunma sayısı 6344 defa)

aliiz

• Acemi Üye
  • *
arılarda hala yavru var sanki nisan mayıs ayı gibi
« : 11 Ağustos 2010, 08:12:45 »
ben bursada arıcılık yapıyorum benim 3 katlı arım var ana ızgarası koymadım ikinci ve üçüncü katlarda  çok fazla yavru var 4 yada 5 cıta tam yavru basılı.Bu yıl bi acayiplikler oluyor ama ne bu havalar arıyı iyice şasırttı.

ercan elmas

• Acemi Üye
  • *
Ynt: arılarda hala yavru var sanki nisan mayıs ayı gibi
« Yanıtla #1 : 13 Ağustos 2010, 18:02:35 »
Yeriniz tam olarak nerede.

Ben de bursa' dayım kızıklarda dağ etekleri kesildi.Nektar gelmiyor.

Ana yavru atmıyor, nektar kesildiği için atmıyor diye düşünüyorum.

SYG.SVG
Hayırlı ve Bereketli Bir Hasat Yılı Geçirmemizi Dilerim

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos 2010, 22:56:05 »
ben bursada arıcılık yapıyorum benim 3 katlı arım var ana ızgarası koymadım ikinci ve üçüncü katlarda  çok fazla yavru var 4 yada 5 cıta tam yavru basılı.Bu yıl bi acayiplikler oluyor ama ne bu havalar arıyı iyice şasırttı.
aliiz;
acayiplik bunun neresinde?
Arıya ne yaptırmak istiyorsun onu söyle. Yavru istemiyorsan alıver anaarıyı kafese 21 gün sonra bir tane yavru kalmaz. Kovanda kışa varmadan söner.
Arı kolonileri hayatlarını kış hariç yavrularının sürekliliği ile devam ettirirler.
Gelişmiş ülkelerdeki arıcılar, arılarını yavrudan kesmemek için arıyı nektar ve polen gelmediğinde keklerlerki yavru kesilmesin.
Yavru kestirip ruşette kışlayacaksan yogun şurup ver kovanı bloke et gene yavru yapamaz.
Bu günki senin bahsettiğin yavruların hiç biri kışa kadar yaşamayacak, kışa kadar önümüzde çok uzun bir süre var. Bu günkü yumurta 60 gün sonrası ölü demektir.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 16 Ağustos 2010, 08:32:54 »
Ali Türk arkadaşa bu günün yavruları 60 gün sonrasının ölüleri demişin de 20 gün sonrasının yavrularının bakımı da bunların görevi. Demeye çalıştığım o ki şu anki yavrular nasılsa ölecek kış arısı değil felan şeklinde bir yanlış anlaşılma olmasın kış arılarının oluşması için bu arıların bakıcılığı gerekeceğinden bunlarda lazım..