Gönderen Konu: acaba torba çürüğü mü  (Okunma sayısı 5240 defa)

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
acaba torba çürüğü mü
« : 23 Kasım 2010, 11:20:48 »
Merhaba,

arıcılık işleri ile hobi olsun türünde bir iki kovanla uğraşıyorum.

Bu sene kovanın birinde bir güç düşmesi oldu. Kovan nüfusu azaldı. Arılar hiç dışarı çıkmıyordu. Kovanı açıp inceledim. Arılarda belirgin biçimde varoa gördüm.
Bazı kanatları burulmuş arılar farkettim.
Yeni hiç yumurta yoktu.
Gözlerden tam çıkamamış sadece kafasını çıkarabilmiş ölü gibi arılar gördüm.

Burada ve arıcı günlüklerini takip neticesinde öğrendiğim formik asiti kovanlara uyguladım.
Kovan tekrar hareketlendi. Ana(2009 doğumlu) yumurta attı.
Tam güzel gidiyor derken aradan 20 gün geçtiğinde yine aynı durum, ana arı yumurtlamayı kesmiş. Petek gözünde çıkamamış sadece kafasını çıkarmış arılar gördüm.

Bunun üzerine %15 laktik asit püskürttüm arıların üzerine. İkinci defa arı yumurtlamaya başladı. Ancak sonrasında durum yine aynı hale döndü. Kovana sarıcalar girip çıkıyor. Ballarını yiyor.

Sualim :

1. Problem varoa değilmi? Başka bir mikrop mu var?
2. Sarıcalar ile varoa bulaşabilir mi?
3. Ne yapmalıyım?

Sevgiler

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: acaba torba çürüğü mü
« Yanıtla #1 : 23 Kasım 2010, 11:32:53 »
Faruk Kayse kardeşim bu olay bana enteresan geldi formik asiti kaç defa uyguladın ve laktik asiti kaç efa uyguladın. Enteresan olan ananın bu uygulamaların ardından yumurtlaması ve sonra kesmesi. Keşke resimli paylaşabilseydin. Ne yorumlar yapardık ama görmeden de olmuyor işte.

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 23 Kasım 2010, 14:33:40 »
Teşekkür ederim Muhteşem bey,

bu dönemde fotoğraf makinesiz kaldığım için fotoğraf çekemedim.

Ancak Eylül ayının 15i civarıydı olayı fark ettiğimde. Formik asiti %85 oranında su ile karıştırıp uyguladım. 35 ml lik bir cam şişe ile içine karton kağıt yerleştirerek iki kez uyguladım.

Formik asiti verdikten sonraki gün kovan tabanını temizledim. Dökülen Varoaları kovandan temizledim.

Laktik asiti uygulamam da;  problemin çözülmediğini gördükten sonra ekim ayının sonuna doğru yaptım. Ali Türk beyin günlüğünde belirtildiği üzere sprey biçiminde bütün çerçeveleri ve arıları laktik asit ile ıslattım. Bir kaç gün sonra tekrarladım.

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2010, 13:06:41 »
geçen yabancı bir sitede gördüm aynı benim kovan görüntüsü vardı. Gözden sadece kafasını çıkarabilmiş bir arı, kanatsız arılar, ...
Dediğine göre varroa ile birlikte ortaya çıkan kanat deformasyon virusu diye birşeyden bahsetmiş. Bu ikisinin birleşiminin kovan sönmelerine neden olduğu yazmış.
Rahatladım. En azından torba çürüklüğü yavru çürüklüğü gibi bir mikrop yokmuş

Turan15

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2011, 16:35:58 »
Kış yaklaştığı için Koloni riske girmeye cesaret edmediği için yavruyu söküp atmaya çalışıyor diye düşünüyorum.