Gönderen Konu: Ana Arının Değiştirilmesi  (Okunma sayısı 5196 defa)

Emre ÖZDEMİR

• Acemi Üye
  • *
Ana Arının Değiştirilmesi
« : 29 Aralık 2013, 18:05:08 »
Merhabalar, Ordu'dan getirmiş olduğum arılarıma uzun süredir bakıyor kapalı yavru gözlerini gördüğüm için ana arıyı arama gereği duymuyordum. Bugün kovan önünde bekçi arılarda değişik renk farkettikten sonra şüphelenip ana arıya bakmamın üzerine değiştiğini gördüm. Arılarım kafkastır... Şuanki ana arı işçi arıdan birazcık büyük, önceki ise 2 katına yakındı neredeyse.
 Şimdi sormak istediğim soru ise;
 Sizce bu ana arı ile devam etmelimiyim ?
 Bu ana arının eğerki, değiştirilmesi halinde nisanı beklemelimiyim?

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Ana Arının Değiştirilmesi
« Yanıtla #1 : 30 Aralık 2013, 00:13:52 »
Emre bey nerden yazıyorsun bu mevsimde birçok kişi kovan açamıyor.Kovan ana arı değişdiğinden eminmisiniz.Ana yumurtlamayı kesince küçülür.Kovan önünde gördüğünüz farklı renkteki arılardan şüpelenip ana arı degişdiğine karar verdiniz?
Seçeneginiz yok, diyelimki ana arı degişti, baharı bekliyeceksiniz.

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #2 : 30 Aralık 2013, 00:24:25 »
 Ana arılarda bizde farkediyoruz bazen,kış aylarında veya kışa yakın küçülebiliyor.Fakat bu bence önemli değil.Ordu dan getirdiğiniz arılar bulunulan ortamdaki(ağaç kavuğu gibi) daha önceden mevcud arılara uyum sağlamış olabilir.
Bana kalırsa dokunmayın ,oluruna bırakın.(Hobi arıcısı olarak benim görüşlerim)

Emre ÖZDEMİR

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 30 Aralık 2013, 14:00:36 »
Ana arının abdomen renk dağılımındada değişme var. Basbaya değişmiş... Ama değişeli uzun zaman olmuşki işçilerdede değişim var. Kapalı yavru gördüğüm için anaya bakmak gereksinimi duymadım... Açıkçası arılar anayı değiştirmiş o arada ...

Ethem Batmazoğlu

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #4 : 30 Aralık 2013, 15:32:13 »

Nisan-Mayıs aylarında yani oğulların çıktığı aylarda ana arı uçuşa çıkıp civardaki erkek arılarla çiftleştiyse,bu şekilde yeni nesil arılarıda beraberinde getirmiş olabilir. Sizin Ordu dan getirdiğiniz bu arının üzerinden nisan-mayıs ayları geçmiş miydi?

« Son Düzenleme: 30 Aralık 2013, 15:34:45 Gönderen: Ethem Batmazoğlu »

Emre ÖZDEMİR

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 31 Aralık 2013, 12:12:21 »
Yok geç oğullardan bu arı zaten anasınu değiştirmek niyetindeydim ama onlar benden önce davrandı ben baharı beklemeyi düşünüyordum... Gerçi yinede değiştireceğim tabiki.  Açıkçası karniyol ana düşünüyorum, adana ve antalyada kullanıpta memnun kalan arkadaşlar var.