Gönderen Konu: İSTANBUL-BEYKOZ-AKBABA KÖYÜ'NDEKİ KESTANE BALI ÜRETTİĞİM ARILIĞIMDAN RESİMLER  (Okunma sayısı 10639 defa)

SAİM AHMET GÜREL

• Acemi Üye
  • *
    • SAİM AHMET GÜREL
Image Hosted by ImageShack.us
İSTANBUL-BEYKOZ AKBABA KÖYÜ'NDEKİ ARILIĞIMDAN FOTOĞRAFLAR
KESTANE ÇİÇEĞİ
KESTANE ÇİÇEĞİ
KESTANE AĞACI VE ÇİÇEĞİ
« Son Düzenleme: 20 Ocak 2010, 21:34:20 Gönderen: SAİM AHMET GÜREL »

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Saim abi maşallah çok güzel resimler dergilere kapak olacak derecede güzel çıkmış,paylaşım için teşekkürler,saygılar.

MESTAN BESLER

• Acemi Üye
  • *
  • Lütfen duyarlı Olalım DÜNYAMIZ Hasta onu Koruyalım
Selam abi güzel paylaşım olmuş.Size kestana ağacı hakkında sorularım olacak müsadenizle.Bizim buralarda (Tokat) kestane ağacı mevcut fakat bunlar yabanisiymiş.At kestaneside diyenler var.Yanlış hatırlamıyorsan bu yabani kestanenin çiçeklerinin zehirli olduğuydu ve kovandaki yavrulara zararının olduğuydu.Yemek için almış olduğum kestanelerin poşette unutularak çimlemdiğini gördüm bende toprağa sırayla gömdüm.Şimdi bu yenen kestanelerden çıkan (çıkarsa şayet) yine yenenlerden mi olur yoksa çoğu meyvede olduğu gibi yabanisimi olur.Buralarda tek tük yabanisi var ben yenelerininde çoğaltıllıp çiçeğinden faydalanılabileceğini düşünüyorum.Aşı konusunda bilgim mevcut yabani olsada aşılayarak ıslah edebilirim diye düşünüyorum.Bana bu knuda bilgisi olan tüm arkadaşlarında katkısını bekliyorum hoşçakalın.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Mestan bey piyasada satılan kestanelerin %90 nı zaten yabani kestanedir. Yani ormanda kendi kendine yetişmiş, diğer fidanlarda yere düşen kestanelerden üreyerek kestane ormanları oluşmuştur. Sizin bahsettiğiniz zehirli tabir edilen at kestanesidir ve yenilmez çok acı bir tadı varır kestane görünümü olsa da yenilen kestane değildir. Ekmiş olduğunuz filizlenmiş kestanelerden gene yabani kestaneler çıkacak, fakat yenilecektir.

Kendi kendine tohumdan yetişen ne fidanı olursa olsun. Verim olarak nasıl çıkacağı belli olmayan ağaçlar karşımıza çıkar. Bu durum arıcılıkta da aynıdır. Arılıkta çok iyi bir arınız var ondan anaarı ürettiğinizde anasına çekmemekte. Meyvelerde böyledir, çok iyi bir ceviziniz olsun bunun meyvelerinden ekin her bir ceviz başka türlü olur ve asıl beğendiğiniz cevize hiç benzemezler.

Bunun içindir ki çok beğenilen  her meyveden cinsine göre aşılanarak aynısı kopyalanmış olmakta. Yani beğendiğiniz cevizi ektiğinizde bambaşka bir cevizle karşılaşırsınız. Fakat beğendiğiniz cevizin bir dalını başka bir yere aşıladığınızda aynısını kopyalamış oluyoruz. Kolay gelsin çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

MESTAN BESLER

• Acemi Üye
  • *
  • Lütfen duyarlı Olalım DÜNYAMIZ Hasta onu Koruyalım
ilginize teşekkürler sayın bakanım buradaki mevcut büyük kestane ağaçlarının meyvesinini tadacağım eger acı ise at kestanesi eğer değilse o meyveleri ekerek yabanide olsa balı için sağa sola ekeceğim.Sağlıcakla kalın.