Gönderen Konu: Kolonilerin Dış Görünüşünden Anasız Kaldığını Anlamak  (Okunma sayısı 26524 defa)

uğur

• Acemi Üye
  • *
Ben bir şeyi merak ettim.malum bazi bölgelerimizde kış bitti denebilir.kolonilerin dış görüntüden  anasız oldugunu anlayan varmı.kış bitti dedim soguk devam ediyor kolonileri acip iyice kontrol edemiyorum.guzel bir günde ilk koloni bakım yapma sırası varmı.
Herkeze selam, Kadir bey gözlemlerim kadarıyla kolonilerin dış görünüşünden  anasız kaldığını şu gözlemlerle anlayabiliriz.
1- Güneşli bir havada tüm koloniler önlerinde toplu bir şekilde oyun uçuş yaparken, anasını kaybetmiş koloni diğer koloniler gibi oyun uçuşu yapmaz.Diğer kolonilerin oyun uçuşu sırasında anasız kalan kolonideki bazı arılar yanındaki kovana tek tük girmek isteyenlerin olduğu fark edilir.
2-Koloni huzursuzdur.Kovan ağzına konan arılarda karınlarını havaya diken ve huzursuz bir biçimde kanat çırpan arıların olduğu dikkat çeker.
3- Akşam üzeri diğer kolonilerde toplu bir şekilde oyun uçuşu yokken, bir bakarsınız hava serin anasız kalan koloni oyun uçuşu yapmaya çalışıyor, sanki bir şeylerden rahatsız gibi olduğu göze çarpar.
4- Erken ilkbaharda anasız koloni polen getirmez.Anasız olduğu uzun bir süre fark edilmesse yalancı ana oluşur, normal bir kovan gibi polen getirmeye başlar.Siz anası var sanırsınız.
5- Unutmayalımki normal yavru faaliyetine başlamış kolonilerdede ana arı kaybı herhangi bir sebepten oluşabilir.Bu durumda koloni polen getirir fakat huzursuz olduğu fark edilir.
6- Güzel bir havada anasız koloniyi açtığımızda kolonide yüksek bir şekilde kesilmeyen bir uğultu olduğunu, arıların karınlarını havaya dikmiş bir şekilde, kovanda huzursuz bir şekilde gezindikleri ve feromon kokusu olduğunu duyabiliriz.
Arkadaşlar bunlardan başka bilmediğimiz, sizlerin gözlemleriniz varsa ve katkıda bulunursanız sevinirim.
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2011, 14:49:09 Gönderen: uğur »

Reşattin Sancar

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Kolonilerin Dış Görünüşünden Anasız Kaldığını Anlamak
« Yanıtla #1 : 23 Şubat 2011, 21:29:26 »

Ugur Bey; Anasız kolonin anlaşılması için, çok güzel tespitler yapmışsiniz. Eğer katkı sağlayacaksa, 3 veya 4 çitada olabilecek arı, kovan açıldıgın da 10 çıtaya dagılmış tabiri caisse çobansız sürü gibidir. selamlar.

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
Anasız kovan dışarıdan bakınca kendini nasıl fark ettirdiğini arkadaşlar örnek belirtileri yazmışlar,
bir de anasız kovanı huzursuz olduklerı için yağmalarlar ve kovan girişleri bal mumu kırıntıları olur
yani kovan girişleri kirli olur ve koloni bu baskıya dayanamaz.

Bir de sonbaharda veya kışın ana arısını kaybeten kolonilerde,ölmeden son ana arının attığı yumurta ile koloni yeni
ana arı yaptıysalar eğer yeni ana dünyaya geldiğinde Ocak veya daha erken bir zaman çiftleşemediği için döllenmemiş yumurta
atacaktır yani yeni ana arı bıraktığı bütün yumurtalar erkek arı olarak çıkacaklardır çünkü o mevsimde
çiftleşmek için yeterince veya hiç erkek arı yoktur.

Yeni ana arı yapmak için koloni bir kaç günlük Larva bulamazlar ise
belli bir zaman sonra işci arılar yumurta atmaya başlayacaklardır ve sonuç olarak yine küçük erkek arılar
dünyaya gelecektir,bu durumlarda da kovanın ana arısını katbettiğini öğrenmiş oluruz,
çünkü kovan içi baharda erkek arı ile doludur.

uğur

• Acemi Üye
  • *
Reşattin Bey, Mehmet Bey katkılarınız için teşekkürler.

Mehmet abi dediğin gibi arıcılığa yeni başlayan arkadaşlar farkında olmadan bu hataya düşebilirler, anasını kaybeden kolonide oluşan ana arı gözlerinin çıkması için beklerler ve bu  ana arıların erkek arı yumurtlamasıyla hayal kırıklığına uğrarlar.Fakat bu esnada işçi arıların yarısı ömrünü tamamlayıp ölür.Baharda anasını kaybetmiş koloniyi arıcı elinde yedek ana arısı varsa bu ana arıyı verebilir.Fakat arıcının elinde yedek ana arısı yoksa bu gibi kolonileri mutlaka başka bir koloniyle birleştirmelidir.

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #4 : 10 Şubat 2012, 18:18:15 »

Anasını kaybetmiş kovanın dıştan görüntüsü sagbaştan ikinci , arkadaşlarında belirtikleri gibi diğer kovanlarda hareket var bu arılar kovan önünden sağa sola gidiyorlar , polen getiren yok. Şubat ayının başında çektim bu videoyu ve hemen yanındaki kovanın üzerine sinek telli birleştirme ızgarasını koyarak birleştirdim. Burada  bir haftadır arıcılık kursuna gidiyorum, eski bir arıcı bu mevsimde birleştirme olmaz dedi ? görüşlerinizi bekliyorum.
« Son Düzenleme: 10 Şubat 2012, 18:24:39 Gönderen: Arı Bakanı »
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #5 : 10 Şubat 2012, 20:40:11 »
Sayın Gültepeku ana kontrolü yaptınızmı, ana memesi varmıydı?

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 10 Şubat 2012, 23:47:01 »

Anasını kaybetmiş kovanın dıştan görüntüsü sagbaştan ikinci , arkadaşlarında belirtikleri gibi diğer kovanlarda hareket var bu arılar kovan önünden sağa sola gidiyorlar , polen getiren yok. Şubat ayının başında çektim bu videoyu ve hemen yanındaki kovanın üzerine sinek telli birleştirme ızgarasını koyarak birleştirdim. Burada  bir haftadır arıcılık kursuna gidiyorum, eski bir arıcı bu mevsimde birleştirme olmaz dedi ? görüşlerinizi bekliyorum.

Kadir, arıların birleştirme zamanı yoktur. Zaten belli bir zamanla yapılmıyor bir olusuzluk olduğunda bu işe girişiliyor. Eski arıcı abimize bir sor ne zamana birleştireceğiz.
Baharda ana arıları görmek çok zordur, aynı işçi arılar kadardır ana arılar.
Birleştirme yapılacak kolonilerde ana arı olmadığını çok iyi kontrol etmek gerekiyor. Birleştirdiğin kolonilerin ikisinde de ana arı varsa, iki kovan birden anasız kalmasına neden olabilirsin.

Bu gibi durumlarda şüpelendiğiniz koloniye başka koloniden yavrulu çıta verilip, ana arı başlayacakmı ona bakmak daha garanti olur. Koloniye verilen yavrulu çıtada, ana arı memesi başladığında, iş garanti olur, bu koloni anasız deriz. Koloni davranışları önemlidir ama %100 dışarıdan bakınca her sorun çözülemeye biliyor.

Yanlışlıkla iki analı koloni birleştiğinde, güçlü olan genelde kovana hakim olsada iki tarafta çok telef olur, işçiler birbirlerini kırar.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Efraim Korkut

• Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • Ballar balını buldum.Kovanım yağma olsun.
    • kırkbirçiçek bal
« Yanıtla #7 : 11 Şubat 2012, 00:12:46 »

Arkadaşlarım maşallah her türlü bilgiyi vermiş.Ben de konuyu süslemek bakımından bir video paylaşıyorum.Bunu kış ortası güzel bir günde çektim.Ertesi gün kontrol ettim yeni ana ve arılar kabul edilmiş ve ana alta inerek yumurtaya başlamıştı.Arıları silkeleyip üst katı çektim olay bitti.
                 Kışın ve ilkbaharın ilk zamanlarında analı yada anasız arıları birleştirdiğimiz zaman arılar çok kolay kabul ediyor.Bahar ilerleyip arılar hem petek hem ana memesi yapabildikleri zaman ana hemen verilmez mutlaka kafesle verilir.
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2012, 00:34:41 Gönderen: Arı Bakanı »
KIRKBİRÇİÇEK KESTANE BALLARI
              05325025241

EYÜP

• Acemi Üye
  • *
    • EYÜP ÇAKIR
« Yanıtla #8 : 11 Şubat 2012, 01:26:55 »
       Efraim hocam verdiğiniz bilgiler için çok sağolun.Videoda çok güzel.Ben olsam aynı durumda korkardım araya sinek teli koyar üç gün kaynaşacak diye beklerdim.Tabi sizinki yılların tecrübesi.Verdiğiniz bilgiler için çok sağolun.Saygılar.

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #9 : 11 Şubat 2012, 06:42:50 »
Sn.Muhteşem Turunç abi  ana kontrolu yaptım, hatta 5-10 ad erkek arı vardı kovanda yalancıya kaçmıştı küçük bir alanda hergözde 2-3 ad yumurta atılıydı.
Sn. Ali bey ben forumlarda arı birleştime  zamanı ile ilgili doyurucu bir bilgiye ulaşamadım. 25 yıldır arıcılık yapan arkadaş bu mevsimde birleştişrme olmaz diyince yaptığım işlemden şüpheye düştüm sizlere açayım , fikirlerinizi alayım diye konuyu açmak istedim.
25 yıllık arıcı Arkadaşımın açıklaması şöyle oldu ; arı salkımdadır çıtaları çekip arıyı rahatsız edersen ana arı yere düşebilir , varsa anayıda kaybedebilirsin şeklinde oldu.

Baharda anasız kalan koloniyi ne yapmalıyız ? gibi bir soru açıp , pratikde sizlere çok kolay gelen bilgieinizi paylaşmak isterim ,
Efraim bey degişik bir uygulama yapmışsınız bende Eyüp bey gibi korktuğumdan sinek teli koyarak 3 gün beklettim.
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2012, 06:46:50 Gönderen: Gultepeku »
<< Kadir Ünsal Gültepe >>

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #10 : 11 Şubat 2012, 10:14:06 »
Herkese Selamün aleyküm,
Efraim hocam, Video için teşekkürler. Bu durumlarda benim uyguladığım yöntem de sizin yaptığınıza yakın. Ben genllikle kata değil, kovanın içine diğer çerçevelerin yanına koyuyorum. Birkaç damla da gül suyu. Fakat balı poleni ve çerçeve sayısından anladığım kadarıyla güz mevcudu da iyi olan bir ana, varoadan değilse, kolonisini o kadar zayıflatmışsa, yeni ailesine de pek faydası olmayacağını düşünürüm ben. Geçici çözüm olarak mecburen uyguluyoruz belkide... selamlar
hayreddin bayraktar

Efraim Korkut

• Genel Moderatör
  • Acemi Üye
  • Ballar balını buldum.Kovanım yağma olsun.
    • kırkbirçiçek bal
« Yanıtla #11 : 11 Şubat 2012, 13:14:53 »
                   Aleyküm Selam Hayrettin Bey.....Yorumunuz hem güzel hemde çok haklısınız.Teşekkür ederim.
                   Anasız kovan kuvvetliydi arılar son çerçevelere bile dağılıyorlar soğuk ve akşam üstü olmasa silkeleyip Analı arıyı alt kata verecektim.Dediğiniz gibi yapsam arıların bir kısmı uçup yerlerde telef olacak diye düşündüm.Yazın anasız kalanları aynen öyle yapıyorum.İki tarafın da gereksiz peteklerini silkeleyip ayırdıktan sonra hangi kovan daha uygunsa biraz koku verip birleştiriyorum.
                   Erken teşhiş hayat kurtarır derler ya bu arıcılıkta da geçerli.Anasız arıyı erken teşhis edersek hemen toparlanıyor.Kovanların önünde gezerken diğerlerinden farklı bir kovan görürsek dikkat edelim.Arılar önünde çok fena geziniyor Herkes polen taşırken bir kovanın arları aşağı yukarı sağa sola gidip geliyor sadece kovan önünde kısa uçuşlar yapıyorsa ve üzerini açtığımızda birçok arı uçuş yapıyorsa arılar bütün çerçevelere dağılmış kanat çırparak adeya ağlaşıyorlarsa içine bile bakmaya gerek yok kesin ana kaybetmiştir.Yeni başlayan arıcılarımız hemen eyvah demesinler Bu belirtilerin bir kısmı analı olup kuvvetli olanda bile bazen yavru uçurma anlarında olur .Benim dediğim belirtiler bir kaç gün sürüyor.Bu arada yüksük yapıyor ve yumurta varsa süt koyuyorlar..Sonra kanat çırpmayı bırakıyorlar içini açmadan farketmek zorlaşıyor.Çok polen olduğu dönemde böyle arılara polen de gelebiliyor.
                  Yalancıya kaçıp içinde tamamen dölsüz yavru ve çıkmış bir sürü erkek arılar görmüşsek kovanımız en az 40 gün evvel anasız kalmış demektir. Kovandaki arılarımız da yaşlandı ölmelerine az kaldı demektir. Böyle kovanlara çekilen emek,kaybedilen zaman, verilen ana ve arılara da yazıktır derim  .Yine de kurtarıcam diyenler anasız arıya ana kabul ettirme metotlarına baksınlar.               
                  Videodaki analı kovanın arısı az balı ve poleni çok.Bu benim de dikkatimi çekti zaten söylüyorum.Eğer varroadan yıpranıp azalma değilse sizin de dediğiniz gibi o verdiğim anada iş yok.İş olsaydı o kadar polen varken yavru yapar onları harcardı ve arı mevcudu bu kadar azalmazdı.Ama yine de bahara kadar idare eder.Selamlar......
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2012, 14:54:39 Gönderen: Efraim Korkut »
KIRKBİRÇİÇEK KESTANE BALLARI
              05325025241