Gönderen Konu: Tahta taban mı yoksa plastik tabanmı ?????  (Okunma sayısı 10688 defa)

Hüseyin ÇEVİK

• Acemi Üye
  • *
Tahta taban mı yoksa plastik tabanmı ?????
« : 25 Kasım 2014, 13:43:17 »
Değerli arıcı büyüklerim merhabalar;

Yeni kovanlar yaptıracağım ve bu konuda görüşlerinizi rica edeceğim.

Yaptıracağım kovanlar;

- Standart ölçülerde, polen tuzaklı, varroa ızgaralı ve arkadan çekmeceli olacaktır.

- Plastik taban yada komple telli taban yaptıracağım. Plastik taban kullanıp kullanmamakta kararsız kaldım.

Sizden ricam;

Plastik tabanları nasıl dezenfekte ediyoruz kullanan arıcı büyüklerimin önerileri nelerdir.Sizce plastik taban mı yoksa tahta komple telli taban mı seçmeliyim.

Kovanlarımın çizimleri bittiğinde izniniz olur ise resimlerini ekleyeceğim görüşleriniz için.

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla
Hüseyin ÇEVİK

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Tahta taban mı yoksa plastik tabanmı ?????
« Yanıtla #1 : 26 Kasım 2014, 13:03:45 »
Hüseyin bey aramıza hoş geldiniz. Plastik tabanların dez enfeksiyonunu çamaşır suyu kullanarak yapabilirsiniz. Ben hem tahta hemde plastik polen tzaklı çekmeceli tabanlık kullanıyorum. Her ikisininde artıları eksileri var önemli olan sizin değerlendrmeniz olacaktır. Çok sayıda kovanla bu işi yapacaksanız dayanıklılık bakımından ben plastik olanları öneeceğiz size. Yok benim gibi ortalma 10 koloni ile keyif için yapacaksanız yanında kendi üreteceğiniz kovanları kullanmanızıda tavsiye ederim.

Hüseyin ÇEVİK

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 26 Kasım 2014, 16:08:08 »
Muheteşem bey merhabalar;

Öncelikle sorularıma yanıt verdiğiniz için teşekkür ediyorum.

2006 yılından beri hobi olarak arıcılık yapmaktayım ve kovan sayım 10 adeti geçmedi. Sizin de dediğiniz ve yaptığınız gibi keyif için yapıyorum.

10-15 arasında koloni ile devam edeceğim ve standart olmayan kovanlarla çalışmaktan yoruldum.Siz değerli büyüklerimin de katkısı ile bakalım kaç koloni ile başa çıkabilir hale geleceğiz :)

Araştırmalarıma göre herkes plastik tabanda güve oluşmasından yakınmakta sizde de bu sorun yaşandımı acaba ?

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla
Hüseyin ÇEVİK

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #3 : 26 Kasım 2014, 17:23:26 »
Hüseyin bey ister ahşap ister plastik çekmeceli tabanlıklarda çekmecede biriken artıklarda mum güvesi üremesi eğer temizlik yapılmazsa kaçınılmaz oluyor. Sık sık temizlik gerekiyor.

Hüseyin ÇEVİK

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 26 Kasım 2014, 17:49:08 »
Çok teşekkür ederim Muhteşem bey.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2014, 10:37:05 »
Değerli arıcı büyüklerim merhabalar;

Yeni kovanlar yaptıracağım ve bu konuda görüşlerinizi rica edeceğim.

Yaptıracağım kovanlar;

- Standart ölçülerde, polen tuzaklı, varroa ızgaralı ve arkadan çekmeceli olacaktır.

- Plastik taban yada komple telli taban yaptıracağım. Plastik taban kullanıp kullanmamakta kararsız kaldım.

Sizden ricam;

Plastik tabanları nasıl dezenfekte ediyoruz kullanan arıcı büyüklerimin önerileri nelerdir.Sizce plastik taban mı yoksa tahta komple telli taban mı seçmeliyim.

Kovanlarımın çizimleri bittiğinde izniniz olur ise resimlerini ekleyeceğim görüşleriniz için.

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla
Hüseyin ÇEVİK

Hüseyin Çevik;
Ülkemizde kovan yapılırken arı sağlığı ve konforu hala düşünülmüyor...
Özellikle kovan girişleri acayip dar ve boyutu küçük.
Arı güçlenip kata çıktığında kovan girişi darsa bu kovan nasıl havalandırılacak...
Kovanların yolculuk için havalandırması gene ülkemizde üstten yapılıyor, taşıma ve indirme işlemi bittiğinde hemen bu havalandırmalar kapatılamıyor...
Arıcılıkta gelişmiş ülkelerde tüm havalandırmalar kovan altından yapılıyor...
Bizim ülkemizde havalandırmalar üstten ve kapaklar havalandırma delikli...
Polen tuzaklı kovanlar havalandırma sorunu biraz olsun çözmüş gözükse de tel taban veya plastik tabandaki gibi havalandırma sağlamıyor...

Tel taban ve plastik tabanda en önemli detaylardan birisi, varroa mücadelesi yapılacak mı? yapılmayacak mı? çekmeceleri kontrol edip karar verebilirsiniz.
Yapmış olduğunuz varroa mücadele sonuçlarını göre biliyorsunuz...

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Hüseyin ÇEVİK

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 13 Aralık 2014, 01:16:29 »
Ali Bey Merhabalar;
Kemoterapi aldığım için biraz geç cevap yazdım kusura bakmayın.

Tercihim telli tabandan yana olacaktır.
Telli tabanın kışın açık kalmasında bir sakınca varmıdır deneyiminiz oldumu hiç,altına çekmece tarzı kapak düşünmelimiyim.Kışın takıp baharda alacak şekilde ne dersiniz?

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla
Hüseyin ÇEVİK

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #7 : 13 Aralık 2014, 22:11:07 »
Hüseyin bey, tel taban kış boyu açık kaldığında daha fazla bal tüketiliyor.
Avrupa'daki arıcılar tel taban çekmecesini kış gelmeden açıp arının yavruyu kesmesini sağlıyor, kış gelip arı salkıma girdiğinde zaten dışarısı kar ve çok soğuk çekmeceyi takıyorlar.
Arılar güzel havalarda dışarı gidip gelse de uzun süren kış şartlarında arı bahara kadar yavruya yatamıyor...
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Hüseyin ÇEVİK

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 15 Aralık 2014, 19:32:33 »
Çok teşekkürler Ali bey bilgiler için.

İyi çalışmalar diliyorum
Saygılarımla
Hüseyin ÇEVİK