Gönderen Konu: Arı besleme  (Okunma sayısı 21720 defa)

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
Ynt: Arı besleme
« Yanıtla #15 : 25 Ocak 2011, 17:25:47 »
                Bakanım, ben baharın arılarıma7 çuval şekeri invert şurub yapıp verdim.Eylül ayında 2.5 çuval şekeri invert şurub yapıp verdim.Kasım ayında 1.5 çuval şeker ıslandı onuda invert şurub yapıp arılara üstten naylon poşette  arılara verdim.1arım yagma oldu,1 arımızı ayının gazabına ugradı 2 arımda 3 çerçevelik ana kovanında 2 çerçeveydi sonbaharda söndü.Ben daha fazla invert şurub verdim. Bazıları reklama başlasada yaptığımı yazıyorum.Arılarım şu an iyi.Bundan sonrada arılarımı invert şurubla son bahar da besleyeceğim.Kış boyu arı beslemektense sonbaharda beslemenin faydasına inanıyorum.Saglıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 26 Ocak 2011, 22:36:19 Gönderen: vecdiküçükyılmaz »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #16 : 28 Ocak 2011, 16:23:30 »
Değerli arkadaşlar selamlar.Ben bu konuyu açarken Mehmet Yükselin besleme programını ve miktarını paylaşımlarından biliyordum.   
 Gündeme getirme nedenim ise bu konunun anlaşılamamış olmasındandır.Böyle düşünmeme sebeb BEN dahil bir çok forum üyesi ve blogçu dostların OCAK ayında şurup kek verme görüntüleri olmuştur.

Mustafa17;

Konu içinde birbirinden farklı şeyler var nasıl toparlarım bilmiyorum. Birincisi Almanya’da temmuz sonu gelen nektar arıların giderlerini zor karşılıyor, yani bizdeki gibi sezonun büyük bölümünde nektar akımı yok. Nektar gelmedi zamanda verilen yüksek miktardaki kek bahar gibi yavru devam ediyor. Son bahara güçlü ve genç bir nüfusla giriliyor bu güçlü koloni 15 çıta üstü oluyor. Dikkat edilirse son bahardaki yüklemeden sonra nisan ayına kadar koloniye bakmaya bile gerek kalmıyor.

Gelelim bizim arıcılara. Bazılarına göre bu besin çok fazla gelebilir, dorudur.
Kışa ruşetle giren arı zaten kaç çıtadır ki ve ne kadar yükleme yapılabilir.
 Yıllardır sanal alemdeyiz kışa güçlü kolonilerle girin söylemleri olur, zayıfları birleştirin gibi söylemler olur bir bakarsınız arılar ruşet kovanlarda yerini almış, anaarı kutusuna doğru hızla yolculuk etmekteler.

Bir başka konu ise bilimsellik. Gerçi bilimsel tarif yapan kişide bir acayip, bir siyasetçimiz vardı, kaç sefer gelip, kaç sefer şapkasını alıp gittiğini unuttuk. Bilimde yuvarlak laflar olmamalı, gerektiğinde şiş de kebabı da yakmalı insan. Nasrettin hoca gibi sen haklısın, sende haklısın, üçüncü kişiye sende haklısın dersen bu iş Arap saçına dönmez mi?

Bizim değerli hocalarımız kışa girecek kolonilerin alt katına dokunmayın, bu arının hazinesi der.
Bu bilimsel bir cümle.
Cümleleri açtığımda başım genelde ağrıyor ama isim kullanmadık, sorun yokmuş.
Şimdi bizim geleneksel kovanlarımız kaç çıta arıyla kışa giriyor hiç düşündünüz mü?
3-4-5-6 çıta var mıdır?
gelin 7 çıta yapalım ve bu arının altına dokunmayın deniliyor. hatta bu alt katta eksik besin varsa tamamlayın der bilimsel çalışanlar.
Biz koloniyi 7 çıta yok ama 7 çıta ful arılı kabul ettik ve alt katta 10 çıta bal bıraktığınızda, koloniye kaç kilo bal bıraktınız, bunu hesap eden var mı?
Yani 5 çıta arıya 20 kiloya yakın bal bırakın diyor hocalarımız.

Mehmet Yüksel 15 çıta arıya 20 kilo yükleme yaptığında aaa ne kadar invert şurup veriyor diyoruz.

Benim arılığımda güç olarak 15 çıta arıda var, 3 çıta arıda vardır ve hiç yükleme yapmadan kışa girdim. Benim için kovanın güçlü kışa sokulması artık sorun değil biz o işi geçtik. Yöntemler belli bu yönteme uyan kişilerin kolonileri güçlü olacaktır.
Bu sene bırakın beslemeyi püren zamanında açsaydı, birer kat bal almam içten bile değildi.
Ülkemizde nektar çok ve kolonileri yönetemiyoruz.
Nektar akımlarında arı yoksa, efendim hortumu filan bir işe yaramıyor.

Bir başka konu yukarıdakilere uyulmadığı için aç kalan kolonilere kışın kek ve şurup verenler olduğu gibi, arılar her geçen gün bitip tükendiği için kışın arıyı sıcak yere taşıyıp kek verip yavru yaptırmaya çalışanlar var. Kek vermez ise kolonileri anaarı kutusuna sığdıracaklar. Bu konuda değildi, geçen birisi Ankara’da 8 derecede arı suya uçuyor diye bir yazı vardı. Kovanı açıyorsun kek var, 8 derecede arı uçar mı, uçmaması lazım, kek verip arıyı yavruya yatırdığın da içersi 35 derece olur ve yavru ve keki yemeye su lazım, bunu da bilimsel çalışıyoruz diyenler yapıyor, birileri bir şey yapıyor diye o doğru olamaz ki.

Ben bakın üç kıştır birer kovanda deneme yaptım. Birinci sene kütük kovan, ikinci sene kara kovan ve bu sene damacana kovan. Bu benim doğru iş yaptığımı göstermez. Fakat burada bazı önemli noktalar var. Bunlardan birisi aç koloni varsa, bunu en kolay ve ucuz olarak şurupla en kısa sürede yaparsınız, bunu üç sene içinde gördük. Şurup arıyı uzun süre oyalayıp yavruya da yatırmaz.

Ucuz diyorum 1 kilo kek 6 lira civarında, 1 kilo kek parasına 3 kilo şeker alıp, en az 5 kilo şurup yapmak daha karlı değil mi? 1 kilo kek veriyorsun arı 15-20 gün uğraşacak, 5 litre şurup vereceksin arı birkaç günde çekip petek gözlerine doldurup yatacak.
Gene nerden başlayıp nerelere geldim, sanırım yazdığım yazı içinden bir sürü gene konu çıkar. Herkesin akıl ve mantığı var, Allah akıl ve fikir versin diye insanlar dua ederler. Sadece akıl bazen tek başına işe yaramıyor, Allah insanlara fikirde versin. Fikirsizlik çok zor bir durumdur.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 01 Şubat 2011, 12:41:46 »
herkese merhaba.belkide içinizdeki en acemi arıcı benim.1 yıl oldu başlayalıı.ama kesinlikle bırakmayacağım.3 koloni arım var.bir tanesi 8 diğeri 6 diğeride 5çıtada .tabiki tek kat:):) mehmet yükselin tavsiyelerini uygulamaya çalışıyorum.oksalik asit yaptım.ben bu arada tokattayımm.metmet beyin beslenme tablosuna baktımm.anladığım kadarıyla o çift kat kışlatıyor ve ve verdiği şuruplar yada kekler 2 kat için. şimdi benim sorum şu olacak.5-6çıtalık arım için bahar bakımında hava iyi olursa şubatın 15-20 sinde açaçağım.kesinlikle kek vermemem gerektiğini öğrendim ama ne kadar şurup vereceğim ve tek seferdemi vereceğim parça parçamı onu sormka istiyorum.ve ne zamana kadar devam edeceğim.burdaki yıllardır arıcıklıla uğraşanlara soruyordum gecen sene baharda kovan başı 2-3 kilo kek verdim .ama anlıyorumki arılarımı kendi elimle öldürmüşüm.sayın ustalara sesleniyorum.mehmet bet gibi arı bakanı gibi. ustalar benim gibi acemiler için bu tarihten itibaren nasıl bir bakım yapmam gerektiğinin sanki hiç bilmiyormuş gibi yazarmısınız.umarım başınızı ağrıtmamışımdır .şimdiden teşekkür ediyorum.

adem

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #18 : 01 Şubat 2011, 14:06:37 »
       Merhaba mehmet bey
       Nisan 15 ten sonra teşvik beslemesi yapıyormusun, yapıyorsan  azar azar hergünmü yoksa bir seferde toplumu teşvik beslemesi  yapıyorsun

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #19 : 01 Şubat 2011, 16:29:40 »
Nezih bey selamlar,
Arıcılığa yeni başlamışsınız öncelikle hayırlı olsun,yeni başlayan arıcılara benim tavsiyem
baştan kendilerine bulundukları bölgeye göre ve iklimine göre neler yapcaklarını bir yerlere
belirtmek olacak,çünkü ülkemizin her bölgesi ayrı ayrı mevsim yaşayabiliyor,akdeniz ve ege
bölgesinde sert kış olmuyor ve oralardan haber yapan arı dostları ile iç anadoluda arıcılık yapan
arı dostlarının uygulamaları haliyle aynısı olmuyor.Bu sebeblerden dolayı her kez kendi bölgesine
göre mevsimsel yol çizmesi gerekir.
Benim uygulamalarım bulunduğum bölgenin yani Almanyanın güneyine geçerli olduğu için
almanyanın kuzeyinde arıcılık yapan bir kişiyle aynı zaman olmayabilir.Bu durumda arıcılıkta
yapılan uygulama değişmez sadece bir iki hafta öne veya geri atar,çicekler erken veya geç açar
ve arıcı buna göre kendini hazırlar ve her yıl yaklaşık aynısı devam eder.

Kolonilere kek verilmesine karşı çıkan hiç kimse yok benim bildiğim,sadece kışın verilmez
nedeni ise çoğu kes arkadaşlar belirtmiş kışın arılara kek verilince su ihtiyaçları olacağından soğuktan
kovan dışına çıkamazlar çıkarsada ölürler artı kışın arının midesi gereksiz yere dolar ve isal olurlar yani Nosema olurlar,
arılar sıvı bal tükettiklerinde midelerini fazla yormazlar ve dışkılarını güzel bir hava oluncaya kadar tutarlar
bunu kışın kek veripte arıları nosema olan arıcılar iyi bilir ve kovanlarına yasak olan antibiotik ilaçlar kullanarak
engellemeye çalışırlar ama öncede belirttiğim gibi arının kışın aldığı besin ile ilgilidir.

Kışın kovanda bırakılmaması gereken besinlerden biride çam balıdır,arıların midesini kışın fazla yorar
ve midelerini bozar kışın çam balı kovanda bırakılmaması gerekir.

Bizler arıcılık takvimimizi yaptığımızdan tahminen arıların kışın hangi miktar besin tüketeceğini biliyoruz,
Eylül ayında besin veriliyor ve ekim,kasım,aralık,ocak ayları ortalama ayda 1,5 kg ile 2 kilo besin ballarını tüketiyorlar,
her ay ortalama 2 kilo bal tüketen koloniler sonuçta bu 4 ay içinde 8 kilo bal tüketti değilmi.

Şubat ayında yavru faliyetleri yavaş yavaş başlıyor ve bal tüketim miktarı bir anda çoğalıyor ve aylık
2 kg ile 3 kg besin balı oluyor ve Şubat ile Mart aylarında 6 kg bal daha tüketiliyor ettimi toplam
8 kg + 6 kg = 14 kg daha doğru dürüst nektar yok doğada ve yağmur yağıyor arılar dışarı çıkamıyorlar,
Geldik Nisan ayına dışarıda çicekler açıyor ama arılar dışarı çıkamıyor ve yavru faliyeti bütün hızıyla devam
ediyor aynı zamanda arılar besin balı tüketiyor ayda 5 kg ile 6 kg arası.

Verdiğim besin miktarı sonuçta Nisan ayının ortalarına kadar yetecek miktarda hesap edilmiştir,
Ekim - Kasım - Aralık - Ocak aylarında tüketilen besin miktarı  8 kg bal,
Şubat - Mart aylarında tüketilen besin miktarı 6 kg bal,
Nisan ayında tüketilen besin miktarı 6 kg hesap edersek eğer toplam tüketilen besin miktarı 20 kg
besin balı ediyor ve kışın kolonilere hiç bir şekilde müdehale edilmiyor.

Size tavsiyem arılarınıza vereceğiniz kış besinini zamanında sonbaharda vermeniz olacaktır,
sonbaharda vereceğiniz sıvı besin ile arılarınız rahatlıkla bahara kadar çıkacaklardır.

Şimdi ise arılarınızın açlıktan ölmemesi için devamlı besin kontrolü yapmanız gerekli ve
besin durumu kötü olan kolonilerinize ılık sıvı ( 40 C° ) invert şerbet verebilirsiniz,şerbetiniz
invertlenmiş değilse normal şerbet verebilirsiniz ama çok vermeyiniz arılar almazlarsa soğuklardan
dolayı şerbet çabuk bozulur ve küflenir,bu durum zaten besin durumu çok zor şartlarda olan koloniler
içindir,yine söylüyorum soğuk havada kek verilirse eğer arılar su ihtiyaçlarını gidermek için kendilerini
kovan dışına atarlar ve donarlar,en iyi metot ise naylon poşet ile invert şurubu hemen ılık çıta üstüne
vermektir ve arıların salkım oldukları çıtanın üstü ılık olduğundan oradan rahatlıkla sıvı besin alabilirler.

Adem bey Selamlar,
Nisanın ayının 15`i itibaren teşvik beslemesi yapmıyorum çünkü üçüncü katlarını vererek arılarım bala
çalışıyorlar,sizin belirttiğiniz sonbaharda yapılıyor.
Karniyol arısı baharda miktarını teşvik besleme yapmadan ve Vitamin vermeden de çoğaltabiliyor,
koloni büyümeye başladığında arıcının tek yapacağı işlem arıya genişleyebileceği alan vermek oluyor ve
koloni miktarını çok çabuk genişletebiliyor.

Bütün arı dostlarına kolay gelsin diyor,yeni sezonda başarılar diliyorum,
Arılarınızı küçültmeyin büyütün.
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2011, 16:31:54 Gönderen: Mehmet Yüksel »

nezihyapıcı

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #20 : 01 Şubat 2011, 16:46:22 »
mehmet bey çok teşekkür ederim ilerleyen zamanlarda da başınızı ağrıtmaya devam edeceğim

denizakvaryumu

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 22 Mart 2011, 17:23:29 »
Sanırım burdaki püf noktalarından biri de havalandırma...

Şu anda Ankara'da gördüğüm kovanların arka ve ön havalandırmaları kapalı,(eriklerin çiçek açması bekleniyor) alt tarafında Mehmet Beyin kovanlarındaki gibi bir havalandırma da söz konusu değil.

Bu durumda kovan içi çok nemli, gazete ile bu nem alınmaya çalışılıyor.

Haliyle kovan içiyle dışarısı arasında çok büyük ısı farklılığı da var.Bu durum ister istemez arıları çok yanıltıyor.

Benim merak ettiğim bir husus var.

Türkiye'de Mehmet Beyin kovanlarındaki gibi kovan altına tel takarak havalandırmayı sağlayan kovan üreten bir kovan üreticisi var mı?

Bulursam bu kovanlardan sipariş vereceğim ...

Mehmet Yüksel besleme konusundaki uyarıları ile bu konuyu anladık ama bu kovan altındaki havalandırma da sonbahar beslemesi kadar önemli...

Tabi böyle kovanları Türkiye'de bulabilirsek :)

Hakan

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #22 : 23 Mart 2011, 14:48:44 »
Türkiye'de Mehmet Beyin kovanlarındaki gibi kovan altına tel takarak havalandırmayı sağlayan kovan üreten bir kovan üreticisi var mı?

Bulursam bu kovanlardan sipariş vereceğim ...

Mehmet Yüksel besleme konusundaki uyarıları ile bu konuyu anladık ama bu kovan altındaki havalandırma da sonbahar beslemesi kadar önemli...

Tabi böyle kovanları Türkiye'de bulabilirsek :)
[/quote]

Sayın denizakvaryumu, azcık araştırsanız elektelli çekmeceli aynı zamanda polen tuzaklı olarak yapılanları bulabilirsiniz.

faruk kuscuoglu

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #23 : 23 Mart 2011, 20:53:48 »
Ali bey de sanırım bu konuyu haber yaptı.
Ama ben kendı yapacağım kolay gibi duruyo.