Gönderen Konu: Ekim Ayında Arılarımızın Durumu  (Okunma sayısı 9031 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ekim Ayında Arılarımızın Durumu
« : 14 Ekim 2012, 00:36:39 »

<a href="http://www.youtube.com/v/Ve9C4jkLQDI?version=3&amp;amp;hl=tr_TR" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/Ve9C4jkLQDI?version=3&amp;amp;hl=tr_TR</a>

Bu video 13 Ekim 2012 Tarihinde çekildi. Bala çalışan arılarımız ana arı ürettiğimiz ruşetlerden yaklaşık 4 km uzakta ve çoktan beri gidip kontrol edemiyorduk. Etrafımızda genede çok arı var, fakat geçen seneki gibi dibimizde degiller. Geçtiğimiz yıl eylül ve ekim ayında 15 derece üstüne çıkılamamıştı, bu yıl hava sıcaklıkları 25 derece ortalamalı. Kuraklık olmasına rağmen pürenler geç açtı, şu an kocayemişte açmaya başlamış geçen hafta arı konuyordu, bal blokesi olmuş bir arı, arıcılıkta devamlı ipler sizde olmalı, yoksa arının katı var diye böyle boş verirseniz arı kata çıkmıyor ızgarada vardı ve tamamen neredeyse bal blokesi oluyor. En kısa sürede bu ballardan bir kaç çıta ya alınmalı, yada ballar süzülüp boş petekler yavru merkezine girilmeli, yani yakında bal hasadımız olacak inşallah, durum onu gösteriyor. Kata bal çeken arılarımda var. Başka yerlerde durumlar nasıl öğrenmek isterim.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

engin altin

• Yeni Üye
  • **
Ynt: Ekim Ayında Arılarımızın Durumu
« Yanıtla #1 : 14 Ekim 2012, 12:35:38 »
Selamünaleyküm.Benim Düzcedeki kovanlarımda 10 gün önce kontrol ettiğimizde yavru atacak az yer olduğunu tespit ettik 3 er çıta bal alıp sağdık tekrar çıtaları yerine koyduk ama sonra tekrar açmadık çünkü invert şuruplamaya başladık.Tekrar bakmamız gerekirmi

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #2 : 14 Ekim 2012, 18:58:24 »
Ali abi şans senden yana Ekim ayı sonuna kadar havalar sıcak gidecekmiş acilen balları suzup (payıma düşeni unutma) yavru alanını açman lazım. İhmal etmişin bu durum arıcı hatası velan demiyorum kalfanın kıymetini bil:)

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #3 : 15 Ekim 2012, 12:09:26 »

bal hasadımız olacak inşallah, durum onu gösteriyor. Kata bal çeken arılarımda var. Başka yerlerde durumlar nasıl öğrenmek isterim

SLM..

Sayın Bakanım.

Meramını gidereyim istedim.Bizde bir nane yok. :(

Hala arıları beslemekle meşgulüz. ???

SLM ve Muhabbetle...
:)

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #4 : 15 Ekim 2012, 14:50:17 »
Selamünaleyküm.Benim Düzcedeki kovanlarımda 10 gün önce kontrol ettiğimizde yavru atacak az yer olduğunu tespit ettik 3 er çıta bal alıp sağdık tekrar çıtaları yerine koyduk ama sonra tekrar açmadık çünkü invert şuruplamaya başladık.Tekrar bakmamız gerekirmi

SLM...

Engin Bey.

Havaların soğumasına çok fazla zaman kalmadı.Kış şartları başladığı zaman artık koloniler için yapabileceğimiz birşey kalmıyor.Açlık vesair gibi sorunlardan koloni kaybına sebep olmak istemiyorsan kovanlarını düzenli kontrol etmenin iyi olacağı kanaatindeyim.

Nasrettin Hoca misali ,testi kırılmadan tedbir almanda fayda var :D

SLM ve Muhabbetle...

:)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 23 Ekim 2012, 10:41:14 »

Arıcılıkta insanları o kadar basit şeylerle kandırırsınızki bunu karşı tarafın anlama şansı çok azdır. Geçmişte arıcıyız diye geçinenlerin dökülüp bizden kurtulmasının altına aslında o vardır. Adam arıcıyım diyor ama arıcı değil, sende onun yanında olursan sırıtıyorsunuz dolayısı ile ön plana çıkıyorsun. Adamın hayallerinde ise ön planda olmak var, ben varsam ortamda suyu bulandırıyorum, ve hedeflara ulaşamıyorlar. Ekim aynın 13 de çektiğimiz bir video ve bal blokesi görülmekte.
20 Ekim 2012 Günü ancak fırsat bulup arıların işlerini yapmaya çalışıyorduk, bu koloniden  bal almamız gerekiyordu, hafta içi 3 çıta balı başka kolonilere dagıtmiştim, bal geliyor hem sıkıştırıp hemde bir kaç çıta balı daha koloniden eksilmem gerekiyordu, körüğü yaktık, kovanı açacağız, yazlık sakinleri yürüyüşü bitirip villalarına dönerken önümüzden geçiyorlardı. Birisi kraliçe nasıl görmek istiyorum dedi ve biz başladık sohbete.

İnsanlar o kadar meraklıki sizde arıcılık yapıyorsanız biliyorsunuzdur. Kovanı açtım bir çta bal çıkartıp kovana dayadım, bu kovan yukarıdaki videosu yayınlanan kovanın bir hafta sonrası. Yukarıda girişte dedimki bir şeyleri atıp, sallamak nasılsa kolay, karşındakilerde sizi çok biliyor sanıyorsunuz. Bu arılardan istediğim kadar üretme teknolojisine sahibim, tamamen yerli ve ana ve babalarını ben belirlerim. Bizim hakkımızda ileri geri konuşanlar, bizim yanımızdan bile geçemezler. Çünkü bu tür teknoloji ve çalışmaya zaten kafadan karşılar, yolunuz açık olsun.

Bir ara arılar bir havalandı, dedim ayvayı yedik, bir bayanı arı soksa acayip olumsuz bir durum olacak. Fakat arıya körüğü vurduğunuzda arı siniyor, başka arılar gibi çıldırmıyor. Başkaları istediği kadar bu ciğer mundar dedin, biz o kedilerin derdini anlıyor ve biliyoruz, sürünün ;D

En son acayip bir espiri oldu ve hepimiz güldük. Bayanlara birer parça karakovan balı kopartıp ikram ettim, petek balları yiye yiye arılıktan yürüyüp gittiler, taze bal ilk defa yiyoruz diyorlardı, hemde kara kovan. Mutluyum beya:) :) :)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk