Gönderen Konu: italyan arısının özellikleri  (Okunma sayısı 39610 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: italyan arısının özellikleri
« Yanıtla #15 : 28 Nisan 2010, 22:12:01 »
Emrah Akol;
 Cevap olarak yazdıklarıyın, hiç birisi benim senden istediğim cevaplar değil. Durup dururken birisine gönlün düştüyse bunun sebepleri olur, dersinki sarışındı, mavi gözlüydü gibi. Esmerdi kumraldı bir şey dersin, bir yerine vurulursun yani.

Bu konuyu okuduysan zannediyorum okumadan soru soruyorsun. Benim bu konu hakkında zaten yazım vardı. Yazdıklarında sen diyorsun ya örtüşmüyor diye aynen kendin kendinle zaten örtüşemedin ki.

Birde Kemal Sunal’ın bir filimi vardı mazlum gibi karşılık verip zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyorsun.

Sana nerde hakaret etmişim. Burada biz çoluk çocuk eğlendirmiyoruz.
« Son Düzenleme: 28 Nisan 2010, 22:13:51 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

asım özel

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #16 : 28 Nisan 2010, 22:38:03 »
ii akşamlar,

haddim deil belki ama biraz ağır bi cevap olmadımı,

belki çoluk çocuk eğlendirmiyoruz ama çoluk çocuğuda küstürmemek gerek die düşünüyorum , bakanımın elbet bir bildiği vardır diyerek sözü uzatmadan not olarak söylemek istedim.

heyecanlı bir arkadaş ve sabır gösteremiyor ve cümlelerinde net sorular yerine daldan dala konarak gidiyor ama bunları arıcılık sevdasıyla yaptığına inanıyorum.

herkese hayırlı geceler.

emrah akol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #17 : 03 Mayıs 2010, 18:25:27 »
ali bu konu fazla uzadı bn bu foruma bişeğler katmaya geldim kendime ama görüyorumki yanlış yere gelmişim verdiğiniz cvpların hiç birinde analatıcı bir uslup yok ayrıca galiba amacınız sürekli karsınızdakini eleştirmek küçük düşürmek ayrıca yazınızı da okumadım italyan arısını okuduğum kadarı ile tanıyorum ayrıca ben petek bal sattığım için ilgimi çekti hala olur olmaz bu tepkiyi çözmüş değilim eleştirmeye her zaman açığım ama bu çoluk çoçuk mevzuğu eleştiri falanda değil

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #18 : 03 Mayıs 2010, 21:32:09 »

sevgili abilerim ben genç bir arıcı olarak soruyorum bu arıcılık hakkında ki bilgilerde neden kimsenin sglediği birbiriyle örtüşmüyor ben bu italyan arısıyla çalışmayı düşünüyorum bazı kaynaklarda kışa dayanıklı diyor bazı kaynaklarda ise tam tersi sizce trakyada kırklarelinde bu ırkı kullanmalımıyım bu sene sırf meraktan 2 karniyol 1 italyan ana edndm suni oğullara verdim sizce trakyada basarılı olup verim verme sansı nedir bn bu yıl gerçi bu 3 arımdan bir şey beklemiyorum ama ilgini için şimdiden sevgiler saygılar ... ALİ TÜRK abimede böğle yararlı bi forum oluşturduğu için sahsım adına teşekkürlerimi sunuyorum.

şimdi bazı abilerim diyecek trakya arısı var nye ırk karıştırıyon ilk olarak bn izole sahası olarak kullanılan alandan uzak bir mevkide arıcılık yapıyorum bilinçli arıcılığın amacı sürekli olarak arastırıp uygulayıp mucitlik yapıp verimi arttrmak değilmi saygılar...

örtüşmeyenler neler abi birçok düsünce var ki bu konuda ben kısa olarak italyan arısı ile ilgili konuşayım birçok yerde internette kaynaklarda ılıman iklim arısı olduğunu görüp duyuyoruz.ancak bnm en son okuduğum güner kayralın yeni teknik arıcılık kitabında ise soğuğa dayanıklı bir ırk olarak yazdığını gördüm neden hepsi italyan değil italyana çok hevesliyim arıcılığa başladığımdan beri bir gözlemlemek istedim herkes kendi çapındaayrıca mucittir bnm burda sglediğim hiç bir şey laf değil ayrıca ilerledikçe herşey su yüzüne çıkıcak ayrıca ben sizin tecrübelerinizde yaralanmak için bu forumdayım.ali türk ün muhteşem abinin vecdi abinin mehmet abinin siz bni hiç tanımadan bana bgle eleştiride bulunamazsınız.muhteşem abiye cvbından ötürüde teşekkür ediyorum

asım abi çok haklısın ne diyim yaş ça çok küçüğüö sizlerden ben yukarda ilk yazdığım seğlerde tamamen bilgi almak içiçn bişeyler sordum ki muhteşem abi de cvp vermiş sağolsun ama insan hç suç suz yere bğle sert ki bna gre sert vvp alınca güceniyo ne yaptım diye düşünüyo iyi davranan davranmayan çok sağolsun teşekür ediyorum ayrıca büyüklerimle abilerimle polemiğe girmek ne haddime bu konu hakkında bi danışayım ddim ki susuyorum burda konuşmak bizim gbi acemilerin haddine değil sanırım takip etmek yetecektir heralde..

neyse abilerim bn italyan arısının trakyaya tepkimesini sordum konu neren nereye geldi.ben bunu cvbnı merak ediyodum olay dağıldıda dağıldı.

ali bu konu fazla uzadı bn bu foruma bişeğler katmaya geldim kendime ama görüyorumki yanlış yere gelmişim verdiğiniz cvpların hiç birinde analatıcı bir uslup yok ayrıca galiba amacınız sürekli karsınızdakini eleştirmek küçük düşürmek ayrıca yazınızı da okumadım italyan arısını okuduğum kadarı ile tanıyorum ayrıca ben petek bal sattığım için ilgimi çekti hala olur olmaz bu tepkiyi çözmüş değilim eleştirmeye her zaman açığım ama bu çoluk çoçuk mevzuğu eleştiri falanda değil

Emrah, tüm iletilerini alt alta kopyaladım.
Öncelikle Allah herkesin kalbine göre versin ve yolun açık olsun diyorum.
Gelelim saçmalıklarına bu forumda adam gibi soru soran olduda kime cevap vermedik.
Yazıların hepsi yukarda, ayrıca beni tan ımadığını söylemektesin, ne gariptirki bir söz vardı, dervişin fikri neyse zikride odur diye. Bu söz aynen geçerli, beni tanımıyorsun, Muhteşem beyi tanımıyorsun, Mehmet Yükseli tanımıyorsun, Vecdi beyi tanımıyorsun, tanımıyorsunda bunları nasıl peşi peşine yazıyorsun. Bunlar benim en yakın arkadaşlarımdan bir kaç tanesi. Demekki dürüstlük yapmıyorsun.
Sen burayı karıştırmak isteyenlerden birisin, senin konuşmalarıyın benim için önemi yok, ben zaten daha önce bahsettim, bizim aman üyemiz çok olsun diye bir derdimmiz yok. Ben forumun altındaki sayaca bakarım, yeniden güle güle diyorum.
Bu  yazdıklarınıda arıcıların vicdanına bırakıyorum.Zaten çoluk çocuk olmadığını biliyorum.Sitiliniz zaten yabancı degildi. Ali Türk abiydik Ali olduk kim kimi küçümsüyor belli oluyor dimi, genç arıcı efendi ;D
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Salih Yıldırım

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #19 : 18 Nisan 2011, 17:15:07 »
Ülkemizde İtalyan arisi üretiliyor diye biliyorum.Bu ari bizim ülkemiz arisi degil.Karniola karsi cikanlar nicin italyan arisina karsi cikmiyor ortada bir tezat yokmu :o

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #20 : 21 Nisan 2011, 11:27:07 »
Ülkemizde İtalyan arisi üretiliyor diye biliyorum.Bu ari bizim ülkemiz arisi degil.Karniola karsi cikanlar nicin italyan arisina karsi cikmiyor ortada bir tezat yokmu :o

Salih Yıldırı;

İtalyn arısı sıcak iklim arısıdır.
Eğe, Akdeniz sahillerinde iş yapar.
Siz şimdi Antalya dediğinizde Antalya'nın her tarafı sıcak anlamı taşımıyor. Mersin gene öyle.
Sıcak bölgelerdeki arıcılarımız bile, yaylalara veya doğuya gittiklerinde durum ne olur bilmiyorum.
Bildigim ise ülkemizdeki kafka s arısına rakip bir arı degilidr.
Bundan dolayı kimse sesini çıkartmıyor.
Karnol konusu ise farklı. Karniol her konuda kafkas arısının rakibidir. Kışlaması, çogalması, bal verimi, sakinliği ve gittiği çevreye uyumu, bunlar başlıca üstün özellikleri.
Kurulu bir çark var, şimdi ciyak ciyak çarkçılar ve taraftarları bagırıyor.
Ne kadar yırtınsalarda artık boşuna.
Arıcılar bu işe kendileri karar verecek.
Oturdugu yerden yazılar yazıp, düz yolda feci kaza yapanlar, başkalarına yol tarif edemezler.
Bize ne kadar karşı çıksalarda, bakıyorsun yedikleri içtikleri bizden başka yok. Madem bize karşı çıkılıyor alternatiflerinizi sunun, malisef sadece çene çene. Biz doğru veya yanlış uygulamalarımızı sunuyoruz. Bir şeyleri paylaşmak bu kadar zor olmasa gerek, çekin filimlerinizi bir görelim, hep çarşıyız ve hep karşıyızla nereye kadar gidecegiz hep birlikte görecegiz.

Ali Türk

berkaykarabulut

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #21 : 26 Ocak 2017, 22:03:22 »
Ali abi iyi aksamlar;
Size bir şey  danişmak isterim.
Ben bu yil takviye kovani sistemi denemek istiyorum. Ana kovanlarimin mevcudunu artirmak amaçli takviye kovanlarindan bal urettigim kovanlara kapali yavru vererek nufuslari arttirma istiyorum.
Bu takviye kovanlarini şayet İtalyan irki yaparsam nüfus arttirip hali hazirda bal almak istediğim yerli irk kovanlarimda güçlü koloni yapabilirim diye düşünüyorum.
Sizce yerli irka italyan kapali yavrusu vermek doğru bir hareket olur mu?

berkaykarabulut

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #22 : 26 Ocak 2017, 22:37:30 »
Bu arada ali abiye yazmis oldum bagislayin tüm ustalarimizin yorumlarini rica ederim.
Ariligimin rakimi denize çok yakin
Rakim yok denebilir.
Bursa gemlik
Kislari -7 altina düşmez 0 derece alti çok nadir oluyor gündüzleri.yilin 8-10 günü...