Gönderen Konu: ARICILIKTA BASİT KOVAN, BALLIK VE RUŞET YAPIMI  (Okunma sayısı 40676 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
ARICILIKTA BASİT KOVAN, BALLIK VE RUŞET YAPIMI
« : 29 Mayıs 2010, 08:45:57 »

Arıcılıkta bazen pratik malzemelere çok ihtiyacınız olur. Bunlardan biriside ruşet kovanlardır. Ruşet kovanla normal kovan aşağı yukarı aynı malzemeleri kullanmak zorundasınız. Yani boyu aynı sadece 20 cm daha fazla ağaç kullandığınızda ruşet yerine kovan yaparsınız.

Bu basit ruşetin yapılmasında kullanılan malzemeler çok ucuz ve aynı zamanda sağlamdır. Ruşetin ana gövdesi 1 cm kalınlığında su kontrası, etrafına su kontrasını sabitlemek ve sağa sola dönmemesi için gene 1 cm ağaç monte edilmiştir.

Ruşetin ön ce arkasına ağaç kullanıldı, ağaç yerine iki kat su kontrasıda kullanılabilir.

Bu günlerde bir çok kişinin ballık yada kat bir başka deyişle ilavelere ihtiyacı olacaktır. Aynı malzemelelerden kovan ilaveleride yapılabilir. Kat olarak kullanıldığında ısı problemi olacaktır. Bu tür malzemeler kesinlikle beyaza boyanmalı başka önlemlerde alınabilir.

Bu malzemeyi asıl düşünme sebebim ilerde paket arıcılıkta kullanmak yapda 3-4 çıtalık bölme arıları şehirler arası nakliyesinde kullanmayı düşünüyorum. Yani birisine arı yolladığınızda kovan size masraf çıkartmayacak, fakat kullanılan malzemede sağlam olacak.

Alt bölümde istenildiğinde açılıp kapatıla bilen havalandırma mevcut.

Ruşetin bitmiş hali.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: ARICILIKTA BASİT KOVAN, BALLIK VE RUŞET YAPIMI
« Yanıtla #1 : 29 Mayıs 2010, 15:44:48 »
Ali abi ruşetler güzel olmuş güle güle kullan.

uğur gök

• Acemi Üye
  • *
  • samsun/yakakent
« Yanıtla #2 : 29 Mayıs 2010, 18:09:54 »
s.a.
    Abi ruşetler süper.F1 leri kabul ettiremeyip  kestirenler oluyor.Saf anaarılarda bu riski göze alamayız dimi abi.kestirme riskine girmeden 2 çerçeve arıyla anaarı  kabul edilmiş olarakta gönderebilirsin yeni başlayan  arıcılara . kolay gelsin.

MUSTAFA ŞENGÜL

• Acemi Üye
  • *
Hayırlı Olsun;
« Yanıtla #3 : 30 Mayıs 2010, 11:12:38 »
 Selamün Aleyküm
 İnşallah tüm arıcılar için, hayırlara vesile olur.
 İnşaallah, şartlar müsait olduğunda, banada içi dolu olarak almak nasip olur.
Hayırlı çalışmalar dilerim.
Selam ve Dua ile.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2010, 21:30:18 »
        Yarınlarda güzel şeyler olacak,bugünler yarınların habercisi.Eline saglık.   

arıgülü

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 16 Haziran 2010, 08:23:45 »
Ali bey beni şimdiden yazın bir. Ama görüntülerde işçilikden zarar etmiş gibi de bir durumunuz var. Neyse hayırlısı olur inşallah.

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 20 Ocak 2011, 12:55:05 »
12 yıldır arıcılık yapıyorum hiç ruşet kovanım olmadı
nedense gereksiz görüyorum
5 çerçeveli kovan yapmaktansa normal kovan yapmak daha basitime geliyor gibi
5 çerçeveli kovan lazımsa normal kovanın ortasına bir bölme tahtası ile ruşet olmuş olmuyormu
tabi lazım olduğu zamanlarda olur ruşetlerin mesela arı taşınmasında bayağı bir fayda sağlar
ilkbaharda sn.Ali Türk ten karniyol f1 analı 2/3 er çerçevelik koloniler alacağım için ruşet lazım olacak bagaja ne kadar çok sığarsa o kadar iyi olur  ;D
sadece taşımak için kullanacağımdan çok basit bir ruşet yapmayı düşünüyorum.aklımda strafor var bakalım olmazsa çıkma adi tahtalardan bir derleme yaparım.
arılar hazır olsunda ruşet kolay  ;)

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #7 : 20 Ocak 2011, 22:05:08 »
Yaw Yusuf kardeşim sen daha önce ben karniolu denedim olmadı dememişmiydin. Daha ne f1 karnıol analı koloni alacaksınki ;)

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 22 Ocak 2011, 01:31:34 »
Muhteşem abi denedim olmadı ben beceremedim diye kabul ediyorum yada benim arılarım yeni analarını beğenmedi feromenmidir nedir ona bağladık.
karniyolu burada tutturmam lazım bulunduğum bölgede karniyolu anlatıp durdum ama kendime gelince iş fos çıktı.dolayısıyla etrafımdakilerin alay konusu olmuş oldum bunu telafi edip karniyolu yerel arılardan bir adım önde tutturmam gerek en azından ilk bir kaç sezon
eh artık bakan beyde en iyilerinden bi 5/10 tane seçip koloni halinde verecekki bizde haklı çıkalım.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 01 Şubat 2013, 10:59:44 »

Resimde görünen üç bölmeli ana arı çiftleştirme kutusu, bölmeler çıkartıldığında 6 standar çıta alabilen ruşet kovan olmaktadır.

Ruşet ve ana arı çiftleştirme kutu yapacaklara benim tavsiyem, çıta boyutlarının ruşete ve ana arı kutusuna uyacak ölçüde yapılması çok önemlidir. Hazır ana arı çiftleştirme kutusu kullananlar zaten aldığı ölçü dışına çıkamazlar. Benim bahsettiğim konu kendi ruşet ve ana arı kutu tasarımı olanlar içindir.

Kaç çıtalık kutu yaparsanız yapın, aynı çıta ölçüleri kullanılacagı için, kutunun beslenmesi, açık ve kapalı yavru takviyesinde çok önemlidir. Bazı özel işlemler için üretilen küçük ana arı çiftleştirme kutusu, küçüklüğü sayesinde taşıma işi daha kolay oluyor, hem küçük hemde güçlü, bu minik kutu 3 çıta standart çıta arısı alabiliyor..

Kendi tasarımım olan 3 bölmeli ana arı çiftleştirme kutusu, bölmeler alındığında aynı çıtalardan 13 tane alıyor. Dikine sıtandar çıta koyduğunuzda ise 6 çıta almakta.

Basit iki çıtayla dikine standart çıta kullanımı. Tabiki bölmeleri alıyoruz.

Elimizdeki malzemenin başka kullanımlara dönüşmesi arıcıya bir çok kolaylık sağlar. Aynı ruşet kovanı 3 bölmeli ana arı kutusu kullanacağınız gibi bölmeleri alıp standar çıtalı ruşet kovana dönüştürebiliyorsunuz.

Kutuların beslenmesini bazı kovanlarada yapılan yükleme işiyle çözebileceginiz gibi, gene bölmeleri çıkartıp aynı çıtaları güçlü ruşetleri metro kovan çalıştırıp, hem ballı çıta hemde yavrulu çıta almanız mümkün. Burada bir not düşmek istiyorum, benim yapmış olduğum malzemeler kendim içindir, bir çok kişi bana kaça satıyorsun diye fiyat soruyor, ben malzemeci degilim. Ne olduğumu bende şaşırdım ya neyse....
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
« Yanıtla #10 : 01 Şubat 2013, 21:47:09 »
Ali abi ruşetler güzel olmuş yapmak isteyenlar içinde örnek olur.

Gultepeku

• Yeni Üye
  • **
  • Kadir Ünsal Gültepe
    • http://kadirunsalgultepe.blogspot.com/
« Yanıtla #11 : 02 Şubat 2013, 06:37:01 »
Selam Arkadaşlar

Ben kendisi için ana üretemek isteyen için aşağıda linkini verdiğim içten bölmeli kovanların daha iyi olacağını düşünüyorum.
İki yıldır dört çıtalı küçük köpüklerde ana üretmeye çalışıyorum , analar yumurtayı atıktan birsüre sonra koloni kovanı terk ediyor.
 Anladığım kadarıyla arılarda aptal değil ,biliyor önümüz kış küçücük köpükte kışın geçmeyeceğini .
 Aşağıda linkini verdiğim kovanlar içten ikiye bölünmüş , yumurta atmak için yeterli alan var , ana kışlatmak için yeterli arı nufusu rahatlıkla oluşuyor, ayrıca gezginci arıcılar için kovan  küçük olmadığında araçtan düşme gibi bir riskide yok . Geçenyıl Emrah beyin paylaşınında görmüştüm , ruşet aracın  üstünden düşmüştü. 
http://www.aribakani.com/cok-amacli-ruset-kovan/
<< Kadir Ünsal Gültepe >>