Gönderen Konu: % 3.5 Oksalik asit Damlatma tekniği.  (Okunma sayısı 11421 defa)

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
% 3.5 Oksalik asit Damlatma tekniği.
« : 23 Aralık 2011, 23:17:54 »

% 3.5 Oksalik asit damlatma tekniği uygulaması.

« Son Düzenleme: 25 Aralık 2011, 13:15:12 Gönderen: Mehmet Yüksel »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: % 3.5 Oksalik asit Damlatma tekniği.
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2011, 22:16:47 »
Varroa mücadelesinde oksalik asit damlatma sistemi kullanılacaksa videolardan da anlaşıldığı üzere havalar soğumuş ve yerlerde kar varken uygulamalar yapılmış. En ideal uygulama, sıcaklıklar 0 ila 5 derecelerdeyken, arılar salkımdayken yapılmalı. Bu işte acele başarısızlık getirir, kolonilerde yavru kesildiğinde bir işlem yetiyor.
Oksalik asit solüsyonu ise ılık suyla yapılıp, karışım soğumasın diye sıcak su içinde bekletilmekte.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Mehmet Yüksel

• Tam Üye
    • Arıcılık ile ilgili bilgi paylaşım sitesi.
« Yanıtla #2 : 25 Aralık 2011, 13:09:35 »
Oksalik asit damlatma tekniği uygulama bakımından Perizine çok benziyor,
yanlız perizin benim bildiğim kadarıyla hayvanların sinir sistemini etkileyen bir ilaç
olduğundan Varroaların sinir sistemini etkiledi uzun bir süre yani hayvanlar ne yapacağını bilemediler mesela
üremeleri için petek gözlerini bulamadılar filan fakat devamlı kullanıldığından bu sinir sisteminden etkilenmeyen yeni generasyon Varroalar meydana çıktı ve sinir sistemleri etkilenmedi,perizin uygulandığı halde üremeye devam ettiler ve kolonilerin sönmesine sebeb oldular.
Aynı zamanda balda ve arı mumunda kalıntı bıraktı perizin,burada benim takip ettiğim kadarıyla
hiç kimse perizin kulanmıyor kullanamıyor çünkü Varroa perizine karşı bağışıklık sağladı yani
Varroa zararlısını öldürmüyor,belki perizini hiç kullanmayan bir bölgede tesir edebilir ama
riskli olduğu için bu riske girmek pekte iyi olmayabilir.

Oksalik asit ise temas ilacıdır ve arıların üstündeki Varroalar temas ettiklerinde ayakları ve ağızları
yanıyor asitten dolayı ve hiç bir şekilde bağışıklık sağlayamıyorlar çünkü asit yakıyor.
Oksalik asit Varroalara zarar verdiği gibi Arılara zarar vermiyor,sonuçta araştırmalarda belirlenen
miktarları kullanılması gereklidir ve tabiki istenilen kriterlerde zamanlama çok önemli,oksalik asit
kapalı petek gözlerine giremiyor onun için kapalı yavru faliyeti bitmiş olması gerekli aynı zamanda
yavru faliyeti tam olarak bitmiş olması gereklidir yoksa tesir konusunda başarı yüzdesi düşer.
Kış aylarında kolonilerin çoğunluğu yavru faliyetlerini bitirmiş oluyorlar bu sırada uygulanması
ve arının üstünden başka kapalı gözlerde Varroa olmadığı bir zaman uygulandığında sıvı damlatma tekniği
veya buhar tekniği çok başarılıdır ve bal ile arı mumunda kalıntı bırakmıyor.

Organik bal üretiminde Organik asitler zaten kullanılıyor.

« Son Düzenleme: 25 Aralık 2011, 13:13:19 Gönderen: Mehmet Yüksel »

Rüşdü ordu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 31 Ocak 2012, 12:57:46 »
selam arkadaşlar;
Benim sorunum kovan uçma tahtasındaki ölü arılarda varoa gördüm.Benim bildiğim kadarıyla arınızın üzerinde varoa görürseniz iyi bir mücadele yapmamış sayılırsınız.Sonbaharda amitraz içerikli ilaçla duman vererek ilaçlama(3 defa) yapmıştım.Konyada -1 ile-8 derece yerlerde kar var .Şuan varroa ile nasıl bir mücadele önerirseniz.Tekrar teşekkürler.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 31 Ocak 2012, 13:22:45 »
Arıcılıkta yeni olduğunu ve tecrübeleriyin az olduğunu söylüyorsunuz. Arıcılığa yeni başlayanlar asitlerde ölçüleri karıştırabiliyor, sen bilinen hazır ilaçlarla bahar bir çık. Asitleri daha önceden kullanmış arıcılar sana yardım etmiyorsa bu işlere ilk etapta girişme. Ben ilk oksalik asit yaptığım 5 kovan mafolup, aylarca kendine gelememişti, tam bir duş aldırmıştım, bunu kışın yapsaydım o kovanlar yaşayamazdı, baharda yapmama rağmen arılarıma acayip zarar vermiştim. Arıcılıkta yeni olanlar, laktik asidi kullansınlar, arılara en az zarar veren asit odur, onuda 15 derece üstünde yapman gerekir. Zaten varroa verecegi zararı vermiş, yavru olmadığı dönemde varroalar arıların sırtında yaşarlar ve üreyemezler. Varroa asıl tahribatı arılar yavru faliyetine başladığında yapar. Arı malzeme ve ilaçları satanlardan başka ilaçlar al ve onları kullan. Daha önce senin 7 kovan arın yokmuydu, foruma 5 yazmışın.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Rüşdü ordu

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 31 Ocak 2012, 14:06:47 »
5 kovan bana ait 2 kovan emanet arkadaşa ait.benim değil sadece bakıcısıyım.