Gönderen Konu: Son Varroa mücadelesi %3.5 Oksalik asit damlatma tekniği.  (Okunma sayısı 59881 defa)

Adnan Yavuz

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Son Varroa mücadelesi %3.5 Oksalik asit damlatma tekniği.
« Yanıtla #45 : 14 Ocak 2014, 20:40:41 »
Selam arkadaşlar...

Ben doğu marmarada arı bakan bir kardeşinizim.

Bu yıl sonbahar pek soğuk olmadığından dolayı pek çok koloni yavruyu kesmedi. Bu nedenle oksalik asit yapma fırsatını aralık sonuna kadar bulamadım.

Accuweather adlı yabancı bir siteden önümüzdeki bir aylık hava durumunu takip ediyorum. Bu sitede 2 Ocak gibi gündüz havanın 4 dereceye ineceğini gördüğümden bu tarihi beklemeye başladım. Sonra hava tahmini yeniden değişti ve bu tarihte bile 10 derece civarında oldu. Havaların daha da ısınacağını ve pek çok koloninin yavru faaliyetini başlatacağını/artıracağını öngördüğümden dolayı bu oksalik asit uygulamasını 04 Ocak tarihinde yapmaya karar verdim ve 4 ve 5 ocak tarihlerinde de yaptım. Arıların akşam saatlerinden itibaren salkıma geçeceğini düşündüğümden, ikindi saatlerinde bu uygulamaya başladım. Akşam ezanı gibi faaliyetim bitti. Geçen yıl arılarım zayıftı. 1 litre, 35 gram ve 200 gram şekerden yaptığım karışım banim 50 kolonime  yettiği gibi, artanlar ile arkadaşların 20 kadar kolonisine de uygulama yapma imkanım olmuştu.

Bu yıl 40 kovana gelince hazırladığım karışım bitti. Kalan 20 küsur koloni için ertesi gün yeniden karışım hazırladım ve uygulamayı tamamladım. Bu sayede de kolonilerdeki çıta sayısının geçtiğimiz yıldaki durumdan oldukça fazla olduğunu da gördüm. Ve çok da sevindim. İnşallah sizlerin de öyledir.

Havalar o gün bugündür de 13 derecenin üzerinde gidiyor. Lakin arıcıklar geceleri salkıma giriyorlar. Varroa bulunan çekmecelerim olduğu gibi, pek varroa ölüsü düşmeyen çekmecelerim de var. Ama genelde güçlü kolonilerden az da olsa dökülme oluyor.

Gene de içim pek rahat değil. Şubat başında kolonilere bir duman sıkmayı düşünüyorum. Eğer varroa dökülme olayı olursa bu kolonileri tespit edip bu arkadaşlara bitene kadar tedavi uygulayacağım. Temiz kolonileri rahat bırakmak da hedefim... Varroa olan koloniler yaza kadar istediğim kadar gelişemiyorlar. Bu konu arıcı için en mühim konu bence...

Arıcı her türlü uygulamayı aklını, mantığını kullanarak yapmalı. Benim şahsi fikrim, hiç yapmamaktansa bu uygulamanın akşam saatlerinde yapılması gerektiği yönünde. Lakin yarın ocak 15... Batı bölgesinde yaklaşık 20 gündür havalar oldukça sıcak gidiyor. Bu saatten sonra havalar da ısındıktan sonra, koloniler yavru faaliyetine başladıktan sonra bu uygulama yapılır mı bilemiyorum. 15 gün sonra havalar 5 dereceye düşünce yavru alanları epeyce genişlemiş de olabilir. Bu durum da dikkate alınmalı.

Geçtiğimiz yıl varroa nedeniyle çok arı kaybı oldu. Özellikle Trakya bölgesine gidenlerin arılarında çok varroa olayı oldu. Önümüzdeki baharda bunun acısı ayrıca çıkacak diye düşünüyorum.

Allah yardımcımız olsun.

Herkese iyi günler...

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #46 : 15 Ocak 2014, 11:43:12 »
havalar hiç soğumadı ki adana da 17°  18° civarında geceleri 5° civarında kaç ğündür bekliyorum düşmedi 15 gün sonra düşüyor 11° ye ama arılarda yavru faliyeti bugünlerde arttı   akşam saatlerinde hava sıcaklıkları biraz düşüyor akşam hava kararmaya yakın oksalık asit uygulasam uygun olurmu ?

Mehmet Ay, havalar soğumadı ise oksalik asit uygulama için şartlar oluşmamış demektir.
Şartların en önemlisi yavru olmaması, sizin bölgenizde yavru olmayan dönem yok, dolayısı ile oksalik asit ve diğer mücadele uygulamalarınız sizi kesin sonuca götürmeyecektir.

Kışı olmayan bölgelerde en etkili organik asit formik asittir.
Formik asit kullanacakların dikkat etmeleri gereken en önemli husus ortam sıcaklığı ve kovanlarımızın yapısı.
Ortam sıcaklığı uysa bile girişi dar kovanlar vahim sonuçlar doğuruyor. Almanya'da formik asit kullanılıyor, asit uygulaması yapılmadan kovanın girişi tamamen açılmalı, Avrupa'daki kovanlara bakın, 2 cm genişlikte 38 cm uzunlukta bir giriş oluyor, bizim kovanlarımız bu ölçülere uyuyor mu?
Formik çok tehlikeli bir asittir, kesinlikle temas etmemeliyiz. Kendi güvenlik önlemlerimizi almalıyız, eldiven ve gözlük formik asitte kesinlikle kullanılmalı.

Bir başka organik asit seçeneğimiz daha var.
Laktik asit.
Organik asitler içinde arıya en az zarar veren asittir.
Uygulaması çok arısı olanlar için zordur ve yavrulu durumlarda 4 gün ara ile en az 3-4 tur yapılmalı.
Zorluğu her bir arılı ve yavrulu çıta çekilip, her çıtaya 5 ml laktik asit çözeltisi püskürtülmeli. Laktik asit çözeltisi %15 olmalı, forumda bununla ilgili geniş açıklama var.
Laktik asit kullanırken gene gözlük kullanılmalı, en ufak zerrecikler gözünüze kaçtığında acayip yakıyor.
Elinize laktik asiti geçirmeyecek teması önleyecek eldiven olmalı, başlarda bir şey olmuyor zannediyorsunuz, fakat bir hafta sonra elinizin üzerindeki deri ölüyor ve dökülüyor.
Laktik asit bal sezonu hariç her dönem kullanılabilir ve arıya yavruyu kestirmez.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #47 : 03 Ocak 2015, 21:40:39 »
Havalar soğudu ve uzun süre ısınmayacak görünüyor...
Oksalik asit damlatma uygulamak için bu fırsat bir daha bulunamayabilir...
Geçmişte asitlerle ilgili fazla bilgimiz yoktu, özellikle Almanya'daki arıcılarımız sayesinde bu işi öğrendik. Bunda Mehmet Yüksel'in payı çok büyük. İnsanımızda bir tuhaflık var bu her konu için geçerli...
Bu gün birisinden bir şey öğrendiğinde ertesi gün nankörlük edebiliyor, bunu çok yaşadık...
Bilgiçlikler taslayan tavırlar sergileyebiliyor...
Vefa artık İstanbul'da bir semt olarak bilinecek, gerçek vefa nedir ileride kimse bilmeyecek diye korkuyorum, şimdiye kadar yaşadıklarım bu yönde.
İnsanlar çıkarları olduğu müddetçe size arkadaş ve dost gözüküyorlar, beklentileri bittiğinde her şey bitiyor, enteresan bir toplum olduk.
Konu oksalik asit damlatma vakti geldi, arılarımız yavruyu kesti zaten ülkemizdeki arıcılar varroa ile ilgili ne kadar yöntem varsa kullanıyor. Oksalik asit uygulaması sonuçları yayınlayanların resimlerinden zaten bu anlaşılıyor...
Şimdiye kadar uygulama yapılmamış olsaydı zaten çekmeceler varroa dolardı...
Bu başlık altındaki konu 20 binden fazla tıklanmış...
Bu konuya en son 14 Ocak 2014 de ileti atılmış...

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #48 : 05 Ocak 2015, 16:10:46 »

Organik asitler ile varroa mücadelsi...
Kışın en etkili varroa mücadelesi, oksalik asit damlatılarak yapılır. Oksalik asit damlatılarak yapılan mücadelede en az 3-4 hafta etki söz konusu.Yavru olmayan, sıcaklık 0 ile 5 derece arasında iken uygulama yapılır.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #49 : 12 Ocak 2015, 09:02:50 »

Oksalik asit damlatma ile alakalı en kapsamlı videoyu çektim. Ölçüler, uygulamalar, yerlerde kar. Video içinde yan taraftan koloniye çıta bal vermede var.

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #50 : 26 Ocak 2015, 11:56:17 »
Oksalik asit organik bir asittir.
Varroa mücadelesi için kullanılır, yılda bir kez uygulama yapılır...
Fazlası arılara zararlı, sonuçta asit.
Yayınların büyük bölümünde belirtmemize rağmen bazıları nasıl yanlış yapıyor anlamıyorum.
Oksalik asit yılda bir defa yapılır, zamanıda arılarda yavru yokken sıfır ila 5 derecede uygulanır (sıcaklık 0 ila 5 derecede).
Yanlış uygulama yapanlara denk geldi sorularda oldu kaç kez uygulayacağız diye.
Uygulama şeklide arılı çıta arasına arıların üstüne gelecek şekilde 5 ml verilmeli.
Facede birisi yorum yapmış, ben çıta arasına 7 ml verdim bunu birde iki tur yapmış, sonuç ben bir daha bunu kullanmam arılarımı kırdı, 5 çıta arım 2 çıtaya düştü yazmış...
Defalarca yazılıp çizildi, dozlara uymak lazım.
Zaten bir uygulama yapıldığında  en az 4 hafta etkisi devam ediyor...

Ali Türk