Gönderen Konu: KARNİOL ARISI VE MELEZLERİ NEDEN ÇOK TUTULUYOR.  (Okunma sayısı 10138 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
KARNİOL ARISI VE MELEZLERİ NEDEN ÇOK TUTULUYOR.
« : 31 Aralık 2009, 22:36:55 »

KARNİOL NİÇİN ÇOK SEVİLMEKTE
"Çevre şartlarındaki değişikliklere karşı adaptasyon yeteneği yüksektir. Özellikle kışı sert ve uzun geçen Avrupa ülkelerinde en çok tutulan arı ırkı durumundadır. Karniyol arılarının diğer ırklarla melezlerinden oldukça verimli uysal ve kuvvetli koloniler elde edilmektedir."
Yukardaki alıntı aşagıdaki makaleden alınmıştır.

www.samsuntarim.gov.tr/teknikbilgiler/liftletler/ari/karniyol.pdf

Hani bizim ülkemizden yurt dışına arılar götürülürya ıslah ve melezlemelerde kullanımak içindir. Karniol saf oldugunda melezleri kadar verimli olamazlar
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

akdemir66

• Acemi Üye
  • *
Ynt: KARNİOL ARISI VE MELEZLERİ NEDEN ÇOK TUTULUYOR.
« Yanıtla #1 : 28 Temmuz 2010, 00:20:04 »
Bizler arılarımızı,  F1 lerden elde ettiğimiz F2 lerden seleksyon yöntemi ile seçtiğimiz F3 lere mi çevirsek. Yoksa süreki F2 de mi kalsak daha fazla verim alırız.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #2 : 28 Temmuz 2010, 11:04:33 »
"Bizler arılarımızı,  F1 lerden elde ettiğimiz F2 lerden seleksyon yöntemi ile seçtiğimiz F3 lere mi çevirsek. Yoksa süreki F2 de mi kalsak daha fazla verim alırız. "

Seleksion yöntemini nasıl yapacaksınız yani koloni gelişimi mükemmel, iyi bal getiren, uysal vs özellikleri olan kolonilerin ana arılarından ana üretmek mi kastettiğiniz. Etrafınızda bu özellikleri göstermeyen kolonilerin erkeklerini napacaksınız. Rahmetli babam iş yerinde sohbette arkadaşlarından biri ıspanak çorbasından bahsediyormuş demiş nasıl yapılıyor.. Adam duraklamış abi akşamdan artan ıspanak yemeğini sabah sulandırıp kahvaltıya çorba olarak çıkarıyorsun. Garibanlığın gözü kör olsun dedirten olaylardan biri bu ama arıcılık konusunda bizim ülke hep gariban kalıp kendi bölgenizin arısından ana üretin diyenlerden ne zaman kurtulacak merak ediyorum. Bakın kafkas arısı için izole bölgemiz var neden anadolu arısı için yok olsada arıcı milleti rahat etse anadolu arısı o izole bölgelerde gen bankası anlamında korunmaya devam ederken arıcılarımızda yurt dışında olduğu gibi selekte edilmiş arılar ile çalışsa, iki yılda bir analarını fr lerle değiştirerek çalışsa bunun sonucunda balı marketlerimizin raflarında 12 tl (Almanyada 6 eu)ya görmeye başlasak bunun yanındada arıcılarımıı ekonomık olarak rahatlamış görmeye
başlasak olmazmı. ama bizler yanlış söyleyen güçlüye yalakalık yapmaya, doğru söyleyen zayıfa da sen doğru söylüyorsun ama ne diyeyimki mantığıyla yaklaştığımız ve bu şekilde yaşadığımız sürece daha çok f2 , f3 lerle ne olur ne yapılır diye düşünür aç karnımıza hayal kurar çinden bal ithal ederiz. Şimdi diyeceksin ki yav bir şey söyledim adam bak neler dedi neler. Valla yeri geldi de söyledim sen bunların hepsini üstüne alma sevgili kardeşim. Hoş üstüne alınmaları gerekenler gene alınmayacaklar ama ne yapalım.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2010, 11:08:49 Gönderen: Dr. Muhteşem Turunç »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 28 Temmuz 2010, 21:06:27 »
Bizler arılarımızı,  F1 lerden elde ettiğimiz F2 lerden seleksyon yöntemi ile seçtiğimiz F3 lere mi çevirsek. Yoksa süreki F2 de mi kalsak daha fazla verim alırız.

Akdemir;
İnşallah önümüzdeki sene piyasaya üretmiş oldugumuz damızlık saf karniyolar verilecek. İsteyende alabilecek. Yani kimse yurt dışından anaarı  getirmek için kahrolmayacak, isteyende getirsin. Biz şu an kalite çalışmalarına geçtik. Bu konu hakkında yakında tüm haberleri başından sonuna kadar yayınlayacağız. Elimizde saf arılarınız varsa istersen safla, istersen f1 le istersen f2 ile çalış.
« Son Düzenleme: 28 Temmuz 2010, 21:27:02 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

akdemir66

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 28 Temmuz 2010, 23:10:19 »
Ali abi o günleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Bizler şu an sizden temin ettiğimiz F1 lerle bayram ediyoruz. Bir de suni tohumlama ile elde edilen saf arılar elimize geçerse o zamana bütün koloniler F1 dönüşür inşallah.
  Muhteşem abi alınacak bir şey doğru her yerde doğrudur. Alınacak ınsanlarında böyle güzel bir paylaşım formunda bulunmaması gerekiyor.

mesut bulut

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 29 Temmuz 2010, 11:19:11 »
saygıdeger büyüklerim Allahın rahmeti bereketi yardımı hepimizin üzerine olsun.bende önceden almanyadan sıkıntı ile getirtdigim karniyolla çalışıyorum. henüz karniyola çeviremedigimiz kovanlarımız vardı busene beni çok sıkıntıda koydular.meme temizlemekden saldırmalarından usandım.gözden kaçan memelerden 5 kovan heba oldu ikincikatdan20 çıtadan 8çıtaya indi.birisi anasız kaldı birleşdirdim.tuhaf olan ise bal gelince ana yumurta atmaya nazlanıyor.yani ümit kesildi.yani bende kendi bölgenin arısıyla çalış hikayesi çokdan bitmişdi bu sene kesin bitdi. yazık emeklerimize memleketimize.bu memleketde yanlışda inad etmek hastalıgı bulaşmış.sadece arıcılık degil herşeyde.bu memleket için yapılan hizmete ve iyilige hayır kampanyası gibi.niye çünkü dokunuyorda oyüzden bazılarıda lafolsun konuşmuş olalım diye itiraz ediyo(yarın çocukları sıkıntı çekecekmiş memleket zorda kalacakmış bunlar için önemli degil)nasılolsa destekleyenler var.