Gönderen Konu: Ana Arının Yedeklenmesi, kovanda çift kraliçe olur mu?  (Okunma sayısı 8187 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk

İki ana arılı kovan, iki kraliçeli ruşet... ile Ali_Turk
Bazen arılar beğenmedikleri ana arıları yedekler. Bu iş yaklaşık 1,5 ay zaman ister, minicik hayvanlar bu kadar uzun süreli plan yapabiliyorlar. Bunu niçin yapıyor, beğenmediği ana arıyı öldürse, ürettiği ana arı çiftleşme uçuşundan dönemese anasız kalacak, yeni ana arı doğuyor, çiftleşmeye gidip geliyor, yumurtaya başladığında eski anayı kesip yenisiyle yoluna devam ediyor. Ne kadar garantili bir çalışma şekli. Bazen yeni anayı da beğenmiyor, eski anayla yoluna devam ettiği olabiliyor.15 Kasım 2012 tarihinde çekilmiş bir video.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

emrah

• Genel Moderatör
  • Tam Üye
Ynt: Ana Arının Yedeklenmesi, kovanda çift kraliçe olur mu?
« Yanıtla #1 : 15 Kasım 2012, 20:13:58 »
Ali abi bir defa,da benim başıma gelmişti bu olay.İlk defa görenler için çok ilğinç oluyor benim içinde öyle olmuştu.Kullandığın arıların özelliğinden kaynaklanıyor olmalı diye düşünüyorum.

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 15 Kasım 2012, 20:15:59 »
           Ali bey,Karniyol arı henüz başpehlivanını bulamamış.Bu yedekleme işini açmazsak,bazılarına fasarya gelecek.Meşhur ırklara sahip ve övünücüler kendi arılarında bu durumu göremezler.Onlara garip bir durum gelebilir. Bu durum arının bal mevsiminde eski ana arıdan asgari yararlanıp yeni ana arıya döllendikten sonra görevi devretmesidir.Burda kovanda yumurta hiç kesimemektedir.Melezenen arılarda bu durum yoktur.Ana ödürülür,yeni ana arı çıkana ve dölenene kadar20 en az süre geçer kovanda işçi arı azamıştır.Birde ogul verirse ,arıcı bahara nasıl çıkaracagı derdine düşer.Saglıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2012, 21:45:20 Gönderen: vecdiküçükyılmaz »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2012, 13:13:39 »
Vecdi abi bize ana arı yedeklemeyen arılar lazım, 10 çıta olmadan oğul verecek, sonra katsız arılardan bal bekleyeceğiz. Yada oğul veren arılardan veya oğullardan şekeri basıp doğal bal alacağız. Bir başka konu hiç bir ana arı 20 günde yumurtaya başlayamaz. Bir kraliçe 16 günde doğar, makalelerde 6 günde çiftleşmeye gider diyor ama asıl çiftleşme olğunluğu 8-9-10 günlerdir, bunu suni tohumlama yaparken çok iyi anlıyorsun.çiftleştiği günde bu ana arı yumurtaya başlamaz en erken 4 gün sonrası, arada geçen sürede atılacak yumurtaları yeniden hesap etmek lazım, birde bu ana arı kovana çiftleşip geldiğinde bu hesapları yapıyoruz, yada geri dönmez ise böylede bir seçenek hep var.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 04 Mart 2013, 11:24:43 »

2011 Yılında suni tohumlamadaki ilk başarımızdan, 2010 yılında suni tohumlama çalışmalarımız oldu fakat vakit yetmemişti, 2011 yılında hem suni tohumlama aletinin aksaklıklarını giderirken, hemde suni tohumlama çalışmalarını devam ettirmiştik.

3 Numaralı kraliçe arı bizim 2011 yılındaki tohumlama başarımızın ilk serisinde yer alan ana arılardan birisiydi.

Başka ırkları görüyoruz veya duymaktayız. Arı 10 çıta olmadan oğula gitmekte.

Karniol arısının en büyük özellikleri arasında ana arı yedeklemesi vardır.

Bu özellik genelde tüm ırklarda olabilir ama selekte edilmedikleri için çok nadir görülmekte.

Kontrol altında tutmaya çalıştığım koloni beni atlatıp ana arıyı yedekledi. Resmen uyutuldum, işçi arılar bu sefer beni işlerine karıştırmadılar.

Yeni ana arı çiftleşip yumurtaya başladığında eski ana arı yok ediliyor.

Ali Türk