Gönderen Konu: Sonbahar kovan durumu  (Okunma sayısı 6744 defa)

faruk kayse

• Acemi Üye
  • *
Sonbahar kovan durumu
« : 13 Eylül 2011, 17:46:09 »
Arıbakanından temmuz ayında aldığım karniyollar 7-8 çıta nüfusa ulaştı. Çok şükür sağlıklılar.

kovanları incelediğimde kovanlarda 4-5 çıtada yavru görüyorum.
Kovanlarda olması gereken yavrulu çıtayı artırmak için 2. çerçeve olarak kabarmış petek ekledim, ve şerbet verdim. Ancak yumurtalı çıta sayısını bir türlü artıramadım. Yeni koyduğum peteğe şerbeti koydular.

Bu konudaki tavsiye ve yorumlarınızı alabilir miyim?

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
Ynt: Sonbahar kovan durumu
« Yanıtla #1 : 13 Eylül 2011, 22:53:58 »
Faruk Kayse;
Bu mevsimde 7/5 yavru zaten zor olur. Onan fazla yavru koloni ssağlığını bozabilir.Yavru üşümesi gibi. Çünkü birkaç gün sonra havanın ne kadar soğuyacağını kestiremeyiz. Sağlıklı kolniler dileğimle kolay gelsin
hayreddin bayraktar

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Sonbahar kovan durumu
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2011, 12:30:17 »
Faruk bey; Mevsimler gelip geçti ve sonbahardayız. Geceleri bayagı bir serin olmaya başladı. Arılar ise çevre koşullarını bizden daha iyi takip ediyorlar. Üreme konusunda dünyada en hızlı arı İtalyan arısıdır, yapılan araştırmalarda günlük en düşük1600 yumurta altına düşmüyor ve sıcak iklim arısı.
İkinci sırada karniol arısı var günlük attıgı en düşük yumurta 1500 dür. Bu arı soguk ve sıcakta çalışabiliyor. Nektar ve polen kesildiginde tüm arı ırkları yavruyu azaltıyor hatta kesiyor. Karniol arısı günlük 1500 yumurta atmasıına rağmen Almanya da, sonbahara hazırlayıp kış arısı oluşturmak için arıyı kandırıp kekliyorlarki arı kışa kalabalık girsin. Arı olumsuz havalardan etkilenip istatistikleri  alt üst edip tamamen yavruyuda kesebilir. Siz arıyı keklemeyip kendi haline bıraktıgınızda koloni küçülüyor ve nufusu azalıyor. İlerleyen günlerde artık arılar yavruyu dahada azaltacaklar, önümüz kış olacak. Burada arıcı bu işi hızlandırması gerekiyor, kış stoklarını verip koloniyi bloke etmeli. Ben kaç senedir hiç kış stogu için besleme ve yükleme yapmam arılar kendileri o işi ayarlıyor.

Gelmek istediğim nokta ise sizin kolonilerin eti neki budunu daha çok istiyorsunuz. 4 Çıta yavru mevsim itibari ile normal, aşırı yavru istiyorsanız arınız daha güçlü olacak ve 2-3 kilo kek verdiğinizde yavru faliyeti artacaktır tabiki boş kahverengi petekleriniz varsa, bu mevsimden sonra açık renk kabartılmış peteklere arılar yumurta atmayı sevmezler.
« Son Düzenleme: 14 Eylül 2011, 12:32:46 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk