Gönderen Konu: Nektar Zamanı Temel Peteksiz Bal Almak  (Okunma sayısı 9206 defa)

murat polat

• Acemi Üye
  • *
  • Arıya bak bal olsun, dağa bak bağ olsun.
Nektar Zamanı Temel Peteksiz Bal Almak
« : 14 Mart 2016, 22:12:17 »
Herkese Hayırlı Akşamlar,

İyi kötü süzme bal konusunda tecrübelerim var. Ancak merak ettiğim bir şey var ve bu konu hakkında hiçbir bilgiye ulaşamıyorum. Normal bir bal sezonunda ballığımdan kesinlikle temel petek vermeden boş çerçeve vererekten peteğide arıya ördürerekten sırlanmış şekilde bal almak istiyorum. Bunun koloni yönetimi nasıl oluyor. Örnek veriyorum kuluçkalık ve ballık dahil 2 katlı ve 20 çıtalı bir arım var. Diyelim ana arı ızgarası kullandım ve anayı kuluçkalığa hapsettim. Ballıktakı çerçevelendirme olayım nasıl olmalı.dediğim gibi 20 çıta var ballıkta hepsi arı dolu. Ama tabi bu 20 çıtaya getirene kadar gerek kabartılmış petek, gerek ise temel petek mecbur kullanıldı. Bir süre sonra yani bal akımı başlamasına yakın nasıl bir uygulama ile arının balı bu çerçevelere değilde benim ona verdiğim çıplak çerçevelere bal yapmasını sağlayacağım. Lütfen bana yardım edin.
Teşekkürler Hayırlı Akşamlar

ŞÜKRÜ KOCA

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Nektar Zamanı Temel Peteksiz Bal Almak
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2016, 18:16:51 »
Murat Bey merhaba,
Siz karakovan balı üreteceksiniz anlaşılan. Bana kalırsa üretime başlamak
için kovanın 20 çıta olmasını beklemeyin. Arı petek kabartmaya başladığında
çıtalara temel petek takmayın. Arı peteği kendisi örsün. Aldığınız her petek bal
sizin istediğiniz gibi olacak. Kovan 20 çıta oluncaya kadar beklersiniz başarılı
olabilmek için çok yoğun nektar akımı olmalı. Yoksa verdiğiniz çıtalara arı petek
örmez. Örse bile istediğiniz oranda petekler dolmaz. Allah bereketli bir sezon versin.

murat polat

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2016, 20:08:12 »
Murat Bey merhaba,
Siz karakovan balı üreteceksiniz anlaşılan. Bana kalırsa üretime başlamak
için kovanın 20 çıta olmasını beklemeyin. Arı petek kabartmaya başladığında
çıtalara temel petek takmayın. Arı peteği kendisi örsün. Aldığınız her petek bal
sizin istediğiniz gibi olacak. Kovan 20 çıta oluncaya kadar beklersiniz başarılı
olabilmek için çok yoğun nektar akımı olmalı. Yoksa verdiğiniz çıtalara arı petek
örmez. Örse bile istediğiniz oranda petekler dolmaz. Allah bereketli bir sezon versin.

Şükrü bey iyi akşamlar,

Evet, fenni kovanda karakovan balı diye tabir ettiğimiz balı yapmak amacım. Ama malum süzme bal gibi değil sistem daha farklı işliyor illaki. Düşünüyorum düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum. Kafamda deli sorular. Arıları belli bir dönemde hani bala yönlendirme deriz ya. Bu şekilde bir olayda arıları bala yönlendirme şeklimiz nasıl olacak. Anladığım kadarıyla arılara kat vermekle birlikte başlıyor bu sistem. Yani katı kabarmış petekle değilde alttan kapalı yavrulu çerçeve alarak ve sağına soluna temel petek değilde boş çerçeve mi veriyoruz. Yani kat atılmaktan itibaren boş çerçeveleri şişirtip, arıların bu şişirdikleri çerçevelere bal koymaları için bal akımını mı bekliyoruz. ? Lütfen beni bu konuda daha detaylı aydınlatırmısınız. Siz hangi bölgede arıcılık yapıyorsunuz.? Teşekkürler

ŞÜKRÜ KOCA

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 16 Mart 2016, 02:06:50 »
Ali Şekerli Beyin verdiği bir cevabı buraya kopyalıyacağım. Ancak arıcılıkla ilgili bir çok sorunun cevabı forumda var. Merak ettiğiniz konularla ilgili bölümleri okuyun. Benzer konuların forum içerisinde bir çok yerde tekrarlanması bence foruma zarar veriyor. Konuların derli toplu fazla uzatılmadan anlatılması okumasını sevmeyen bir toplumda daha faydalı oluyor., 22:18:50 »
Alıntı
Sayın Mestan Besler ; Hijyen açısından ve yavru çıktıkça küçülen petek gözleri açısından , kuluçkalıkta her yıl , en az kararmış mumlu 4 çerçeveyi değiştirmeliyiz.

Mum kabartma işlemi ; bir önceki yazımda bahsettiğim gibi genelde bahar aylarında popülasyonun ilerlediği günlerde yapılması daha uygun olur...

Çünkü oğulu önlemek için genç arılara iş vermek zorundayız , koloniye zamanında petek kabartmakla , arıcı bir taşla iki kuş vurmuş oluyor , hem oğul önlenmiş hemde kuluçkalıktaki petekleri değiştirmiş oluyor!

Peki bu işlemi nasıl yapacağız sorusunu sorarsak , ben uyguladığım yöntemi şöyle aktarabilirim...

Koloni kuluçkalığı doldurduğunda , yani kuluçkalıkta 8-9 çerçeve , yumurta ve yavruya ulaştığında zaten kat vermek gerekiyor.

Kat verir iken yapacağımız işlem şu şekilde olmalıdır...

8-9 yavrulu çerçeveye ulaşmış olan koloninin kuluçkalığında diyelim ki 2 çerçeve ful kapalı gözlü yavrulu var.

Bu 2 çerçeve kapalı gözlü yavrulu çerçeveyi ballığa alıyoruz...

Ballıktaki düzenleme şöyle olmalıdır ; ilk önce duvar çerçevesi olarak elimizdeki bir ballı çerçeveyi duvar çerçevesi yapıyoruz onun yanına da kuluçkalıktan aldığımız 2 kapalı gözlü yavrulu çerçeveyi koyuyoruz, yavrulu çerçevenin yanına da yani en dışa ham petek takılmış yeni bir çerçeve veriyoruz...

Bu şekilde düzenlenmiş bir ballığa anaarı genelde çıkmaz çünkü yumurtlayacağı alan yok.

Yok ben ana ızgarası koyacağım diyorsanız ; yavrulu petekleri ballığa koymadan önce çerçeve üzerideki arılar kuluçkalığa silkilmelidir ki , ballıkta erkek arı bulunup anaarı ızgarasını tıkamasın peteğin üzerindeki erkek arı gözleri de bozulmalıdır ki sonra  doğan arılar kuluçkalıkta sıkışıp kalmasın ve anaarı ızgarasını tıkamasın.

Ballığı, bu şekilde yapmış olduğumuz işlem ile düzenledik...

Gelelim kuluçkalığa ; kuluçkalıkta ballığa aldığımız 2 çerçevenin yeri boş kalmıştı!

İlk önce geriye kalan yavrulu çerçeveleri bir araya ortaya topluyoruz, ham petek takılmış 2 çerçeveyi 2. ci ve 9. cu çerçeve olarak vermeliyiz.

Kısaca niye , 2. ci ve 9. cu sıralar ona bir açıklık getirelim...

Erken bahar aylarında koloninin ortasına kesinlikle ham petek verilmez , verildiğinde koloni 2 ayrı parçaya ayrılır , bu ayrılma koloninin gücünün düşmesi ve yavrunun üşümesi demektir.

Arıcı ilk etapta peteği ortaya verip işi hızlandırayım diye düşünür ama bu çok büyük bir yalnıştır!

Ham peteği ortaya vermenin ikinci bir olumsuzluğu da ; arılar, peteği kabartmak için zincir oluşturduğunda , petek ortada olduğu için girişi tıkayıp , kargaşaya ve kovan içi düzeninin bozulmasına neden olmaktadır.

Onun içindir ki kuluçkalığa verilecek ham petek duvar çerçevesinden hemen sonra  , yani 2. ci ve 9. cu sıraya verilmelidir , ham petekler burada arılar tarafından işlenmelidir.

Bazı durumlarda , tam koloninin ortasına , istenilen amaca hizmet etmesi için kabartılmış petek verilebiliyor , bu durumu da sırası gelince açıklarız...

Bir hafta sonraki kontrolde , kuluçkalıktaki 1 veya 2  kapalı gözlü yavrulu çerçeve yukarıya ballığa alınıp , Daha önce yukarıya verdiğimiz ham peteğin bir yüzü genelde kabartılmıştır bu çerçeveyi aşağı verip yerine yine bir ham petek vermeliyiz.

Kuluçkalıkta , yine yavrulu çerçeveler bir araya toplanıp 2. ve 9. sılara ham petek verilmelidir

Bu işlem kuvvetli nektar akımına kadar devam ettirilip petek kabarttırılır.

Petek kabarttırılırken nektar akımı hiç olmazsa kabartma işlemi durabilir , o zaman koloni şurup ile desteklenmelidir.

Bu konuya bir şey daha eklemek istiyorum ; genelde , kuluçkalıktan uzakta yani ballıkta  işletilen ham petekleri , arı bal koyacağı için erkek arı gözü yaparak kabartıyor , bu petekler kuluçkalığa alınırsa anaarının bunlara erkek yumurtası koyacağı malumdur !!!
« Son Düzenleme: 16 Mart 2016, 08:04:27 Gönderen: ŞÜKRÜ KOCA »

murat polat

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #4 : 17 Mart 2016, 00:37:22 »
Ali Şekerli Beyin verdiği bir cevabı buraya kopyalıyacağım. Ancak arıcılıkla ilgili bir çok sorunun cevabı forumda var. Merak ettiğiniz konularla ilgili bölümleri okuyun. Benzer konuların forum içerisinde bir çok yerde tekrarlanması bence foruma zarar veriyor. Konuların derli toplu fazla uzatılmadan anlatılması okumasını sevmeyen bir toplumda daha faydalı oluyor., 22:18:50 »
Alıntı
Sayın Mestan Besler ; Hijyen açısından ve yavru çıktıkça küçülen petek gözleri açısından , kuluçkalıkta her yıl , en az kararmış mumlu 4 çerçeveyi değiştirmeliyiz.

Mum kabartma işlemi ; bir önceki yazımda bahsettiğim gibi genelde bahar aylarında popülasyonun ilerlediği günlerde yapılması daha uygun olur...

Çünkü oğulu önlemek için genç arılara iş vermek zorundayız , koloniye zamanında petek kabartmakla , arıcı bir taşla iki kuş vurmuş oluyor , hem oğul önlenmiş hemde kuluçkalıktaki petekleri değiştirmiş oluyor!

Peki bu işlemi nasıl yapacağız sorusunu sorarsak , ben uyguladığım yöntemi şöyle aktarabilirim...

Koloni kuluçkalığı doldurduğunda , yani kuluçkalıkta 8-9 çerçeve , yumurta ve yavruya ulaştığında zaten kat vermek gerekiyor.

Kat verir iken yapacağımız işlem şu şekilde olmalıdır...

8-9 yavrulu çerçeveye ulaşmış olan koloninin kuluçkalığında diyelim ki 2 çerçeve ful kapalı gözlü yavrulu var.

Bu 2 çerçeve kapalı gözlü yavrulu çerçeveyi ballığa alıyoruz...

Ballıktaki düzenleme şöyle olmalıdır ; ilk önce duvar çerçevesi olarak elimizdeki bir ballı çerçeveyi duvar çerçevesi yapıyoruz onun yanına da kuluçkalıktan aldığımız 2 kapalı gözlü yavrulu çerçeveyi koyuyoruz, yavrulu çerçevenin yanına da yani en dışa ham petek takılmış yeni bir çerçeve veriyoruz...

Bu şekilde düzenlenmiş bir ballığa anaarı genelde çıkmaz çünkü yumurtlayacağı alan yok.

Yok ben ana ızgarası koyacağım diyorsanız ; yavrulu petekleri ballığa koymadan önce çerçeve üzerideki arılar kuluçkalığa silkilmelidir ki , ballıkta erkek arı bulunup anaarı ızgarasını tıkamasın peteğin üzerindeki erkek arı gözleri de bozulmalıdır ki sonra  doğan arılar kuluçkalıkta sıkışıp kalmasın ve anaarı ızgarasını tıkamasın.

Ballığı, bu şekilde yapmış olduğumuz işlem ile düzenledik...

Gelelim kuluçkalığa ; kuluçkalıkta ballığa aldığımız 2 çerçevenin yeri boş kalmıştı!

İlk önce geriye kalan yavrulu çerçeveleri bir araya ortaya topluyoruz, ham petek takılmış 2 çerçeveyi 2. ci ve 9. cu çerçeve olarak vermeliyiz.

Kısaca niye , 2. ci ve 9. cu sıralar ona bir açıklık getirelim...

Erken bahar aylarında koloninin ortasına kesinlikle ham petek verilmez , verildiğinde koloni 2 ayrı parçaya ayrılır , bu ayrılma koloninin gücünün düşmesi ve yavrunun üşümesi demektir.

Arıcı ilk etapta peteği ortaya verip işi hızlandırayım diye düşünür ama bu çok büyük bir yalnıştır!

Ham peteği ortaya vermenin ikinci bir olumsuzluğu da ; arılar, peteği kabartmak için zincir oluşturduğunda , petek ortada olduğu için girişi tıkayıp , kargaşaya ve kovan içi düzeninin bozulmasına neden olmaktadır.

Onun içindir ki kuluçkalığa verilecek ham petek duvar çerçevesinden hemen sonra  , yani 2. ci ve 9. cu sıraya verilmelidir , ham petekler burada arılar tarafından işlenmelidir.

Bazı durumlarda , tam koloninin ortasına , istenilen amaca hizmet etmesi için kabartılmış petek verilebiliyor , bu durumu da sırası gelince açıklarız...

Bir hafta sonraki kontrolde , kuluçkalıktaki 1 veya 2  kapalı gözlü yavrulu çerçeve yukarıya ballığa alınıp , Daha önce yukarıya verdiğimiz ham peteğin bir yüzü genelde kabartılmıştır bu çerçeveyi aşağı verip yerine yine bir ham petek vermeliyiz.

Kuluçkalıkta , yine yavrulu çerçeveler bir araya toplanıp 2. ve 9. sılara ham petek verilmelidir

Bu işlem kuvvetli nektar akımına kadar devam ettirilip petek kabarttırılır.

Petek kabarttırılırken nektar akımı hiç olmazsa kabartma işlemi durabilir , o zaman koloni şurup ile desteklenmelidir.

Bu konuya bir şey daha eklemek istiyorum ; genelde , kuluçkalıktan uzakta yani ballıkta  işletilen ham petekleri , arı bal koyacağı için erkek arı gözü yaparak kabartıyor , bu petekler kuluçkalığa alınırsa anaarının bunlara erkek yumurtası koyacağı malumdur !!!
Sukru bey cevabiniz icin tesekkur ederim.  Gayet
Guzel aciklamali bir kat verme islemi olmus.  Ancak benim sorum biraz daha farkli.  Kat vermenin nasil olacagindan ziyade.  Petekleri sisirtirken serbetleme yapmadan ariya bunlari sisirtip.  Ayni zamanda nektar donemi gelen bali, yavru sokulmus cercevelere degilde bu sisirttigim peteklere koydurmayi nasil sagliyacagim. Aklima du geliyor.  Su islem dogrumudur.  Kat atma islemini ali sekerli beyin de anlattigi gibi yaptik. Kovan 17 cita oldu. Tum arilari kuluckaliga silkeleyip araya ana ari izgarasi koyduk.  Ve ustteki tum yavru sokulmus petekleri tekrar silkeleyip kovandan cikardik.  Ve hic kabartilmis petek kalmadi yukarida. Sadece bombos cerceve koyduk.  Ki arilar bal zamani hem sisirip hem bal koysun.  Nasilsa ana yumurtlayamiyor,  alt katta ve arada izgara var. Bu uygulama sizce dogrumudur....
« Son Düzenleme: 17 Mart 2016, 00:40:52 Gönderen: murat polat »