Gönderen Konu: yapay oğul  (Okunma sayısı 10943 defa)

esem48

• Acemi Üye
  • *
yapay oğul
« : 29 Nisan 2011, 10:02:55 »
Merhaba arıcı arkadaşlar

Nisan ın 25 de 10 çıtalı kolonimden 3 çıta alarak yapay oğul elde ettim.
Dün kontrollerimde 7 adet ana memesi hazırlamış, bu ana memelelerini kullanarak en doğru şekilde yapay oğul nasıl elde edebilirim?

Ayrıca şu an ki 3 çıtalı oğula 1 adet temel petek ilave etsem ve arı musluğuna bir çıtalık arı silkeleyerek işçi takviyesi yapsam sonra da bu koloniyi tekrar bölsem malum 2 çıtada 7 adet ana memesi var nasıl olur?
« Son Düzenleme: 29 Nisan 2011, 10:16:43 Gönderen: esem48 »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: yapay oğul
« Yanıtla #1 : 29 Nisan 2011, 12:32:02 »
Merhaba arıcı arkadaşlar

Nisan ın 25 de 10 çıtalı kolonimden 3 çıta alarak yapay oğul elde ettim.
Dün kontrollerimde 7 adet ana memesi hazırlamış, bu ana memelelerini kullanarak en doğru şekilde yapay oğul nasıl elde edebilirim?

Ayrıca şu an ki 3 çıtalı oğula 1 adet temel petek ilave etsem ve arı musluğuna bir çıtalık arı silkeleyerek işçi takviyesi yapsam sonra da bu koloniyi tekrar bölsem malum 2 çıtada 7 adet ana memesi var nasıl olur?

Esem48;
 Ku nasıl konu özeti.
Şimdi 10 çıtalık koloniden 3 çıta  aldınız ve yapay bir koloni oluşturmaya çalışıyorsunuz.
Şu an burada yapılacak en önemli şey, koloniyi 5 gün sonra açıp, kapanan memeleri koparıp atmanızdır.
Beş günde kapanan memeler yaşlı larvalardan anaarı üretmeye çalışılmasından kaynaklanır. Yani arılar acilen anaarı yapmaya karar verdiklerinde günlük larvadan anaarı yapalım diye düşünemiyorlar ve önüne gelenden anaarı yapıyorlar. Böyle bir koloniye mudahale yapılmadıgında, yaşlı larvalardan işçi arıların ürettiği anaarılar 10-11-12. gün doğar ve kalitresiz olur. Normalde 13. Gün doğması gerekirdi. Günlük larva zaten üçüncü gün oluşur, ve 16. gün doğum olur. Yumurtadan doğuma kadar anaarı için geçen süre 16 gündür.

Bu koloniye şu an başka bir şey yapılmamalıdır.
Koloni sana göre oluşmuş olsada bana göre henüz bir çok olumsuzluga gebedir.
Bu kolonide doğan anaarı çıftleşip gelecek ve yumurtaya başlayacak ki işlem tamam olsun.
Anaarı yumurtaya başladıgında başka koloniden kapalı yavru takviyesi yapabilirsin.
Şu an verdiğin takviye burada ne yapacak bunları bir düşün.
Anaarının çiftleşme uçusundan geri dönmeme riskide var, takviye verdin anaarı yok. Önce anaarının yumurta atmasını belke sonra takviye işi kolay olacaktır.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

esem48

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 29 Nisan 2011, 14:16:34 »
tesekkurler abi
dün kontrol ettim 7 meme var fakat henüz kapanmamış,tavsiyelerini dikkate alıp bu gün tam 5. günü kapalı memeleri kıracağım :(
   tekrar meme yapacağından eminsin demi?
yoksa ana arı yollamak zorunda kalırsın haberin olsun,hem teli kaldırdım diye sevinme bende  numaran kayıtlı hala

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 29 Nisan 2011, 15:46:47 »
Esem48;

Sen bölmeyi şartlara uyarak yamış isen, bu şartlardan biri suni bölme yapılan kolonide günlük yumurta olmasıdır.
Yani böldüğün arıya kesinlikle içinde günlük yumurta olan bir çıta vereceksin.
 Önceki yazımda belirttim, günlük yumurta 3 gün sonra çatlayıp, günlük larvaya dönüşür ve üç gün içersinde hala kaliyeli anaarı olabilecek genç larvalar bulunur.
Memelerin hepsi kapalı degildir, mütlaka açık olanları vardır, zaten kapanan yoksa memelere mudahale sadece azaltmak için yapılabilir.
Bana göre o kolonide açık memeler vardır.
Memeleri doğrayıpta başıma musallat olma, yemezler :)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2011, 16:23:52 »
SLM...

Helal sana ESEM48.

Garantili tarif diye ben buna derim.Sıkıysa Bakan eksik uygulama yaptırsın.İşin ucunda ana garantisi var. :D

SLM ve Muhabbetle...
:)

vecdiküçükyılmaz

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 29 Nisan 2011, 20:27:03 »
           Değerli dostlar,arısını çogaltmak isteyen arkadaşlarımızın uygulayacakları birbirinden değişik yöntemler vardır.Kovandan böleceğin kadar kapalı yavrulu çerçeveleri ballığa al,ana arıyı kuluçkalıkda bırak,temel petek koy,ızgarayı koy ballığı koy şurup ver.6 gün sonraböleceğin kısım arılıkda duracaksa,aynı renk boş kovanı sagına bırak,boş kovanın musluğunun sag kısmını kapatarak daralt,ballıkdaki çerçeveleri meme kontrolü yap varsa imha et boş kovana ana arı veya ana memesi vererek bölmeni yap,şurup vermeyi ihmal etme.Böldüğün kısmı arılık dışına çıkaracaksan götürdüğün yerde aynı işlemleri yapmak gerekir.6 gün sonra arının meme yapma şansı kalmaz.Şurup meracı arıyı ana arıdan uzak tutarak ana arının kabulünü kolaylaştırır.Bu yöntem de benim uygulamam,sizlerin yöntemleri daha iyidir,paylaşmada fayda var.Saglıcakla kalın.

esem48

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 22 Haziran 2011, 09:22:57 »
Yapay oğulun son durumu;

3 tane oğul binbir meşakket ile tekrar yumurtalı petek vererek yeni memeler yaptırdık.Sonra memeleri diğer yapay oğullara pay ettik en sonunda yanlızca bir tanesi bu süreci tamamlayabildi.
bir arkadaş ana arı yolladı onu da kovana tam katarken elimden uçurdum ama sonra havada yakaladtım neyse bir sakatlık vermeden ana kabülünü gerçekleştirdik
Gelecek yıla nasip olursa daha dikkatli ve sağlam bölmeler yapacağım

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #7 : 22 Haziran 2011, 14:44:45 »
Yapay oğulun son durumu;

3 tane oğul binbir meşakket ile tekrar yumurtalı petek vererek yeni memeler yaptırdık.Sonra memeleri diğer yapay oğullara pay ettik en sonunda yanlızca bir tanesi bu süreci tamamlayabildi.
bir arkadaş ana arı yolladı onu da kovana tam katarken elimden uçurdum ama sonra havada yakaladtım neyse bir sakatlık vermeden ana kabülünü gerçekleştirdik
Gelecek yıla nasip olursa daha dikkatli ve sağlam bölmeler yapacağım

Arıcılıkta yapay koloni oluşturmalar ve doğal oğullarda kolonilerin anasız kalma şanşı çok yüksek.
Bu iş arı kuşlarıylada çok yakından ilgilidir. :(
Kendi arılığmdan örnek vereyim. Bu sene ben yokken sevgili kalfam Muhteşem bey, hacı ve İlhami beyler 5 kolonide beslenen anaarı memelerini, önceden hazırlanan anaarı çiftleştirme kutularına dagıttılar.
Bu hadise yaklaşık bir ay önce gerçekleşti ve ben o sıralar ülke dışındaydım.

Şu anki son durumu sizinle paylaşayım.

Yukarda bahsi geçen 5 koloni başka bir arılıktan devşirip getirmiştim ve her çıtası bir başka koloniye aitti.
Ben anaarı üretiminde başlatıcı ve bitirici koloniyi ayırmıyorum, bir koloni oluşturup anaarı yüksüklerini veriyorum, ve 10 gün sonra tutmuş memeleri anaarı çiftleştirme kutularına dagıttıgımda o koloniye hazır anaarı verip, işlemi sonlandırıyordum. (fakat katılmış oldugumuz kursta bu işin çok lüks olduguydu, başlatıcı ve bitirici koloni kullanımını devreye sokacam ama genede meme sayısını ben çok yüksek tutmayacagım.)

Ben yokken Muhteşem abi ve hacı, 10 günlük olmuş memeleri dagıtıyorlar, birer anaarı memeside, besleyen koloniye bırakılıyor. Sonuç, hüsran gibi bir şey, memelerden anaarılar doğuyor 5 koloniden şu an 1 tanesinde anaarı var, 4 koloni anasız, biri yalancıya kaçmış durumda, üç tanesine kapalı yavru takviyesi ve ahazır anaarı vermişim. Bahsi geçen koloniler 10 çıtalık arılardır. Fakat işi oluruna bıraktıgınızda böyle süprüzlerle karşılaşabiliyorsunuz.
Bundan dolayıdırki, arıcılıkta işler oluruna bırakılmaz ve oluşturulan kolonilere hazır anaarı verilir, bizim ülkemizde bu konu tam yaygın degil.  Olaya benim açımdan baktıgınızda ne kadar büyük bir zarar içersindeyim düşünün 4 tane 10 çıtalık koloni raydan çıkmış ve onu toparlamak için ayrı bir iş gücü ve olumsuzluklar, devamında anarı kestirmeler gelebilir.

Aynı durum anaarı çiftleştirme kutularındada yaşanıyor, bir noktada iki adet anaarı kutusu var, ve iki anaarı kutusundaki benim göz sayım yada kutulardaki bölme 6 tane. Bir bakıyorsunuz 6 anaarı çiftleşip kutuya dönmüş ve yumurtaya başlamış. Birde bakmışız, bir kutda üç bölme var, üçüde gelememiş. Kutularda arı nufusu az ve işi ticari olarak düşündügünüzde fazla zarar etmiyorsunuz. Koloni anasız kalırsa ayvayı yediniz. :D

Ali Türk

esem48

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #8 : 23 Haziran 2011, 11:00:51 »
İlgi ve alaknız ile  açıklayıcı olan  yazınızdan dolayı teşekkür ederim