Gönderen Konu: Miller metodu anaarı üretimi  (Okunma sayısı 28049 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Miller metodu anaarı üretimi
« : 21 Ocak 2010, 23:57:05 »

MİLLER METODU ANAARI ÜRETİMİ
Yükleyen Ali_Turk. - Sevimli hayvan videolarını izleyin.

http://www.dailymotion.com/video/xbxy17_myller-metodu-anaari-uretymy_animals

Bir çok konuyu hala çözemedik. Ayrıca bir çok kişide yutuba giremiyor. Filim yükleyebilmek için bir sürü seçenekten en kolay olanını seçmeye çalışıyoruz. Admine göre tüm filimler yükleniyor, bize göre iş zor. Normal şartlarda yukardaki linkteki filimi buraya yüklemem lazımda başaramadık, yarın bakalım hatamız nerede görecegiz.

Bu arada eski filimlerimi AVİ'ye çeviren bir program buldum. Eski filimlerimi artık kesebilecegim. Yüklü bir arşivim var çok süper malzemeler oluşturacağız. Yukardaki filim eskiden 5 filimden oluşuyordu şimdi tek parçaya topladım.

Bu haberin aslı orjinal kaynagı alttaki linktedir.
http://anaariuretmek.blogspot.com/2008/07/miller-metodu-anaari-retimi.html

« Son Düzenleme: 07 Aralık 2012, 18:16:36 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Ynt: Miller metodu anaarı üretimi
« Yanıtla #1 : 24 Mart 2011, 11:30:37 »

Miller metodu ile anaarı üretme yöntemi veya tekniği.

Anaarı üretimi yapılacak koloniler daha önceden hazırlanır, miller metodu anaarı üretimi yapılacak kolonide önceden hazılarnır.

Bu hazırlık koloni anasız bırakılır, genç nufus oluşturulur ve açık hiçbir yavru bırakılmaz çok iyi varroa mücadelesi yapılır, bu koloniye hazırladıgımız yumurta atılmış çıta veririlir ve işlem başlatılır.

Bu teknik larva tranferini yapamayan, gözleri iyi derecede görmeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir.

Bu teknigin bir başka özelliği ise larva tarnferinde yaşanan olumsuzluklar vardır.

Yaşlı larva alma, yada larva alınırken larvaya zarar verip doğacak anaarıyı sakatlamak gibi.

Bu yöntemde olaylar sizin kontrolünde ve tamamen doğal oluşmaktadır.

Birinci resimde boş çıtamıza ham petek takılarak, damızlık kolonimize yumurta attırmak için verilişi.

Koloni beşlemeye alınır ve takibe alınır, yumurta atıldığında çıta dışarıya alınıp şekil verilir.

Normal şartlarda koloni çıtayı tam olarak örer.

Bu resimde zaten aralardan çıkartılan peteklerde gözüyüyor.

Yukarda bahsettim bu yöntemde yaşlı larva riski yoktur. Nedeni ise yumurta atıldıktan üç gün sonra çatlar ve biz zaten yumurtalar çatlamadan, çıtayı şekillendirip, daha önce anasız ve bu işe hazırlanmış koloniye veriyoruz.

Hazırladığımız koloni anasız ve başka yumurta ve yavru bulamadığı için bizim verecegimiz yumurtalı çıtaya mahkum.

Yumurtalar çatladığında hemen larvaları arı sütüyle beşlemeye başlıyorlar.

Vermiş olduğumuz çıtayı arasıra kontrol ediyoruz, yumurtalar çatlamış ve işçi arılar anaarı memeleri oluşturmaya başlamışlar.

Bu koloni çok iyi beslenmeli. En az memeler kapatılana kadar şurup ve kek verilmeli. İşçi arılar sitrese sokulmamalı ve kontroller çok seri bir şekilde bitirilmelidir.

Kovan içinde 35 derece civarı bir  ısı var bunu uzun süre bazorsanız tüm yapmış oldugunuz işe zarar verirsiniz.

Koloni sıtrese girdiginde bir çok memeyi beslemekten vaz geçer bir kaç meme bana şimdilik yeter diyebilir.

Devamlı beslendiğinde, kolonide işler yolunda ve işçi arılar oğul verecegiz diye düşünürler.

Anasız bir koloni tarafından oluşturulmuş miller metodu anaarı meleri.  Kapanmış memelr 10 günü geçtiklerinde bölünen kolonilere veya anaarı çiftleştirme kutularındaki anasız işçi arılara kesilip monte edilir.

Bu çalışmaları ben 2008 yılı nisan ayında yapmaya başlamışım.

Yani yaklaşık 5 sene öncesi.

O dönemlerde emin olun bu tekniğin nasıl yapıldıgı ile araştırmalar yaptık doğru dürüşt resim bile bulamamıştık.

Şu an gene benim resim ve filimlerim gibi hala bilgi ve kaynak yoktur.

Bir çok kişi bir şeyler paylaşmakta, arıcılıkla ilgili paylaşımların  alayı yabancı kaynaklı.

Dünya kadar arıcı var, hiç kimse uygulamalarını paylaşmıyor, fesbukta paylaşımcılık yapanlarda aynısını yapmakta. Ben arıcılıkla ilgili paylaşımlarımın %90 nı bana aittir.

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mdoganaksehir

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
    • http://doganaricilik.blogspot.com/
« Yanıtla #2 : 02 Mayıs 2011, 12:45:15 »
Peteği (W) şeklinde kesmek yerine düz bıraksak daha çok ve daha düzgün yapmaz mı? Hiç düz yapmayı denediniz mi? Sayın Bakanım.
Ne yaparsan yap; en iyisini yap...

http://doganaricilik.blogspot.com/

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 02 Mayıs 2011, 14:14:10 »
Peteği (W) şeklinde kesmek yerine düz bıraksak daha çok ve daha düzgün yapmaz mı? Hiç düz yapmayı denediniz mi? Sayın Bakanım.
Mustafa Doğan;
Miller metodu anaarı üretiminde sistem budur.
Petegi düz bıraktıgımızda mesafe kısalır.
Girinti ve çıkıntıları boydan boya ölçtüğünüzde düz şekle göre çok farklı bir mesafe olacaktır.
Petegin zikzaklı oluşu meme sayısını artırır.
Ayrıca düz yerden memeleri kesmek daha zor olurdu, bu şekilde anaarı memelerini kesmek daha kolay.

Az anaarı memesi isteyenler için düşündüğün şekil uygulanabilir.
Miller metodu anaarı üretiminde ne kadar çok meme olursa kabulumdür deniliyorsa petek zikzaklı olarak kesilmesi gerekiyor. Bu sistemde meme sayısı elinizde degil.

Ali Türk

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #4 : 03 Mayıs 2011, 00:18:53 »
Ali Bey,
Ben yaklaşık 5-6 yıldır larva transferi ile kendime yetecek kadar ana üretiyorum. Fakat bu sene miller metodunu kullanacağım. Larva yaşı garanti olsun diye... Kafama takılan ise, bitişik memelerin ayrılırken zarar görmesi... Veya ayırmadan çift veya üçlü versem, o zamanda oğul problemi olabilir. Onun için memelerin oluşmaya başladığı ilk iki günde ana memelerini seyretmeyi düşünüyorum. Böylece müstakil kesme kolaylaşır diye düşünüyorum. İlk defa deneyeceğim. Katkıda bulunacağınız tecrübeleriniz için şimdiden teşekkürler. Allah kolaylık versin.
hayreddin bayraktar

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 03 Mayıs 2011, 16:45:58 »
Ali Bey,
Ben yaklaşık 5-6 yıldır larva transferi ile kendime yetecek kadar ana üretiyorum. Fakat bu sene miller metodunu kullanacağım. Larva yaşı garanti olsun diye... Kafama takılan ise, bitişik memelerin ayrılırken zarar görmesi... Veya ayırmadan çift veya üçlü versem, o zamanda oğul problemi olabilir. Onun için memelerin oluşmaya başladığı ilk iki günde ana memelerini seyretmeyi düşünüyorum. Böylece müstakil kesme kolaylaşır diye düşünüyorum. İlk defa deneyeceğim. Katkıda bulunacağınız tecrübeleriniz için şimdiden teşekkürler. Allah kolaylık versin.

Hayrettin hoca;
Miller metodu anaarı üretimi tüm arıcıların yapabilecegi bir anaarı üretme yöntemidir.
Zaten bana göre en büyük iyilik ve güzelliklerinden biriside larva yaşı, anasız koloniye verilen çıtada zaten larva yok yumurta iken veriliyor. İşçi arılarda ilk çatlayan yumurtalardan başlıyorlar anaarı oluşturmaya. Yumurta larvaya dönüşür dönüşmez ilgi ve alaka zirvede oluyor. Bu sistemde üretilen anaarı memelerindeki anaarılar,  meme içersindeki arı sütlerini bitiremeden doguyorlar.

Meme seçme konusunda iki yapışık memeyi kesinlikle ayırmıyoruz, bir meme daha fazla olsun derken iki memeyide zedeleyip yok edebiliyoruz.
Çift meme vermenin zararı olmaz, memelerde sorun varsa daha garantili bir durum olur. İlk çıkan anaarı digerini zaten imha ediyor. İlk doğan anaarılar hemen civardaki memelerin üzerine çıkıp onları igneleyerek rakiplerini yok ediyorlar. Memelerin verilecegi kovan veya ruşet yada anaaı kutusu aşırı meme olmadıgı için ilk doğan anaarıya genelde sahip çıkıp, ikinci memeyi işçiler kesebiliyor. Yapışık memeleri ayırmadan vermekte bana göre sakınca yok. Arınız güçlüyse memeleri seyretmeye
gerek yok, zayıf bir kolonide bu iş yapılacaksa az meme besleyebilecegi göz önüne alınıp, bazı memeler yok edilebilir.

Ali Türk

mehmet ay

• Acemi Üye
  • *
  • adanalı
« Yanıtla #6 : 02 Mayıs 2013, 23:31:34 »
ALİ abi süper bir yöntem ve çok başarılı arıcılığa bu yıl başladım bölmeler yaptım miller yöntemi ile ana arı ürettim :D  paylaşım çok güzel::
gençler bilseydi yaşlılar yapabilseydi!...

fevziyurtdas

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 07 Mayıs 2013, 11:45:08 »
Mustafa Doğan;
Miller metodu anaarı üretiminde sistem budur.
Petegi düz bıraktıgımızda mesafe kısalır.
Girinti ve çıkıntıları boydan boya ölçtüğünüzde düz şekle göre çok farklı bir mesafe olacaktır.
Petegin zikzaklı oluşu meme sayısını artırır.
Ayrıca düz yerden memeleri kesmek daha zor olurdu, bu şekilde anaarı memelerini kesmek daha kolay.

Ustalarımdan özür dileyerek konuya dahil olmak istiyorum.

İnternet sitelerinde arıcılıkla ilgili araştırma yaparken youtube sitesinde Mustafa DOĞAN bey in bahsettiği gibi günlük yumurtalı peteklerin çıta eninde kesilerek bal mumu ile petek gözünün bir tarafı aşağıya gelecek şekilde çıtaya yapıştırıldığı Miller yöntemine benzer bir yöntemin videosunu izlemiştim.
Bu yöntem ana arı üretiminde uygulanabilir mi bilmiyorum. Ali abinin bahsettiği gibi sanırım az sayıda ana arı üretme amaçlı kullanılan bir yöntem olabilir. Videoyu  izlemek isteyen arkadaşlar youtube den "FatBeeMan 1 Minute Tip Very Easy Queen Making" şeklinde arama yapabilirler.Yada aşağıdaki linkten videoya ulaşabilirler.
Konuyla ilgili yorumu usta arıcılarımıza bırakıyorum.

www.youtube.com/watch?v=y64cKn4rLNM