Arıcılık ve Koloni yönetimi > Arıcılık ve Nektar Akımı Zamanı Koloni Yönetimi

GENEL OLARAK KOVAN YÖNETİMİ VE BAZI HESAPLAR

(1/10) > >>

Arı Bakanı:
Bu bölümde arıcılarımızın hesaplayamadığı bazı önemli detayları işleyecegiz.

Arı Bakanı:

1. Yavrulu çıtamız. Bir çıtanın iki yüzünde yaklaşık 7.500 petek gözü bulunur. Biz her yavrulu çıtamızı yaklaşık 7 bin yavru hesabı edeceğiz. Niçin bunlar gerekli ve ne yapmaya çalıştıgımızda bir şekilde ortaya koyacağız. 1. Yavrulu çıtamızda anaarımız yaklaşık 3 günü geçik çalışacak. Biz hesap düz olsun diye üçgün diyelim.

2. Çıtamızdada anaarımız üç gün çalıştı ve etti 14 bin yavru.

3. Çıtamızda anaarı üç günü geçik çalıştı ve diger çıtaya geçerken elimizde 20 bin civarında yavru oluştu ve bu aradada 10 günü geride bıraktık.

4. Çıtamıza geldik üç günü geçik bir sürede burada çalışıp, tekrardan 7 bin yavruda buraya atıldı, geçiyoruz beşinci çıtamıza.

5.Çıtamızdada anaarımız yaklaşık üç gün çalışıp çıtayı dolaşıp altıncı çıtaya geçtik.

6. Çıtamızdada yaklaşık 3 günü geçik bir süre çalıştıgımızda  toplamda 40 bin üzeri yavru atılmış oldu, bu arada geçen süre ise aşagı yukarı 21 günü geçmiştir. Bu esnada anaarının ilk attıgı yumurtalar birinci çıtada yeni doğmuş işçi arılar olarak dogmaya başladı bile. Anaarımız tekrar birinci çıtaya geçip tekrardan 6. çıtaya doğru yol almaya başlayacak.

Şimdi bu devir daimi yapamadıgımız içindirki kovanlarımızı geliştiremiyoruz. Bu arada aradan 21 gün geçti derken kovanın içindeki nufusun yarısıda ölmüş oldu, bu nasıl oldu dersek 20 gün içerde 20 günde dışarda çalışan arılarımızın dışarıda çalışanlarıda yok oldular.

Şimdi bir başka konuda şu 3 çıta arımız olsun.
Bu üç çıta arımızdaki anaarı üçer gün çalışsa  yaklaşık 10 gün sonrası 3 çıtayı yavruyu basıp, diger 11 günü ilk attıgı yavruların doğmasını beklemkle geçirecek. Zayıf kovanlar bunun için gelişmesi çok zor ve zahmetlidir, üç çıta yavru çıkana kadar elimizdeki üç çıta arının gene yarısının ömrü dolar ve ölürler. Kovanların hiç durmadan yavru faliyetlerine devam edebilmeleri için en az 6-7 çıta arısı olmalı. Tabi bal ve polen de gerekmekte. Şimdilik bu konuyu burada noktalayıp, degişik açılımlar yapacagım, sizlerinde bu tür düşünceleriniz varsa paylaşın. Ben bu anlattıgım tablonun bilimsel bir  şeklini şimdiye kadar bulamadım. Blogumda bunu anlatmaya çalıştım ama ben düşündüklerimi ne tam aktaramamıştım. Bundan sonra daha iyi olacagını düşünüyorum kalın sağlıcakla.

mustafa17:

Mrb Arı Bakanı.Üç katlı kolonilere ulaşmamıza çok az kaldı.
 Bende bu işin nedenlerini üç yıldır araştırıyorum.
1-Kuluçkalık kesinlikle iki kat olacak.
2-Ana her yıl değişecek.
3-Kuluçkalık yönetimi yapılacak.
4-Kuluçkalıkta dört ballı,dört polenli petekten aşağıya düşmiyecek.(BURASI HERŞEYİN ANA NOKTASI)
5-Kovan altlıkları mutlaka komple tel olacak.Havalandırma olarak.
 Benim tesbit edebildiklerim. 
  SAYGILARIMLA

Mehmet Yüksel:
Mustafa bey 2 inci nokta hakkında bir şey söyleyeyim,ana arının çıktığı ilk sene sayılmadığı için
önünde olan iki sene için en verimli yılları deniyor ana arı için,ben kendim ilk seneyi saymaz isek
iki sene ana arı verimli ise tutmaya çalışıyorum,ama o zamanki duruma bağlı demek istediğim
ana arı verimli ise her sene ana arı değiştirmeye gerek yok.
Diğer konularda size katılıyorum,tesbitler iyi olmuş çok katlı çalışma zamanı artık,selamlar.

emrah:
Birde arının cinsine göre ana arı ızgarası kullanmak şart.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git