Gönderen Konu: Temmuz ayında arıcılık  (Okunma sayısı 10290 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Temmuz ayında arıcılık
« : 09 Temmuz 2012, 11:18:19 »

Temmuz ayında arılarımız ay çiçek nektarında. Bu yıl kestanede arılarımız çok iyi bal yaptılar. Sağımdan çıkan arıları, Trakya ya götürelim, götürmeyelim derken kendimizi ay çiçek tarlalarının yanında bulduk. Tarihlere dikkat çekmek istiyorum. 2/7/2012, saat 2  arılar buraya indi. Pazar akşamı yükleme yapıldı pazartesi gününün ilk saatlerinde Trakya'da olduk.
Yukarıdaki ballı çıta resimi ise 7/7/2012 cumartesigünü alındı.
Aradan geçen süre 5 gün. Bazı kovanlar 4-5 çıta bal çekmiş, bazıları 7-8 çıta bal çekmiş.Bir iki kovan ise kata yeni sarıyordu.
Yıllardır benim savunduğum şey budur, bu arılar doğal olarak yaşamlarını sürdürüyorlar, her hangi bir başka koloniden destek söz konusu degil. Bal sağımından çıkan arılar güçlüler ve 5 günde neler yapıyorlar, yeterki nektar olsun. Geçmişte bal sağımından çıkan arılarımız Trakya'ya bitik geliyordu.

Resimler İlhami abiye ait, bnim makina devamlı video çekimi yaptı fazla resim alamadım aldığım resimlerde ayfonla çekildi. Bu kolonilerin videoları elimizde. Resimde İlhami abi ve Kani bey. İlhami abinin elinde ise ışıl ışıl bal doldurulmuş bir ballı çıta.

Bu günlerde bir çok kişi Trakya da bal durumu iyi değil demekte, nasıl arı götürdülerde durumlar iyi degil, işin bu kısmını kimse söylemiyor. Katlarda 7-8 çıtaya bal çeken kolonilere ikinci ballıkları verdim. Her bal akımından sonra kendisini bitiren arılarla çalışmayı savunan bir sürü bilmiş arıcı var ve bunlar ıslah veya selekte edilmiş arılara karşı gelmekte, ayrıca bilimsel takılmaya devam ediyorlar... Bu işlere karşı çıkmakla ellerine ne geçecek hep birlikte görüyoruz. Kovanda arı yoksa yan taraftan bal ırmagı aksa balı koloniye kim getirecek ;D
Dökme suyla degirmen çalıştıranların döktüğü su bittiğinde gene degirmen duracaktır.
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

mahmutusta42

• Acemi Üye
  • *
Ynt: Temmuz ayında arıcılık
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2012, 23:36:54 »
selamün aleyküm hayırlı akşamlar ayçiçek balı hasat etmek için sırlanması bekleniyormu.

AYDIN BAYAR

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 14 Temmuz 2012, 01:06:46 »
aleyküm selam arılar nektarı sulu getirirler olgunlaştıktan sonra sırlarlar çercevenin 4 te 3ü sırlandıktan sonra sağılırbal nektar sulu oldugundan sağım yaparsanız balda ekşime  yani bozulma olur  ;) ;)

mahmutusta42

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 14 Temmuz 2012, 23:32:44 »
ALLAH razı olsun sağolun petekler bal dolmuş ama sırlanmamış sırlanmasını bekleyelim ama ana arı nereye yumurta atacak yeni kat atıp ham petek vermelimiyiz acaba