Gönderen Konu: lavra transferinden oluşan ana arıyı normal koloniye vermek  (Okunma sayısı 14334 defa)

birol.şenol

• Acemi Üye
  • *
merhaba bu yıl ilk lavra transferi denememizi yaptık inşallah sonuç alırız kapanan karniyol ana memelerini bölme yapmadan normal bir kovana (arısı kafkas melezi)verebilmek için ne gibi bir yol izlemeliyiz

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
Ynt: lavra transferinden oluşan ana arıyı normal koloniye vermek
« Yanıtla #1 : 10 Nisan 2012, 20:03:13 »
Merhaba, Birol şenol,
Kapalı memeleri vereceğin koloninin (bölme yada bölmesiz farketmez) anasız olması gerekli. Mümkünse en az bir hafta önceden anasız bırakılmalı. Aksi halde arılar, verilen memeyi bozarak kendi larvalarından ana yapma yolunu seçebiliyor. Meme verilecek kolonide ana ve  larva yok ise mesele yok. Şayet, kendinden ana memeleri varsa mutlaka temizlenmeli. Transfer memesinin verileceği koloni çok güçlü ise çıkan ananın yumurtlamasına sabredemeyip, sahte yumurtlayarak ana daha yumurtlamadan  öldürebiliyorlar. Bunun için, memeyi 2-3 çerçeve gibi koloniye verip, yumutlayıp düzene girdikten sonra asıl koloni ile birleştirilmesi işe yarayacaktır. Umarım anlaşılmıştır. Başarılar diliyorum.
hayreddin bayraktar

birol.şenol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2012, 11:00:23 »
hayrettin hocam öncelikle teşekkür ederim fakat ana arıyı 1 hafta önceden koloniden aldığımızda yalancı ana seçmiyecekmi kovan

hayreddin hoca

• Yeni Üye
  • **
  • üreten türkiye
« Yanıtla #3 : 11 Nisan 2012, 16:29:27 »

Koloninin yalancı ana tutması için açık ve kapalı hiç yavru olmaması lazım.Kovanda yavru varsa yalancı olmaz. Ana alındıktan en az 25 gün sonra yalancı riski başlıyor. Yani anlayacağın,arılar ;) çok zorunlu olmadıkça yalan söylemezler ;) ;)
Ayrıca, zayıf koloniye meme vermek için fazla beklemeye gerek yok. Ben, aynı gün veya bir gün sonra veriyorum. Ana değişimde ki hesapta olmayan bu tür problemler genellikle güçlü kolonilerde ortaya çıkıyor.
« Son Düzenleme: 11 Nisan 2012, 16:37:48 Gönderen: hayreddin hoca »
hayreddin bayraktar

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 17 Nisan 2012, 10:10:18 »
merhaba bu yıl ilk lavra transferi denememizi yaptık inşallah sonuç alırız kapanan karniyol ana memelerini bölme yapmadan normal bir kovana (arısı kafkas melezi)verebilmek için ne gibi bir yol izlemeliyiz

Birol Larva transferi nde yapılması gerekenlerin birinde sorun çıktıgında sonuş hüsranla bitiyor. larva trasferiyle alakalı yayınım alt linkte.
http://anaariuretmek.blogspot.com/2008/07/larva-tranferli-anaari-retimi.html

2007 yılından beri kendi çapımızda larva transferi ve ana arı üretimi yapıyorum. Beni hüsrana uğratan Alley metodu ana arı üretme tekniğiydi, biz larva değil yumurta tranferi yaptıgımızdan sonuş hüsran oldu.
En kolay ana arı üretimi ise Miller metodu
 olanıdır. Herkes bunu çok rahat ve kaliteli olarak yapabilir. Link altta, resim ve videosu mevcut.
http://anaariuretmek.blogspot.com/2008/07/miller-metodu-anaari-retimi.html
Daha sonra ilk defa yaptıgım larva transferinde 19 meme tutmuştu, tabi larvanın yaşını filan o zaman o kadar önemsemiyorduk. Aradan 5-6 yıl geçti. Bir çok larva tarnsferi yaptık, en son öğrendiğimiz çok minik larvaların alınması gerektiğini katıldıgımız ana arı kursunda öğrendik. Yani larva kaşığında larvayı, arı sütünün içinde göremeyeceksiniz, yada görebilmek için çok zorlanacaksınız, iri larvaların tutma oranı daha çok olur, hatta %100 tutarlar, minik larvalarda bu tutma oranı birraz düşer, işin kalitesi açısından tutmasada ertesi gün tutmayanlara aşılama yapılarak boşluklar doldurulur, veya çok aşılama yapanlar, tutmuş memeleri bir kaç çıtada toplayıp, tutmayan memeleri yeni bir çıtaya aşılama yaparlarsa daha iyi olur, bir gün geç dagtırsınız, aşırı yogunlukta bir gün geç olması bile sizi acayip rahatlatır.

Aşılamaları yaptınız, bu memeleri daha önceden oluşturduğunuz ana arı çiftleştirme kutuları olabilir, ruşet olabilir,kovan olabilir, hepsinde kural, önceden arılandırılmalı, mümkünse kapalı yavru olmalı, en az 3-4 gün öncesinden bu bölmeler ve arılandırmalar yapılmalı. Hazırladığınız memeler 10 günlük olduğunda, hazıladığınız yerlere vermeden önce bölme veya kutulardaki yavrulu çıtalar kontrol edilip, işçi arıların yaptıgı ana arı memeleri bozulmalıki, sizin verdiğiniz memeye mahkum olsunlar.

Bu işin olumsuzluklarına gelecek olur isek, bizimde daha bilmediğimiz işler var.
Pazar günü 149 adet larva transferi yaptım, pazartesi günü tranfer kovanlarını beslemeye gittiğimde sonuş çok acayipti, bir tane tutan olmazmı, olmamış. >:(
Bunun nedenini bulmaya çalışıyorum.
Birincisi larvalı çıta Gebze'den götürüldü, yaklaşık 25 km yol, ve arısız gazeteye sarıp götürmüştüm.
İkincisi hava soğuktu, yağmur ve rüzğar altında aşılamalar yapıldı, araba bile arılıga çıksaydı içerisi daha iyi olurdu.
Üçüncüsü ise larva transferi verdiğimiz kovanlarda hala açık yavrular var, gidip onları besliyorlar.
Dördüncü seçenek ise yeni aldıgım yerli janter ekipmanlarını kullandım, arı çıtaları kalabalık olduğu halde hiç sarmamıştı. Bu tur çıtaları, boş olarak şuruplayıp daha önceden kovanda bir gün tuttun deniliyordu.
Bu işlerde acayip bir uyum gerekirken, bizede ne kadar uyumsuz şartlar denk geldi inanılır gibi değil. Sil baştan, yeniden başlıyoruz, zamana karşı yarışırken, bir kaç gün geri düştük :(

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #5 : 17 Nisan 2012, 12:39:18 »
http://larvatransferi.blogspot.com/

Ali bey yukardaki linki tıklarsanız sorularınızın cevaplarını bulursunuz saygılar 8)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 17 Nisan 2012, 13:43:20 »
Muhteşem bey sizin bilgilerinizden bizde de var. O tür bilgiler emekleyenler ve yeni yürümeye başlayanlar için geçerli.
Sonuçta eşekten düştükya, yol gösteren çok olur, bunu birisinin kalfasının göstermesi oldukça manidar oldu :(
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

birol.şenol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Nisan 2012, 22:32:10 »
sayenizde çok şeyler öğreniyorum ali ve muhteşem abilerim gerek okuyarak gerekse takılacağım yerlerdeki açıklamaları not alarak denemelerime başlayacağım bir sorum olacak ana arı çiftleştirme kutularınıı arılandırdığımızda 2 gün karanlık odada tutma gereği aynı alan içinde kullanmak içinmidir ben ana arı çiftleştirme kutularını arılandrdıktan sonra 20-25 km farklı yere götürüncede gereklimi

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2012, 00:22:26 »

Larva transferinde başarılı olmak için, ana arı memelerini besleyecek veya başlatıcı koloni önceden oluşturulmalı. Açık yavru olmamalı, yumurta ise daha çok işi uzatır, yumurta hiç olmaz ise işiniz daha kolay olur. Benim son yaptığım larva transferrinde larvalar üşümüş olabilecegi gibi, bir sürü olunsuz etken çıktı, işçilerin kendi başladıkları memeleri fazlaydı, koloni oturmamıştı, arılarımız ayın 11 de Aydın'da, 12 sinde başka yerde, 13 de ise bir başka yere taşınıdılar, ayın 15 de ise aşılama yapıldı. Bazen acele etmek size bir şey kazandırmıyor >:(

Önceden hazırlanan devşirme veya bölme kolonideki ana arı memeleri bozulmalı ki, sizin verdiğiniz aşılara mahkum olsunlar.

Bir başka konu ise aşılama yapılan kolonide ana arı olmamalı :D
bu kadar olumsuzluk içinde son yapılan transferde iki kolonide ana arı çıktı. Resime dikkatli bakarsanız ana arı var. Bu  nasıl olur deseniz oluyor işte, haberin linki burada.

http://bengittim.blogspot.com/2012/04/aricilikta-acele-isler-ve-sonuclari.html

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #9 : 08 Mayıs 2012, 12:22:17 »
sayenizde çok şeyler öğreniyorum ali ve muhteşem abilerim gerek okuyarak gerekse takılacağım yerlerdeki açıklamaları not alarak denemelerime başlayacağım bir sorum olacak ana arı çiftleştirme kutularınıı arılandırdığımızda 2 gün karanlık odada tutma gereği aynı alan içinde kullanmak içinmidir ben ana arı çiftleştirme kutularını arılandrdıktan sonra 20-25 km farklı yere götürüncede gereklimi

Birol, Ben foruma tam bakamıyorum, bizim adminler, modorötörlerde uyuyor ???
Dün akşam soru sorduk tık yok dedin :-[
Ana arı çiftleştirme kutusu oluştumak ile ilgili soru sormuşun. Arılandırılan kutu en az 3 gün, 4 gün olursa daha iyi olur. Bu süre içinde arılar çaresizleşiyor, ve kutuyu açtıgınızda çılgın gibi oraları terkedip kaybolmuyor.

Başımızdan bunlar hep geçti.
Bir anımı anlatayım, anı degil aslında tecrübe.
Bir arkadaşımıza damızlık yumurtalı çıta yolladım. Bu işi ana arı çiftleştirme kutusunda yaptık. Bir çıta arı silkeledim az gelir diye ilave yarım çıta daha arı silkelemişim.
Ana arı kutusu bir gün sonrası yerine ulaştı.
Arkadaşada sıkı sıkı tembih ettim dedimki, bir kovanı anasız bırak, yavruları al sadece bu çıtayı ver ve çatlayan yumurtadan oluşan larvalar süt içinde kalsın.
Siz ne kadar bilirserniz bilin, siz ne kadar bir şeyleri izah etmeye çalışın. İnsanların genel huyu bildiklerini yapmak oluyor. Bana tamam dedi arı filan hazırlamamış, biz adamın işi görülsün diye nelere katlanıyoruz, o beyefendi arılıga gidip, bir anasız koloni oluşturmuyor.
Kutu kuvvetliydi, en az 1,5 çıta ful arı silkelemişim.
Arkadaş diyorki kutuyu açayım, akşama kovanı hazırlar yumurtalı çıtayı ozaman kovana alayım.
Kutuyu açmış ve ortalık karışmı, diyorki kutu çok kalabalık.
Akşama gidiyor kutuda bir tane arı kalmamış hepsi terk edip yan taraflardaki kovanalara girmiş. >:(
Şimdi bu iş neden oldu birazda siz düşünün ;D

Ali Türk

YUSUF ŞİMŞAK

• Genel Moderatör
  • Yeni Üye
  • KARŞINDAKİNİ NASIL İSTİYORSAN ; ÖYLE OL...
« Yanıtla #10 : 08 Mayıs 2012, 17:18:26 »
SLM...

Bende diyorum ,kafam neden açıyor :-\

Kaya biraz büyük imiş meğersem ???

Yahu Birol,madem bu arıları 25 km.taşıyacaksın ,kafamızı neden yardırıyorsun ki :o

Al sana ufak bir tüyo.3 km.taşıdın kafi.22 km.ne hacet.

Bakanın anlattığı ,hiç taşınmadan  yapılması gerekenler ;)

Off offff ,başım ağrıyor başımmmm ::)

SLM ve Muhabbetle...
:)

birol.şenol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #11 : 08 Mayıs 2012, 21:40:18 »
yusuf abi merhaba öncelikle neden 25 km arılıktan aldım iş yerinin terasına götüreceğim için 25 km yazdım ben yinede 2 gece bekleticeğim

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 10 Mayıs 2012, 11:18:32 »
yusuf abi merhaba öncelikle neden 25 km arılıktan aldım iş yerinin terasına götüreceğim için 25 km yazdım ben yinede 2 gece bekleticeğim
Birol yazılanlara dikkat et. Ben kutuyu 25 degil 250 km.öteye gönderdim gene kutuda arı kalmadı.
Bu işteki püf nokta benim anladığım anasız işçi arılarn direncinin kırılması 3 ile 4 gün olduğu.Yani arı 3-4 gün sonra çaresiz bulunduğu ortamda bekliyor.
Konuyla alakası yok ama taşınan kovanlarında hemen muslukları açılmaz.Nedeni ise içeride bir karmaşa var ve arıyı açtıgınızda füze gibi fırlayıp çıktığı kovanı bulamıyor, başka kovanlara dalıyor, bundan dolayı kovanlar taşındıkları yerde sakinleşmeden açılmaz.

Ana arı çiftleştirme kutusu arılandıracaklar, kesinlikle arılandırdıkları kutulara dışarıyı bilmeyen arı koysunlar, geri arı dönüşü çok olmaz, bunun nasıl yapıldıgını yazdık, videolarımız var. Kutu arılandırıldıktan sonra 3-4 gün serin yerde bekletilmeli, kutular açılırkende akşam üzeri açmak daha iyidir.
Kutunun havalandırması iyi olmalı ayrıca yiyecek olmalı.

Ali Türk

birol.şenol

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #13 : 10 Mayıs 2012, 22:43:47 »
ediyorum abi bana gereken herşeyi not ediyorum ben daha çırağım sizlerin izinizden gidiyorum iyiki varsınız