Gönderen Konu: ORGANİK ASİTLER NEDEN GERİ PLANDA KALIYOR  (Okunma sayısı 20637 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
ORGANİK ASİTLER NEDEN GERİ PLANDA KALIYOR
« : 18 Şubat 2010, 13:06:31 »

Organik asitler ülkemizde neden yaygınlaşmıyor. Organik asitlerin geçmişine bakıldığında  en az 15 – 20 yıllık süreçler var. Başka ülkelerde bu kadar geçmişi olan malzemelerin bize gelmemesindeki engeller nedir, sorumlular kim?

Arıcılıkta ülkemizde bir çark var. Bu çarktan bir sürü kişi bir şekilde nemalanmakta. Organik asitlere geçilmesine de en büyük engeli bu çarkta görev alanlar ve nemalaşanlar istemiyor. Mevcut mücadele ilaçları o kadar pahalı ve kalıntı yapmasına rağmen, asitlerin çok ucuz olmasından dolayı nemalaşanların işine gelmemektedir.

Bu sene kendi yapmış olduğum varroa mücadelesinden bir örnek vereyim. Bir şişe 50 ml perizinin etiket fiyatı 66 lira. Bunu satın aldığınız yer size 50 liraya verebiliyor. Bu iş o kadar karlı ki etiket fiyatında yapılan indirim 16 lira. 50 ml perizini uyguladığınız kovan sayısı her kovanı 10 çıta kabul eder isek 50 kovan ilaçlayabiliriz. Her kovanın bir seferki ilaçlama maliyeti bir lira, 50 kovanda 50 lira etmekte.

1 litrelik %85 lik laktik asit ise 7 lira ve 50 kovanı iki sefer ilaçlayabilir.
Şimdi bu 7 liranın neresini kim paylaşsın ki. Bu durumdan dolayı organik asitler bir türlü gündeme gelemiyor.

Diğer organik asitlerde fiyatlar kimyasal ilaçlara göre çok düşük.
Peki bu kadar ucuz ve sağlıklı olan organik asitlerin önündeki engeller kim deyip bıraktım giti. ;)
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2017, 11:32:51 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
Ynt: ORGANİK ASİTLER NEDEN GERİ PLANDA KALIYOR
« Yanıtla #1 : 12 Mart 2010, 21:17:38 »
arıcılık malzemeleri satılan yerlerde bu asitlerden varda arıcılarmı almıyor?
bu asitlerin nerede satıldığını herkes bilmiyordur bile !
mesela ben :)
bu asitler nerede satılıyor ??

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #2 : 19 Haziran 2010, 09:12:18 »
Yusuf;
 Senin soru arada kaynayıp gitmiş birde üzerinden aylar geçmiş.
Şu an arıcılık malzemesi satanlarda organik asitlerin tamamını bulmak zor. Organik asitler malzemeciklerin işine gelmez çünkü bu ürünlerle çok ucuza mücadele edilir. Miktarı az olan birşeyden kimler nemalansın ki? Organik asit resimlerinin  üzerine dikkatli bakar isen firmanın adresi var, mail adresi var, telefonu var. Görüşme yaptıgınızda iki gün içinde kargoyla istediğiniz ürün kapınıza geliyor.

Ne kadar hesaplı oldugunu zaten bir önceki yazımda karşılaştırmalı olarak belirttim gerisi arıcılara kalmıştır.
« Son Düzenleme: 19 Haziran 2010, 10:44:47 Gönderen: Arı Bakanı »
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Kadirkasalak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #3 : 08 Eylül 2010, 11:26:28 »
Ali abi organik asitler madem bu kadar avantajlı gunumuz arıcıları neden bunu kullanmıyor? Arıcılar bu konuda yanlısmı yonlendiriliyor yoksa saglıksız oldugu icin mi tercih edilmiyor? Merakımı giderirsen cok sevinirim.

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
« Yanıtla #4 : 08 Eylül 2010, 22:09:25 »
Kadir bey kardeşim dedim Ali herhalde kahroldu konuşamaz hale geldi bari ben cevap yazayım dedim ve düşündüm düşündüm sana ne diyeyim diye en sonunda şunu buldum bak oku:=)

Arkadaş bu ülkede hiç duydunmu sürekli arıcılara bir takvim doğrultusunda uyarılarda ve tavsiyelerde bulunan bir resmi kurum varmı (ben duymadım)

Peki dünyada varmı böyle bir kurum (var Almanyada ve Mehmet kardeşimiz bizle paylaşıyor oradakileri)

Bu nedenle de biz bu organik asitleri Almanya arıcılar birliğinin uyarıları doğrultusunda uygulamaya çalışıyoruz. Peki kimler uygulamıyor uygulamayanlar malesef iki grup altında toplanabilir;

1-internet kullanmayan arıcılar.

2- İnternet kullanan fakat başa oynamak uğruna ve birilerinin öne çıkmasını kabul edemeyen sonuçta da uygulamıyor görünüp uygulayan arıcılar.
bilmem anlatabildimmi:)

LÜTFİ AYDIN

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2010, 01:00:56 »
sayın doktorum gerçekten çok güzel cevaplamışsın çuk diye oturmuş bence

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #6 : 14 Eylül 2010, 22:59:35 »
Ali abi organik asitler madem bu kadar avantajlı gunumuz arıcıları neden bunu kullanmıyor? Arıcılar bu konuda yanlısmı yonlendiriliyor yoksa saglıksız oldugu icin mi tercih edilmiyor? Merakımı giderirsen cok sevinirim.

Kadirkasalak;
Seni nasıl aydınlatayım. Bu konunun içinde birkaç karşılaştırma yaptım.
1 şişe ilaçla 50 liraya ve 50 kovana yetiyor.
Kovan başı düşen para 1 lira.
1 litre formik asit 7 liraya ve 10 çıtalık, 30 kovana yetiyor.
Kovan başına düşen 0.23 kuruş. Yani 10 kovan 2,5 lira tutmuyor.
Laktik asitle mücadele gene 1 litre %85 asit 7 liraya. Bu miktar asit ise 100 kovana yeterli.
Kovan başına düşeni hesaplamak çok zor 10 kovan 70 kuruş ediyor.
Oklasik asit almış olsanız bu kışı olan yerler için yavru kesilmeyen yerlerde etkisi az.
50 kovan için harcanan asit 35 gr, oksalik asidin kilosu 6 liraya 50 kovan arınız varsa, 30 kez 50 kovanla mücadele ediliyor.
50 kovanla 30 oksalik asit mücadelesi yapmanın maliyeti ise 6 lira.
Bu asitlerin en büyük özelliği organik olması ve kalıntı riski ilaçlara göre çok az.

Sizde diğer ilaçları ve kalıntı durumlarını düşünün, sonra bir hesap yapın.

Ben bunları yazar iken birilerinin malının reklâmını yapmıyorum.
Birilerinden para alıp aman şunu kullanın demiyorum.
Her şeyi ortaya koyacağız, arıcı isterse organik asitler kullanır ister kimyasal ilaçlar kullanır.
Şuda bir gerçek ki bir şeyler biliyorum ayağına yatıp birçok kişiyi pazarlayanlara dikkat edilmeli.
İnşallah aydınlanmışındır, merakında gitmiştir, fazla meraklı olmasan iyi olur ;).

Ali Türk

yusuf

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 03 Şubat 2011, 22:34:56 »
rant
yalovada bayer ve diğer firmaların ruhsatlı varova ilacı satan yetkililere asit neden satmıyorsun dediğimizde bizi dükkandan kovmadıkları kaldı
niye satsınki bir kg oksalik asit 7 tl en az 50 arı için 1 litre laktik asit 7 tl en az 100 arı için ne kazanacak o asitlerden
1 kutu bayvarol 32 tl 20 arı için
savunmalarıda ilginç asit anaarıların rahmini yakar iyi yumurtlatmaz
yedik bizde vay anasını öylemiii deyip çıkarız
bizi değil ama yüzlerce bilinçsiz amatör arıcıları kandırmaya devam ederler....

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 04 Şubat 2011, 00:26:02 »
Bu sıra bir sürü kişi oksalik asit damlatma ve buharına kafayı taktı. En önemli organik asitlerden biriside Laktik asit, 7 derece üstünde bal hasatları olmadıgında tüm sezon uygulanan bir organik asittir. Arılara ve açık larvalara zarar vermiyor.

Ali Türk

şeref KORKMAZ

• Yeni Üye
  • **
« Yanıtla #9 : 04 Şubat 2011, 12:18:26 »
     Bende  Arı Bakanıma  katılıyorum  okadar  Oksalik  asitinden  bahsedildi ki  , içimiz  dışımız  oksalik  oldu.

Tamam  organik  asitler ; Bu  ilaçların  üstünde  arılar  içindir  diye  bir  ifade  bile yok. Deneme  yanılma  yoluyla  öğrenmişiz  gibi  birşeyler  var.

Aydınlatıcı  bir  ifadeler  olsa , her  kimse  birbirine  sorup  suruşturup  bu  organikleri  kullanıyoruz.

Bilim  insanlarımızın  herhangi  bir  yazı  veya  makalesi  varmı.?

Birazda  bu  Laktik  asitten  bahsetsek..!

adem

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 04 Şubat 2011, 15:12:07 »
     Merhaba
     Ali bey Laktik asit kullanacağımız kovanların dip tahtaları tel altlıklı kovan mı  olması gerekir. Bu konuda bilglendirirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 04 Şubat 2011, 17:00:41 »
Şeref korkmaz;

Organik asitlerle alakalı çok makalelerimiz var.
Makalede 1980 den beri formik asidin başta Almanya olmak üzere birçok ülkede kullanıldığını yazıyor. Yani 30 yılı geçen bir kullanma süreleri olmuş.

Asitlerin kullanma tarifleri acayip, makalede en dikkatimi çeken bölümleri kısaca burada sayacak olursak, formik asit arılara püskürtülmüş. Bu kesinlikle şu an yanlış diye biliyoruz ama makalede bu var :(

Oksalik asidin %3 dozu arılara gene püskürtülmüş. Aynı makalde %3 var, %3.5 oran var, %4.5 oran var, %6 oran var ve %7 lik oran var hepside bir makalede bunların.

Laktik asit hep %15 doz önerilmiş ve bu doza uyarsanız arı ölümü az olur deniliyor demek ki dozu fazlalaştırırsak arılara zararı var. Yavrusuz dönemde iki kez çıta başına 5 ml uygulandığında %90 etkili oluyor. Gene %15 laktik asidin 8.2 ml uygulandığında başarı &90 -%99 olduğu belirtilmiş. Bal hasadına 4 hafta veya bir ay kala uygulama yapılmamalı.

Makale linkini vermiyorum, bu kadar açık bilgi var ve hala bazı kişiler dozları anlayamıyor.

Bir örnek vereyim %3.5  luk oksalik asit solüsyonu kaç yerde tarif ettik. Geçen bir kişi beni aradı, diyor ki yazılarınızı okudum ve nasıl yapılacağını tam anlayamadım ve bu kişi bir öğretmen. >:( Dedim ki kardeşim sen eski bildiğine devam et boş ver asit senin işin değil.

Aşağıdaki yayını okuyan kişi bu karışımı yapamıyorsa, kimseye söylenecek sözümüz olamaz.

http://bengittim.blogspot.com/2011/01/oksalik-asil-ve-varroa-mucadelesi.html

Şeref Bey,
Makaleyi size mail olarak atıyorum. Neden linki paylaşmadığımı yayınların tamamını okuduğunuzda anlarsınız. Bşir çok kişi okuduğunda işler arap saçına döner.
Laktik asitle alakalı paylaşımlar forumumuzda zaten var.
http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=86.msg1586#msg1586
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2012, 20:10:29 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Kadirkasalak

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #12 : 20 Şubat 2011, 19:49:49 »
Syn.Muhteşem bey verdiğiniz bilgiler için teşekür ederim.saygılar sunarım.