Gönderen Konu: Arı Veya Koloni Bölme...  (Okunma sayısı 30402 defa)

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
Arı Veya Koloni Bölme...
« : 05 Eylül 2013, 09:31:35 »

Arı bölme nasıl yapılır birde video ile anlatalım istedik :)
2013 Yılı eylül ayındayız, mevsim kurak geçti, gelir yok arıların Karamürsel'e taşınması gerekiyormuş, kovanları hafifletmek için bölündü. Normal şartlarda son baharda koloni bölünmöemesi gerekir, fakat ülkemizde sonbaharda arı bölmek modadır, elinde sağlam koloni var bunu iki tane yapıp her iki koloniyide rike atıyoruz.
Bölme işleminde anaç kovan güçlü kalmalı, bölünen kovana ana arı kabulünden sonra, kapalı yavrulu çıta verilerek, takviye yapılır ve güçlendirilir.

Başkaları laklak ile arıcılık anlatır biz ise tecrübelerimizi ve yaptıklarımızı, resime videoya döküyoruz :-[

Koloniyi akşam üzeri böldüm, en ufak saldırı ve taciz olmadı.
Hayret..... ::)
Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Dr. Muhteşem Turunç

• Yönetici
  • Kıdemli Üye
  • Doktorun İyisi Burda
    • Arıcılık İlk Yardım
Ynt: Arı Veya Koloni Bölme...
« Yanıtla #1 : 10 Ekim 2013, 22:43:52 »
Abi Dr İsmail bey sağlamcı anayı tekrar kontrol et diyor  ;D güzel eğitici film olmuş. Bölüneni zayıf tutma sebebinin anayı riske etmemek için olduğunu da söyleseydin iyi olurdu ya neyse ben söyledim işte ;D

erkanduzce

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 10 Ekim 2013, 23:03:35 »
abi güzel bir arı böldün
bu arı sende kalsaydı bence bahara çıkmasında endişe etmezdim

ama arıcı arkadaş gerekli olduğunda müdahale etmekte geç kalabilir belkide bahara kadar hiç müdahale bile etmeyecek
geç kalınmış bir bölme
özellikle arı bölecekler dışarıdan hazır ana satın alacak alınan ana arı verimsiz olabilir çünkü tarih çok geç

ülkemizde arı bölme işi baharda yapılamıyor
bence en büyük sebebi hazır ana arı bulmak mayıs başını buluyor
koloninin oğula meyletme ihtimalinin olduğu nisan ayında koloniden iki çıta çekip hazır ana versek sonbahara kadar 7-8 çıtaya ulaşıp gelecek yıla güzel bir kovan adayı olur
fakat ne hikmetse mart 15 ten nisan sonuna kadar hazır ana bulmak çok zor
belki artık  sen bu konuda bize yardımcı olabilirsin  mersin  e gitmen sayesinde

avrupada sonbaharda arı bölmek yok  belki de birleştirmeler var
tabi iklimsel meseleler de var
arı böl mersine git   neden olmasın..
yeterki yeterli şekilde çiftleşmiş kaliteli ana olsun

yeni başlayan arıcılar için kovan sayısı çoğaltma isteği büyük zararlara götürebilir 
onlar bahar bölmeleri yapmalı
bu işte daha deneyimli ve sıcak bölgelere arı nakli yapacak arkadaşlar baharda  arı satmak için çoğaltmayı tercih ederler

bölme videon çok güzel olmuş 
o bölünen arıyı mersine götür bence
belki köpük ruşete koyup fazladan bal da verirse belki arı sahibide kurtarabilir 
üzülmesini istemem.....

ama arıcı arkadaşlara bu mevsimde bölme yapmasının üzücü sonuçlar doğurabileceğini söylemek isterim
ben şahsen 1 ağustostan sonra bölme yapmıyorum
yine de sıkıntı yaşayabiliyorum

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #3 : 11 Ekim 2013, 08:44:25 »

Koloni bölme işlemi 3 eylül 2013 de yapılmıştı. Bölme birazda zorunlu olmuştu, Dr.İsmail Demir abimizin komşularından birisi şikayette bulunmuş yakınımızda arı var diye, İsmail abide bu gibi konularda çok hassas, dediki hiç uğraşmaya gerek yok arıları köyüme götüreceğim kolonileri bölelim rahat taşıyayım dedi, bende böldüm. Bu sene kuraklıktan olduğunu düşünüyorum çok sarıca ve eşek arısı vardı, bilnmeyenler her arıyı bal arısı zannediyor :(

Bizim bölgemizde bölünen koloniye bu mevsim olsa bile hazır ana arı verilirse koloni çok rahat kışlar. Bu kolonilerin ana arı kabul dönemleri videoları var. Hafta sonu kolonilerin son durumu ile ilgili video çekeceğim, kolonilere müdahale lazımsa arılığımızda 50 koloni var, o kolonilerden bu kolonilere kapalı yavru verebilirim. Bahara kadar bu kolonilere biz bakacağız, baharda Dr.İsmail abime teslim edilecek. Videolara yapılan yorum ve eleştirilere daha sonra cevap vereceğim :D

Arıcılık, arıyı yönetme sanatıdır... Siz arıyı yönetemez iseniz, arılar sizi yönetir...

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #4 : 23 Ekim 2013, 23:33:06 »
3 Eylül 2013 de bölünen arıların 6 eylül günü yapılan meme kontrolü.

Birinci kovanın kontrolü bittikten sonra bir başka iş için çekmiş olduğum videoyu araya monte ettim. Monte edilen bölün ana arı kabulünün püf noktalarından olan , kafesteki işçi arıların çıkartılmamasını içermekte. Kafeste ne kadar çok işçi arı varsa bana göre ana arı o kadar güvende demektir. Bu bana ait bir görüştür, kim nasıl düşünür bilemem, benim uygulamam böyle...

Bölünen kovanlardan birincisinde yavru fazla idi ana arı kabul aşamasında ben buraya gelemedim, İlhami abiye baştaki yavrunun birisini yandaki kovana ver demiştim, kovanlar kendi arasında dengelendi, benim niyetim ana arı kabulünden sonra arıları dışarıdan yani başka kovanlardan kapalı yavru verip aşırı güçlendirmek istiyordum, bir ay sonra bu kovanlara gelip durumu gördükten sonra vaz geçtim. Bu kolonilerin tarihini şu an hatırlamıyorum bakmam lazım ama o videolar şu an sırada olanlar, inşallah kışın arı gelişir mi hep birlikte göreceğiz. Geçmişte kışın böldüğümüz damacana gelişip bahara çıkmıştı, bu yaptığımız işe eylül de başlanmış, kışa kadar kaç posta yavru sökülecek göreceğiz. Ben bölme videosunu yayımladığımda, facede bazı tanımadığım kişiler eleştiriler yaptılar, yapmış oldukları eleştirileri ellerine vereceğim....

Bir işi beğenmeyenler nedense sadece eleştiriyorlar, madem çıkıp doğrusu budur diye çek videonu bir görelim. Ben 2007 den bu yana yaklaşık 300 civarı video yayınlamışım, böyle bir arşiv ülkemizde hiç kimsede yok....

Bu kovanlarda ana arılar sorunsuz kabul gördü, şu an iki kovanda 3 çıtada yavru faaliyeti var, iki kovanda iki ayrı video çekimi yapıldı arılar şu an dört çıta üzerine çıktılar daha biz 50 gün gerideki videoyu yüklüyoruz :D
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2013, 23:41:22 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #5 : 22 Kasım 2013, 18:06:56 »

Bu iki koloni bahara kaç çıta çıkacak, hep birlikte göreceğiz. Bu konu içinde bölünme videoları var meme kontrol videoları var ve fırsat buldukça videoları yayınlanacak.

3 Eyül 2013 tarihinde böldüğümüz arıların bir ay sonraki durumunu inceliyorum. Bazılarına göre bu işlem yanlıştı, bilmedikleri ise kullandığımız arının hızını görmemişlerdi. Duymak ve görüp geçmek başka bunu arıcı kendisi fark etmiyorsa tüm anlatılanlar hikayedir. Eylül ayında bölünen 2-3 çıtalık bölme bahar çıkar mı? çıkarsa kaç çıta kalır veya ne kadar gelişir, bu soruların yanıtlarını bahara kadar geçen süre içinde yapacağımız gözlem ve videolarda göreceksiniz....

Bu videonun çekim tarihi 12 ekim 2013...

Bu videonun çekim tarihi 20 ekim, çekimi yapılan videolarımız hala mevcut,ilerleyen zaman içinde hem çekilmiş videoları çekim tarihi ile yayınlayacağım, hemde havalar fırsat verdiğinde video çekimine devam.

« Son Düzenleme: 22 Kasım 2013, 18:08:51 Gönderen: Arı Bakanı »

Ali Türk

fevziyurtdas

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #6 : 03 Aralık 2013, 18:09:10 »
Ali abi ellerine sağlık

Arı bölmede benim gibi kovanda ana arıyı bulamayanlar amatör vre gözü yakını göremeyen acemi arıcılar için yöntem ararken bir amerikan sitesinde bahar ayında kolay bölme yapma diye bir video izledim

Video da özetle.

1-Bölünecek kovandan bir adet ballı çıtayının arılarını silkerek boşta olan başka bir kata koyuyor.

2-Aynı şekilde üç adet kapalı yavrulu çıtanın da arılarını silkerek boştaki kata koyuyor.

3-Bölünen ana kovanın eksik çıtalarını eski çıtaları birleştirerek en sona koyduğu ham petekli çıtalarla tamamlıyor.

4- Ana kovanın üstüne ana arı ızgarasını yerleştiriyor ve onunda üstüne arilarını silkelediği dört çıtalı katı koyuyor.

5-Birkaç saat sonra yada ertesi gün; ilavedeki biri ballı diğerleri yavrulu çıtaları üzerlerindeki arılarıyla beraber başka bir kovana alıyor. Bu arada meme kontrolu yapıyor ve var olan memeleri iptal ediyor.

6-Ana kovanının üzerindeki boş katı alarak koloniyi normal olarak kapatıyor.

7-Başka kovana aldığı dört çıtalı yeni kovana anarı memesi yada çiftleşmiş arıyı kafeste verip işlemi bitiriyor.

Benim ilavem ana arıyı riske sokmamak için anaarı kafesinin kek bölümünün bir kaç gün sonra meme kontrolünden ve varsa iptalinden sonra  açılması yönündedir.

Yöntem bana gayet mantıklı geldi. Bu yöntemle ilgili üstalarımın olumlu görüş bildirirse  önümüzdeki bahar denemek istiyorum.

fevziyurtdas

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #7 : 06 Aralık 2013, 17:41:53 »
Üstadlarıma izlediğim videonun linkini vermek istiyorum.

Belki ben yanlış anlatmış olabilirim.

http://www.youtube.com/watch?v=n3mKPm0MC2w
« Son Düzenleme: 06 Aralık 2013, 18:03:06 Gönderen: Arı Bakanı »

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #8 : 06 Aralık 2013, 18:07:02 »
Fevzi Bey, videoyu birkaç kez izledim. Yapılanları çözmeye veya anlamaya çalıştım.
Arıcı sanki oğula meyletmiş koloni var memeleri bozup arılarını silkeleyip, bir üst kata alıyor.
Katı yerine koymadan araya ızgara koyuyor, hem ana arı ayırdığı çıtalara çıkmasın hem de daha sonra ruşete aktaracağı zamana kadar sanki ana arı memesi oluşacak, açık yavruların kapanmasını sağladıktan sonra direk ruşete bölme yapıp, kafesle ana arı veriyor. İşçi arılar kafeste verilen ana arıya mahkûm edilmiş oluyor diye anladım. Yapılanlar çok net değil…

Arı bölmek oldukça kolay, siz tam olarak nerede takılıyorsunuz, sorun nedir.

Ali Türk

özen efe

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2013, 20:52:37 »
Ali bey senin yaptığın zorunlu bölme videosunu baştan sona izledim.

Sondaki çıtaları saymassak heralde 8 çıtalı bir kovan olduğu görülüyor

Benim dikkatimi çeken kovanın askeri çok azdı.

Bana göre o kovanda en fazla 2 çıtalık bir arı nüfusu vardı.

O kovanın cinsi farklıysa bimem.Benim arılarımın  cinsini bilmiyorum Muğla yöresinin arısı

Yerli arı veya muğla arısı diyorlar yaşlılar.

Sizin ikiye böldüğünüz koloni bende olsa iki çıta bırakır öyle kışlatırdım.

Yoksa o askerle o arı kışı çıkaramaz 8 çıtayla kendini ısıtamazdı.

Selamlar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve bir orman gibi kardeşcesine.

fevziyurtdas

• Acemi Üye
  • *
« Yanıtla #10 : 07 Aralık 2013, 09:22:41 »
Ali Abi
Sizinde söylediğiniz gibi arı bölme işi zor bir iş değil ancak güçlü kolonilerde ana arıyı bulmada sıkıntı yaşıyorum.Sizden almış olduğum anaları verdiğim kovanlar hariç diğer kolonilerim çok hırçın (akdeniz arısı)bir de üzerine yaştan dolayı yakını görememe de eklenince işim daha da zorlaşıyor. Malum yaş 50 ye dayandı. Yeni aldığım gözlüğe de henüz alışamadım.

Yukarıda videosu bulunan bölme işleminde ana arıyı bulma sorunu yok. Bütün arıları silkeleyip araya ana arı ızgarası konulduğunda,ana arının yukarıya çıkma şansı kalmıyor. Ertesi gün gelip yukarıya alınam çerçeveleri yeni kovana aldığımızda bölme gerçekleşmiş oluyor.

Bir de iki üç gün sonra sizden gelecek ana arıyı meme kontrolunden sonra verdiğimde işlem sorunsuz tamamlanmış oluyor.

Hayırlısıyla sayenizde ben de Akdeniz arısından hayırlısıyla kurtulmuş oluyorum.

Bu arada 2014 sezonunun bereketli geçmesini diliyorum.

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #11 : 10 Aralık 2013, 09:14:17 »
Ali bey senin yaptığın zorunlu bölme videosunu baştan sona izledim.

Sondaki çıtaları saymassak heralde 8 çıtalı bir kovan olduğu görülüyor

Benim dikkatimi çeken kovanın askeri çok azdı.

Bana göre o kovanda en fazla 2 çıtalık bir arı nüfusu vardı.

O kovanın cinsi farklıysa bimem.Benim arılarımın  cinsini bilmiyorum Muğla yöresinin arısı

Yerli arı veya muğla arısı diyorlar yaşlılar.

Sizin ikiye böldüğünüz koloni bende olsa iki çıta bırakır öyle kışlatırdım.

Yoksa o askerle o arı kışı çıkaramaz 8 çıtayla kendini ısıtamazdı.

Selamlar.

Özen Efe; Yazdıklarınızı okudum, fakat anlamadığım şeyler var. Benim 3 Eylülde böldüğüm arıları baştan sona izlediğinizi söylüyorsunuz. Böldüğüm arılar bölünmeden 8-10 çıtalıktılar, arılar çalışırken bölündü.

Yeni bölmeler zayıf 2-3 çıta gibiydiler.

Asıl kovanlar 7-8 çıta ile başka bir yere götürüldü, Dr.İsmail abiye keklemesini tavsiye etmiştim, en son her kovan üç kilo kek bitirmişti, daha sonra şuruplamasını söyledim, arı kışa 8-10 çıta girmiştir. Sonuçları görme imkanım şimdilik yok arılar karamürselin bir köyündeler.

Gelelim zayıf bölünen kolonilere. Arılar bölündükten sonra Gebze'den Darıca'ya getirildi. Ana arı kabulünden sonra ilk baştaki kovanın bir yavrulu çıtası daha zayıf olan ikici kovana verilmişti, birinci kovandan yavrulu çıtayı aldıktan sonra çok güzel bir esmer çıta girdim birinci koloniye. İki bölmede üç yavrulu çıta ile çalışmaya devam ettiler ilerleyen zaman içerisinde.

Bölünen zayıf kolonilerin yayınlanmamış 2 ayrı zamanda videosu elimde duruyor. En son videolarda 2-3 çıta bölünen zayıf koloniler 5 çıtaya sıkıştırıldı. Bir aydırda arıların yanına gitmiyorum. Gözlemlerimiz devam edecek, kısmet olursa bu arılar hiç destek vermeden bahara nasıl ve ne güçte çıkacaklar görecegiz. Bu arı bölme videosu içine Fevzi Yurttaş bir video attı o video benimle alakalı degil kafanız karışmasın.

Bir çok kişi forum kullanmayı bilmiyor, bölmeleri baştan sona izledim derken konu başından bu güne kadar neler yapılmış ise videoları zaten var. Konuyu tam okumak için konu başlığı tıklanırsa baştan sona kadar ne varsa o konu önünüze gelir. Biz paylaşımlarımızı kitap okuyup yapmıyoruz, yaptıklarımızı belgeleyip ihtiyacı olanlara sunuyoruz. Belgeme tarzımız, yazı, resim ve video bunuda bir seferle bırakmayıp, işin başından sonu belkide aylar sürüyor...

Bu konunun linkide bu. Belki konuyu baştan sona gözden geçirmek isteyenler olabilirlşer...

http://www.aribakani.com/forum/index.php?topic=819.msg5203;topicseen#msg5203

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #12 : 29 Aralık 2013, 13:22:28 »
3 Eylül 2013 tarihinde böldüğüm kolonilerin, 26 ekim 2013 tarihinde çekilmiş videoları...

Bölme işleminden sonra geçen süre 50 gün filan, bunun 10 gününü ana arı kabulu ve bir kaç gün yumurta atmayacağını düşündüğümüzde arı iki posta yavru çıkartmış durumda.

Arılan bölündükten sonra invert şurup verilerek kışa sokuldu, hala besleme yaptığımızda invert şurup vermekteyiz.

Video sonunda bir açıklama yapıyorum, geçmişte ben 3 ayrı kara kovan kışlattım ve kışın bile arıya petek ördürdüm yavru yaptırdım ve arılar bahara gelişerek çıktılar, kullandığımız şurup invertti. Ben bu videoyu bir ay önce çekmişim, bu günlerde gündemden düşenler iş aryordu, onlarada kapak oldu :D
Hele bir kütük kovan vardı ki, hala acısını unutamayanlar kıvranıyormuş öyle haberler alıyorum ;D
Gerçekler acıdır diye boşuna dememişler, kıvranmaya devam edin....

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #13 : 25 Ocak 2014, 15:07:20 »

3 Eylülde böldüğüm Dr.İsmail abimin arılarının 10 kasımda çekilmiş videosu ve son durumları.
Arılarımız 10 kasım itibari ile bölme yapılalı iki ay oldu.
Böldüğümüzde 2-3 çıta arısı olan kolonilerin son durumu ise 5 çıtaya ulaştılar.
Bahara kadar ne kadar gelişecek kısmetse hep birlikte göreceğiz.
Kolonilerin bölünmesi de dahil olmak üzere vakit ve fırsat buldukça videolarını yayınlıyorum. Yanılmıyorsam bu 5. videomuz çekimi yapılmış ve yayınlanmayan videolarımız kenarda duruyor. Gene ortam müsait olursa video alıp kenara koyacağız, bahara çıkıldığında sonuçlar tüm arıcılar adına önemli bir belge niteliği taşıyacak. Bu arada bizim bölgemiz Ege ve Akdeniz, bölgesinden daha soğuktur, bunlarında kıyaslaması yapılmalı.Paylaşımlar bir çok atıp tutanın sesini kesiyor, bizim yazıp çizdiklerimizin delilleri var, kuru çene yapmıyoruz :D

Ali Türk

Arı Bakanı

• Yönetici
  • Özel Üye
    • Ali Türk
« Yanıtla #14 : 17 Şubat 2014, 21:37:31 »
Video kısa süre sonra yayına girecek şu an çalışmıyor.

Eylül 2013 de bölünen kolonilerin yayınlanmamış kış videoları duruyor. Bu gün çektiğim videoyu yükledim. Sonuçta eylül ayından bahara kadar olan zamanın tüm videolarını bir videoda zaten birleştireceğim. Bizim sonuçları görmemiz ve bu yayınlardan bir sonuç ortaya konacaktır...

Yazılarımda belirttiğim gibi kolonilerin bölünme anı ve aradan geçen sürelerde yayına konulmuş videoları ve gelinen noktaları hep birlikte göreceğiz...

Karniol arısı alıp, geliştiremeyenlerin nasıl, arıcı olmadıkları veya yalan söylediklerini ispat etmiş olacağım...
Kışın bile gelişen arı nasıl, bahar ve yazın gelişmiyor...

Ali Türk